Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modyfikacja OPTICUM AX1000+LTE.

29 Cze 2018 12:06 936 8
  • Poziom 16  
    Dzień dobry.

W lokalizacji jak na poniższych zdjęciach na antenie OPTICUM AX1000 mam problem z odbiorem wszystkich kanałów jak i ich stabilnością.

Modyfikacja OPTICUM AX1000+LTE.Modyfikacja OPTICUM AX1000+LTE.

Dlatego obmyśliłem sobie taki plan działania, że wywalę część VHF (bo i tak pracuje tam w polaryzacji poziomej zamiast pionowej).

Zamiast tego dołożę antenę DIPOL-4 /DAB na kierunek Ślęży.

Oryginalną płytkę z AX1000 zamierzam zastąpić symetryzatorem BADMOR 21-60.
    AX1000 ustawię na Śnieżne Kotły.

Do tego mam zwrotnicę ZA-104Ms która będzie łączyła obie anteny.

Następnie sygnał ten został by podzielony na dwa odbiorniki i tutaj mam spliter DSE TSP1-2,
    ewentualnie, jeżeli sygnał nadal byłby niewystarczający to w ostateczności dał bym wzmacniacz Alcad CA-215.

Przewód zostanie wymieniony w całej instalacji na PF100 CAI 0069B 02-10 (oplot + ekran + żyła z miedzi)

Zastanawia mnie także sprawa dipola w AX1000, czy nie lepiej było by go zastąpić dipolem zamkniętym wykonanym z rurki miedzianej np od CO (jakiejś cienkiej jeżeli znajdę).

Z racji że antenę mogę tylko montować od frontu tak jak na zdjęciach to kierunek na Wichów praktycznie odpada, także topologia terenu mnie nie przekonuje w tym kierunku.

Proszę o opinie czy dobrze kombinuję i czy da się coś tam jeszcze usprawnić w tej antenie AX1000 czy też w samym pomyśle instalacji.

P.S.
    Jest jeszcze takie ryzyko, że mogą mi się te dwie anteny nie zmieścić na jednym maszcie dlatego też być może będę zmuszony połączyć obie anteny w jedną. Wówczas rozumiem że dipol od VHF najlepiej dać przed reflektorami?
  • Poziom 35  
    Próbowałeś odbierać ze Ślęży? Wykorzystaj ZA-104Ms i wspomniane anteny.
    mux1-k55
    mux2-k58
    mux3-k25
    mux8-k6 pol. pionowa
  • Poziom 43  
    A ja bym zamiast wywalać VHF ugiął to co trzeba(VHF) aby było dla polaryzacji pionowej i zostawił jak jest . Jak masz trudne warunki to na przewód wzmacniacz W-20HD i zasilacz z regulacją.
    Jak chcesz się bawić dipolem to zrób tak jak ma antena HN63 .
  • Poziom 16  
    olador napisał:
    Próbowałeś odbierać ze Ślęży?

Tak, sprawdzałem, ale bez zmiany polaryzacji dla mux8 i generalnie kicha.

LeDy napisał:
    Jak chcesz się bawić dipolem to zrób tak jak ma antena HN63 .

Testowałem także ze wzmacniaczem na kablu, oraz dodatkowym zasilaniem jego, niestety praktycznie bez poprawy. Nie jestem niestety teraz podać modelu tego wzmacniacza.
    A co do dipola, to czym się różni w HN63 bo jakoś wygląda bardzo podobnie do oryginalnego z AX1000.
  • Poziom 43  
    Hetii napisał:

A co do dipola, to czym się różni w HN63 bo jakoś wygląda bardzo podobnie do oryginalnego z AX1000.

Jest połączona "lewa strona dipola z prawą stroną dipola"płaskownikiem idącym do tyły za puszką , do której podłączany jest kabel.Modyfikacja OPTICUM AX1000+LTE.
  • Poziom 43  
    olador napisał:
    Dipole w HN63 i AX1000 różnią się szczegółami konstrukcyjnymi bez większego wpływu na lepszy odbiór.

Ciekawe czy wiesz o czym piszesz? Wyjaśnij te szczegóły?
    Ciekawe, że HN odbiera a AX nie?
  • Poziom 16  
    Panowie jestem po wstępnych walkach.

Antena UHF została pozbawiona tylnej części od VHFu i wyposażona w nowy symetryzator 21-60.
    Dipol oryginalny, czyli otwarty X bez mostka z tyłu.

Antena VHF zamontowana wyżej, obie połączone wspomnianym przewodem miedzianym do zwrotnicy.

Całość wygląda tak:

I teraz sprawa wygląda tak, że do czasu gdy od zwrotnicy szedł stary biały przewód (połączony beczułka w jednym miejscu)do tv testowego to miałem sygnał na TVP1 ok 70% bez pojawiających się błędów.
    VHF czyli np metro także działał ale już potrafiło zerwać.

Następnie po założeniu splitera oraz wymianie przewodu na cały miedziany totalnie wycięło kanały z mux gdzie jest TVP1 czyli te z okolicy 700MHz.

Wstępnie pomyślałem sobie, że może kabel jest nie do tego rodzaju sygnału TV, zakupiłem go z dwa lata temu na jakiejś wyprzedaży staroci, nówka funkiel z naprawdę ładnym oplotem i ekranem.

Wróciłem do starego kabla i jak się okazało problem powstaje nie w samym spliterze, ale w momencie gdy podłączam drugie odgałęzienie (mimo że drugi odbiornik był nie podłączony.)

Czyli tak, mam przewód którego nie jestem pewny, kanały nadal przerywają więc niewiele ta moja modyfikacja wniosła.

Do tego okazało się że domek nie jest uziemiony i między zerem, a ziemią jest potencjał ok 100v.
    Nie wiem na ile to może być przyczyną dodatkowych zakłóceń, ale chciałem się zapytać czy taką instalację TV należy jakoś specjalnie uziemić, tak aby nie powstawała jakaś pętla prądowa między odbiornikami.
    Jeżeli się uziemia to w którym miejscu najkorzystniej?
    Przy mocowaniu masztu, czy też np na spliterze który powiedzmy, że będzie na środku instalacji, czyli powstała by gwiazda.

W następny weekend będę walczył z tym uziemieniem i tak zastanawiam, czy po odłączeniu wszystkich odbiorników ten potencjał względem ziemi powinien znikać. Teoretycznie wszystkie przetwornice będą odłączone, ale z drugiej strony może nadal się coś miedzy przewodami indukować.

A wracając do anteny to oczywiście sprawdzę z tą pętlą z tyłu, łączącą obie połówki dipola.
    Tak się zastanawiam, czy klasyczny dipol nie miał by tutaj większego zysku?

Co do VHF-a to też mnie nurtuję temat środka dipola, który jest przykręcany do ramienia na którym znajdują się directory. Czy dipol sam w sobie nie powinien być odizolowanym elementem względem części anteny i masztu?

Niestety nie starczyło mi czasu na eksperymenty ze wzmacniaczem, zostawiam to na przyszły weekend.

Jeżeli macie jeszcze jakieś pomysły co można ulepszyć/zmienić to dajcie proszę znać, bo temat już mnie dobija pomału.

Posiadam także takie starsze szroty, które mogą posłużyć jako dawca organów:
    Modyfikacja OPTICUM AX1000+LTE.

P.S. może warto z tej Yagi wyciągnąć ramie z directorami i przedłużyć środkowe ramie w AX1000?
  • Poziom 35  
    Kierunek odbioru - Śnieżne Kotły?
    Modyfikacje anteny VHF-daruj sobie.
    Czekamy na wyniki z prób ze wzmacniaczem...