Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Różnice ?? między falownikiem zasilanym jedną fazą i trzema.

01 Lip 2018 11:48 744 19
  • Poziom 9  
    Przymierzam się do zakupu falownika wrzeciona amatorskiej frezarki CNC.
    Wrzeciono 1,5 KW, 220 V, 8 A, 400 Hz chłodzone płynem tzw mokry chińczyk.
    W zasadzie to chyba wiem wszystko jakiego falownika potrzebuje, jedynie nurtuje mnie pytanie: zasilanie jedną fazą czy trzema.
    W warsztacie mam jedną fazę i czy opłaca mi się wiercić przez strop i dwie ściany, aby położyć nowy kabel.

Jaki są plusy i minusy (poza ceną) między falownikiem jedno i trójfazowym ????

Czy tylko to, że do falownika trójfazowego można zastosować mniejsze zabezpieczenie, czy coś jeszcze ?

Z góry dziękuje za informacje.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 24  
    Jeżeli silnik na 220V to zdecydowanie falownik jednofazowy.
    Jest jakaś tabliczka znamionowa?
    Falownik jednofazowy 3x230V na wyjściu, falownik trójfazowy 3x 400V.
    Przy jednofazowym cały pobór mocy z jednej fazy.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 9  
    Wrzeciono.

Z tego co wiem, są falowniki zasilane jedną fazą, są również zasilane trzema z opcją podłączenia jednej, te są droższe.
    Czy wybrać droższy z podłączeniem trójfazowym i kłaść nowy kabel ?
    Oczywiście na wyjściu ma być 3x230, ponieważ 3x400 spaliłoby wrzeciono.
  • Poziom 26  
    Witam!

Cytat:
    Oczywiście na wyjściu ma być 3x230, ponieważ 3x400 spaliłoby wrzeciono.

W tym zdaniu zawarta jest odpowiedź, ponieważ falownik daje na wyjściu takie napięcie przewodowe, z jakiego przewodowego jest zasilany.
    Jeżeli nie ma możliwości przełączenia uzwojeń silnika na napięcie 3x400V (a chyba tutaj nie ma), należy zastosować falownik zasilany jednofazowo.
    Zastosowanie falownika zasilanego trójfazowo zdecydowanie zmniejsza prąd w przewodach zasilających i dodatkowo nie powoduje takiej asymetrii prądów w sieci trójfazowej, co jest bardziej korzystne. Dodatkowo również wartość zabezpieczeń byłaby mniejsza, ale tutaj - niestety - "sie nie da".

Pozdrawiam

Jan
  • Poziom 9  
    Może trochę więcej szczegółów o co mi chodzi.

Mam taki falownik, z demontażu, sprawny.
    Jak widać można podłączyć zasilanie jedną fazą lub trzema.
    Na wyjściu 3x230 V

Przy podłączeniu pod jedną fazę na wejściu i małego silnika 3x230 V, 0,35 KW na wyjściu, działa. Gdy podłącze wrzeciono, po kilku obrotach osi wyłącza się i komunikuje przeciążenie.
    Oczywiście wiem, że ten falownika do tego silnika jest za mały, tak więc postanowiłem kupić nowy, na gwarancji, mocą dopasowany do mojego wrzeciona.

Czy wybrać falownik zasilany tylko jedną fazą ?
    Czy zasilany trzema fazami (z opcją podłączenia jednej) i kłaść nowy kabel ?
    Czy inwestować w droższy falownik i nowy kabel, jakie będą z tego korzyści ?
  • Specjalista Automatyk
    Kolego posiadasz falownik jednofazowy. Podłączenie 3 spowoduje jego uszkodzenie.
    Skoro silnik masz 1.5Kkw, a falownik 0.37kW to jak ma to działac?
    Kup nowy jednofazowy odpowiedni i wszystko będzie działać jak należy.
    Pozdrawiam daro
  • Poziom 24  
    jdjan1 napisał:
    Jeżeli nie ma możliwości przełączenia uzwojeń silnika na napięcie 3x400V (a chyba tutaj nie ma), należy zastosować falownik zasilany jednofazowo.

Czego nie rozumiesz w tym zdaniu?
    Jaki sens kupować trójfazowy i zasilać jedną fazą?
    I do czego nowy kabel?
  • Poziom 9  
    Trochę pospieszyłem się z ostatnim wpisem.

Użytkownik "jdjan1" udzielił mi chyba wyczerpującej odpowiedzi.

Kupuję falownik zasilany jedną fazą, na wyjściu 3x230V, 1,5 KW, 400 Hz

Dziękuje.

Temat uznaje za zamknięty.

P.S.
    Jeszcze jedno pytanko.

Jeśli falownik zasilę jedną fazą to na wyjściu mam 3x230V, a jeśli trzema to na wyjściu jest 3x400V ??
  • Poziom 26  
    Witam!

