Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Osmoza, mineralizacja, jonizacja wody

04 Lip 2018 17:39 600 3
 • Poziom 9  
  Witam

  Mam filtr odwróconej osmozy RO7. Mineralizator i jonizator. Woda bez mineralizacji i jonizacji ma 0.34PPM a woda z wylewki z mineralizacją/jonizacją ma 0.29PPM. Może ktoś mi wytłumaczyć ten fenomen? Pozdrawiam i dzięki za pomoc.
 • Poziom 17  
  Aby udzielić odpowiedzi powinienem wiedzieć jak definiujesz jednostkę ppm. Jest to jednostka względna, w której podaje się stosunek dwóch wielkości o tym samym mianie (np. gram, cm3, val - gramorównoważnik itp). Czy określana przez Ciebie "woda bez mineralizacji i jonizacji" to jest woda wodociągowa ? Jeśli tak to masz w domu "ujęcie" wyjątkowo czystej wody wodociągowej.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 16  
  WX3V napisał:
  Aby udzielić odpowiedzi powinienem wiedzieć jak definiujesz jednostkę ppm

  Tutaj jest to opisane: https://www.filtry-do-wody.info/miernik-tds-gdzie-kupic-i-jak-wykonac-test/
  Jesteś pewien, że w wyniku Twojego pomiaru jest przecinek po zerze? Generalnie po membranie powinno być około 2-3 ppm jeśli jest jakaś lepsza, w linku powyżej piszą, że 10 też będzie ok. Zwykle membranę wymienia się jeżeli przewodność po niej przekracza 10% przewodności wody wejściowej. Natomiast jeśli po wkładzie mineralizującym jest mniej niż przed nim to należy go wymienić, bo najwyraźniej przestał robić robotę. Nie wiem ile masz wkładów po membranie ale możliwe, że jeden z nich jest węglowy tzw. szlifujący i coś jeszcze "zdejmuje".
 • Poziom 17  
  Biorąc pod uwagę tak zdefiniowaną jednostkę ppm to warto zajrzeć na stronę: https://pl.wikipedia.org/wiki/Twardo%C5%9B%C4%87_wody aby skonstatować, że woda o zawartości 0.34 ppm jest wyjątkowo czysta bowiem zawiera około 10 razy mniej zdysocjowanych składników mineralnych niż tzw. miękka woda i około 100 razy mniej tych składników niż woda pitna definiowana za pomocą Polskiej Normy. Zatem to co jest już wprowadzane do demineralizatora i jonizatora jest "czystszą wodą" niż ta występująca w sieci wodociągowej.
  Spadek stężenia zdysocjowanych składników wody do 0.29 ppm po demineralizacji i jonizacji świadczy o tym, że w tym urządzeniu niewielka część jonów uległa usunięciu (np na węglu aktywnym). Zwykle są to aniony organiczne i kationy metali (głównie żelaza). Warto wiedzieć, że węgiel aktywny nie jest w stanie usunąć zanieczyszczeń do poziomu 0 ppm bowiem zaadsorbowane na jego powierzchni jony (a właściwie sole, zasady i kwasy) muszą pozostawać w równowadze termodynamicznej z substancjami rozpuszczonymi i zdysocjowanymi w wodzie.
  Pełna demineralizacja wody może być prowadzona jedynie za pomocą jonitów, ale nie wszystkich. Tego rodzaju urządzenia są stosowane w laboratoriach do wytwarzania tzw. wody demineralizowanej.
  Brak w wodzie niewielkich ilości rozpuszczonych soli, zasad, kwasów zdecydowanie psuje jej smak. Można o tym przekonać się próbując pić wodę destylowaną. Poza tym woda stanowi (chyba) najlepsze źródło mikroelementów (zazwyczaj soli, kwasów i zasad) potrzebnych do funkcjonowania każdego żywego organizmu.
  Zgodzę się jednak z tym, że nie każdy "zestaw" rozpuszczonych i zdysocjowanych substancji mineralnych będzie wzbudzał zachwyt u pijącego.
  Pozdrawiam.

  Dodano po 4 [minuty]:

  P.S. W kwestii działania osmozy odwróconej i "zadziwiającej" obecności substancji mineralnych w permeacie namawiam do zajrzenia do książki: R. Rautenbach, Procesy membranowe, WNT, Warszawa, 1996.