Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Minimalistyczna lampka biurkowa DIY

Maciejb2 29 Cze 2018 14:05 3753 8
  • Minimalistyczna lampka biurkowa DIY
    Cześć,
    Jakiś czas temu postanowiłem przerobić trochę szpejów zalegających w szufladach na coś użytecznego. Powstała w ten sposób lampka o mocy (elektrycznej) ok 14W w stylu minimalistycznym. Założenia:
    - Minimalny koszt (ok 5zł) - maksymalne wykorzystanie części zalegających w szufladach,
    - Odrobina estetyki,
    - Oświetlenie nocne dające nikłą poświatę, pomagającą odnaleźć lampkę w nocy,
    - Płynna regulacja jasności.

Trzon konstrukcji to giętkie ramię ze starej lampki z Lid** oraz radiator z wiaterkiem z jakiegoś starego GPU (geforce4). Diody to 6x3W Osram Oslon. Driver CAT4101 - liniowy regulator prądu ustawiony na 700mA , MCU Tiny13. Interfejs użytkownika to jeden przycisk dotykowy zrealizowany na układzie Atmela serii AT42QT. Przycisk wyprowadzony przewodami na bok radiatora. Pojedyncze dotknięcie uruchamia lampkę z pełną mocą. Przytrzymanie palca dłużej powoduje zmniejszenie jasności do momentu aż przycisk zostanie zwolniony lub wypełnienie osiągnie 0. Domyślnie gdy oświetlenie główne nie jest aktywne, zaświecana jest mała dioda ustawiona na ok 5mA. Przy poziomach wypełnienia 90 - 100% uruchamiany jest wiatrak wbudowany w radiator. Obudowy led przy pełnej mocy z aktywnym chłodzeniem osiągają ok 90-100 degC (sprawdzone kamerą termowizyjną) co po przeliczeniu daje ok 120degC na złączu (zapas 5 stopni w temperaturze pokojowej). Jest ciepło ale z założenia lampka ma być używana po zmroku gdy słońce jej nie podgrzewa. Podłoża led aluminiowe z ChRL Podstawa wycięta z sosny. PCB wykonane na małym chińskim CNC kupionym na alli....

Minimalistyczna lampka biurkowa DIY Minimalistyczna lampka biurkowa DIY Minimalistyczna lampka biurkowa DIY

Link

Fajne!
  • Arrow Multisolution Day
  • Arrow Multisolution Day
  • #3 30 Cze 2018 07:05
    rb401
    Poziom 33  

Co wrażenia estetycznego i koncepcji sterowania to lampka, według mnie, jest bardzo udana. Ale co do ergonomii użytkowania (ściślej mówiąc do jakości oświetlenia), to jestem tutaj bardzo sceptyczny.
    Szczególnie do jakieś precyzyjnej pracy, przy takim rozwiązaniu, tworzą się ostre wielokrotne cienie a np. błyszczące przedmioty w polu widzenia tworzą nieprzyjemne jaskrawe odblaski. Prosto mówiąc "efekt gołej żarówy".
    Przydałby się przed ledami jakiś dyfuzor, krążek mlecznej pleksy, czy coś w tym rodzaju.

• #4 30 Cze 2018 19:16
    Banmaster
    Poziom 1  

Konstrukcja lampki bardzo udana. Mnie też chodzi po głowie coś podobnego, jednak tu zainteresowała mnie Twoja obrabiarka cnc. Mógłbyś podać jej model lub namiary na alli.....

• #7 09 Lip 2018 12:34
    uhyt
    Poziom 13  

Czy szum od wentylatora ci nie przeszkadza?

• #8 18 Lip 2018 14:37
    gradek83
    Poziom 36  

Fajna opcja dodatkowa mogła by być z użyciem trzech diod o barwie ciepłej i 3 o barwie zimnej włączane razem lub z osobna. Dodatkowo jakiś dyfuzor zmiękczający światło bo jak wiadomo ile źródeł światła tyle cieni.

• #9 22 Lip 2018 19:41
    SnavKKy
    Poziom 3  

Udostępnisz schemat,sketch