Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki zestaw alarmowy zamontować?

kamilvs 01 Jul 2018 21:17 729 20
Optex
 • #1
  kamilvs
  Level 10  
  Witam. Od razu mówię że nie jestem profesjonalnym instalatorem alarmów ale u siebie sam założyłem alarm Satel Perfecta 16-WRL i wszystko śmiga aż miło. Jeśli chodzi o proste instalacje do 6 czujek to nie miałbym z tym problemu ale kolega poprosił mnie o założenie alarmu bardziej rozbudowanego u niego. Mianowicie w domu ma być: 12 czujek, 16 kontaktorów drzwi i okien, 2 czujki dymu usypiającego, 1 czujnik czadu i dymu oraz 1 syrena. Najprościej bym mu powiedział żeby zamówił sobie fachowca ale szczerze mówiąc sam jestem ciekawy jak to działa i czy dał bym radę taki system zbudować. Doradźcie mi jaki zestaw najlepiej zamontować? Nie ukrywa że wolałbym żeby to było coś z serii Satel Perfecta. Z góry dziękuje.
 • Optex
 • #2
  skinki
  Level 9  
  a może Versa plus? Łatwa w programowaniu i obsłudze, ładne manipulatory, wbudowane moduły gsm- powiadomienia, ethm- konfiguracja zdalna i aplikacja mobilna, możliwy podsłuch obiektu, dwie karty sim itd, swoją drogą bardzo fajna centralka, jednak uboga lub całkowicie pozbawiona automatyki, dlatego ja zamieniłem swoją versę na integra 64. No i obsługa z tego co pamiętam tylko do 30 wejść więc może być na styk lub troszkę za mało. Jeśli okaże się że Versa plus byłaby ok, mogę taką centralkę odsprzedać.
 • #3
  fred4u
  Level 26  
  Zobacz GENEVO PRIMA64. Obsługuje do 64 linii, więc będzie spory zapas, możliwa później rozbudowa bezprzewodowa i można zrobić proste sterowanie. Do tego łatwe w obsłudze manipulatory i wbudowany GSM.
  Jest jeszcze ROPAM OPTIMA, mniej linii niż PRIMA, dodatkowe możliwości programowania automatyki ale może być trudniejsza w konfiguracji.
 • #4
  anet870
  Level 26  
  Versa plus od Satela jest ok ewentualnie Ropam ma w dobrej cenie nie złe centrale i dotykowe manipulatory.
  W żadne zagraniczne g..no bym się nie bawił jeśli chcesz w miarę prostą domową instalację oraz wsparcie od zaraz choćby na telefon.
 • #5
  fred4u
  Level 26  
  anet870 wrote:
  W żadne zagraniczne g..no bym się nie bawił jeśli chcesz w miarę prostą domową instalację oraz wsparcie od zaraz choćby na telefon.

  A gdzie w wątku widziałeś cokolwiek zagranicznego?
 • #6
  suworow
  VIP Meritorious for electroda.pl
  ... a może coś jeszcze innego.
  Pyta kolega o możliwość zastosowania perfecty. Chyba nie jest problemem sprawdzić ile obsługuje maksymalnie linii ?
  Bez podania konkretnych wymagań/ uwarunkowań mamy kolejny temat o wyższości jednych świąt nad drugimi.
  Proszę może przeczytać co napisał jeden z naszych specjalistów w temacie dot. wyboru bramy i zastosować się do jego rady:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17307305#17307305
 • Optex
 • #7
  fred4u
  Level 26  
  suworow wrote:
  Proszę może przeczytać co napisał jeden z naszych specjalistów w temacie dot. wyboru bramy i zastosować się do jego rady:

