Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Compaq Evo D510 CMT - zaniżona przepustowość RAM

30 Cze 2018 03:44 363 9
  • Poziom 2  
    Witam

Problem dotyczy komputera PC Compaq Evo D510 CMT (płyta główna Compaq 07E8h, BIOS v.2.20, CPU Intel Pentium 4 2,53 GHz, 1,5 GB DDR RAM moduły GOODRAM i Kingston DDR400, HDD 80 GB Western Digital WDC WD800JB-00FM, nagrywarka DVD LG HL-DT-ST DVDRAM GSA-H10A, karta graficzna Gigabyte GV-R96P256D (Radeon 9600 PRO 256 MB DDR RAM), karta dźwiękowa Creative EMU10K1 - SB Live! Value [CT4832], zasilacz ATX Compaq 220 W). System operacyjny AntiX Linux 17 (lekka dystrybucja oparta na Debianie). Partycja wymiany (swap) istnieje ale nie jest używana przez system - ilość RAM jest wystarczająca. Komputer ogólnie pracuje zbyt wolno, w szczególności wolno ładują się strony WWW (Firefox 52.4.0 i starsza przeglądarka Seamonkey 2.19), a filmy np. YouTube sporadycznie nie są odtwarzane płynnie.
    Podejrzewałem uszkodzenie pamięci RAM, jednak program Memtest86+ wersja 5.01 nie znalazł problemów. Nie potrafię za to wyjaśnić innej rzeczy: przepustowość pamięci RAM podawana przez Memtest wynosi od ~ 700 MB/s do ~ 884 MB/s (testy z różnymi modułami). Moduły pracują przy częstotliwości 266 MHz (ograniczenia chipsetu Intel 845G), i teorytycznie przepustowość powinna wtedy wynosić 2133 MB/s ! Rozumiem więc już dlaczego komputer pracuje tak wolno, nie rozumiem natomiast co jest przyczyną obniżenia przepustowości pamięci...
    Testowałem kilkanaście modułów pamięci w tym DDR266 z identycznym skutkiem, jest nieprawdopodobne by wszystkie były uszkodzone w ten sam sposób. Czy jest to uszkodzenie komputera, czy stan normalny ? Czy można tu coś zrobić, poza wymianą procesora i/lub płyty głównej ?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Spec Overclocking
    Tu nie ma co już wymieniać, ten laptop jest tak stary, że nic sytuacji nie naprawi. Nie licz na dobrą wydajność tego sprzętu.
    A co do przepustowości ramu. Taka jest właśnie różnica między teorią a praktyką.
    Laptop trzeba wymienić na współcześniejszy i innego rozwiązania nie ma. Gdyby to był jakiś dualcore z ddr2 chociaż to można by coś pomyśleć jeszcze a tak to niestety szans nie ma.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    myszaa23 napisał:
    Firefox 52.4

Za ciężki na ten sprzęt. Sprawdź Chorme v32.xxxx.
    YT będzie ciął powyżej 320p. To wina procesora.
    myszaa23 napisał:
    Rozumiem więc już dlaczego komputer pracuje tak wolno

A pracował kiedyś szybciej? Nie szukałbym problemu w RAM jeśli chodzi o wydajność, zwykle RAM gra marginalną rolę przy szukaniu wydajności.
  • Poziom 2  
    Naturalnie, ten sprzęt jest już przestarzały i trzeba go będzie wkrótce zmienić na nowy z procesorem (co najmniej) dwurdzeniowym. Nie wiem jak dokładnie wygląda sprawa z wymaganiami sprzętowymi Google Chrome, czytałem coś o dużym zapotrzebowaniu na pamięć RAM, więc czy moje skromne 1,5 GB wystarczy ? Komputer mam od kilku lat (używany) i kolejne wersje przeglądarek internetowych, kolejne wersje Adobe Flash Player powodowały coraz większe spowolnienie pracy. Nigdy nie był zbyt wydajny.
    Dodatkowo zrobiłem jeden mały test. A właściwie wciąż robię i dlatego dokładne wyniki opiszę w następnym poście (wyniki benchmarków etc.). Inny komputer składak w podobnym wieku z procesorem AMD Sempron 2200+ 1,5 GHz podkręconym do 1,8 GHz i 1 GB RAM jest trochę wydajniejszy !
    W tej chwili zacząłem się obawiać że mój Compaq jest uszkodzony... Chcę spróbować wymiany pasty termoprzewodzącej i czyszczenia radiatora oraz wentylatora CPU (choć nie są bardzo zakurzone). Czytałem że Pentium 4 przy przegrzaniu samoczynnie ogranicza szybkość pracy i może to jest to ... Niestety ani w BIOS ani w systemie nie mogę odczytać temperatury procesora (program lm_sensors podaje u mnie tylko temperaturę płyty głównej ~ 35 stopni). Temperatura radiatora CPU to 28 stopni, radiatora chipsetu 33 stopnie, radiatora karty graficznej 35 stopni. Pomiary miernikiem cyfrowym UNI-T M890G z termoparą, przy temperaturze otoczenia ~ 23 stopni. Chipset i karta graficzna mają chłodzenie pasywne.
  • Poziom 43  
    Przygotuj bootowalny puppy linux:
    https://www.programosy.pl/program,rufus.html
    https://linuxiarze.pl/download_puppy/
    np. użyj Tahr
    OS pokaże przy ładowaniu thermal throttling,
    myszaa23 napisał:
    Czytałem że Pentium 4 przy przegrzaniu samoczynnie ogranicza szybkość pracy

