Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Hackowanie taniej opaski fitness

ghost666 01 Jul 2018 20:27 14796 11
Nazwa.pl
 • Hackowanie taniej opaski fitness
  Autor prezentowanego poniżej projektu, przy przejściu do nowej pracy otrzymał od firmy między innymi opaskę fitnessową, pokazaną po lewej stronie. Abstrahując od przydatności takiego urządzenia podczas ćwiczeń fizycznych, opaska sama w sobie jest niezwykle ciekawa pod względem technicznym. Wynika to z szeregu kwestii, między innymi:

  Hackowanie taniej opaski fitness
  * Naprawdę niewielki rozmiar (około 15 mm x 40 mm)
  * Interfejs Bluetooth low energy (BLE)
  * Wyświetlacz OLED (o rozdzielczości 96 x 32 piksele)
  * Wbudowany akumulator
  * Ładowanie poprzez USB
  * Zintegrowany akcelerometr
  * Silniczek do wibracji
  * Cena zaledwie około 10 dolarów

  Jedyne co identyfikuje urządzenie na obudowie to identyfikator FCC - "FCC ID: 2AHFTID115". Wyszukiwanie tego numeru w Google daje całkiem dużo informacji, jeśli się postaramy. Urządzenie nazywa się ID115, a przynajmniej pod taką nazwą znajdziemy je w Internecie. Dodatkowo można znaleźć kilka ciekawych zdjęć - zwłaszcza wnętrza urządzenia. Jeśli dobrze się przypatrzymy, to dostrzeżemy na nich układ scalony opisany N51822. Sugeruje to nam, że układ oparty jest o mikrokontroler nRF51822 firmy Nordic. Jest to 32-bitowy procesor z rdzeniem ARM-M0 i z wbudowanym wsparciem dla BLE. Mikrokontroler ten dosyć łatwo można by przeprogramować, aby zmusić opaskę do realizacji innych funkcji, co ograniczone jest tylko naszą wyobraźnią.

  Przed rozbieraniem opaski autor poszukał jeszcze innych opasek opartych o ten układ. Jest ich kilka na rynku, część już została z powodzeniem przeprogramowana. Jest nawet projekt, który opisuje całą procedurę. Jest to zatem możliwe. Przejdźmy więc do działania.

  Hackowanie taniej opaski fitness
  Otwarcie urządzenia nie jest zbyt proste. Czarny plastikowy element osłaniający elektronikę jest sklejony z szarym tyłem urządzenia. Dobrze jest potraktować urządzenie suszarką, aby klej zmiękł, a następnie z pomocą noża otworzyć obudowę, dzięki czemu nie uszkodzimy plastikowych elementów.

  Po otwarciu naszym oczom ukaże się układ scalony - nRF51822, tak jak przypuszczaliśmy. Nie jest to jednak takie oczywiste, bo autor projektu nabył podobną bransoletkę jakiś czas później i w niej znajdował się mikrokontroler firmy Texas Instruments. Warto być świadomym istniejących różnic.

  Dogadanie się z mikrokontrolerem

  Dokumentacja tego mikrokontrolera mówi, że można go zaprogramować poprzez interfejs SWD, wykorzystujący dwa piny. Tego rodzaju innterfejs programowania jest bardzo popularny w układach ARM. Aby z niego skorzystać, musimy:

  * Posiadać programator z interfejsem SWD - w tej roli skorzystamy z J-Linka firmy Segger
  * Zlokalizować miejsca podłączenia pinów mikrokontrolera - SWDIO (dane) oraz SWDCLK (zegar).

  Hackowanie taniej opaski fitness
  Hackowanie taniej opaski fitness
  Piny te są często wyprowadzone w postaci pól itp., aby umożliwić programowanie, testowanie i weryfikację działania zegarka w fabryce. Tak jest też w tym przypadku; dosyć łatwo było odnaleźć je na płytce drukowanej, jak widzimy na zdjęciach po prawej stronie.

