Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bateria wkrętarki 18v jako źródło zasilania dla radia 12v

03 Lip 2018 22:04 621 2
  • Poziom 9  
    Witam, posiadam wkrętarkę Black&Decker BDCHD18 z dwoma bateriami BL1518 H5 18v 27Wh 1.5Ah, 5 ogniw połączonych szeregowo. Z racji, iż ostatnio rzadko z niej korzystam, a jest lato, chciałbym wykorzystać te baterie do zasilenia w plenerze radioodtwarzacza Panasonic RX-ES27, aby baterie wkrętarki się nie marnowały. Owy boombox można zasilać napięciem zmiennym 230v oraz napięciem stałym z 8 baterii 1,5v (12v). Baterie wkrętarki mają jednak zbyt wysokie napięcie, aby bezpiecznie podłączyć je w miejsce tych ośmiu. Choć radio na nich działa (podłączyłem na niemal rozładowanej baterii wkrętarki) to tylko kwestia czasu nim ulegnie awarii. Potrzebna jest więc przetwornica step down, która poda odpowiednie napięcie. Na obudowie radia jest napisane, iż jego moc to 30W. Z tego wynika, iż przy zasileniu 12 woltami maksymalny prąd powinien wynieść 2,5 ampera. Domyślam się więc, iż przetwornica musi być przynajmniej 3 amperowa. W grę wchodzi również zabezpieczenie baterii przed nadmiernym rozładowaniem. Radio informuje o niskim poziomie baterii w okolicy 7,5-9v, sprawdzone zasilaczem z możliwością zmiany napięcia. Tak niskie napięcie wykończy baterie wkrętarki. Wówczas na ogniwo przypada 7,5v/5 ogniw = 1.25v!!! Bezpieczna dolna wartość napięcia dla li-ion to 2,75-3v. Pomyślałem sobie, że gdybym na wyjściu przetwornicy ustawił napięcie 14v, to byłby to taki kompromis, między napięciem zasilenia radia, a napięciem rozładowanych baterii, gdyż elektronika zabezpieczająca przed rozładowaniem znajduje się we wkrętarce, a nie w jej baterii(?). Widziałem, że są przetwornice, które muszą mieć napięcie przynajmniej 1.5v wyższe na wejściu niż na wyjściu. Wówczas mógłbym ustawić 13v na wyjściu, a na wejściu byłoby bezpieczne 14,5v.
    Potrzebuję pomocy co do wyboru przetwornicy. Nigdy żadnej nie miałem i nie mam doświadczenia z takim modułem.
    I to zabezpieczenie baterii również mnie martwi. W BMS nie ma się chyba co bawić? Wymagany to 5s - najtańszy nie jest. Z resztą jeden układ pilnujący procesu ładowania już w baterii jest. Szkoda, że nie czuwa nad rozładowaniem...
    Proszę o pomoc, naprowadzenie co z tym problemem zrobić, bo "radyjko" już wiekowe, ale wciąż działa. Chciałbym, aby jeszcze posłużyło...
    P.S. Rozumiem, że jeśli radio działa na 20-21v (naładowana bateria wkrętarki) to cała energia różnicy napięć, aż do 12v zgodnie z prawem Ohma idzie w atmosferę w postaci ciepła? Radio nie zmniejszy sobie poboru prądu przy wyższym napięciu? Pytam, bo zakres napięć, na których boombox działa jest spory tj. działa poprawnie aż do 7,5v.
  • Poziom 40  
    W sklepiku elektrody były przetwornice coś takiego powinno dać rade zrobić jakieś gniazdko do baterii tak żeby nie było kabli schować przetwornice dorobić w bumboxie gniazdko i wszystko.
    Do tego dołożyć woltomierz po stronie pierwotnej przetwornicy i kontrolować co jakiś czas.
    Naotmiast pytanie jak długo to będzie działało przy takiej pojemności oczywiście wiadomo że te 30W to pobór maksymalny rzeczywisty będzie mniejszy indziej. No i bumbox inaczej zje przy Cd a inaczej przy radiu.
    Plus tej przetwornicy jest taki ze ma regulowany prad wyjściowy i napięcie. Ustawisz jak chcesz plus jest taki że ta przetwornice będziesz mógł wykorzystać też do innych zadań pokręcisz regulatorami i już masz ładowarkę usb albo zasilisz z innego źródła.

Ja na tej przetwornicy zrobiłem prostownik do akumulatorów i jestem zadowolony.
  • Poziom 9  
    Czyli rozumiem, że tok myślenia obrałem odpowiedni. Widziałem, że są przetwornice z wbudowanym woltomierzem, nad taką się też zastanawiałem. To, że można wykorzystać ją do innych celów to prawda ;) Zastanawia mnie tylko jej moc, gdyż różnie opisują tą samą przetwornice na różnych stronach... Radio obecnie jest przerobione tj. posiada przełącznik między radiem fm, a sygnałem line-in. Można podłączyć kabel jack z telefonu lub bluetooth dla większej mobilności. Czas działania jest mniej istotny. Sądzę, że z 2 godziny pociągnie na każdej z baterii - wystarczająco długo jak na grilla nad rzeką.

Dodano po 16 [godziny] 42 [minuty]:

Mam jeszcze pytanie odnośnie przetwornicy. Czy jeśli na wejściu podam np. 20v, a na wyjściu ustawię 12v to jakie napięcie będzie na wyjściu, jeśli napięcie jakie podam na wejście będzie mniejsze niż to jakie chce uzyskać? Pytam, bo chcę zabezpieczyć te baterie wkrętarki, a coś mi się wydaje, że na wyjściu może być taka sytuacja, że przetwornica obniży napięcie z 20V na 12V, ale jeśli napięcie na baterii spadnie poniżej 12v to i tak przetwornica będzie wciąż działała, tylko poda inne, mniejsze napięcie wyjściowe. Potrzebuję takiej, która będzie bezwzględnie podawała zadane napięcie na wyjściu lub się wyłączy jeśli napięcie będzie za niskie. Proszę o sprawdzenie tej sytuacji na jakiejś przetwornicy przez jednego z członków forum z opisem jakiego modułu użył.