Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jakie są oczekiwania od mierników małych rezystancji?

gulson 04 Jul 2018 10:15 3507 11
Testo
 • #1
  gulson
  System Administrator
  Wydaje się to bardzo proste - kiedy firma zamierza wprowadzić na rynek nowy produkt, pierwszą rzeczą, którą powinna zrobić, to dowiedzieć się od potencjalnych klientów, czego oczekują od tego produktu. Co dziwne, często wcale się tak nie dzieje! Megger dokłada wszelkich starań, aby produkt, który jest wypuszczany na rynek spełniał wszelkie wymagania klientów.

  Jakie są oczekiwania od mierników małych rezystancji?
  Rysunek 1. Miernik małych rezystancji z serii DLRO100.

  Przed premierą najnowszej serii mierników małych rezystancji DLRO100 skonsultowaliśmy się z wieloma klientami w celu poznania ich potrzeb. Oto, czego oczekiwali od najwyższej jakości produktów:

  Duży prąd pomiarowy. Popularnym zastosowaniem mierników małych rezystancji jest zmierzenie rezystancji styków wyłącznika WN. Norma IEC56 (teraz IEC62271-100) określa minimalną wartość prądu pomiarowego jako 50A, natomiast ANSI 37.09 – 100A. Istnieje również wiele innych zastosowań, takich jak sprawdzanie ciągłości szyn w systemach czy pomiar szyn zbiorczych w rozdzielnicach, gdzie wymagany jest duży prąd pomiarowy.

  Mobilność. Przenoszenie ciężkiego systemu pomiarowego, zwłaszcza podczas pracy w trudno dostępnych lokalizacjach może okazać się prawdziwym problemem. Poza potrzebą posiadania produktu o dużej mocy, użytkownicy oczekiwali, aby nasz produkt był kompaktowy, wyjątkowo odporny na warunki środowiskowe i najmniejszy jak to możliwe.

  Długa praca. Możliwość pracy urządzenia zasilanego akumulatorami miała bardzo wysoki priorytet, ponieważ nie zawsze mamy możliwość zasilania z sieci. Oczywiście, mierniki małych rezystancji Megger mają możliwość przeprowadzenia dużej liczby pomiarów bez potrzeby ładowania akumulatorów i wyróżniają się wyjątkowo krótkim czasem ładowania.

  Wysoka odporność na zakłócenia. Pomiary często przeprowadzane są w obszarach o wysokim poziomie zakłóceń, np. na stacjach transformatorowych. Urządzenie pomiarowe, którego wyniki są niestabilne i mało wiarygodne, może stać się dla nas prawdziwym utrapieniem, zwłaszcza jeżeli zależy nam na porównaniu wyników lub gdy zależy nam na analizie trendu w danym czasie. Tutaj seria mierników DLRO przychodzi nam z pomocą.

  Bezpieczeństwo. Kluczowym wymaganiem klientów było spełnienie CAT IV 600V zgodnej z normą IEC61010, nie tylko dla samej jednostki pomiarowej, ale również dla przewodów testowych i zacisków. Bezpieczeństwo jest kluczowe, a klientów szczególnie interesowała ochrona przed zagrożeniem porażeniem prądem elektrycznym, wynikającym z mogących się indukować prądów, gdy przeprowadzamy pomiar w pobliżu urządzeń znajdujących się pod napięciem. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z trybu podwójnego uziemienia DualGround™. Jest to szczególnie przydatne podczas pracy ze stykami wyłączników elektroenergetycznych, gdzie niektóre techniki pomiarowe wymagają odłączenia obiektu badanego od uziemienia przed wykonaniem pomiaru.

  Stopień ochrony. Nie zawsze środowisko, w którym musimy przeprowadzić pomiar jest suche i czyste, dlatego uznano, aby nowa seria mierników Megger miała wysoki stopień ochrony – IP54, który jest spełniony zarówno przy zamkniętej, jak i otwartej pokrywie urządzenia. Stopień IP54 oznacza doskonałą ochronę przed dostaniem się kurzu do urządzenia, a także ochronę przed zachlapaniem urządzenia wodą.

  Płynny prąd pomiarowy. Ciekawym tematem, który zgłosili nam klienci było znaczenie wartości pomijalnego sygnału tętniącego w wygładzonym stałoprądowym sygnale pomiarowym, zwłaszcza w przypadku testowania wyłączników elektroenergetycznych. Problemy pojawiały się, gdy pomiary niskiej rezystancji były przeprowadzane za pomocą instrumentów, których sygnał pomiarowy nie był pozbawiony pulsacji.

  Jakie są oczekiwania od mierników małych rezystancji?
  Rysunek 2. Nowa konstrukcja regulowanego chwytaka pozwala na dopasowanie uchwytu do różnych obiektów pomiaru i zapewnia niezawodny kontakt.