  Dokładniej widać je na zdjęciach wykonanych z pomocą prostego mikroskopu na USB. Na zdjęciu oznaczono ścieki, którymi biegną sygnały od mikrokontrolera do padów do programowania:

  Hackowanie taniej opaski fitness
  Hackowanie taniej opaski fitness


  Odnalezienie tych sygnałów nie jest takie proste - płyta drukowana tego układu jest wielowarstwowa, sporo ścieżek jest także w jej środku, podobnie jak przelotki itp. Sprawdzając przebieg ścieżek na szczęście udało się prześledzić tor sygnałów i potwierdzić, że pole opisane CLK na płytce drukowanej to w istocie zegar interfejsu SWD, a pin obok niego, który nie ma etykiety, to SWDIO, czyli pin danych. W ten sposób zbudowano tabelkę z rozpisanymi wyprowadzeniami do programowania:

  nRF51822 PinPadOpis
  SWDIOIOPin danych dla programatora z interfejsem SWD
  SWDCLKCLKPin zegara dla programatora z interfejsem SWD


  Hackowanie taniej opaski fitness
  Chirurgia na otwartym układzie

  Gdy mamy już dostęp do pinów interfejsu SWD, musimy przylutować do wyeksponowanych padów cienkie druciki, którymi podłączymy układ do programatora. Następnie będziemy mogli przetestować układ z jakimś prostym programem - aby to było jednak możliwe, musimy po kolei:

  * Sprawdzić, czy poprawnie odnaleźliśmy piny SWDIO i SWDCLK.
  * Sprawdzić, czy posiadany przez nas programator SWD poprawnie komunikuje się z układem.
  * Sprawdzić, czy kompilator jaki wykorzystujemy poprawnie działa z SDK do układów Nordica.
  * Sprawdzić, czy poprawnie wgrywamy program do pamięci Flash układu.
  * Sprawdzić, czy układ poprawnie startuje i ładuje nasz program.

  Hackowanie taniej opaski fitness
  Blinky

  W tym przypadku najlepszym startowym programem będzie proste zapalanie i gaszenie diody LED. Nie jest to jednak takie proste, jak się wydaje, jako że w układzie nie ma żadnych diod LED, które moglibyśmy zapalać i gasić. Oznacza to, że musimy dołączyć do układu zewnętrzne diody, a to dodaje kolejny etap, gdzie coś może być źle. Autor podłączył dwie diody LED do pól P1 i P2 mikrokontrolera.

  Oprogramowanie i sterowniki do programatora J-Link SWD można pobrać ze strony Seggera. Jeśli wykorzystujemy do programowania dodatkowo jakieś makra czy własne skrypty, to w caskroom/drivers/segger-jlink znajdziemy odpowiednie skrypty, które umożliwią wykorzystanie interfejsu SWD w programatorze poprzez komendy wydawane do JLinkExe.

  Gdy już zainstalujemy powyższe sterowniki, musimy pobrać i zainstalować SDK od Nordica dla układów z rodziny nRF5 (autor korzysta z wersji 12.3.0). Oczywiście samo SDK nam nie wystarczy, dlatego kolejnym krokiem jest doinstalowanie odpowiedniego kompilatora - tutaj wybór padł na gcc-arm-embedded.

  Po szybkiej analizie SDK i przykładów zawartych m.in. na forum Nordica, autor spostrzegł, iż SDK jest zazwyczaj używane z płytkami rozwojowymi itp. tego producenta. SDK dostarczane jest w prekonfigurowanej postaci, dopasowanej do kilku z wariantów płytek uruchomieniowych. W tym przypadku, jako że korzystamy bezpośrednio z mikrokontrolera, musimy wprowadzić w SDK pewne zmiany.

