Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dziwne zachowanie radia przy regulacji głośności

burixon000 02 Lip 2018 16:09 183 6
  • #1 02 Lip 2018 16:09
    burixon000
    Poziom 13  

Witam. Posiadam małe radio przenośne. Używałem go kilka miesięcy do momentu kiedy nagle ,, zwariowało ,,. Wszystko niby działa poza potencjometrem do regulacji głośności. W momencie kiedy steruje się głośnością słychać bardzo głośne trzaski. Poza tym radio potrafi samo ucichnąć albo przestać grać, a kiedy lekko ruszy się potencjometr działa z powrotem. Wystarczyłoby go wyczyścić czy trzeba by było go wymienić? Zdjęcia radia, potencjometru i łutów potencjometru oraz wideo z usterką zamieściłem niżej:
    Dziwne zachowanie radia przy regulacji głośności Dziwne zachowanie radia przy regulacji głośności Dziwne zachowanie radia przy regulacji głośności Dziwne zachowanie radia przy regulacji głośności

0 6
  • #2 02 Lip 2018 16:16
    Adam-T
    Poziom 38  

Można potencjometr potraktować preparatem Kontakt PR a jak nie pomoże to do wymiany. Co do zdjęcia

burixon000 napisał:
    łutów potencjometru

Ty coś na tym zdjęciu widzisz? Po co takie zdjęcie wstawiasz?

0
  • #3 02 Lip 2018 16:18
    idepopizze
    Poziom 32  

Potencjometr do wymiany, bądź o ile się da rozebrać to do czyszczenia.

0
  • #4 02 Lip 2018 16:20
    burixon000
    Poziom 13  

Adam-T napisał:
    Ty coś na tym zdjęciu widzisz? Po co takie zdjęcie wstawiasz?

Lepiej dać więcej zdjęć na zaś niż mniej.

Można zamiast kontaktu użyć spirytusu?

0
  • #5 02 Lip 2018 16:21
    Freddy
    Poziom 43  

burixon000 napisał:
    W momencie kiedy steruje się głośnością słychać bardzo głośne trzaski.
    Potencjometr do wymiany jedynie. Czyszczenie chińskiego dziad.... nic nie da.

0
  • #6 02 Lip 2018 16:35
    gumisie
    Poziom 38  

burixon000 napisał:
    Można zamiast kontaktu użyć spirytusu?
    Niestety, nie.
    Jedyne co możesz zrobić to co:
    Freddy napisał:
    Potencjometr do wymiany jedynie. Czyszczenie chińskiego dziad.... nic nie da.
    W tych potencjometrach jest cienka warstwa "oporowa", która w szybkim czasie zostaje przetarta przez ślizgacz.

0
  • #7 02 Lip 2018 16:47
    burixon000
    Poziom 13  

Bardzo was przepraszam za zawracanie głowy. Radio działa już w 100%. Rozłożyłem je, chciałem rozebrać potencjometr. W tym celu próbowałem delikatnie podważyć między gałką a tą białą podkładką (widać na zdjęciu poniżej). Zrobiła mi się szczelina na szerokość <2mm po czym zaskoczyło i wszystko wróciło na swoje miejsce.
    Dziwne zachowanie radia przy regulacji głośności
    Po tej operacji potencjometr nie chciał się w ogóle ruszyć. Szarpnąłem nim troszeczkę mocniej i zaczął chodzić płynnie. Podłączyłem do niego telefon, włączyłem muzykę i oto efekt:

Bardzo przepraszam za zawracanie głowy. Następnym razem zamiast pytać, spróbuję samemu coś posprawdzać

0
  Szukaj w 5mln produktów