Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odkurzacz Xiaomi Vacuum 1gen - szum i trzeszczenie z ładowarki

Qbecheck 06 Jul 2018 13:05 1758 6
 • #1
  Qbecheck
  Level 9  
  Witam!

  Niedawno kupiłem sobie odkurzacz automatyczny od Xiaomi. Ładowarka wydaje z siebie następujące dźwięki:

  Podczas ładowania odkurzacza:
  https://instaud.io/2oPy

  Bez ładowania:
  https://instaud.io/2oPL  W momencie odłączenia ładowarki od sieci:
  https://instaud.io/2oPM

  Po rozebraniu ładowarki dźwięk wydobywa się najgłośniej z tych okolic:
  Odkurzacz Xiaomi Vacuum 1gen - szum i trzeszczenie z ładowarki

  Czyli najprawdopodobniej z kondensatora, chociaż pewności nie mam, dlatego załączam pliki audio powyżej dla kogoś, kto mógłby na tej podstawie to stwierdzić.

  Rozumiem, że jeśli to dobra diagnoza, to jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie jego wymiana? Jeśli tak, może być jakiejkolwiek innej marki ale o identycznych parametrach? (82uF 450V)

  I jeszcze jedno - czy te dźwięki mogą wskazywać na wadliwość podzespołu, czy jest to coś normalnego i sprzęt mógłby tak pracować latami?
  Pytałem ludzi, którzy posiadają ten odkurzacz i nie mają takich przypadłości, a jeśli szum jest słyszalny, to tylko z bliska. W moim przypadku słychać to z dwóch, trzech metrów w cichym pomieszczeniu bez innych źródeł dźwięku i bywa to uciążliwe.

  Pozdrawiam!
 • #3
  Qbecheck
  Level 9  
  Sprzęt był z allegro, sprzedawca już ich nie sprzedaje. W gwarancje nie mam zamiaru soę bawić bo pewnie nawet by tego nie uznali. To raczej cecha a nie wada, ale jak jest jakaś możliwość zrobienia tego to wolę na własną rękę.
 • Helpful post
  #4
  Grzegorz740
  Level 36  
  Kondensator możesz wymienić. Nie zaszkodzi. Jak będziesz wymieniał ten kondensator to na jakiś markowy.

  Moim zdaniem to piszczy ten mały transformator choć ten duży też może piszczeć.

  Jak napięcie na wyjściu jest dobre i prąd ładowania też i z odkurzaczem się nic nie dzieje to jest ok. Ładowarka ta tak ma ,że piszczy, chodź nie powinna.
 • Helpful post
  #5
  krzysiozak
  Level 38  
  Usterka najprawdopodobniej nie jest w elektrolicie tylko w jednym z elementów indukcyjnych po prawo lub po lewo obok od elektrolit.
  Można się pokusić o zalanie tych elementów jakimś klejem i poczekanie aż wyschnie, drga przewód w emalii który jest w ruchu podczas płynięcia zmiennego prądu. I oddziałuje na niego pole magnetyczne.
  Ja nie przeszkadza to można pominąć naprawę, powinno to nie powodować skutków negatywnych, prócz nie przyjemnych efektów dźwiękowych.

  Elektrolit jak nie jest spuchnięty, to nie ma co go wymieniać.

  Dodano po 7 [godziny] 21 [minuty]:

  Qbecheck wrote:
  Sprzęt był z allegro, sprzedawca już ich nie sprzedaje. W gwarancje nie mam zamiaru się bawić bo pewnie nawet by tego nie uznali. To raczej cecha a nie wada, ale jak jest jakaś możliwość zrobienia tego to wolę na własną rękę.


  Widzisz prawo jest takie że gwarancja obejmuje nawet zakupy na allegro, I sprzedawca musi zostawić kontakt ponad dwa lata od sprzedaży ostatniego artykułu. W celu objęcia gwarancją sprzedany towar. I jak się byś uparł to mógłbyś swoje prawa wyegzekwować. Wystarczy telefon do instytucji obrony praw konsumenta. Piszę to dla ciebie, ale i dla innych użytkowników którzy by przez twój post też chcieli by sobie odpuścić coś co im się należy, jak psu pełna miska.
  Faktycznie twoja wada towaru nie warta zachodu.

  Powodzenia.
 • #6
  Grzegorz740
  Level 36  
  Nie koniecznie elektrolit może być spuchnięty. Może być wyschnięty, utracić pojemność albo moze mieć wysokie ESR. Różnie tym bywa.

  Trafa można spróbować zalać klejem dwu składnikowym.
 • #7
  Zenek9
  Level 2  
  Czy w przypadku, kiedy nie wiem, który dokładnie element jest odpowiedzialny za te dźwięki (w tym przypadku w zasilaczu komputera) mogę pod prądem użyć np. wykałaczki dotykając zwojów licząc na znalezienie tego "wadliwego"? I przy okazji, czy można użyć do zalania elementów, tego kleju z pistoletu, na gorąco?