Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dysk HDD powoduje buczenie komputera

nicnierobie96 06 Lip 2018 13:59 648 11
  • #1 06 Lip 2018 13:59
    nicnierobie96
    Poziom 3  

Witam.
    Mam problem z dyskiem HDD który wprawia cały komputer tak jakby w drgania i słychać odgłos buczenia. Dla testu odłączyłem HDD i uruchomiłem na samym SSD(system) i żadnego buczenia nie słychać.
    - Gdy oprę nogę o obudowę to buczenie słabnie
    - przechylenie lekkie również sprawia że buczenie słabnie i jest ledwo słyszalne.

Obudowa RG4 Pure Black
    Próbowałem kieszeń z dyskiem wyjąć, wsunąć ponownie, ale to nie daje żadnego efektu.
    Wstawiam Zdjęcia kieszeni z dyskiem, może ktoś wie jak rozwiązać ten problem?

0 11
  • #2 06 Lip 2018 14:13
    safbot1st
    Poziom 43  

Jak masz "na sztywno" montowaną zatokę, to przy głośnym dysku może ona przenosić drgania na obudowę. To normalne.
    Jeśli ma coś pomóc, to zmiana montażu HDD na inne - miękkie zawieszenie, podkładki, gumki czy co tam pasuje do obudowy. Osobiście kładę HDD na ręcznik na spodzie obudowy.
    W obecnych PC HDD często jest najgłośniejszym elementem zestawu. Tak jest.
    Spróbuj przynajmniej dokładnie wypoziomować obudowę, zmienić zatokę na inną.

0
  • #3 06 Lip 2018 14:40
    nicnierobie96
    Poziom 3  

tutaj są miejsca na śrubki, może jak znajde i wkręcę to coś pomoże? Czy one w ogóle powinny być wkręcone?

0
  • #4 06 Lip 2018 15:04
    g107r
    Poziom 34  

nicnierobie96 napisał:
    Próbowałem kieszeń z dyskiem wyjąć, wsunąć ponownie, ale to nie daje żadnego efektu.
    A to w co wsuwasz kieszeń jak jest zamocowana do obudowy ? Nitowane, przykręcane, czy też wsuwane - całość jest wyjmowalna ?
    nicnierobie96 napisał:
    - Gdy oprę nogę o obudowę to buczenie słabnie
    - przechylenie lekkie również sprawia że buczenie słabnie i jest ledwo słyszalne.
    Rzekłbym że masz rozpadającą się obudowę, nity dobrze trzymają blachy ? Bo z tego co napisałeś, mogą je tylko przytrzymywać, a nie ściskać uniemożliwiając drżenie.

Na moje śrubki być powinny, ale są tam gumowe izolatory ? Moja kieszeń bez śrubek z plastykowymi uchwytami gumki posiada - to pierwsza linia obrony przed przenoszeniem drgań pracującego dysku na obudowę komputera.

0
  • #5 06 Lip 2018 15:23
    Dra98
    Poziom 41  

nicnierobie96 napisał:
    są miejsca na śrubki, może jak znajde i wkręcę to coś pomoże? Czy one w ogóle powinny być wkręcone?

Powinny zwłaszcza, że obudowa ma antywibracyjne mocowania dysków twardych więc nie powinno być tragedii.
    Można zwrócić uwagę na wypoziomowanie obudowy, sprawdzić czy front panel nie ma odpiętych elementów\zatrzasków montażowych, gdyż może wpadać w rezonans w ostateczności sprawdzić S.M.A.R.T. może dysk nie całkiem OK i buczy.

0
  • #6 06 Lip 2018 15:42
    nicnierobie96
    Poziom 3  

Zamocowana do obudowy?
    Masz na zdjęciu że normalnie wysuwam cały dysk który jest w kieszeni.

Dodano po 4 [minuty]:

Dra98 napisał:
    nicnierobie96 napisał:
    są miejsca na śrubki, może jak znajde i wkręcę to coś pomoże? Czy one w ogóle powinny być wkręcone?

