Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zawór zwrotny szarpie studnią głębinową.

sienkiew 03 Lip 2018 22:16 498 6
  • #1 03 Lip 2018 22:16
    sienkiew
    Poziom 9  

Mam studnię głębinową i pompę na głębokości 30 metrów. Tuż za głowicą studni mam zawór zwrotny klapowy 1 i 1/2 cala, dalej 8 metrów rury PE poziomej i 150 litrowy zbiornik przeponowy. Wszystko działa ale jest kłopot, w czasie wyłączania pompy przez włącznik ciśnieniowy nieźle szarpie studnią. Wiem, że 30 metrów słupa wody w rurze i z drugiej strony ciśnienie zbiornika gwałtownie zamyka klapę zaworu. Obawy, czy nie dojdzie do przyśpieszonej awarii. Czy specjaliści mogą coś mi poradzić.

0 6
  • Pomocny post
    #2 03 Lip 2018 22:26
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

sienkiew napisał:
    Wszystko działa ale jest kłopot, w czasie wyłączania pompy przez włącznik ciśnieniowy nieźle szarpie studnią. Wiem, że 30 metrów słupa wody w rurze i z drugiej strony ciśnienie zbiornika gwałtownie zamyka klapę zaworu.

A potem "urywa"się słup wody poniżej zaworu i zawisa na próżni.
    Pomoże przeniesienie zaworu w miejsce w którym ma być, czyli na połączenie pompy z rurociągiem tłocznym.

0
  • #3 04 Lip 2018 19:36
    sienkiew
    Poziom 9  

Poradzono mi by zaworu zwrotnego nie montować w studni przy pompie gdyż studnia służy do nawadniania trawników i przed mrozami trzeba wyciągać pompę obciążoną 30 metrowym słupem wody w rurze 6/4 cala by mróz nie rozsadził rur. Teraz nie wiem co zrobić gdyż zawór przy pompie ma wadę jak wyżej a na górze wadę o której mowa w temacie tego wątku. Może ktoś zna inne rozwiązanie?

0
  • #4 04 Lip 2018 20:21
    jdubowski

sienkiew napisał:
    studnia służy do nawadniania trawników

A to jest jakaś "ambitna" instalacja czy po prostu z węża polewasz? Jeśli to drugie to być może w ogóle nie potrzebujesz zbiornika hydroforowego...

sienkiew napisał:
    przed mrozami trzeba wyciągać pompę obciążoną 30 metrowym słupem wody

Na to jest rada polegająca na zapuszczeniu kręgów na 3m i przeniesieniu głowicy pompy 2,5m nizej, gdzie montujesz zaworek pozwalający spuścić wodę zalegającą powyżej tego punktu.

sienkiew napisał:
    Może ktoś zna inne rozwiązanie?

Odpowietrznik przed zaworem zwrotnym od strony pompy. Wada - część powietrza może trafiać do zbiornika jeśli odpowietrznik nie nadąży z odpowietrzaniem rury.

sienkiew napisał:
    Tuż za głowicą studni mam zawór zwrotny klapowy

Można spróbować zastosować zawór o mniejszej bezwładności, zamykający się szybciej (grzybkowy).

0
  • #5 05 Lip 2018 16:48
    sienkiew
    Poziom 9  

jdubowski napisał:
    A potem "urywa"się słup wody poniżej zaworu i zawisa na próżni.
    Pomoże przeniesienie zaworu w miejsce w którym ma być, czyli na połączenie pompy z rurociągiem tłocznym.

Dziękuję, pomogło, przeniosłem zwór zwrotny na pompę i już nie szarpie.
    pozdrawiam :D :D

0
  • Pomocny post
    #6 05 Lip 2018 19:52
    jdubowski

sienkiew napisał:
    Poradzono mi by zaworu zwrotnego nie montować w studni przy pompie gdyż studnia służy do nawadniania trawników i przed mrozami trzeba wyciągać pompę obciążoną 30 metrowym słupem wody w rurze 6/4 cala by mróz nie rozsadził rur. Teraz nie wiem co zrobić gdyż zawór przy pompie ma wadę jak wyżej

OK, to teraz ze sposobów starego majstra:
    Najprostszy sposób odwodnienia rurociągu tłocznego w studni jest nastepujący:
    1. Na głowicy pompy rurociąg pionowy zakańczamy trójnikiem. Do bocznego odgałęzienia podłączamy rurociąg do zbiornika, Górne zaślepiamy korkiem.
    2. przed zimą odkręcamy ten korek
    3. Przygotowujemy sobie odcinek (ok. 5m) rury PE o średnicy możliwie największej, ale takiej by się dało go włożyć luźno do rury pionowej w studni (u ciebie 3mm powinno być OK). Może być też wąż PCW ze spiralą (nie dający sie zgnieść). Rurę tą jednostronnie korkujemy, a po drugiej stronie zakładamy jakaś przetyczkę.
    4. Rurę zakorkowaną stroną ładujemy do rury stalowej w studni przez otwór w trójniku aż do przetyczki - rura PE wyciska nam wodę z rury stalowej na zewnątrz.
    5. Wyciągamy rurę PE. Jeśli średnica rury PE była równa 70% średnicy rury stalowej to górne 2,5 metra rury stalowej w studni jest puste, opróżnione z wody - granica przemarzania gruntu w naszych warunkach nie sięga 2,5m, więc nam woda nie zamarznie w rurze.

Inny sposób:
    Bierzemy kilkanaście m cienkiej (1/2 cala) ale giętkiej rury (coś ala PEX), pchamy tą rurę do rurociągu tłocznego (na górnym końcu przykręćmy najpierw coś by nam ta rura PEX do rury stalowej nie wpadła). Dolny koniec rury PEX pozostaje otwarty.
    Do górnego końca PEXa przyłączamy wąż ze sprężonym powietrzem - powstaje pompa air-lift która wypompowuje nam cześciowo wodę z rury stalowej.

0
  • #7 09 Lip 2018 17:20
    sienkiew
    Poziom 9  

Dziękuję za pomoc.

Zamykam temat

0