  Jak pisze autor, zrozumienie ekosystemu układów nRF5 zajęło mu sporo czasu, ale w końcu się udało. Na filmie powyżej widzimy dwie mrugające diody LED. Aby uprościć prezentację programów i utrzymać trochę porządku, autor założył repozystorium na Githubie. Znajdziemy tam działające programy na nRF51822 oraz Makefile. Układ, z którym pracuje autor, ma zaledwie 16 kB pamięci RAM, co wymagało sporej gimnastyki w skrypcie linkera, aby to uwzględniał.

  Cyfrowe IO

  Aby mrugać diodami LED, konieczne było znalezienie wyjść cyfrowych - w tym przypadku P1 i P2, do których podłączone zostały diody LED. Po podłączeniu diod autor w programie po prostu cyklicznie zmieniał ich wartość z niskiej na wysoką i odwrotnie. Ku wielkiemu zaskoczeniu, także silniczek odpowiedzialny za wibracje układu cyklicznie się załączał. Na podstawie tego eksperymentalnego programu autor stworzył prostą tabelkę, w której zebrał informacje dotyczące wyprowadzeń cyfrowych układu:

  nRF51822 PinPadOpis
  P0.30P1Wyjście GPIO
  P0.00P2Wyjście GPIO
  P0.01-Silnik wibracji


  printf

  Możliwość pobierania informacji z układu jest niezwykle istotna podczas debuggowania. J-Link posiada wsparcie dla Real-Time Transfer (RTT), który umożliwia wysyłanie i odbieranie danych przez mikrokontroler i komputer. Aby skorzystać z tego interfejsu, dodajemy do programu odpowiednią bibliotekę:

  Code: c
  Log in, to see the code


  a w kodzie programu korzystamy z funkcji:

  Code: c
  Log in, to see the code


  Aby odczytywać informacje na komputerze, używamy CLI w jlinkrttlogger, które znajduje się w oprogramowaniu do J-Linka.

  Wyświetlacz OLED

  Kolejnym dużym wyzwaniem było uruchomienie wbudowanego wyświetlacza OLED. Większość tego rodzaju ekranów na rynku wykorzystuje kontroler ssd1306, który komunikuje się z mikrokontrolerem szeregowo - poprzez interfejs SPI lub I²C.

  Takiego wyświetlacza jak w układzie nie udało się znaleźć w żadnym sklepie w Internecie. Rozmiar 96 x 32 także nie jest zbyt popularny. Poszukiwanie informacji na temat wyświetlacza oznaczonego "QT1316P01A" dało jedynie informacje na temat kolejności wyprowadzeń w układzie:

  Hackowanie taniej opaski fitness


  Jeśli dokumentacja nie kłamie, to obecność pinów SCL, SDA i RES# wskazuje, że mamy do czynienia z interfejsem I²C. Teraz wystarczy prześledzić podłączenie od pinów wyświetlacz OLED do mikrokontrolera, aby sprawdzić, czy nasz strzał jest poprawny. Wracamy do mikroskopu.

  Hackowanie taniej opaski fitnessHackowanie taniej opaski fitness


  Po sprawdzeniu ścieżek na płytce drukowanej układu możemy uzupełnić kolejną tabelę połączeń:

  nRF51822 PinPadOpis
  P0.21-Pin SDA wyświetlacza OLED
  P0.22-Pin SCL wyświetlacza OLED
  P0.24-Pin RES# wyświetlacza OLED


  Protokół I²C wymaga całkiem dużo zaangażowania programistycznego niż prostsze interfejsy, takie jak na przykład UART. Istotną jego zaletą z drugiej strony jest fakt, że pozwala on na jednym interfejsie, przy jednym urządzeniu w trybie master, komunikować się z wieloma układami typu slave. Komplikuje to jego działanie i zwiększa nakład wysiłków na uruchomienie komunikacji pomiędzy mikrokontrolerem a urządzeniami dookoła niego.

