Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Multiroom wifi box - Multiroom wifi box z zezem (monoblok) w Niemczech - nie dzi

gkgkgk 05 Lip 2018 22:15 429 18
  • #1 05 Lip 2018 22:15
    gkgkgk
    Poziom 11  

Jako nowy w tej czesci forum witam serdecznie wszystkich forumowiczów, :-)

Problem jest następujący. Zaznaczam nie jestem fachowcem od instalacji satelitarnych, ale człowiekiem "technicznym". Instalacja z zezem, z monoblokiem (4 wyjścia i 3 kable, rozsyłane na 3 pomieszczenia) z konwerterem głównym nastawionym na Astrę (to okazało się dopiero teraz, gdy chciałem uruchomić multibox w sypialni), co skutkuje tym, że wifi multiroom nie działa, bo nie ma Diseqca. Na infolinii powiedzieli, że należy zamienić ten multiroom na tzw. mydelniczkę 49 lub 50, która jak  okazało się w salonie nc+ nie jest już produkowana i jest niedostępna, mimo, że niektórzy sprzedawcy mówili początkowo, że jest do "ściągnięcia" na zamówienie. Aktualnie sprzedawany model 51 nie współpracuje z dekoderem zeszłorocznym. Co można zrobić poza wymianą monobloku na wersję "polską" z konwerterem głównym nastawionym na Hotbirda? Nie mogę tego zrobić we własnym zakresie, bo dach b.stromy (antena na samej górze) i stracę gwarancję na całą instalację, a niemiecki fachowiec ostro wykasuje. Tak sobie myślę, czy nie mógłbym zrobić "ręcznego" diseqca, czyli podać sygnał z zasilacza na kabel antenowy i wymusić w ten sposób przerzut na Hotbirda, a wtedy istniejący wifi multiroom zobaczy sygnał? A może jest jakieś inne rozwiązanie? Polak potrafi, :-).

Pozdrawiam

0 18
  • #2 06 Lip 2018 13:56
    pikarel
    Poziom 31  

Dla dekoderów nie posiadających możliwości wysyłania komend DiseqC było produkowane urządzenie, czyli generator tych komend.
    Umieszczone pomiędzy dekoderem a anteną emuluje ustawienia A/B lub B/A DiseqC V1.0.

Mając taki generator można próbować zastosować w instalacji z WiFiBoxem, być może oryginalne instrukcje DiseqC z dekodera nie dotrą do konwertera; jeśli dotrą - spowodują konflikt i nie będzie to działać.
    Nie forsowałem takiej konfiguracji, nie znam więc efektów, ale warto spróbować.

Opis takiego urządzenia:
    https://www.dipol.com.pl/generator_diseqc_1_0_s_115_viper_R85254.htm

0
  • #3 06 Lip 2018 14:01
    andpol 33
    Poziom 35  

Nic nie zrobisz. Wifibox obsługuje diseqc-a ale na sztywno jest HB-1 Astra-2. Wymiana dekodera albo przebudowa anteny.

0
  • #4 06 Lip 2018 14:06
    gkgkgk
    Poziom 11  

A jak to zastosuję, to nie dojdzie do uszkodzenia dekodera głównego, który również będzie na linii? Dekoder wyda swoją komendę, a multiroom swoją - nie będzie kolizji? Czyli ostateczny problem, czy nic się "nie spali", :-)

0
  • #5 06 Lip 2018 14:09
    andpol 33
    Poziom 35  

Mydelniczka jest dostępna bo cały czas jest w ofercie multiroomu na stronie NC+.

0
  • #6 06 Lip 2018 14:17
    gkgkgk
    Poziom 11  

Dzwoniłem do 5-ciu punktów, a oni konsultowali się ze "swoimi" słuzbami i ostateczna odpowiedź nie ma i koniec.

0
  • #7 06 Lip 2018 14:52
    pikarel
    Poziom 31  

gkgkgk napisał:
    A jak to zastosuję, to nie dojdzie do uszkodzenia dekodera głównego, który również będzie na linii? Dekoder wyda swoją komendę, a multiroom swoją - nie będzie kolizji? Czyli ostateczny problem, czy nic się "nie spali", :-)

Nic nie uszkodzisz, instrukcje DiseqC to nie napięcie zasilania lub polaryzacji, więc taka próba jest bezpieczna.
    Jedyną konsekwencją dołączenia generatora będzie nieprawidłowe działanie konwertera (brak odbioru SAT), a nie wybuch trzeciej wojny światowej :)

0
  • #8 06 Lip 2018 15:07
    andpol 33
    Poziom 35  

gkgkgk napisał:
    Dzwoniłem do 5-ciu punktów, a oni konsultowali się ze "swoimi" słuzbami i ostateczna odpowiedź nie ma i koniec.

A co na to infolinia?

0
  • #9 06 Lip 2018 15:46
    gkgkgk
    Poziom 11  

Infolinia właśnie poddała pomysl z mydelniczka, ale Ci goście z punktów c+mówią, że Ci z infolinii znają tylko połowę prawdy. :-). Zapewniali, ze na 100% nie dostanę tego modelu - cytuje: poszedl na przemial.