Powinny zwłaszcza, że obudowa ma antywibracyjne mocowania dysków twardych więc nie powinno być tragedii.
    Można zwrócić uwagę na wypoziomowanie obudowy, sprawdzić czy front panel nie ma odpiętych elementów\zatrzasków montażowych, gdyż może wpadać w rezonans w ostateczności sprawdzić S.M.A.R.T. może dysk nie całkiem OK i buczy.

Nie wiem o czym mówisz, za bardzo się nie znam.
    Sam nie składałem, tylko pewien sklep.

Nie wiem czy to w czymś wam pomoże ale gdy rękoma tak jakby ściskam obudowę ( łapiąc od góry) w pewnych miejscach to ciachnie buczenie o jakieś 90%

Dodano po 8 [minuty]:

Znalazłem śrubki jakie mam dołączone do tego komputera.

Czy rozpoznajecie coś w nich? Jakiś nwm, typ śrubek który wyciszają obudowę czy śrubki które trzeba wkręcić w tą kieszeń z dyskiem?

Dysk HDD powoduje buczenie komputeraDysk HDD powoduje buczenie komputera

0
  • Pomocny post
    #7 06 Lip 2018 17:19
    g107r
    Poziom 34  

Nam nie, Tobie może.
    Sprawdź te pewne miejsca czy obudowa tam się nie rozłazi. To cecha tanich obudów z cienkich blach i słabego zespolenia ich razem nitami. Takie efekty właśnie miewałem z budżetowymi obudowami - z kwadratów/prostokątów w które poskładana jest obudowa, lekkim popchnięciem dało zrobić się romb, przekosić - były niestabilne, zbyt giętkie, czyli źle wykonane. Można było ustawić sobie tak aby nie brzęczało, ale zwykle po krótkim czasie znowu zaczynało, bo obudowa nie trzymała sztywności. Po prostu miała luzy, kiwała się i brzęczała.

Tyle śrubek dostałeś ?
    Te duże z "zębatkami" pod palce będą jak od przykręcania bocznych blach, paneli obudowy z tyłu komputera. Szybki de/montaż bez śrubokręta. Obok w tej samej torebce, wkręty jak do plastyku, duży gwint o dużym skoku, z czubkiem ?? Ciekawe czy plastykowe panele są poskręcane we wszystkich miejscach.
    Okrągłe podkładki pewnie pod nóżki obudowy, są, czy to zapas ?

W drugiej torebce na śrubokręt krzyżak dopasuj do tego dysku, któreś będą pasować gwintem. Nie wkręcaj na siłę, mogą być dwa rodzaje gwintów, te z grubszym zwojem pewnie będą pasować do gwintów w dysku , ale że miałem już dużo dysków i różne w nich gwinty - dopasuj.
    Ogólnie potrafisz wkręcić śrubkę ?
    Te dłuższe mosiężne, żółte ? to pod płytę główną. Gdzie trzeba wkręcić w obudowę mówi instrukcja do płyty, której bezwzględnie należy przestrzegać, bo można zrobić zwarcie. One mogą zostać niewykorzystane...

safbot1st napisał:
    Jeśli ma coś pomóc, to zmiana montażu HDD na inne - miękkie zawieszenie, podkładki, gumki czy co tam pasuje do obudowy. Osobiście kładę HDD na ręcznik na spodzie obudowy.
    W obecnych PC HDD często jest najgłośniejszym elementem zestawu. Tak jest.
    Spróbuj przynajmniej dokładnie wypoziomować obudowę, zmienić zatokę na inną.

Kiedyś to na gumkach recepturka czepiali dyski, wisiało to sobie póki gumka nie strzeliła :)
    Zatoka to chyba im niższa tym lepiej, ale ?

nicnierobie96 napisał:
    Zamocowana do obudowy?
    Masz na zdjęciu że normalnie wysuwam cały dysk który jest w kieszeni.
    No, właściwie to nie wiem, tylko kojarzę o co chodzi. Próbowałem szukać, ale jakieś ciemne zdjęcia wyskakiwały...
    Ja mam tak
    Zatoka, wyjmowalny zespół zatok, w którą to wsuwam pojedyncze kieszenie z dyskami. Żółte gumki przelotki, na dysku blokada z kołkami zamiast śrubek.
    I trochę kurzu... :) Sorry, więcej stoi, jak używam, to i mniej czyszczę... A teraz to wentylator w te upały chłodzi właściciela, to się wszystko więcej kurzy...
    Jakbyś mógł podobnie montować dysk do gumek ? Dać podkładki z obu stron i dopiero skręcić, jeśli jest miejsce oczywiście. Nie widzę czy ich zresztą nie masz od dołu, plastyk czarny, gumki też mogą być czarne. Niestety takie duperele doceniamy gdy zaczyna brzęczeć obudowa...