  Oprócz fizycznej lokalizacji pinów, musimy poznać jeszcze adres naszego wyświetlacza, aby móc się z nim komunikować. Aby go poznać, autor zdecydował się na wykorzystanie skanera interfejsu I²C, jaki dostępny jest w ramach SDK dla układów nRF5. Program ten, mówiąc w skrócie, skanuje wszystkie adresy logiczne, wysyłając do każdego zapytania i informując, który z nich odpowiedział. Autor zmodyfikował go nieznacznie (program dostępny jest tutaj). W odpowiedzi układ daje nam:

  Code: bash
  Log in, to see the code


  Co oznacza, że istotnie nasz wyświetlacz działa na I²C i ma adres 0x3C - popularny wśród tego rodzaju kontrolerów.

  Znając interfejs i logiczny adres wyświetlacza, możemy spróbować coś na nim wyświetlić. Póki co nie mamy dostępu do biblioteki z jakąś wyższą warstwą abstrakcji. Skorzystać możemy z dokumentacji do ssd1306, aby dowiedzieć się, w jaki sposób należy wysyłać dane do wyświetlacza. Proces ten składa się z serii komend konfigurujących go - ustawiana jest m.in. orientacja wyświetlacza, tryb zapisu itp. Następnie sekwencje danych zapisywane są do pamięci graficznej kontrolera (GDDRAM), która mapowana jest bezpośrednio na wyświetlacz.

  Hackowanie taniej opaski fitness
  Aby poprawnie skonfigurować wyświetlacz, autor wykorzystał część bibliotek dla ssd1306 dostarczanych przez Adafruit. Oprogramowanie na mikrokontroler Nordica będzie teraz reagować na podobne komendy co w przypadku wyświetlaczy Adafruit. Realizacja tego zadania była bardzo czasochłonna - to chyba najbardziej zajmujący etap całego projektu. Udało się uruchomić wyświetlacz, ale czasami działa on w trudny do wyjaśnienia (i zrozumienia) sposób.

  Kod programu do tego testu znajdziemy tutaj

  W obecnej konfiguracji wyświetlacz podzielony jest na 4 rzędy (strony) po 96 kolumn. Strony są wysokie na osiem pikseli. Pierwszy nadesłaby bajt zajmie pierwszą kolumnę na ekranie, drugi drugą, trzeci trzecią i tak dalej aż do 96 kolumny. Wtedy dane będą się zawijać na drugą stronę GDDRAM, która obsługuje kolejne kolumny na ekranie.

  Oczywiście opisany powyżej algorytm to tylko teoria. Jak widać na filmie poniżej zdarza się czasami tak, że najpierw wypełniane są nieparzyste kolumny, a następnie parzyste, a dopiero potem dane się zawijają.

  Autor spędził sporo czasu na zrozumieniu czemu tak się dzieje i próbach naprawy tego stanu rzeczy. Finalnie i tak skończyło się na tym, że ten dziwny sposób wyświetlania obrazu został skompensowany programowo, dzięki czemu dało się normalnie wyświetlać na ekranie znaki.

  Hackowanie taniej opaski fitness
  Hackowanie taniej opaski fitness
  Wycieczka do krainy Arduino

  Podczas debugowania wyświetlacza autor zajrzał - jako pomoc - do biblioteki Adafruit dla ssd1306. Bardzo chciał wtedy, aby możliwe było zaimplementowanie kodu Arduino na nRF51822. Okazuje się, że nie tylko on chciał tak zrobić - ludzie, o wiele bardziej znający się na programowaniu mikrokontrolerów także, w związku z czym po prostu to zrobili. Taką rolę pełni projekt arduino-nRF5. Implementuje on podstawowe biblioteki wykorzystując SDK do nRF5.

