Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Studia na elektrotechnice a słaby wzrok

Asd1121 29 Cze 2018 15:52 153 8
  • #1 29 Cze 2018 15:52
    Asd1121
    Poziom 2  

Witam wszystkich, Zamierzam iść na studia elektrotechniczne tylko mam problem związany ze wzrokiem otóż jednym okiem widzę 0.05 (czyli praktycznie nic nie widzę) a drugim 0.7 (czyli przeczytam 7 rzędów znaków u okulisty, wszystkich jest 12). I teraz takie pytanie czy ze względu na ten wzrok dostanę uprawnienia elektryczne czy to nisko czy wysoko napięciowe oraz uprawnienie do pracy na wysokości? Interesuje się także Energetyką/Mechatroniką (i tutaj jak to by było z uprawnieniami). Czas rekrutacji na studia się już kończy a ja dalej nie wiem jak z tym będzie.
    Proszę pomóżcie.

0 8
  • #2 29 Cze 2018 15:57
    3029369
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 29 Cze 2018 16:13
    markus-19
    Poziom 17  

Przejdź się do WOMP w rejestracji powiedzą Ci jakie kryteria są wymagane do danego zawodu. Pozwolę sobie zażartować, ponoć każdy kolor izolacji pachnie inaczej zwłaszcza gdy się smaży... 😁
    Ale pracę na wysokosci bym sobie odpuścił.

0
  • #4 29 Cze 2018 16:18
    767667
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 29 Cze 2018 16:24
    Asd1121
    Poziom 2  

Dzięki za odpowiedzi, nie boje się wysokości i mogę na nich pracować tylko nie wiem czy bym dostał na nie uprawnienia. A jak jest z uprawnieniami SEP?

0
  • #6 29 Cze 2018 16:29
    krzysiozak
    Poziom 35  

Miałem podobny problem. Lekarz ze względu na wzrok zabronił pracy na wysokości.
    Była to centrala telefoniczna. Kierownik odpisał okuliście, że jestem tak wysoki że nie potrzebuję drabiny, wydawać by się mogło że żart, ale to był fakt. O tym decyduje i bierze odpowiedzialność, ten co ci daje prace. Nie wiem jak jest teraz.

0
  • #7 29 Cze 2018 16:30
    zbich70
    Specjalista elektryk

Asd1121 napisał:
    czy ze względu na ten wzrok dostanę uprawnienia elektryczne czy to nisko czy wysoko napięciowe oraz uprawnienie do pracy na wysokości?
    Do Świadectwa Kwalifikacji nie ma badań wzroku, są natomiast do prac na wysokości. Tu niestety odpadają okulary i aby zaliczyć badanie konieczne są soczewki kontaktowe. Które warto nosić, bo ostre widzenie obuoczne jest w takiej pracy bardzo istotne. Zawczasu skonsultuj z okulistą czy możesz nosić soczewki i czy to słabsze oko można w ogóle skorygować w ten sposób.
    Po drugie po studiach raczej nie będziesz "biegał" po słupach, a do pracy w biurze nie ma tak ostrych wymagań.

0
  • #8 29 Cze 2018 16:40
    Asd1121
    Poziom 2  

A jeśli bym chciał podjąć pracę jako mechatronik to wzrok też mnie dyskwalifikuje? Ogólnie tak czy inaczej uprawnienia SEP by mi się przydały

0
  • Pomocny post
    #9 29 Cze 2018 17:40
    zbich70
    Specjalista elektryk

Asd1121 napisał:
    A jeśli bym chciał podjąć pracę jako mechatronik to wzrok też mnie dyskwalifikuje? Ogólnie tak czy inaczej uprawnienia SEP by mi się przydały

Pisałem wcześniej - do Świadectwa Kwalifikacji (zwanego też potocznie "uprawnieniami SEP") nie są wymagane badania lekarskie.
    Nie wiem jakie są warunki pracy mechatronika i na jaką wysokość musi on wchodzić (bez ogrodzeń, balustrad etc.).
    Praca na wysokości zaczyna się od 1 metra (liczona od podłoża do stóp pracownika), powyżej 2 metrów konieczna jest asekuracja, a powyżej 3 metrów są najbardziej obostrzone badania lekarskie (okulista, neurolog, laryngolog) i zakaz okularów (nie dotyczy soczewek kontaktowych).

Więcej doczytasz tutaj i tutaj.

0