  Wiadomo, przede wszystkim trzeba zweryfikować wymagania techniczne względem specyfikacji, ale w przypadku "alarmówki" (w przeciwieństwie do napędów bramy) dochodzą "niemierzalne" kwestie typu przyjazność obsługi, dodatkowe funkcje których nie da się łatwo ująć w postaci tabelek i filtrów do selekcji.
  Próbując tłumić dyskusję praktyków ("forum to nie portal handlowy i wszelkie tendencje widziane są tu negatywnie"), gdzie mogą pojawiać się merytoryczne argumenty za jednym lub innym rozwiązaniem, sprowadza się kwestię do porównania budżetów marketingowych producentów/dystrybutorów. A to niekoniecznie ma bezpośrednie odzwierciedlenie w jakości technicznej rozwiązań.
 • #8
  kamilvs
  Level 10  
  Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Żeby rozwiać wszystkie wątpliwości i trochę ułatwić wszystkim kolegom pomoc mi w wyborze sprzętu. Napisze o wymaganiach, wstępnych przemyśleniach i propozycjach które wpadły mi w oko. Po pierwsze mam kabel do programowania centrali Satel i na nich bym się skupił. Instalacja ma być prosta ale z możliwością aktywacji różnych funkcji typu: wł/wył alarm przez sms, obsługa z pilota i aplikacji. Znajomy wyraźnie mi powiedział że włączać i wyłączać alarm będzie tylko z pozycji manipulatora. Nie chce zbędnych bajerów które może i ułatwią obsługę alarmu ale z drugiej strony narażą dom na wejścia nieproszonych gości gdy tel lub pilot wpadnie w niepowołane ręce.
  Moją wstępna propozycją jest:
  -PERFECTA 32-WRL lub PERFECTA 32,
  -Czujki BOSCH Gen2 ISC-BPR2-W12
  -Czujka gazów usypiających: DG-1 TCM
  -Czujka czadu (tlenku węgla): DG-1 CO
  - Ekspander wejść INT-E
  Jedyne co mnie martwi to ilość Ekspanderów wejść jaką trzeba zastosować do prawidłowego funkcjonowania czujek i kontaktorów drzwi i okien. Patrząc na ilości czujek i kontaktorów powinno być ich 3 szt. Chyba że się mylę. Jeśli tak to proszę o podpowiedzi i sprostowanie mojej wypowiedzi. Dzięki z góry
 • #9
  kood
  CCTV and Stationary Alarms specialist
  Jeśli chcesz satela to perfecta czy versa odpada ze względu na ilość wejść, z Satela to tylko Integra zostaje.

  12 czujek + 16 kontaktronów + 2 gaz usypiający + 1 dym + 1 czad masz 32 wejścia, perfecta32 ma 32 a versa 30 do tego włączy wyłącz z sms lub pilota kolejne 2 wejścia.
 • #10
  kamilvs
  Level 10  
  Perfecta ma wbudowany moduł GSM, do pilota też nie trzeba wejścia. Czujka dymu i czadu to też 1 wejście ze względu na konstrukcje. Ale to i tak wychodzi 31. Na styk. Tak jak kolega wyżej napisał zostaje tylko Integra. Dużego wyboru nie mam. Dzięki za wypowiedz
 • #11
  kood
  CCTV and Stationary Alarms specialist
  kamilvs wrote:
  Czujka dymu i czadu to też 1 wejście ze względu na konstrukcje.


  Możesz rozwinąć tę wypowiedź ?
 • #12
  kamilvs
  Level 10  
  To teraz kolega kood dał mi do myślenia. Myślałem że czujka DG-1 CO wykryje także dym. Ale od tego jest czujka TSD-1. Znajomy ma wyprowadzony tylko jeden przewód pod który podepnie się
  DG-1 CO. Najwyżej trzeba będzie dać wersję bezprzewodową. I jak tu się nie pytać. Dzięki kolego kood.
 • #13
  Anonymous
  Level 1  
 • #14
  fred4u
  Level 26  
  kamilvs wrote:
  kabel
  kamilvs wrote:
  Tak jak kolega wyżej napisał zostaje tylko Integra. Dużego wyboru nie mam.