  Dzięki temu projektowi, możemy uruchomić Arduino IDE, wybrać płytkę nRF5 i pisać programy na ten układ, korzystając z wielu zalet ekosystemu Arduino. Autor projektu zrobił forka tego projektu, w którym zaimplementował wsparcie dla swojej bransoletki. Może ona być wybrana w Arduino IDE w menu Tools > Board > ID115 Fitness Bracelet (nRF51822).

  Oznacza to też, że teraz można wykorzystać dostępne biblioteki Adafruit do sterowania wyświetlaczem OLED. Ich wykorzystanie dało taki sam, dziwny sposób sterowania wyświetlaczem, co udało się obejść z zastosowaniem dodatkowej logiki w kodzie. W ten sposób osiągnęliśmy pewien poziom abstrakcji sprzętowej i możemy wykorzystać funkcje wyższego poziomu, na przykład narzędzia do rysowania czy renderowania tekstu na wyświetlaczu:

  Hackowanie taniej opaski fitness


  Wejścia analogowe

  Oprócz wyjść cyfrowych, mikrokontroler nRF51822 posiada jeszcze dziesięć wejść analogowych. Są one bardzo użyteczne np. do pomiaru napięcia baterii w systemie przenośnym. Jak wynika z dokumentacji wbudowany przetwornik analogowo-cyfrowy ma rozdzielczość 10 bitów i odnosi się do napięcia zasilania - wejście na poziomie VCC daje kod 1023.

  Autor wykonał prosty eksperyment - podawał różne wartośc i sygnały na wejście analogowe i sczytywał wartość analogową w kodzie programu. Na poniższym wykresie znajdują się najciekawsze z rezultatów:

  Hackowanie taniej opaski fitnessHackowanie taniej opaski fitness


  Z pokazanej powyżej prostej analizy wynika, że pin P.0.05 najpewniej wykorzystywany jest do monitorowania stanu naładowania akumulatora, a P0.26 podłączony jest do jednego z wyjść akcelerometru, jako że dynamicznie zmienia wartość podczas potrząsania urządzeniem. Piny P0.03 oraz P0.04 także najpewniej podłączone są do akcelerometru, aczkolwiek zmiany na tych pinach mogą wynikać z jakichś innych efektów.

  Na wykresie po lewej warto też zwrócić uwagę, jak zmienia się napięcie na baterii podczas potrząsania urządzeniem - wynika to z faktu zwiększania się zużycia prądu podczas wykorzystywania akcelerometru.

  Powyższe próby pozwoliły uzupełnić opis kilku kolejnych linii w układzie:

  nRF51822 PinPadOpis
  P0.05-Wejście analogowe - Monitorowanie pracy ładowarki
  P0.26-Wejście analogowe - Jedna z osi akcelerometru
  P0.03-Wejście analogowe - Jedna z osi akcelerometru (chyba)
  P0.04-Wejście analogowe - Jedna z osi akcelerometru (chyba)


  Przycisk

  Oryginalny firmware opaski reagował na naciśnięcie ekranu, załączając wyświetlacz. Przytrzymanie go dłużej włączało stoper. Nie jest to fizyczny przycisk, a sensor pojemnościowy. Autorowi udało się zidentyfikować sposób w jaki podłączony jest do mikrokontrolera i jak można go obsłużyć w naszym programie:

  Kod źródłowy do powyższego przykładu znaleźć można tutaj.

  Bluetooth low energy (BLE)

  Funkcjonalność BLE zaimplementowana jest w układach nRF5 z wykorzystaniem tzw. SoftDevice. Jest ro prekompilowana binarka, która zawiera w sobie stos BLE. Powinna być niezależnie wgrana do pamięci układu. Istnieje wiele wersji SoftDevice, zależnie od tego jaki mamy układ i jakie SDK. W dokumentacji dostępna jest macierz kompatybilności. Wynika z niej, że dla SDK 12.3 używanego przez autora projektu i dla układu z steppingiem QFAAH0, jaki jest w opasce, użyć należy SoftDevice s130.