,a przy 1,5GB RAM Puppy o wadze ~200-300MB powinien udźwignąć Chrome 32 + YT w optymalnej wydajności do sprzętu. Oczywiście aby użyć HDD, potrzeba postawić linux np. obok windows.
    myszaa23 napisał:
    Inny komputer składak w podobnym wieku z procesorem AMD Sempron 2200+ 1,5 GHz podkręconym do 1,8 GHz i 1 GB RAM jest trochę wydajniejszy !

Tak będzie. Sam widzisz, że na 1GB da się.
  • Red. Komputery FAQ
    Może lepiej sobie radzi sempron niż P4 i stąd różnica. Kup jakiegoś taniego optiplexa z C2D to zobaczysz ogromną różnicę. Bo na P4 to w miarę normalna praca zaczyna się od 3GHz a i przy takim taktowaniu czasem można stracić cierpliwość. Jak by strony internetowe obecnie wyglądały by jak te z przed 10-15 lat to by była inna historia.
  • Poziom 2  
    Komputer składak ma następującą konfigurację: płyta główna Epox EP-8RDA+PRO, chipset nVidia nForce2, BIOS Phoenix 6.00 PG, CPU AMD Sempron 2200+ 1,5 GHz podkręcony do 1,8 GHz, 1 MB DDR RAM moduły DDR400 , nagrywarka DVD TSSTcorp CD/DVDW SH-S182M, karta graficzna Gigabyte GV-R955128D (Radeon 9550 128 MB DDR RAM), karta dźwiękowa zintegrowana, karta sieciowa Microcom z układem Realtek RTL8139D na PCI - z powodu uszkodzenia zintegrowanej karty sieciowej, zasilacz ATX Chieftec GPS-350EB-101 A 350 W. Przepustowość pamięci RAM podawana przez program Memtest86+ wynosi od 939 MB/s (z 1 modułem 512 MB) do 1355 MB/s (z 2 modułami 512 MB, tryb 2-kanałowy). W załączniku - wyniki m.in. benchmarki z programu HardInfo 0.5.2pre w systemie Puppy Precise Linux 5.7.1 Retro uruchomionym jako live CD (bardzo lekka minidystrybucja Linuxa).

Przetestuję oczywiście z Puppy Linux Tahr, w tej chwili ewentualnym drugim podejrzanym wydaje się karta sieciowa (?). Dziwi mnie po prostu bardzo zbliżona wydajność tych maszyn, Compaq z Pentium 4 powinno być wyraźnie wydajniejsze.
  • Red. Komputery FAQ
    No widzisz, Sempron z odpowiadającej dla intela szybkości podkręcony do 1.8 to jakieś 3000-3400+, przepustowością pamięci podawanej z memtest bym się tak nie sugerował. Zrób testy np. programem SiSoft Sandra np. wer. 2004. I porównaj wtedy przepustowość.
  • Spec Overclocking
    Ale co tutaj da przepustowość ramu, skoro ten Compaq jest po prostu stary jak dinozaury?
    P4 nie słynie z wydajności samo w sobie. Tutaj mamy P4 z drętwym chipsetem, drętwą płytą i pewnie dyskiem ATA. Nic z tego nie będzie już.
    Jedyna szansa to jakiś lekki system, Slax może. Slax działa na wszystkim i jemu wystarczy nawet P1
  • Poziom 2  
    Przepraszam za dłuższą nieobecność na forum - dopadła mnie paskudna infekcja wirusowa. Testowa instalacja karty sieciowej na PCI nic nie dała. Przetestowałem komputer z Puppy Linux Tahrpup 6.05 - podczas uruchamiania nie wyświetla komunikatu "thermal throttling", nie ma tego również w logach (/var/log/messages), znalazłem tam tylko "thermal monitoring enabled". Zrezygnowałem więc z wymiany pasty termoprzewodzącej. Zarówno Google Chrome, jak i Opera działają wyraźnie płynniej niż Firefox. Nie mam na Compaq systemu Windows, i nie mogę niestety użyć programu SiSoft Sandra. Dell Optiplex wygląda bardzo porządnie i solidnie, niestety, ograniczenia budżetowe...

Podsumowując:
    zamiast Firefoxa Google Chrome lub Opera, przetestuję Slax Linux, no i zaczynam odkładać na nowy komputer...
    Bardzo dziękuję wszystkim kolegom za cenne rady.
    Problem rozwiązany, zamykam temat.