Cytat:
    Jeśli falownik zasilę jedną fazą to na wyjściu mam 3x230V, a jeśli trzema to na wyjściu jest 3x400V ??

Tak - zgodnie z tym co napisałem w poprzednim poście.

Pozdrawiam

Jan
  • Poziom 9  
    Kolego "daro31ie" falownik ten pracował w przemysłowej maszynie gdzie zasilany był trzyfazowo.

Z tabliczki tego falownika wynika, że można podłączyć zasilanie jedną fazą wtedy zabezpieczenie powinno być 5,8 A, lub można zasilić trzema fazami zabezpieczenie 3,4 A
    Opis zacisków to potwierdza.

Chyba że się mylę.

Dodano po 2 [minuty]:

Dziękuje dla kolegi "jdjan1"

Temat zamykam.
  • Specjalista Automatyk
    Uwaga do tego falownika:
    jest przystosowany do zasilania 1 x 230 Vac wtedy prąd 5,8 A;
    ale... możliwe również zasilanie 3 x 230 Vac wtedy prąd 3 x 3,4 A.
    Tylko, że w Polsce mamy 3 x 400 Vac!!!
  • Spec od Falowników
    Realne jest użycie falownika 3x400V do tego silnika.
    Warunki:
    Jako częstotliwość bazową silnika wpisać częstotliwość 1,73x większą od faktycznej znamionowej częstotliwości zasilania z tabliczki.
    Ograniczyć max. częstotliwość wyjściową do wartości faktycznej częstotliwości znamionowej silnika.
    W ten sposób max. napięcie wyjściowe zostanie ograniczone do 3x230V AC.
    Prąd wyjściowy falownika ma być dostosowany do prądu znamionowego silnika. Falownik będzie mocowo przewymiarowany z tego powodu.
    Wszystkie parametry muszą mieścić się w dopuszczalnych zakresach (nie każdy falownik przyjmie częstotliwość bazową np. 400Hz x 1,73).
  • Poziom 17  
    Jeszcze może jedno pytanie - czy silnik od wrzeciona jest 1 czy 3 fazowy?
  • Poziom 14  
    bonanza napisał:
    Jako częstotliwość bazową silnika wpisać częstotliwość 1,73x większą od faktycznej znamionowej częstotliwości zasilania z tabliczki. Ograniczyć max. częstotliwość wyjściową do wartości faktycznej częstotliwości znamionowej silnika.
    W ten sposób max. napięcie wyjściowe zostanie ograniczone do 3x230V AC.
    Po wpisaniu częstotliwości znamionowej i napięcia znamionowego silnika do falownika, punkt osłabienia pola charakterystyki U/f powinien się ustawić z automatu na f=fN, U=UN. Tak chyba dzisiaj każdy falownik ma? Pytam bo nie wiem. Nie znam wszystkich, a nawet nie za wiele.
    bonanza napisał:
    (nie każdy falownik przyjmie częstotliwość bazową np. 400Hz x 1,73).
    A powodem dzisiaj jest głównie to: How does EU Regulation 428/2009 apply to AC drives?
  • Spec od Falowników
    Silnik wrzeciona na pewno jest 3 fazowy i ma 3 robocze zaciski.
    Napięcia znamionowego silnika w popularnych falownikach w ogóle się nie wpisuje, domyślnie jest takie, jak zasilanie falownika. Ale można wstawić współczynnik procentowy np. w LG IG5A, albo poradzić sobie tak, jak napisałem wcześniej, albo jeszcze stworzyć indywidualną charakterystykę U/f. Częstotliwość w DTRce nazywa się częst "bazowa" - przy niej napięcie wyjściowe równa się zasilającemu.
  • Poziom 14  
    bonanza napisał:
    Napięcia znamionowego silnika w popularnych falownikach w ogóle się nie wpisuje, domyślnie jest takie, jak zasilanie falownika.
    Ok, to w takim razie nie we wszystkich popularnych falownikach.
  • Poziom 17  
    Ze zdjęcia w trzecim poście wcale nie wynika że jest to 3-fazowy silnik, to że ma 3 zaciski nic jeszcze nie znaczy.
    Tabliczka sugeruje wręcz że silnik jest jednofazowy.
  • Admin DIY, Automatyka
    Tego typu wrzeciona zasilane są 3x 230VAC 400Hz z falownika. Tabliczka może faktycznie niejednoznaczna, ale jest to silnik 3f.

W tym przypadku, w naszym kraju możliwe jest zastosowanie w zasadzie tylko falownika jednofazowego czyli zasilanego N + L (+ PE), dającego na wyjściu 2x230VAC o częstotliwości do 400Hz i mocy równej lub delikatnie większej od mocy silnika.
    Inne rozwiązania są bardzo słabo uzasadnione ekonomicznie... :)
  • Poziom 23  
    Falownik SEW mają opcje ograniczania napięcia wyjściowego, można go zasilać 3x400V a w parametrach ustawić napięcie wyjściowe 230V (ale swoje też kosztują).