  W używanym SDK znaleźć można szereg przykładów implementacji z wykorzystaniem s130.

  Programowane układu z wykorzystaniem SoftDevice różni się jedną istotną rzeczą od normalnego programowania - na etapie flashowania, wgrywamy swój program nie zaczynając od adresy 0x0; zaczynamy od 0x01b000, aby zostawić miejsce na SoftDevice. Autor przygotował oprogramowanie, oparte na przykładzie z mrugającą diodą, które dodatkowo wgrywa SoftDevice. Układ działa tak samo, ale w mikrokontrolerze znajduje się już stos BLE.

  Programowanie mikrokontrolera musimy zacząć od manualnego wgrania SoftDevice:

  Code: bash
  Log in, to see the code


  Od tego momentu opaska jest wykrywana przez urządzenia z BLE dookoła. Nie jest w stanie nadawać ani odbierać, ale może pełnić rolę radiolatarni Bluetooth.

  BLE + Arduino

  Po uruchomieniu przykładów z BLE z SDK nRF5 i wiedząc o sztuczkach, jakie trzeba zrobić z RAMem i oscylatorem, aby uruchomić moduł Bluetooth, można było przenieść się do środowiska Arduino. Po raz kolejny wystarczyło skorzystać z gotowego projektu sandeepmistry/arduino-BLEPeripheral i korzystać z BLE w programach tworzonych w środowisky Arduino.

  Źródło: https://rbaron.net/blog/2018/05/27/Hacking-a-cheap-fitness-tracker-bracelet.html

  Cool? Ranking DIY
  Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11695 posts with rating 9880, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Nazwa.pl
 • Nazwa.pl
 • #3
  ghost666
  Translator, editor
  nobanmeplease wrote:
  Witam!
  Czy będzie hakowanie bardziej zaawansowanego smartzegarka, który jest w podobnej cenie i ma moduł GSM + dotykowy TFT?
  Zastanawiam się czy można z takich zegarków zrobić walkie talkie, a nawet sieć kratową :)
  Mam na myśli coś w stylu DZ-09.
  Pozdrawiam!


  Niestety, to nie mój projekt, a tylko tłumaczenie zagranicznego artykułu :( niewykluczone, że ktoś coś takiego już na świecie zrobił - poszukam!
 • #4
  Anonymous
  Anonymous  
 • #5
  Demon_22
  Level 9  
  Sądzę, że takie hackowanie opaski miałoby sens, gdyby to w jakiś sposób ją ulepszało. Można na przykład dodać pojawiające się na ekranie teksty motywujące np. "Dawaj! Dasz radę!".
  Dodatkowo taka opaska otwiera TYLE MOŻLIWOŚCI, że aż głowa boli. To przecież ekran, który nosisz na ręce!
  Na przykład możesz go połączyć z wyłącznikiem światła. Pstryk! I światło zapalone!
  Możesz go też połączyć do telefonu przez Bluetooth i gdy dostajesz SMS-a to opaska może wibrować.
 • #6
  Hetii
  Level 16  
  Kiedyś byłem na imprezie dla startupowców i był gość co przerabiał takie opaski w celu monitorowania danej osoby na okoliczność np wypadku samochodowego. Wówczas do centrum leciał sygnał powiadamiania i były wysyłane odpowiednie służby.
 • #7
  Demon_22
  Level 9  
  Hetii wrote:
  Kiedyś byłem na imprezie dla startupowców i był gość co przerabiał takie opaski w celu monitorowania danej osoby na okoliczność np wypadku samochodowego. Wówczas do centrum leciał sygnał powiadamiania i były wysyłane odpowiednie służby.

  Noo! Można by wprowadzić np. monitorowanie pulsu. Albo po prostu opcję zadzwonienia na numer alarmowy. Ciekawe czy coś takiego byłoby użyteczne?
 • #8
  Hetii
  Level 16  
  Demon_22 wrote:
  Noo! Można by wprowadzić np. monitorowanie pulsu. Albo po prostu opcję zadzwonienia na numer alarmowy. Ciekawe czy coś takiego byłoby użyteczne?


