Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Yamaha tdm 850 3vd - Tranzystor identyfikacja objaw

02 Lip 2018 21:05 933 31
  • Poziom 7  
    Cześć. Skórce trochę opis problemu.
    Zniknęła mi iskra w mojej jamaszce. Rozebralem ecu i się okazało że tranzystor d2141 jest spalony. Zakupiłem nowy i po zaledwie kilku sekundach się przegrzał. Stwierdziłem że coś innego musi go "nagrzewac".
    1. Czy to rezystor który ma znaki 681J i ma rezystancja 670mohm może to powodować. Dodam że sprawdzony po wylutowaniu. Prąd który dochodzi do rezystor to ponad 10v A wychodzi( oczywiście transystor do ktorego idzie sciezka jest wylutowaniu) 0,7v. Czy tak powinno być.
    2. Zakupiłem dwa następne takie same tranzystory. Kiedy zacząłem je mierzyć to na baza+kolektor lub emiter na jednym około 560mohm A na drogim prawie 900mohm!! Czy tak powinno być. Także wyczytałem że pomiędzy kolektoram A emiterem nie powinno być rezystancji w żadna stronę A u mnie jest Jak mam pozytywną diode miernika na emiterze A negatywna na colektorze. Czy tak ma być?

Podpowiedzcie proszę bo nie jestem dobry z elektryki A nie wiem czy mam ścigać sprzedawcę czy głębiej szukać przyczyny. Dzieki
    PS. WSZYSTKIE INNE PODZESPOŁY wyglądają dobrze.
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 26  
    Załącz dobrej jakości zdjęcia.
    Domyślam się że ten tranzystor kluczuje cewkę zapłonową więc jeśli się przegrzewa i upala to kluczuje za duży prąd czego powodem jest uszkodzone uzwojenie pierwotne cewki zapł. lub zbyt duże wypełnienie impulsu podczas wysterowania tranzystora przez moduł.
    Konieczne pomiary prądu i wypełnienia.
  • Poziom 38  
    azbach1 napisał:
    Nie wiem co dokładnie mam pomierzyc. Możesz mi to wyjaśnić?

Zbytnio nie da się tego wyjaśnić bo odpowiedź masz podaną, ale skoro nie wiesz o czym koega pisze to oddaj do kogoś kto to ogarnie, bo swoją niewiedzą zepsujesz więcej niż jest teraz.
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 7  
    Po pierwsze mowienie zebym oddal do kogos bo bardziej zepsuje jest nie na miejscu bo nie takiej podpowiedzi oczekuje. Wszystko co da się zmierzyć jest kwestią do nauczenia się i okiełznania. Po ostatnie żyje w Anglii..... tu nie ma nikogo komu można byłoby to oddać.
    Jakie urządzenia oprócz multimetry muszę mieć?
    Ps. Też tłumaczyłem ludziom krok po kroku jak wyjąć skrzynie z fiata. Nie wysłałem ich do mechanika bo sami mogli do niego pójść bez niczyjej pomocy.
  • Poziom 16  
    Pomiar pradu- amperomierz, wypełnienie- osyloskop.

Uzwojenie pierwotne cewki- uszkodzenie, czyli skrót w uzwojeniu, jego rezystancja jest niższa niż zakładana przez co ciągnie więcej prądu niż powinna, prąd ten płynie przez tranzystor ale jest dla niego zbyt duży przez co się uszkadza.

Moduł zapłonowy za mocno wysterowuje tranzystor- za duże wypelnienie- przez co płynie za duży prąd przez niego i wiadomo uszkadza się.

Już bardziej po chłopsku nie umiem.

