Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

separator wizyjny SV-1000/16 - naprawa

Jan Kuwalski 06 Jul 2018 15:20 633 9
    Jan Kuwalski
    Level 12  
    Ostatnio wpadł w moje ręce separator SV-1000/16
    Fajna konstrukcja 16 wejść
    Niestety przestały działać niektóre sekcje - działają gniazda od 2 do 6 - patrząc od lewej strony.

Nowy to koszt 2 000zł, więc "ratuj".

Standardowo mogę przelecieć luty - jest trochę niedoróbek (krople cyny na scalakach, luty do poprawienia itd.)

Jeśli padły układy scalone to mam kłopot - ktoś popracował i zeszlifował wierzch
    Tak wyglada cała sekcja
    a tak pojedynczy moduł

Od czego zaczęlibyście sprawdzanie i czy jest jakiś sposób namierzyć, jaki scalak jest zastosowany (schematów brak)?

Pozdrawiam
    Jan
  • Helpful post
    adversus
    Level 32  
    gradek83 wrote:
    Nie wiem czy obrałem dobry trop ale może ten zamazany układ to LM1881 Video Sync Separator

Niestety kolego po raz kolejny fałszywy trop, jeśli nie rozumiesz instrukcji i nie potrafisz jej przejrzeć to po co sie wypowiadasz... W manualu od podanego przez Ciebie scalaka jest pokazana budowa wewnętrzna (jeśli już nie znasz angielskiego, mimo że jest google tłumacz). I jak byk widać że nie ma on nic wspólnego z separacją galwaniczną sygnału wideo, tylko z sygnału composit wydziela (separuje) impulsy synchronizacji...

Mam gdzieś taki separator jednokanałowy, i mimo ze produkcja krajowa, to pewnie starty symbol scalaka (transoptora) bo schemat i konstrukcja banalna i śmieszne koszty produkcji, a cena za 1 kanał w detalu w sklepie to ponad 100 pln.
    Do autora tematu, czy oprócz tego optocouplera ze startymi danymi sa jakieś inne scalaki (co najmniej 4 nóżkowe - prawdopodobnie wzmacniacze wideo po obu stronach tzn na wejściu i wyjściu separatora ? Czy raczej 3 nóżkowe
    prawdopodobnie tranzystory ?

Poniżej PDF'y takiego transoptora i przykładowy schemat galwanicznej separacji wideo. Jest to HCNW4562 High Bandwidth, Analog Video Optocouplers cytując za producentem :)
    Kolejny to HCNR200, i jego pdf, gdzie są noty aplikacyjne i schematy takich separatorów wideo.

Kolejny poglądowy przykład separatora wideo i zasady działania:
    separator wizyjny SV-1000/16 - naprawaseparator wizyjny SV-1000/16 - naprawaseparator wizyjny SV-1000/16 - naprawa
    gradek83
    Level 41  
    adversus wrote:
    Niestety kolego po raz kolejny fałszywy trop,

A był jakiś wcześniejszy ?
    adversus wrote:
    HCNW4562

Zapewne tak tylko dlaczego zamazali oznaczenia ... chcieli zniechęcić do samodzielnej naprawy z racji tego że sprzęt spełnia rolę zabezpieczającą a może aby serwis nie ich nie miał za łatwo..no mniejsza z tym różne schematy na tym układzie jak widać są dostępne tak więc można się posiłkować.
    adversus
    Level 32  
    Po co Kolega powiela to co już jest napisane ? Problem z czytaniem ze zrozumieniem ???
    Przecież ten scalak jest opisany przez mnie post wyżej.
    Miał kolega taki separator chociaż w ręku? Bo ja mam na biurku, rozebrany, bo kiedyś szukałem rozwiązania problemu pętli mas przez uziemienie (pasy na obrazie) i kupiłem to cudo, a nawet konstruowałem swoja wersję....
    gradek83
    Level 41  
    adversus wrote:
    Po co Kolega powiela to co już jest napisane ? Problem z czytaniem ze zrozumieniem ???
    Przecież ten scalak jest opisany przez mnie post wyżej.

Zacytowałem a nie powieliłem :)
    adversus
    Level 32  
    Od kiedy to pdf'y się cytuje ? Kolega raczy nabijać posty i nic więcej. Nawet nie czytając postów powyżej.
    gradek83
    Level 41  
    adversus wrote:
    Od kiedy to pdf'y się cytuje ? Kolega raczy nabijać posty i nic więcej. Nawet nie czytając postów powyżej.

Najpierw sprawdź co jest w tym PDFie a dopiero potem się czepiaj :)
    adversus wrote:
    Ostatnio zmieniony przez adversus dnia 06 Lip 2018 19:42, w całości zmieniany 1 raz
    adversus
    Level 32  
    gradek83 wrote:
    adversus wrote:

Najpierw sprawdź co jest w tym PDFie a dopiero potem się czepiaj :)
    adversus wrote:
    Ostatnio zmieniony przez adversus dnia 06 Lip 2018 19:42, w całości zmieniany 1 raz

Dokładnie to co u mnie, tyle że w moim jest więcej informacji :) niestety po angielsku, a z tym jak widać kolega ma problem... Bo z posta #2 wynika że kolega to nawet z obrazkami ma problem, sorry , ale mnie rozbawiłeś, bo wydawało mi się że mając tyle punków to jesteś fachowcem, a teraz coraz bardziej śmiem w to wątpić. Zwłaszcza podsyłając to co ja już podesłałem (i pewnie dlatego kolega znalazł załączony przez siebie pdf) aby wyjść z twarzą z zaistniałej sytuacji.
    Jan Kuwalski
    Level 12  
    adversus wrote:

Do autora tematu, czy oprócz tego optocouplera ze startymi danymi sa jakieś inne scalaki (co najmniej 4 nóżkowe - prawdopodobnie wzmacniacze wideo po obu stronach tzn na wejściu i wyjściu separatora ? Czy raczej 3 nóżkowe
    prawdopodobnie tranzystory ?

na zdjęciu pojedynczego modułu dość dobrze widać układ
    nie zaglądałem jeszcze pod spód (dużo demontażu wiec zrobię po weekendzie)

jak pisałem - na razie zacznę do przemierzenia obwodów transformatora - może tu coś jest poprzerywane, a potem kolejne elementy.