Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spartus 250y uszkodzenie tranzystorów

sugaj21 03 Lip 2018 20:55 213 5
  • #1 03 Lip 2018 20:55
    sugaj21
    Poziom 13  

Witam wszystkich. Proszę o pomoc w naprawie jak w temacie. Podczas spawania na wysokim prądzie poleciały tranzystory FGA25N120 oraz termistory w bloku prostującym napięcie NTC 8D-20. Po wymianie uszkodzonych elementów dalej to samo.Uwaliło tym razem dwa tranzystory. Dodam,że bez podłączenia bloku mocy urządzenie działa. Na sterowaniu blokiem mocy napięcie 40mv w pełnym zakresie. Czy występuje tu sprzężenie zwrotne z bloku mocy na płytkę sterującą. Proszę o jakieś sugestie lub ewentualnie o schemat urządzenia Spartus 250y uszkodzenie tranzystorówSpartus 250y uszkodzenie tranzystorówSpartus 250y uszkodzenie tranzystorówSpartus 250y uszkodzenie tranzystorówSpartus 250y uszkodzenie tranzystorówSpartus 250y uszkodzenie tranzystorówSpartus 250y uszkodzenie tranzystorów

Dodano po 6 [minuty]:

Pomiar sterowania dokonałem w każdej parze

Dodano po 2 [minuty]:

tz czerwony-czarny; żółty- zielony

0 5
  • #2 03 Lip 2018 22:22
    oldking
    Poziom 28  

Nieśmiało zapytam z jakiego źródła pochodzą tranzystory.
    Może to są malowanki nie trzymające parametrów.

0
  • #4 12 Lip 2018 17:27
    sugaj21
    Poziom 13  

witam dziś zrobiłem przebiegi na bramkach tranzystorów. Wyglądają nieciekawie.
    zrobiłem również oscylogramy na układzie UC3846 na kanale A i B a masą układu. wyglądają tak samo jak na bramkach tranzystorów. Czy mogę uznać,że układ jest uszkodzony. Drugie pytanie. Jeżeli już przebiegi napięcia na bramkach tranzystorów będą ok to w jaki sposób zabezpieczyć igbt przed uszkodzeniem podczas naprawy. chodzi o samo uruchomienie maszyny

0
  • #5 21 Sie 2018 19:28
    sugaj21
    Poziom 13  

witam ponownie. Myślałem,że temat mojej spawarki został definitywnie zakończony w wątku:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3453141-30.html#17371663
    Niestety podczas pracy spawarki znów uległa zniszczeniu. Uszkodzeniu uległ jeden z tranzystorów mocy. Ku mojemu zdziwieniu przebiegi na bramkach tranzystorów wydają się być poprawne. Występuje mała oscylacja w przebiegu ujemnym mała szpilka gdy tranzystor zostaje wyłączony do poziomu -17V, ale chyba to nie jest problem ponieważ bramka znosi sterowanie od +-20V . Wydaje się,że padłem ofiarą jakiś podrabianych tranzystorów FGA25N120antd. Proszę się wypowiedzieć co do oscylogramów. Widać przewodzenie tranzystora na poziomie 15V punkt martwy 0V oraz wyłączenie -15V. te same oscylogramy dla dwóch kanałów przesuniętych o 180stopniSpartus 250y uszkodzenie tranzystorówSpartus 250y uszkodzenie tranzystorówSpartus 250y uszkodzenie tranzystorów

Dodano po 2 [minuty]:

oscylogram jak pracuja dwa tranzystory. w chwili pracy jednego drugi zostaje zamknięty i tak na przemian

0