Pisze z telefonu więc proszę o wyrozumiałość
  • Moderator Samochody
    Zamiast cewki podłącz żarówkę H4, jak będzie błyskać krótkimi impulsami, to prawdopodobne jest spalenie uzwojenia pierwotnego cewki WN, jak będzie się świecić, lub żarzyć, to problem w kluczowaniu tranzystora w module
  • Poziom 7  
    Cewka jest nowa jakieś 2 miesiące ma. Jak ja sprawdzałem w poszukiwaniu iskry to trzymała się w normie producenta motoru.
    Dzieki za podpowiedź ale nadal nie wiem gdzie mam szukać. Na pewno nie sprawdzę wypełnienia ale z resztą powinienem sobie poradzić.
    Ten typ tranzystora podnosi napięcie? Czy wyjście od strony emitera i kolektora powinno mieć styczność z masa?
  • Moderator Samochody
    To jest tranzystor, a w zasadzie dwa, pracujące w układzie darligtona, w dodatku wyposażone w diody tłumiące przepięcia występujące w uzwojeniu, stąd dziwne wyniki pomiarów omomierzem
    Link
    Nie wiem w jakim układzie pracuje ten tranzystor, ale przeważnie cewka jest wpięta pomiędzy B+ a kolektor, a emiter do masy bezpośrednio
  • Poziom 7  
    A więc polietylen odnogi tranzystor i nadal mnie ciekawi dlaczego nie ma żadnej rezystancji pomiędzy kolektorem a emiterem. Przecież to kolektor ma wysokie napięcie które jest sterowane bazą. Mylę się czy tak powinno być.
    Nie muszę podlaczac żarówki bo napięcie na kablach cewki cały czas jest takie same jak napięcie akumulatora i nic się nie zmienia czy kręcę rozrusznikiem czy nie.
  • Poziom 38  
    Gdybyś miał czym to byś "podejrzał" jaki sygnał występuje na płytce w punkcie bazy tranzystora a tak to nie wiesz czy masz uszkodzony tranzystor czy coś innego w tym module. Dioda led i do roboty.
  • Poziom 7  
    Jak to sprawdzić dioda Led?
    Krok po kroku proszę.
  • Moderator Samochody
    Normalnie, wziąć zwykłą diodę led (wskazane zielona, czerwona lub żółta) wlutować w miejsce bazy tranzystora (dłuższą nóżką) i masę i obserwować czy miga, czy świeci podczas kręcenia rozrusznikiem
  • Poziom 7  
    Dzięki. Właśnie o to mi chodziło. Rozumiem że diode na 12volt.
    Niestety lutownica padła...... mam jakoś pecha do tych elektrycznych urządzeń.

Dodano po 2 [minuty]:

Asa jak mrugać to ok A jak cały czas świeci to.....źle?
  • Poziom 7  
    Niestety iskry nie ma, aczkolwiek..... zarazem jest tylko po jakiś 3, 4 sekundach po puszczeniu przycisku rozrusznika. Dodam że cewka sprawdzona( tylko na drugim pomiarze tam gdzie mierzy się na kablach zapłonowych trochę odstaje bo ma prawie 19kohm A powinna mieć do 18 kohm) masa jest, tranzystor już teraz powinien być sprawny tak mi się wydaje.
    Teraz kwestia czy mruga jak kręcę silnikiem.
    Nie chodzilo o baze tranzystora tylko raczej o kolektor. Po włączeniu zapłonu dioda świeci, po starcie gaśnie i się nie zapala aż po tych 3,4 sekundach jak strzeli iskra. Nie ważne jak długo bym kręcił, będzie ten sam efekt.

Podpowiedzcie proszę co to może być bo znowu brak mi pomysłów A spotykam się z takim efektem pierwszy raz.
    Dzieki wielkie.
  • Poziom 38  
    Miałeś sprawdzić co jest na bazie tranzystora przed jego wlutowaniem.
  • Poziom 7  
    Na bazie przed wlutowaniem? Czyli co mam tam znaleźć? Asa jeżeli chodzi o rezystancja z kplektorem to było 560ohm. Pozdrawiam
  • Poziom 7  
    Już to pisałem że przed wlutowaniem na bazie było 0.7v. Dzieki
  • Poziom 7  
    Sorki na bazie było 0.07v

Dodano po 1 [godziny] 58 [minuty]:

Już to pisałem że przed wlutowaniem na bazie było 0.7v. Dzieki
  • Poziom 7  
    Cześć. Nic nie mogę wymyślić więc zacząłem z lupa oglądać płytkę ecu.
    Co znalazłem to strasznie mały rezystor bez żadnych znaków z trzema nóżkami. Yamaha tdm 850 3vd - Tranzystor identyfikacja objaw
    Ostrość nie najlepsza ale na tyle mój aparat stać.
    Mam wrażenie że jest coś nie tak. Są dwa koło siebie. Jeden ma rezystancja z dolną nóżką i obiema godnymi A drogi tylko z jedną u gory. Chyba tak nie powinno być.
    Może mi ktoś napisać jak taki rezystor sprawdzić albo chociaż jak coś na jego temat znaleźć. Chociaż rodzaj.
    Dzieki wielkie.
  • Poziom 38  
    azbach1 napisał:
    strasznie mały rezystor bez żadnych znaków z trzema nóżkami.

