Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zetor 8045 - Przeróbka z serwa na orbitrol

30 Cze 2018 14:43 1341 13
 • Poziom 12  
  Witam!
  Przerobiłem wspomaganie w Zetorze 8045 z serwa na orbitrol i rewelacji w stosunku do serwa nie ma, przy niskich obrotach ciężko się kręci, nie można szybko skręcić kierownicą, dopiero przy 2000 obr kręci się lekko i można szybko skręcić, podejrzewam orbitrol ponieważ kierownica się przestawia, mierzyłem ciśnienia i gdy nie ruszam kierownicą jest 0, jak się skręca to dochodzi do 40 bar a jak dojdzie siłownik do końca to dobija do 140bar przy niskich obrotach. Czy to ciśnienie w momencie skręcania nie jest za niskie?
 • Specjalista Maszyny Rolnicze
  Raczej wydatek pompy mały i kręcisz z taką prędkością z jaką olej napływa przez orbitrol do siłownika. A możesz mieć też źle dobrany orbitrol do siłownika.
 • Poziom 12  
  Orbitrol 160, zalecany przepływ 12-18l/min, objętość 160cm3 bo to kompletny zestaw był, więc orbitrol - siłownik są raczej dobrane.
  Dane techniczne pompy

  Geometryczna objętość robocza [cm3/obr]: 12

  Wydajność nominalna [l/min]: 20,5

  Moc napędowa mx. [kW]: 4,2

  Ciśnienie na wyjściu [MPa]: nom. 10; max. 12
 • Specjalista Maszyny Rolnicze
  Teoretycznie dane jak w mtz-cie z orbitrolem 160, siłownikiem fi 63 i pompą nsz-14 która nominalnie ma zdaje się 21 litrów. A objaw u ciebie typowy jak do małego wydatku pompy.
  W czasie obracania kierownicą pompa wytworzy takie ciśnienie jaki jest opór kół.
 • Moderator Samochody
  Pompa napędzana jest z rozrządu - połową prędkości obrotów wału korbowego - orbitrol z zasady wymaga większego przepływu, niż mały siłowniczek serwa. Swoją droga prawidłowo wyregulowane serwo jest dużo lepsze od orbitrola - większa precyzja sterowania.
 • Specjalista Maszyny Rolnicze
  W tym ciągniku pompa jest przykręcona do skrzyni pośredniej a większość pomp przy rozrządzie napędzana jest za pośrednictwem przekładni więc obroty ma większe niż połowa obrotów silnika jak np. w popularnych mtz-tach, zetorach czy pokrywach do 60-tek z pompą do niej przykręcaną.
  Sam siłownik wspomagania proponowany w kompletach do tego ciągnika ma średnicę wewnętrzną 63 mm więc mniejszą niż siłownik serwa ale za to większy skok. Porusza kołami przez inne ramie niż siłownik serwa. Normalnie powinno to chodzić jak złoto i praktycznie żaden serwomechanizm nie jest wstanie dorównać orbitrolowi. Nie wspominając o trwałości i ilości miejsc na których łapie luzy.
 • Poziom 12  
  Będę dzwonił w poniedziałek do tej firmy i zobaczę co mi powiedzą, myślałem już może o jakimś zaworze podnoszącym ciśnienie przed orbitrolem ale nie wiem czy to by zadziałało, bo teraz całe ciśnienie idzie w przelew i dopiero pojawia się jakieś ciśnienie w momencie kręcenia, serwo mi lepiej chodziło niż ten orbitrol tylko że ciągle ciekło..
 • Specjalista Maszyny Rolnicze
  Bo tak ma działać. Gdy nie kręcisz pompa nie wytwarza ciśnienia a dopiero wtedy gdy zaczynasz kręcić i jest ono wyższe im większy opór stawiają koła. To orbitrol z oznaczeniem ON open normal.
  Teoretycznie jeśli pompa na wolnych obrotach wytwarza maks ciśnienie gdy dojdzie siłownik do końca to znaczy że jest dobra.
  Taki sam zestaw siłownik 63x200, orbitrol 160 i pompa nsz 14 o wydatku około 21 litrów jest oferowana do mtz-ta i działa to bardzo dobrze.
  Jeśli to jeden z tańszych orbitroli możliwe że ma jakiś feler ogólnie jest na nie dużo reklamacji.
 • Poziom 12  
  Ja wiem że to powinno tak działać ale jednak nie za bardzo to u mnie działa, dopiero od 2000 dobrze się kręci, myślę że to wina orbitrola bo w dodatku kierowca zmienia swoje położenie, a jak się skręci do końca, to z oporem ale daję się dalej kręcić.
 • Specjalista Maszyny Rolnicze
  Kierownica przy orbitrol będzie zmieniać położenie. Nie ma mechanicznego połączenia z kołami a żaden układ hydrauliczny nie jest idealnie szczelny. Prócz tego jeśli masz siłownik przy osi ma on różne objętości po każdej stronie tłoka. Gdy go wysuwasz wykonasz więcej obrotów niż wsuwając.
  Możesz podłączyć orbitrol do układu hydraulicznego ciągnika ma większy wydatek i sprawdzić jak będzie pracowała kierownica. Bo na moje oko to pompa ciśnienie nabija ale oleju ilościowo jest mało. Dla tego wolno przekręca koła.
  Muszę popatrzyć z ciekawości na schemat hudrauliczny tego ciągnika może jest coś co zjada część oleju......
 • Poziom 12  
  Tutaj jest osobna pompa wspomagania, bierze olej ze zbiorniczka, pompuje przez orbitrol, i powraca przez filtr do zbiorniczka, odkręciłem korek na zbiorniczku to moimi zdaniem jeżeli olej krąży to w zbiorniku powinno to widać, a tutaj jakby słabo ten olej krążył, zobaczę jutro okolice pompy i może coś zaobserwuje.
 • Specjalista Maszyny Rolnicze
  na schemat patrzyłem i pompa zasila tylko wyłącznie wspomaganie w sposób jak opisałeś. Trzeba przekopać połączenia na zasysaniu oleju, samo nie wiem co jeszcze. Teoretycznie powinno to działać jesli wszystko jest sprawne.
 • Poziom 12  
  Wczoraj wykręciłem jeszce ten króciec przy orbitrolu, tam gdzie jest zasilanie z pompy, tam jest jakiś zaworek jakby zwrotny, ta redukcja ma jakby za płytkie podtoczenie w środku i wciska parę mm ten zaworek, może tu jest przyczyna?
 • Specjalista Maszyny Rolnicze
  Możesz spróbować go wykręcić jeśli to zaworek zwrotny. On jest po to by na postoju czy przy gaszeniu nie zapowietrzał się układ. Ale Zadnego innego już nie ruszaj.