Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Radio Julia - Poprawa parametrów toru w.cz i strojenie p.cz

WPX2 01 Jul 2018 20:46 3936 8
 • #1
  WPX2
  Level 21  
  Ostatnio postanowiłem przywrócić do sprawności radio Julia + poszerzyć zakres UKF CCIR do 108MHz, oraz sprawdzić czy możliwa jest poprawa parametrów toru w.cz (głównie czułości).

  Po wymianie uszkodzonego kondensatora elektrolitycznego C805 1000uF w zasilaczu radio ożyło.
  Z uwagi, iż nie dysponuję niestety profesjonalnym sprzętem, więc do przestrojenia postanowiłem użyć odbiornika SDR (tak jak pokazują to pokazują poradniki na YouTube).
  Okazuje się, że można rozciągnąć zakres do 108MHz bez wymiany elementów głowicy, regulując napięcie strojenia warikapów zgodnie z instrukcją serwisową, a następnie strojąc heterodynę i obwody wejściowe.
  Po poszerzeniu zakresu UKF CCIR wskaźnik poziomu sygnału dla częstotliwości Radia Zet 107,5MHz pokazywał siłę sygnału ok. ~1.5, woltomierz dołączony w PP 412 (równolegle do wskaźnika) napięcie ok. 65mV. Wynik mocno niezadowalający zważywszy na fakt, że stacja ma bardzo silny nadajnik.

  Postanowiłem wymienić tranzystory T104 i T105 (BF195) na lepsze. Zastosowałem BF241 Fairchild. Po ponownym dostrojeniu obwodów wejściowych wskaźnik pokazywał siłę sygnału na 2, woltomierz 95mV.
  Jednak to wciąż trochę mało.
  W kolejnym kroku wymieniłem stare filtry F-401 i F-402 FCM_10,7-S, na nowe Muraty F10.7S. Teraz okazało się, że wskaźnik wychylił się do pozycji ~2.7, a woltomierz wskazał napięcie ok. 150mV.
  Czyli odnotowałem znaczną poprawę pojawiło się sporo innych stacji.
  Zaznaczam, że korzystałem z anteny wbudowanej (wyciągniętych 5 segmentów) starałem się umieszczać odbiornik i antenę zawsze w tym samym położeniu.

  Teraz pojawił się niestety problem. Wymiana filtrów ceramicznych spowodowała niestety problemy z działaniem ARC. Włączenie ARC powoduje odstrojenie od max. sygnału.
  Czyli podsumowując mam roztrojony tor p.cz, ale zyskałem lepszą czułość. Selektywność chyba też się trochę poprawiła.

  Pytanie jak zestroić w tym odbiorniku tor p.cz. mając do dyspozycji:
  odbiornik SDR
  oscyloskop do 100Mhz
  generator FM 78 - 108MHz
  multimetr
  słuch / wzrok :D

  Niestety nie posiadam generatora 10,7MHz, który by uprościł zadanie.

  Załączam schemat p.cz.:
  Radio Julia - Poprawa parametrów toru w.cz i strojenie p.cz

  Czy ktoś może rzeczowo się wypowiedzieć w odniesieniu do załączonego schematu p.cz. jak zestroić tor w.w. przyrządami?
 • #2
  Hektar Zahler
  Level 34  
  Zadziwiająca diagnoza postawiona metodą UFO rodem teleportacji międzygalaktycznych. Zwracasz sie w roszczeniowym stylu i nie masz pojęcia co robisz. Wrócić jak było i naprawić co uszkodzone, bo niesprawnego nie dostroisz.
 • #3
  fzyga43
  Level 23  
  Na stronie Unitra Klub jest pełna instrukcja serwisowa Julii.Są tam opisane dwie metody strojenia toru FM. Kolega Hektar Zahler ma rację.
 • #4
  WPX2
  Level 21  
  Czytałem instrukcję, tak czy inaczej strojenie trzeba zacząć od końcowego stopnia czyli p.cz. Ale, z uwagi, iż aktualnie nie posiadam generatora 10,7MHz staram się znaleźć inny sposób strojenia p.cz.