0
  • #8 06 Lip 2018 17:52
    nicnierobie96
    Poziom 3  

Do dysku w te 4 miejsca pasują te największe śruby.
    Te gumki białe/czarne w środku mają takie coś co można "wyjąć" i po odklejeniu białego są lepiące. Czy to nie są gumki pod śrubę (jako podkładka) aby wyciszyć dysk?

Gumki:

Tutaj:
    Śrubki E pasują w te 4 miejsca w dysku/kieszeni.
    Czym są te okrągłe gumki?

0
  • #9 06 Lip 2018 18:33
    g107r
    Poziom 34  

Podkładki to nie wiem, a śrubki mogą być, wkręcając je w dysk gumka wchodzi w ten większy otwór i dysk wisi na tych gumkach nie dotykając obudową kieszeni - gumka amortyzuje dysk od obudowy. Jakoś tak nie do końca, bo jednak staje na obudowie kieszeni, ale z instrukcją dojdziesz co i jak.
    Moje gumki są w kształcie litery H, gdzie to H najpierw trzeba przetkać przez kieszeń, a środek H pozioma kreska to gumka z otworem w który wkładasz śrubkę.
    Dysk>H<śrubka
    Tym sposobem jakoś tam dysk od kieszeni oddziela gumka, a i śrubka wisi w gumce.

0
  • #10 06 Lip 2018 19:49
    nicnierobie96
    Poziom 3  

Zrobiłem tak:
    1.Śruba+gumka ( jako podkładka) i wkręcam w dysk i tak w te 4 miejsca
    2. włożyłem kieszeń która już jest przykręcona i zwarta z dyskiem i przykręciłem ją śrubą z gumową podkładką.

Teraz dysk jest z kieszenią przykręcony do tej "śluzy/miejsca na dysk i jest GORZEJ NIŻ BYŁO.
    Siedząc obok nie da sie znieść tego. Czuć siedząc na fotelu/kładąc nogęna podłodze że komputer wibruje i buczy.

HELP :( :( :(

W ten sposób:

Dodano po 4 [minuty]:

EDIT:
    Zamieniałem też "śluzy" z dyskiem SSD i jest identycznie źle.
    Aktualnie nie używam w ogóle HDD i myślę co z tym zrobić :(

0
  • #11 06 Lip 2018 20:48
    g107r
    Poziom 34  

Skupiłeś się na kieszeni i dysku, a ja jednak bardziej zainteresowałbym się sztywnością obudowy reagującą na nogę.
    Druga sprawa, poluzuj te śrubki z gumką, czy z obrazka nie wynika że one są tylko do zablokowania kieszeni żeby nie można było jej wysunąć ? U mnie te uszy kieszeni równocześnie są blokadą, trzeba je ścisnąć by wysunąć, i jest inny sposób montowania i wygłuszania dysku.
    Zawsze możesz wrócić do stanu sprzed modyfikacją i skorzystać z sugestii

safbot1st napisał:
    Osobiście kładę HDD na ręcznik na spodzie obudowy.

i na tym poprzestać, bez kieszeni, tylko trzeba będzie trochę uważać podczas przestawiania komputera. Ja kiedyś położyłem dysk na piance i też było dobrze.
    Takie "odwibrowywanie" wymaga dostępu do komputera, wielu prób na "żywym organizmie", trochę samozaparcia i praktyki. Na odległość może być trudno, tym bardziej że przynajmniej ja nie do końca kojarzę gdzie tam jest coś antywibracyjnego. Pokazałem jak jest u mnie, ale u Ciebie to nie łapię.

0
  • #12 07 Lip 2018 09:25
    safbot1st
    Poziom 43  

Jeszcze zarządzanie hałasem dysku sprawdź np. w MHDD.

0