0
  • #10 06 Lip 2018 17:25
    andpol 33
    Poziom 35  

Ja bym ich cisnął do oporu. Skoro są oferowane na stronie NC+ to znaczy, że fizycznie są tylko brak dobrej woli. Chyba, że one są tylko teoretycznie w ofercie?

0
  • #12 07 Lip 2018 14:11
    andpol 33
    Poziom 35  

Jak sobie wyobrażasz sterowanie takim generatorem. O ile w ogóle zadziała to prawdopodobnie będziesz go musiał użyć po każdym przełączeniu kanału. Nie ma dodatkowych gniazd więc jest sterowany napięciem z dekodera.

0
  • #13 07 Lip 2018 15:12
    pikarel
    Poziom 31  

gkgkgk napisał:
    Generator z linku podanego wyżej jest nie dostępny. Znalazłem taki https://www.amazon.de/Spaun-SUG-DiSEqC-Genera...rds=sug+22&dpPl=1&dpID=41kt0RcbsuL&ref=plSrch

Mam pytanie, czy zasilanie tego generatora nastąpi z kabla od konwerter, tzn. czy nie będzie konieczny zewnętrzny zasilacz?

Nie jest potrzebny zewnętrzny zasilacz.

Przypomnę, że ten generator służy głównie do możliwości skorzystania przez dekoder z konwertera B (2) w sytuacji braku takiej komendy DiseqC z dekodera.
    Zakup urządzenia może okazać się bezcelowy, dlatego proponowałem wypróbowanie już posiadanego generatora (lub pożyczenie od kolegi, który taki generator ma),
    bo jeśli okaże się, że nie działa - nie będziesz "w plecy" o pieniądze za jego zakup.

Tak na marginesie:
    kuriozalną sytuacją jest wyposażenie dekodera w obsługę DiseqC
    z jednoczesnym brakiem możliwości ustawienia go, np. po wpisaniu kodu dostępu.

0
  • #14 07 Lip 2018 15:20
    andpol 33
    Poziom 35  

Może dekoder ma jakieś tajne "service mode"?

0
  • #15 10 Lip 2018 15:53
    pikarel
    Poziom 31  

Każdy dekoder ma menu serwisowe, jednak ten dekoder nie jest obiektem "grzebania" w nim przez pasjonatów, głównie dlatego, że jest własnością operatora.

Na polski rynek dedykowane są głównie monobloki w konfiguracji H+A, Ty masz akurat odwrotnie.
    Najprostszym wyjściem jest wymiana konwertera na ten z DiseqC ustawionym na H+A.

0
  • #16 10 Lip 2018 17:02
    gkgkgk
    Poziom 11  

Zamówiłem z Amazona ten:

https://www.amazon.de/Spaun-SUG-DiSEqC-Genera...rds=sug+22&dpPl=1&dpID=41kt0RcbsuL&ref=plSrch

z darmową przesyłką i odsyłką. W komentarzach klientów jest opisana dokładnie taka sama sytuacja, więc jestem optymistą, :-). Za kilka dni opiszę, czy działa. Czy dobrze rozumiem, że ten multiroom wifi box w ogóle nie ma fragmentu elektroniki, który może wysłać sygnał Diseqc, "nastawiony" jest tylko na sygnał z HB?

Pozdrawiam

0
  • #17 10 Lip 2018 19:30
    andpol 33
    Poziom 35  

No źle rozumiesz. Wifibox obsługuje diseqc, tylko w menu nie możliwości konfiguracji. Na sztywno jest zapisane 1-HB , 2-Astra.

0
  • #18 12 Lip 2018 20:54
    gkgkgk
    Poziom 11  

Witam,

podłączyłem generator w ten sposób, że do wejścia LNB podłączyłem wyjście z wifibox, a do REC sygnał z konwertera. Po włączeniu dekodera diody na generatorze mrugały, potem zapaliły się na stałe, zobaczyłem sygnał z HB i działało ca 3 minuty z przełączaniem kanałów. Po tych 3 minutach diody zaczęły mrugać i sygnał zniknął (jakość i poziom). Doszedłem do wniosku, że zamieniłem kable i do wejścia LNB powinien zostać doprowadzony sygnał z konwertera, a do wejścia REC sygnał z wifibox. Niestety w tym układzie połaczeń nie działa i w poprzednim układzie połączeń również nie działa - diody na generatorze migają. A jak ustawić (wybrać poprzez naciskanie) pozostałe przyciski? Jakieś pomysły?

Pozdrawiam

0
  • #19 13 Lip 2018 02:08
    pikarel
    Poziom 31  

Spróbuj użyć przycisku Pos., to on generuje rozkaz dla Diseqc-a czy monobloka:

Cytat:
    Wejście "POSITION" spowoduje wygenerowanie sygnału DiSEqC zawierającego rozkaz wyboru konwertera (A/B)

Mam nadzieję, że opisy Spaun są zgodne z Viper.

Powinieneś najpierw połączyć LNB z konwerterem, REC z WifiBoxem i na koniec włączyć dekoder do sieci, teraz odczekać, aż się uruchomi i nacisnąć Pos.

0