  Jeżeli musisz kurczowo trzymać się satela to rzeczywiście chyba tylko integra. Natomiast jeżeli jest to kwestia kabla, to GENEVO PRIMA skonfigurujesz posiadanym kablem satelowskim, a do Ropam Optima kabel majątku nie kosztuje (na pewno mniej niż różnica w cenie sprzętu). I jeden i drugi to polski producent więc wsparcie masz.
 • #15
  kamilvs
  Level 10  
  W takim razie w miejsce gdzie miał być DG-1 CO czyli przy suficie, damy TSD-1. A z tego co sprawdziłem satel nie ma w swojej ofercie bezprzewodowych czujek czadu. Najwyżej trzeba będzie kupić innego producenta i nie będzie on powiązany z systemem alarmowym. Chyba że zaczniemy pruć ściany by położyć przewód. Dzięki za sugestie.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Kolego fred4u trzymam się satela bo już na nim robiłem i mniej więcej wiem o co chodzi. Nie chce poświęcić całego tygodnia by rozgryźć następny system, chodź wiem że na przyszłość by mi się to przydało. Gdyby instalacja była robiona u mnie to nie było by problemu ale w tym przypadku niestety zostaje Interga.
 • #16
  fred4u
  Level 26  
  kamilvs wrote:
  Nie chce poświęcić całego tygodnia by rozgryźć następny system, chodź wiem że na przyszłość by mi się to przydało.

  Z tego co zrozumiałem to miałeś do czynienia z jedną perfectą. Tak więc i tak czeka cię "rozgryzanie następnego systemu" (nowy soft, inna filozofia itp.), a doświadczenie z perfecty niewiele pomoże przy integrze. Jedyne co je łączy to napis "satel" na pudełku.
 • #17
  skinki
  Level 9  
  Ja, jak kupowałem tą Versę kierowałem się tym że w internecie można znaleźć dość fajnie przedstawiony etap programowania, co dla zupełnego laika było dość istotne, po stronie Versy stały też wbudowane w płytę moduły no i programowanie przez kabel USB, zdecydowałem się na integrę bo chcę wycisnąć z systemu nieco więcej niż tylko alarm, mam rozprowadzonych dosyć dużo przewodów na które kiedyś przyjdzie czas. Integra jest trochę trudniejsza do programowania jednak po zaprogramowaniu Versy żadnych większych problemów nie miałem. A tak bałem się tej Integry. Więc dla kolegi proponuję Integrę 64 jej dodatkową zaletą jest mocny zasilacz.
 • #18
  kamilvs
  Level 10  
  Po przemyśleniach, wybór napewno padnie na integre 64. Przedstawię wszystko znajomemu. Jeśli cena nie będzie mu pasować to pomyślimy nad czymś innym. Dzięki za wypowiedzi i przekazaną mi wiedzę.
 • #19
  adversus
  Level 32  
  Za Satelem jak i Integrą przemawia bardzo duża możliwość kształtowania systemu (duża ilość modułów do rozbudowy systemu - moduły we, wyj, manipulatory, czytniki itd), serwis w miarę ogarnięty (zdarzają się wpadki jak i innym produktom), polski produkt :) W tej klasie cenowej z takimi możliwościami nic lepszego nie dostaniesz.
 • #20
  skinki
  Level 9  
  Tylko te manipulatory do integry, za jakiś normalnie wyglądający trzeba zapłacić ponad 600zł i więcej, ja na razie mam KLCDL i nie mogę na niego patrzeć, ok na razie etap budowy ale potem? Czy te przedpotopowe złomy wizualne są jeszcze produkowane? i ta ich cena ok350zł, w porównaniu z manipulatorami do Versy czy Perfekty to przepaść. STOP produkcji KLCDL!
 • #21
  0dziadek
  Level 13  
  Pomyśl o genevo polska firma gsm na pokładzie a manipulatory też nie brzydkie za Genovo PRiMA CLCD SL WH-WHmanipulator klawiatura led 399 netto.