  P.S.
  Generator 10,7MHz w drodze
 • Helpful post
  #5
  Hektar Zahler
  Level 34  
  Pokrętłem w radiu ustawiasz mniej więcej na środku "znalezienia" sygnał z generatora UKF. Dyskryminator na zero w punkcie PP402 dostrajasz F207. Jak masz oscyloskop, to ustawiasz tam ładnego sinusa potencjometrem R220, albo +/- na środku. Reszta na max. w.cz., albo na ucho kręcąc anteną na progu czułości radia. Warunkiem jest wyłączony ARCz. Tzn. C448 musi być zwarty z przełącznika, bo inaczej się nie da. To nie referat na dyplom, ani bzdurne made in Germany, aby do przestrojenia wymagać kij wie co. Na marginesie. Ta instrukcja pamięta Jaruzela kiedy oszołomy jego pokroju (he) wymądrzały się za $$$ mówiac np. "Kinematyka napędu i mocowania linki". Miej do tego dystans, bo wywalając kasę w błoto za generator p.cz. posłuchałeś się oto prześmiesznych odgórnych wytycznych. Popracuj nad interpunkcją. Pamiętaj, że niesprawnego nie przestroisz.
 • Helpful post
  #6
  Andrzej L.
  Level 31  
  Do zestrojenia p.cz. NIE jest wymagany generator 10,7MHz. Wystarczy, że posłużysz się posiadanym już generatorem UKF. ARCZ ci "uciekło", bo wstawiłeś filtry ceramiczne z inną częstotliwością środkową niż miały ją oryginalne filtry, do których kiedyś tam były zestrojone wszystkie filtry LC bloku p.cz. (pomijając, że z wiekiem same też przy okazji się zapewne od starzenia rozstroiły). Nowe filtry ustalają teraz jak widać nową częstotliwość p.cz. i to do niej musisz dostroić dyskryminator FM. Jakie kropki mają na obudowie te Muraty? Jakie wzmocnienie stałoprądowe mają wstawione przez ciebie BF241? BF241 to gorszy pod względem Bety sort BF240, mający w większości przypadków kilkanaście % mniejsze wzmocnienie w.cz. względem selekcjonowanego BF240 ze wzmocnieniem stałoprądowym >=100, dla Ic=5mA.
 • #7
  WPX2
  Level 21  
  Dzięki za pomoc i precyzyjne wskazówki.
  Filtry Muraty mają czerwoną kropkę.
  Bety tranzystorów nie mierzyłem, tranzystory kupione w AVT f-my Fairchild.
  Roztrojenia nie jest dramatyczne, ale odczuwalne ( na wskaźniku ok. 2mm niżej).
  Na razie wybieram się na urlop, po powrocie będę kontynuował temat.
 • #8
  DIORADIO
  Level 30  
  Patrząc na schemat to masz już dwie głowice na dolne i górne pasmo. A przestrajając głowicę trzeba przestroić obwody wejściowe, obwody wzmacniacza w.cz. i obwody heterodyny. Napisałeś że przestroiłeś obwody wejściowe i heterodyny, a obwody wzmacniacza w.cz. to co?????? Nie dziw się że masz małą czułość głowicy. A ARCz nie będzie dobrze pracowało jak nie będziesz miał dobrze zestrojonego dyskryminatora ( na "0"). Masz tam wykaz tranzystorów, to zapoznaj się z tym który tranzystor jest od czego.
 • #9
  WPX2
  Level 21  
  Czyszczę stare posty.
  Minęło 2 lata od przestrojenia. Dzięki wskazówkom Hektar Zahler i Andrzej L. głowica została zestrojona.
  Podsumowanie, jak pisałem wyżej wymienione tranzystory T104 i T105 na BF241 oraz filtry F-401 i F-402 na Murata F10.7S.
  Wynik: przed przestrojeniem radio odbierało na własnej antenie 3 stacje radiowe czysto i 2 zaszumione (na dostępnej fabrycznie połowie pasma).
  Po przestrojeniu (w tej samej lokalizacji koło Garwolina) odbiera 16 stacji czysto i 3 z lekkim szumem.

  W między czasie przestroiłem jeszcze jedną Julię, ale bardziej metodycznie.
  W pierwszej kolejności strojenie z oryginalnymi tranzystorami - minimalna poprawa.
  W drugim kroku wymiana T104 i T105 i strojenie - radio odbiera dwa razy więcej więcej stacji.
  W trzecim kroku wymiana filtrów ceramicznych F-401 i F-402, co dało efekty jak przy pierwszym odbiorniku, przyzwoity odbiór kilkunastu stacji daleko od nadajników.