Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana potencjometru stereo na cyfrowy...

24 Sie 2005 11:41 1617 6
 • Poziom 11  
  Witam!
  Chcę zastąpić potencjometr w radiu potencjometrem cyfrowym i mam kłopot ponieważ ten potencjometr to chyba jest stereo i pewnie logarytmiczny (nie ma na nim żadnych oznaczeń :-( ) ale mój kłopot przedstawia się tak że ma on 6 wyprowadzeń w jednym rzędzie i nie wiem jak zastąpić go 2 potencjometrami cyfrowymi. Jeśli ktoś byłby wstanie podać schemat zastępczy takiego potencjometru to byłbym wdzięczny.
  Pozdr.
 • Poziom 26  
  Po pierwsze, jakie radio?
 • Poziom 31  
  Witam.
  Te dwa wyprowadzenia zwarte pewnie są na masie. Musisz wziąć do ręki miernik i zobaczyć, które dwa wyprowadzenia mają wartość max a które 2 zmieniają wartość pod wpływem kręcenia potka. Wtedy sprawa robi się już bardzo prosta. Napisz jaki potencjometr chcesz tam włożyc (cyfrowy) ?
 • Poziom 11  
  Myślałem o DS1802 albo DS1801 Co o tym sądzisz ? radyjko jak już wspomniałem jest jakimś cudem dalekowschodniej techniki :P ma za to odtwarza Mp3 :-)
 • Poziom 31  
  Witam.
  DS1802 jest prosty do podłączenia więc możesz go stosować-ma również możliwość sterowania klawiszami co jest lepsze bo nie trzeba stosować mikrokontrolera. Jedyna wada o ktorej słyszałem to niskie napięcie zasilania które może prowadzić do obciniania amplitudy wyjściowej i tym samym do zniekształcania. Ale zależne to jest chyba od podawanego sygnału wejściowego-jeśli się poda mały to nie powinien obcinać. Producent podaje ze przy Vin=1Vrms THD=0,002% więc całkiem nieduże.
 • Poziom 11  
  Ostatecznie Wykorzystałem DS1801 i wszystko chula jak należy, nom może oprócz tego, że gdy zwiększam głośność lub zmniejszam to w prawym kanale są trzaski, ale nie przeszkadza mi to tak bardzo, najważniejsze, że przy normalnej pracy dźwięk jest czysty i bez szumów. Przypuszczam, że powodem trzasków może być sposób montażu, bo jak na razie wszystko jest zmontowane na dość perfidnym pająku :P Z potencjometrem poradziłem sobie w ten sposób, że wylutowałem go i pomierzyłem, mierzenie układzie nie miało sensu.
  Dziękuje wszystkim za pomoc:P
  Pozdr.