  Użyteczność. Nasi klienci wielokrotnie podkreślali, że intuicyjność obsługi jest wyjątkowo ważna. Bez względu na to, jak dobry technicznie jest dany instrument, bez dobrze opracowanego interfejsu może okazać się mało atrakcyjny dla użytkownika. Jednostki pomiarowe DLRO100 wyposażone w wyraźnie oznakowane, obrotowe elementy sterujące oraz niezawodną klawiaturę. Model DLRO100 może pochwalić się mianem najlżejszego, przenośnego miernika małych rezystancji na rynku o wydajności 100A. Jednostki pomiarowe mogą być zasilane z wewnętrznych baterii litowo-jonowych lub z sieci. Nic dziwnego, że reakcja na ten nowy instrument była entuzjastyczna i wydaje się pewne, że znacznie ułatwi to życie inżynierom na całym świecie, pozwalając im wykonywać testy o niskiej rezystancji dokładnie tak, jak chcą.

  Jakie są oczekiwania od mierników małych rezystancji?
  Rysunek 3. Cechy i możliwości sprzętu.

  A ty czego oczekujesz od mierników małych rezystancji?


  W przypadku pytań prośba o kontakt:
  Konrad Molenda
  Inżynier ds. Sprzedaży
  M: +601 38 54 49
  konrad.molenda(malpa)megger.com

  News sponsorowany
 • Testo
 • #2
  TechEkspert
  Editor
  Ponieważ nie działam w tej dziedzinie to informacja o pomiarach prądami 50/100A trochę mnie zaskoczyła. Zwykle pomiar małych rezystancji kojarzył mi się z miernikiem posiadającym źródło prądowe i dokładny (z wykorzystaniem dodatkowych przewodów pomiarowych) pomiar napięcia. Jednak nie spodziewałem się prądów 50/100A.

  Jak oni uzyskują takie duże prądy pomiarowe, superkondensatory?

  Zapewnienie dobrego kontaktu styku zacisku prądowego to pewnie też wyzwanie konstrukcyjne, gdyż zacisk będzie używany wielokrotnie.
 • Testo
 • #3
  CYRUS2
  Level 43  
  TechEkspert wrote:
  Zwykle pomiar małych rezystancji kojarzył mi się z miernikiem posiadającym źródło prądowe i dokładny (z wykorzystaniem dodatkowych przewodów pomiarowych) pomiar napięcia.
  Źródło prądowe niepotrzebne. Ten miernik mierzy metodą czteropunktową.
  Wykorzystuje dodatkowe przewody napięciowe.
 • #4
  jaszczur1111
  Level 33  
  Miernik pozytywnie zaskakuje możliwościami. Znalazłem za 4100 funtów; cena rzuca na kolana. Nie jest to jednak przyrząd dla przeciętnego a raczej dla wąskiej grupy specjalistów. Oznacza to, że cena jest drugorzędnym kryterium.
 • #5
  CYRUS2
  Level 43  
  jaszczur1111 wrote:
  Znalazłem za 4100 funtów; cena rzuca na kolana. Nie jest to jednak przyrząd dla przeciętnego a raczej dla wąskiej grupy specjalistów.

  Czy podnośnik hydrauliczny na samochodzie jest dla przeciętnego ?
  Kosztuje znacznie więcej.
  Energetyka takie posiada.
  Należało dokładnie przeczytać post tematowy.
 • #6
  jaszczur1111
  Level 33  
  Uważnie czytałem. Chodzi o to, że uważam, że dobry instalator powinien mieć podobny przyrząd. Jednak cena jest barierą.
 • #7
  CYRUS2
  Level 43  
  jaszczur1111 wrote:
  Uważnie czytałem. Chodzi o to, że uważam, że dobry instalator powinien mieć podobny przyrząd. Jednak cena jest barierą.

  Co kolega zamierza mierzyć takim przyrządem w instalacjach ?
 • #9
  jaszczur1111
  Level 33  
  CYRUS2 wrote:

  Co kolega zamierza mierzyć takim przyrządem w instalacjach ?


  Nic. Nie jestem instalatorem :D

  Ale skoro już o tym mowa to dzięki pomiarom rezystancji szyn prądowych czy zerujących można wykryć słabsze połączenia zanim dojdzie do awarii w wyniku przegrzania lub co gorsza porażenia. Można przetestować instalację "na sucho" na okoliczność chociażby słabo dokręconych lub co gorsza nie dokręconych zacisków. Zastosowań jest mnóstwo i chętnie przytuliłbym taki mierniczek. Można oczywiście dokonać pomiarów pod obciążeniem przy pomocy miliwoltomierza ale właśnie zaletą tego miernika jest możliwość testowania dużymi prądami niejako bez prądu.

  Impedancję pętli zwarcia ?
 • #11
  jaszczur1111
  Level 33  
  O griseg, pojechałeś po bandzie. Takie mierniki stanowią niejako wzorzec dla normy same w sobie. Jasne jest, że spełniają nie jedną normę, bo inaczej nikt by ich nie sprzedawał. Już lepiej było wspomnieć o powtarzalności pomiarów. Tu jest sprawa trudna, bo wynik pomiaru zależy od punktu wpięcia i choćby siły docisku zacisków pomiarowych a także stopnia czystości powierzchni. Każdy kto choć raz bawił się np. mostkiem do pomiaru małych rezystancji wie o czym piszę.
 • #12
  Tremolo
  Level 43  
  50A a nawet 200A taki chyba mamy z meggera. Do pomiaru uziemień np. w pociągach. Jeden drut do szyn drugi do elementów np uchwytów, PE.