Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kino domowe SAMSUNG HT-C555 - Zasilacz wyłącza się

potek77 05 Lip 2018 23:21 264 8
  • #1 05 Lip 2018 23:21
    potek77
    Poziom 9  

Witam.
    Próbuje naprawić kino domowe Samsung HT-C555, które uszkodziło się podczas burzy. Udało mi się częściowo ożywić zasilacz. Wymienione zostały bezpiecznik główny F1A (6,3A); tranzystor M1 (SPA11N80C3) (ten na radiatorze); rezystor RA9 (220R); rezystor RA12 (4,7R); dioda DRAN1 (SBR20A200) (jedna z dwóch na radiatorze) oraz układ ICA1 (ICE2QS03).
    Po tych zabiegach zasilacz włacza się na kilka sekund, jest napięcie 5,4V na wyjściu. Po naciśnięciu POWER pojawiają się napięcia 12V i -5V, wyświetlacz się załacza, pojawia się napis HELLO, zapalają się malutkie LEDy na płycie głównej po czym po kilku sekundach wszystko się wyłącza (zostaje tylko napięcie 5,4V) a tranzystor QM2 i rezystor RM7 i RM9 (15R) robi się gorący.
    Zamieszczam link do instrukcji serwisowej.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2117789.html
    Na ostatniej stronie jest schemat zasilacza.
    Pozdrawiam i proszę o pomoc.

0 8
  • #2 06 Lip 2018 14:02
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Skoro grzeje się QM2 to to co on zasila jest uszkodzone. Sprawdź (wymień) układ ICA1.
    Sprzęt uszkodzony "po burzy" w większości wypadków ma wiele uszkodzeń - przygotuj się więc, że wymiana uszkodzonego elementu może nie zakończyć naprawy.

0
  • #3 06 Lip 2018 17:52
    potek77
    Poziom 9  

Układ IC1A już wymieniłem wczesniej (miał kilkadziesiąt omów pomiędzy Vcc a GND). Tranzystor QM2 "zasila" nóżke 5. układu IC1A.
    Jak już wcześniej pisałem wymienionych zostało już kilka elementów. Reszta elementów wygląda ok, przynajmniej te, które da sie zmierzyć multimetrem.
    Proszę o jakieś dalsze wskazówki.

0
  • #4 06 Lip 2018 18:59
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Do sprawdzenia tranzystor SPA (ten na radiatorze) i wszystkie elementy w jego okolicy.Sprawdź też przedtem czy sytuacja się nie powtórzyła - czy układ ICA1 jest sprawny.

0
  • #5 06 Lip 2018 19:20
    potek77
    Poziom 9  

Tranzystor SPA jest sprawny. IC1A nie ma zwarć ani podejrzanie niskich rezystancji pomiędzy nogami. Wygląda na sprawny. Elementy w pobliżu już kilka razy sprawdzałem.

0
  • #6 06 Lip 2018 20:02
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Gdyby wszystko było sprawne, to tranzystor QM by się nie grzał. Coś być musi nie tak. Elementy sprawdzałeś w układzie czy po wylutowaniu?

0
  • #7 06 Lip 2018 21:32
    potek77
    Poziom 9  

Wiem, ze coś musi być nie tak. Wylutowałem układ IC1A. Bez układu tranzystor się nie grzeje. Zachowanie zasilacza podobne. Załącza się na kilka sekund, pojawia się HELLO itd. Po kilku sekundach napis PROT i wyłącza się. Napięcia zasilające końcówkę mocy nie pojawiają się. Oczywiście próbe robiłem również z odłączoną tasiemką do zasilania końcówki mocy.
    Kilka elementów wylutowywałem, resztę mierzyłem w układzie. Kilku elektrolitom mierzyłem pojemność i ESR i było ok. Proszę o dalsze propozycje.

0
  • #8 06 Lip 2018 22:59
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

potek77 napisał:
    Po kilku sekundach napis PROT i wyłącza się.
    Oooo ! Coś nowego. Dobrze że chociaż teraz piszesz o tym. Lepiej późno niż wcale... :)
    Skoro pojawia się protekt, to oznacza, że uszkodzona może być końcówka mocy (któraś z tych co są) i podaje na wyjście głośnikowe napięcie stałe, lub z jakiegoś względu układ zabezpieczający stwierdza nieprawidłowość. Lokalizuj co może mieć wpływ, zanim się wyłączy mija (jak piszesz...) kilka sekund, więc coś można pomierzyć.

Dodano po 4 [minuty]:

potek77 napisał:
    napięcia zasilające końcówkę mocy nie pojawiają się. Oczywiście próbe robiłem również z odłączoną tasiemką do zasilania końcówki mocy.
    potek77 napisał:
    Oczywiście próbe robiłem również z odłączoną tasiemką do zasilania końcówki mocy.
    Znaczy, że nie ma napięcia na wyjściu po odłączeniu taśmy zasilającej? Na jakim wyjściu? Głośnikowym czy wzmacniacza? Bo to nie zawsze oznacza to samo. Sprawdź CO się pojawia na wyjściu wzmacniacza.
    potek77 napisał:
    Kilka elementów wylutowywałem, resztę mierzyłem w układzie. Kilku elektrolitom mierzyłem pojemność i ESR i było ok.
    Z tego co napisałeś wynika niezbicie, że działasz na ślepo. Kilka elementów sprawdziłeś, kilka wymieniłeś... Albo więc pisz dokladnie co robiłeś (jak z tym PROTECT'em...) albo... no właśnie.

0
  • #9 07 Lip 2018 00:42
    potek77
    Poziom 9  

Zasilacz i płytę główną łączą dwie taśmy (wiązki) przewodów. Pierwsza idzie z zasilacza z gniazda 15p.wire CON3 (tak oznaczone na schemacie) a druga idzie z zasialcza z gniazda 10p.wire CON2. Ta druga jak mniemam służy do zasilania końcówek mocy. Nie ma znaczenia czy ta taśma jest wpięta czy nie efekt jest taki sam. Wnioskuję więc, że końcówki mocy nie blokują zasilacza, bo nie startuje on nawet gdy są one odłaczone.
    "Kilka elementów sprawdziłeś, kilka wymieniłeś..."
    Wymieniłem elementy, które były ewidentnie uszkodzone. Sprawdziłem praktycznie wszystkie (niektóre bez wylutowywania). Skoro mam dajmy na to rezystor smd np. 103 a omomierz mi wskaże 10kΩ lub nieco mniej, to chyba nie muszę go wylutowywać i mogę uznać, że jest sprawny.
    I jeszcze jedno. Gdzieś znalazłem informację, że mierząc rezystancję na wyjściach głośnikowych powinno być około 10kΩ. U mnie jest w każdym kanale około 2kΩ.

0