Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Multiroom wifi box - Multiroom wifi box z zezem (monoblok) w Niemczech - nie dzi

05 Lip 2018 22:15 834 18
 • Poziom 11  
  Jako nowy w tej czesci forum witam serdecznie wszystkich forumowiczów, :-)

  Problem jest następujący. Zaznaczam nie jestem fachowcem od instalacji satelitarnych, ale człowiekiem "technicznym". Instalacja z zezem, z monoblokiem (4 wyjścia i 3 kable, rozsyłane na 3 pomieszczenia) z konwerterem głównym nastawionym na Astrę (to okazało się dopiero teraz, gdy chciałem uruchomić multibox w sypialni), co skutkuje tym, że wifi multiroom nie działa, bo nie ma Diseqca. Na infolinii powiedzieli, że należy zamienić ten multiroom na tzw. mydelniczkę 49 lub 50, która jak  okazało się w salonie nc+ nie jest już produkowana i jest niedostępna, mimo, że niektórzy sprzedawcy mówili początkowo, że jest do "ściągnięcia" na zamówienie. Aktualnie sprzedawany model 51 nie współpracuje z dekoderem zeszłorocznym. Co można zrobić poza wymianą monobloku na wersję "polską" z konwerterem głównym nastawionym na Hotbirda? Nie mogę tego zrobić we własnym zakresie, bo dach b.stromy (antena na samej górze) i stracę gwarancję na całą instalację, a niemiecki fachowiec ostro wykasuje. Tak sobie myślę, czy nie mógłbym zrobić "ręcznego" diseqca, czyli podać sygnał z zasilacza na kabel antenowy i wymusić w ten sposób przerzut na Hotbirda, a wtedy istniejący wifi multiroom zobaczy sygnał? A może jest jakieś inne rozwiązanie? Polak potrafi, :-).

  Pozdrawiam
 • Poziom 32  
  Dla dekoderów nie posiadających możliwości wysyłania komend DiseqC było produkowane urządzenie, czyli generator tych komend.
  Umieszczone pomiędzy dekoderem a anteną emuluje ustawienia A/B lub B/A DiseqC V1.0.


  Mając taki generator można próbować zastosować w instalacji z WiFiBoxem, być może oryginalne instrukcje DiseqC z dekodera nie dotrą do konwertera; jeśli dotrą - spowodują konflikt i nie będzie to działać.
  Nie forsowałem takiej konfiguracji, nie znam więc efektów, ale warto spróbować.

  Opis takiego urządzenia:
  https://www.dipol.com.pl/generator_diseqc_1_0_s_115_viper_R85254.htm
 • Poziom 36  
  Nic nie zrobisz. Wifibox obsługuje diseqc-a ale na sztywno jest HB-1 Astra-2. Wymiana dekodera albo przebudowa anteny.
 • Poziom 11  
  A jak to zastosuję, to nie dojdzie do uszkodzenia dekodera głównego, który również będzie na linii? Dekoder wyda swoją komendę, a multiroom swoją - nie będzie kolizji? Czyli ostateczny problem, czy nic się "nie spali", :-)
 • Poziom 36  
  Mydelniczka jest dostępna bo cały czas jest w ofercie multiroomu na stronie NC+.
 • Poziom 11  
  Dzwoniłem do 5-ciu punktów, a oni konsultowali się ze "swoimi" słuzbami i ostateczna odpowiedź nie ma i koniec.
 • Poziom 32  
  gkgkgk napisał:
  A jak to zastosuję, to nie dojdzie do uszkodzenia dekodera głównego, który również będzie na linii? Dekoder wyda swoją komendę, a multiroom swoją - nie będzie kolizji? Czyli ostateczny problem, czy nic się "nie spali", :-)

  Nic nie uszkodzisz, instrukcje DiseqC to nie napięcie zasilania lub polaryzacji, więc taka próba jest bezpieczna.
  Jedyną konsekwencją dołączenia generatora będzie nieprawidłowe działanie konwertera (brak odbioru SAT), a nie wybuch trzeciej wojny światowej :)
 • Poziom 36  
  gkgkgk napisał:
  Dzwoniłem do 5-ciu punktów, a oni konsultowali się ze "swoimi" słuzbami i ostateczna odpowiedź nie ma i koniec.

