Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panasonic NVHD600 - Nagrywanie z telewizji cyfrowej na VHS

04 Lip 2018 17:17 318 7
  • Poziom 8  
    Witam!
    Mam pewien problem, związany z nagrywaniem audycji telewizyjnych na kasety VHS. Sprawa jest dosyć nietypowa, otóż próbując nagrać program z telewizji cyfrowej (tuner DVB-T wbudowany w telewizor) owszem wszystko działa, co mnie zdziwiło, ale tylko i wyłącznie wtedy, kiedy dany program znajduje się na kanale 42 (DVB-T K-42), nie chodzi o jego pozycję na liście, tylko o "częstotliwość" nazwijmy to. Zaznaczę również, że korzystam z telewizji kablowej, ale to jest akurat bez znaczenia.
    Od razu, proszę nie pytać, po co to nagrywam, akurat na taki nośnik, odpowiadam, że przyczyna jest prosta, innej możliwości nie mam, a poza tym filmy zapisane na VHS po prostu mi się podobają bardziej, posiada to swój taki klimat. Dopóki drobny druczek w reklamie jest do odczytania to jakość mi nie przeszkadza.

Pozdrawiam.
  • Poziom 41  
    Proszę uściślić - kolega korzysta wyłącznie z TV kablowej?
    Czy również z własnej anteny zewnętrznej?
    Jak podłączony jest magnetowid do telewizora?
    PeCetowy napisał:
    Zaznaczę również, że korzystam z telewizji kablowej, ale to jest akurat bez znaczenia.

Hmm, nie byłbym tego pewien ...
  • Poziom 8  
    Tak, korzystam wyłącznie z telewizji kablowej - która to jest w standardzie DVB-T, a nie DVB-C (mój telewizor posiada tunery: analogowy, DVB-T, DVB-C), nie posiadam własnej anteny. Magnetowid połączony z telewizorem za pomocą SCART.

Zauważyłem również pewne zjawisko, otóż kiedy na próbę chciałem nagrać coś z innego urządzenia (konsoli) w schemacie
    KONSOLA ==HDMI== TELWIZOR ==SCART== MAGNETOWID
    to nagrał się owszem, ale tylko dźwięk. To drugie pytanie tylko tak z ciekawości, bo nie mam zamiaru z takiego rozwiązania korzystać, ale jeżeli ktoś zna odpowiedź dlaczego tak się stało to chętnie się o tym dowiem.
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Moim zdaniem, jest niemożliwe, aby magnetowid mógł nagrać obraz z kanału cyfrowego TV.
    Nie spotkałem się z odbiornikiem TV, który by konwertował ten sygnał do wersji analogowej i przesyłał go na złącze Scart.

Sygnał Video Out na złączu Scart jest możliwy tylko ze źródeł analogowych.

Także jest bardzo prawdopodobne, że w sieci kablowej u kolegi sa jeszcze jakieś kanały analogowe.

Jesli telewizor ma taką możliwość, to proszę go przełączyć na:

- tryb tylko cyfrowe kanały i sprawdzić, czy można nagrać ten kanał K-42
    - lub tylko analogowe kanały i przeszukać na obecność kanałów telewizyjnych.
  • Poziom 8  
    Niestety w telewizorze nie można przełączać trybów tunera, wszystkie kanały są na jednej liście, jednakże, przy przełączaniu na inny program na pasku informacyjnym wyświetla się informacja czy jest to kanał cyfrowy (i jakiego systemu używa oraz na jakim kanale się znajduje), czy analogowy. Niestety w ciągu ostatnich miesięcy z telewizji kablowej zniknęły wszystkie programy analogowe, chociaż mogę raz jeszcze przeszukać i dać znać czy coś tam zostało.
    Wykonałem pewien "eksperyment" nazwijmy to, włączyłem nagrywanie na magnetowidzie i zacząłem przełączać się między programami telewizyjnymi znajdującymi się na różnych kanałach, o dziwo w momencie przełączenia przez dosłownie ułamek sekundy nagrywany jest dźwięk niezależnie od kanału, po czym znika, a obraz nie jest nagrywany wcale. Podczas tego przełączania, kiedy natrafiłem na K-42, K-21, K-23, K-24, K-67 to wszystko nagrało się jak należy (obraz + dźwięk). A dla przykładu na K-65, K-64, K-48, K-22 nie nagrywa się nic.
    Trochę to wszystko zaczyna być dziwne...
  • Poziom 41  
    Proszę podać producenta/model telewizora.
  • Poziom 8  
    @Polon_usToshiba 40BV700G
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Przejrzałem instrukcję tego telewizora.
    PeCetowy napisał:
    Niestety w telewizorze nie można przełączać trybów tunera,

Tu kolega nie ma racji. jest możliwość przeszukania pasma pod względem czy to analogowych kanałów czy cyfrowych.

Niestety instrukcja nie zawiera informacji, z jakich źródeł wyprowadzany jest sygnał video na złącze Scart2.
    Podane są tylko dostępne standardy sygnału na tym wyjściu.

Zakładając czysto teoretycznie, że telewizor jednak konwertuje sygnał cyfrowy TV i podaje go w wersji analogowej na złącze Scart, to aby magnetowid je nagrał, musi być ten sygnał w standardowej rozdzielczości.
    Magnetowidy mogą tylko nagrać sygnał "Composite" tj. 576i, a w niektórych lepszych modelach również sygnał S-Video.
    Proszę sprawdzić te kanały które się nagrały tj. ich rozdzielczość podawaną przez telewizor.