  Z tego co mi wiadomo to wyżej wspomniany produkt posiadał właśnie taką funkcjonalność.
  Wiem, że były już jakieś pierwsze wdrożenia na rynku, ale szczegółów nie pamiętam.
 • #9
  __Maciek__
  Level 20  
  Widziałem tą stronę .. właśnie jestem na etapie pracy z Nrf51822 ... do innych celów - Autor wspomniał tam o środowisku arduino - spróbowałem ale poległem - podstawa funkcjonuje od pierwszego kopa - i to miłe, jednak wykorzystanie zasobów jest bardzo słabo udokumentowane, Np. Nie możesz użyć timera RTC1 bo implementacja bibliotek na arduino już go używa itp. , Timery przy uzyciu przerwań wywalają Softdevice. itp .. szkoda mi czasu więc przesiadam się na Eclipse lub środowisko Segger-a ( ogólnie w SDK Nordic-a jest trochę bałaganu, w ostatnich nawet ominęli sporo dla M0 ( przykładów już w SDK dla M0 już nie ma i Softdevice omsknęli - skupili się na serii NRF52 - do nich wszystko jest. )

  Opaska sama w sobie ciekawa ... nabyłem niedawno coś takiego .. i w planach mam przeróbkę na manetkę do e-bike po interfejsie BLE .. pożyjemy zobaczymy.
 • #10
  recki-quadra
  Level 17  
  Wszystkie potencjalne funkcjonalności o których piszecie ma MiFit 2 od Xiaomi - opaska obecna na rynku już jakieś 2 lata z okładem (ja swoją noszę od półtora roku), teraz już zastąpiona przez MiFit3 (z kolorowym wyświetlaczem). Dodatkowo przy odrobinie uporu można ją zmusić by np miała własne alarmy z wibracją (niezależnie od alarmów telefonu) i przy takim alarmie widziała że musi go powtórzyć bo mimo że go zgasiłeś to tyłka z wyra nie dzwignąłeś (pulsometr). Ponadto wibrzy na sms-y, połączenia przychodzące, alarmy telefonu, liczy kroki, puls ... Fajna rzecz za czapkę gruszek - polecam (jak ktoś chce mieć wyzwania - można dobrać się do dostępnych open sourcowych programów pod tą opaskę i się bawić do woli !!)
 • #11
  anonlvl15
  Level 4  
  Dzień dobry!
  Temat o "Hackowaniu taniej opaski fitness" bardzo mnie zaciekawił. Chciałbym dowiedzieć się więcej o rzeczach zawartych w tym temacie, lecz nawet nie wiem od czego zacząć i nie wiem czego szukać . Mam prośbę. Czy ktokolwiek czytający tą wiadomość mógłby mi wysłać link do wiadomości pozwalających mi na naukę od podstaw wszystkiego o czym jest tu mowa.
 • #12
  Hetii
  Level 16  
  anonlvl15 wrote:
  Czy ktokolwiek czytający tą wiadomość mógłby mi wysłać link do wiadomości pozwalających mi na naukę od podstaw wszystkiego o czym jest tu mowa.


  Trochę trudno stwierdzić czy kolega ma jakąkolwiek wiedzę z dziedziny układów cyfrowych.
  Jeżeli już coś programowałeś, jakieś AVRy lub STM32 to poniżej dodaje załączniki opisujące użyty w opasce układ.

  Natomiast jeżeli ma to być pierwsza przygoda z procesorami to sugeruję pobawić się na początku jakimś prostym AVRem np atmega328 lub attiny85 (najlepiej używając języka C/C++), a następnie brać się za ARMy, które jak by nie patrzeć są bardziej rozbudowane.

  Pozdrawiam.