  A co na to infolinia?
 • Poziom 11  
  Infolinia właśnie poddała pomysl z mydelniczka, ale Ci goście z punktów c+mówią, że Ci z infolinii znają tylko połowę prawdy. :-). Zapewniali, ze na 100% nie dostanę tego modelu - cytuje: poszedl na przemial.
 • Poziom 36  
  Ja bym ich cisnął do oporu. Skoro są oferowane na stronie NC+ to znaczy, że fizycznie są tylko brak dobrej woli. Chyba, że one są tylko teoretycznie w ofercie?
 • Poziom 36  
  Jak sobie wyobrażasz sterowanie takim generatorem. O ile w ogóle zadziała to prawdopodobnie będziesz go musiał użyć po każdym przełączeniu kanału. Nie ma dodatkowych gniazd więc jest sterowany napięciem z dekodera.
 • Poziom 32  
  gkgkgk napisał:
  Generator z linku podanego wyżej jest nie dostępny. Znalazłem taki https://www.amazon.de/Spaun-SUG-DiSEqC-Genera...rds=sug+22&dpPl=1&dpID=41kt0RcbsuL&ref=plSrch

  Mam pytanie, czy zasilanie tego generatora nastąpi z kabla od konwerter, tzn. czy nie będzie konieczny zewnętrzny zasilacz?

  Nie jest potrzebny zewnętrzny zasilacz.

  Przypomnę, że ten generator służy głównie do możliwości skorzystania przez dekoder z konwertera B (2) w sytuacji braku takiej komendy DiseqC z dekodera.
  Zakup urządzenia może okazać się bezcelowy, dlatego proponowałem wypróbowanie już posiadanego generatora (lub pożyczenie od kolegi, który taki generator ma),
  bo jeśli okaże się, że nie działa - nie będziesz "w plecy" o pieniądze za jego zakup.

  Tak na marginesie:
  kuriozalną sytuacją jest wyposażenie dekodera w obsługę DiseqC
  z jednoczesnym brakiem możliwości ustawienia go, np. po wpisaniu kodu dostępu.
 • Poziom 36  
  Może dekoder ma jakieś tajne "service mode"?
 • Poziom 32  
  Każdy dekoder ma menu serwisowe, jednak ten dekoder nie jest obiektem "grzebania" w nim przez pasjonatów, głównie dlatego, że jest własnością operatora.

  Na polski rynek dedykowane są głównie monobloki w konfiguracji H+A, Ty masz akurat odwrotnie.
  Najprostszym wyjściem jest wymiana konwertera na ten z DiseqC ustawionym na H+A.
 • Poziom 11  
  Zamówiłem z Amazona ten:

  https://www.amazon.de/Spaun-SUG-DiSEqC-Genera...rds=sug+22&dpPl=1&dpID=41kt0RcbsuL&ref=plSrch

  z darmową przesyłką i odsyłką. W komentarzach klientów jest opisana dokładnie taka sama sytuacja, więc jestem optymistą, :-). Za kilka dni opiszę, czy działa. Czy dobrze rozumiem, że ten multiroom wifi box w ogóle nie ma fragmentu elektroniki, który może wysłać sygnał Diseqc, "nastawiony" jest tylko na sygnał z HB?

  Pozdrawiam
 • Poziom 36  
  No źle rozumiesz. Wifibox obsługuje diseqc, tylko w menu nie możliwości konfiguracji. Na sztywno jest zapisane 1-HB , 2-Astra.
 • Poziom 11  
  Witam,

  podłączyłem generator w ten sposób, że do wejścia LNB podłączyłem wyjście z wifibox, a do REC sygnał z konwertera. Po włączeniu dekodera diody na generatorze mrugały, potem zapaliły się na stałe, zobaczyłem sygnał z HB i działało ca 3 minuty z przełączaniem kanałów. Po tych 3 minutach diody zaczęły mrugać i sygnał zniknął (jakość i poziom). Doszedłem do wniosku, że zamieniłem kable i do wejścia LNB powinien zostać doprowadzony sygnał z konwertera, a do wejścia REC sygnał z wifibox. Niestety w tym układzie połaczeń nie działa i w poprzednim układzie połączeń również nie działa - diody na generatorze migają. A jak ustawić (wybrać poprzez naciskanie) pozostałe przyciski? Jakieś pomysły?

  Pozdrawiam
 • Poziom 32  
  Spróbuj użyć przycisku Pos., to on generuje rozkaz dla Diseqc-a czy monobloka:
  Cytat:
  Wejście "POSITION" spowoduje wygenerowanie sygnału DiSEqC zawierającego rozkaz wyboru konwertera (A/B)

  Mam nadzieję, że opisy Spaun są zgodne z Viper.

  Powinieneś najpierw połączyć LNB z konwerterem, REC z WifiBoxem i na koniec włączyć dekoder do sieci, teraz odczekać, aż się uruchomi i nacisnąć Pos.