Bzdury wypisujesz i to potężne. Po oznaczeniach widać że to nie rezystor. Oddaj to komuś do naprawy bo po tym co wypisujesz to na temat elektroniki nie masz zielonego pojęcia.
  • Poziom 7  
    Nie można pisać bzdur jak się o tym nic nie wie. Nie mam zielonego pojęcia co to jest. Widziałem kilka filmików na Youtube i rzeczywiście coś takiego tam było tylko miało dwa wyjścia.
    Jak jesteś taki mondry to napisz co to jest, nie bądź samolubny i podziel się wiedzą. Od tego właśnie takie strony są jak ta, prawda? Nie oczekuje dennych podpowiedzi typu oddaj to komuś bo jestem w Anglii gdzie nie ma nikogo komu można to oddać.....idąc do sklepu z pełną nazwa tranzystora te imbecyle z tysięcy podzespołów nie umieli mi dobrać odpowiednika tylko do ebaya mnie odesłali!!!!!
    3 pieprz...tygodnie jestem bez motocykla więc proszę nie marnuj czasu na głupie teksty tylko podziel się wiedzą. Dzieki
  • Poziom 38  
    Widzisz jak sam piszesz nie masz zielonego pojęcia o elektronice, to jak mamy Ci pomóc?
    To nie jest tak że powiemy Ci wymień to na to, nie mając w ręku danego urządzenia. Nikt z nas nie wie w jakim układzie pracują te elementy więc podpowiedzi to jedynie są strzały. Zauważ to że jakbyś się skupił to po oznaczeniach D01, D02 widać że to raczej nie tranzystor tylko inny element, bo na wcześniejszej fotce tej z dużym tranzystorem oznaczenie tranzystora jest T04. Literki przed cyframi oznaczają dany element D-dioda, T-tranzystor, R-rezystor,L- dławik np. Nikt Ci nie pomoże bo się poprostu nie da bez pomiarów wykonanych osobiście. To jest moje zdanie.
  • Poziom 7  
    Do piotrekwoj1:
    Jak wiesz że D to dioda to czego Po prostu nie napisałeś że jest to dioda? Zobacz ile czasu zmarnowane. Przecież wytlumaczylem Ci że nie mam komu to dac do zrobienia.

Carrot:
    Link to informacja habdlowa.

Dołączam zdjęcie kartki z pomiarami. Np. 3+1- oznacza że do wyjścia nr.3 była przełożona dodatnia dioda miernika a do jedynki ujemna.
    I jeszcze zdjęcie z ikonka diody na multimetrze.
    Dzieki za pomoc.

Dodano po 1 [minuty]:

Yamaha tdm 850 3vd - Tranzystor identyfikacja objawYamaha tdm 850 3vd - Tranzystor identyfikacja objaw
  • Poziom 38  
    Dla mnie te pomiary nic nie wnoszą, bo na 90% wylutowane z układu będą miały inne wartosci. Trzeba by prześledzić jak jest realizowane sterowanie tego tranzystora. Gdzie idzie ścieżka od bazy tego głównego tranzystora?
  • Poziom 7  
    No I to sledzenie bedzie trudne poniewaz plytka jest jak mi sie wydaje wielowarstwowa. Na jej powierzchni jest coś jak stary i miękki silikon który obrazi niektóre podzespoły. Nie chce czegoś urwać przy próbie pozbycia się tego.
    Ogólnie zasilanie idzie przez rezystor A potem na bazie.
    Mogę porobić dokładniejsze zdjęcia jeżeli by to pomogło.
  • Poziom 7  
    Nistety muj jest z 91r.
  • Poziom 26  
    azbach1 napisał:
    Cewka jest nowa jakieś 2 miesiące ma.

Jak tak czytam to sądzę że ta naprawa może się jeszcze przeciągnąć.
    Nowa cewka nie oznacza że jest bankowo sprawna.
    Po delikatnym podgrzaniu może zwierać.
    Zainstaluj nowy tranzystor, daj ograniczenie prądowe przed cewką czyli np żarówkę H1 55W i zobacz co się stanie.