Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skoda Octavia 2 - pomiar napięcia akumulatora ze skrzynki bezpieczników

04 Lip 2018 20:11 573 2
 • Poziom 8  
  Witam.
  Chciałbym zamontować miernik napięcia w kabinie samochodu (Octavia 2). Aby nie ciągnąć przewodów aż od akumulatora łatwiej i prościej było by ze skrzynki bezpieczników. Proszę o poradę z którego bezpiecznika najlepiej pociągnąć kabelki?
  Domyślam się, że jeden będzie podłączony do masy, natomiast gdzie podłączyć drugi? Czy dobrym miejscem by był np. bezpiecznik alternatora?
  EDIT
  Właśnie sprawdziłem bezpiecznik alternatora - znajduje się w komorze silnika :(
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • Poziom 39  
  Jeśli chcesz mieć dokładny (a więc wiarygodny) pomiar, to musisz pociągnąć przewód prosto od klem akumulatora. Przewód nie musi być gruby, wystarczy OMYp 2x0,75 mm2. Przy akumulatorze przewód plusowy należy zabezpieczyć bezpiecznikiem 1 - 2A.
  Pobranie napięcia ze skrzynki bezpiecznikowej nie da wiarygodnego pomiaru, ponieważ "po drodze" będą występowały spadki napięcia na przewodach i złączach. Na spadek napięcia będzie miało wpływ także zmienne obciążenie wnoszone przez układ elektryczny samochodu, np. włączenie świateł spowoduje spadek wskazań woltomierza.
 • Poziom 15  
  no i wydaje mi się ze powinieneś zastosować przekaźnik bo w przeciwnym wypadku twój woltomierz będzie działał bez przerwy.
  Ja mam taki wskaźnik napięcia w kabinie na przekaźniku ale pomiar jest zaniżony o ok 1V z powodów jakie podał kolega Zetdel