Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwa regulatory ładowania pod jeden akumulator.

06 Lip 2018 17:18 1164 27
  • Poziom 7  
    Witam, mam dwa stringi paneli po około 540 W każdy string. Chcę do każdego stringu zastosować osobny regulator ładowania i podłączyć je pod jeden zestaw akumulatorów. Czy w ten sposób można to wszystko podłączyć ?
  • Fabryka Prądu
  • Poziom 42  
    star721 napisał:
    Chcę do każdego stringu zastosować osobny regulator ładowania i podłączyć je pod jeden zestaw akumulatorów. Czy w ten sposób można to wszystko podłączyć ?

Nie, gdyż akumulator może ładować się niewłaściwym prądem.
    Lepiej połącz stringi równolegle, przez diody prostownicze o odpowiednim prądzie.
    Stracisz troszkę mocy na diodach, zgodnie ze wzorem P=I*spadek napięcia na diodach. Spadek ten wynosi około 0,7V. Podłączasz całość pod jeden regulator o odpowiednich parametrach.
  • Poziom 42  
    star721 napisał:
    No tak ale jeżeli na regulatorach ustawię te same parametry ładowania to będzie to działać ?

Nie. Każdy regulator dostarczy do akumulatora odpowiedni prąd ładowania, ale 2 na raz podadzą 2 razy większy prąd. Prosta matematyka. Ustawienie na każdym z regulatorów połowy prądu ładowania też nie polepszy sprawy, bo może znacznie zmniejszyć moc instalacji.
  • Poziom 7  
    Zobacz film i skomentuj jak tam to działa na trzy regulatory.
  • Poziom 12  
    Czegoś tak żałosnego jak ta instalacja na filmie jeszcze nie widziałem. Jakieś kabelki cienkie, stare i zgniłe ze śmietnika, połączone na listwie z (!) aluminium, panele na trawie podparte byle jak sztachetami. Zdecydowanie gościu jest moim idolem. Skoro on tak robi to na pewno można łączyć 2 albo 3 regulatory równolegle, nieważne co inni o tym sądzą.
  • Poziom 7  
    No amerykańska prowizorka ale u niego to działa.
  • Poziom 33  
    hupo napisał:
    Skoro on tak robi to na pewno można łączyć 2 albo 3 regulatory równolegle, nieważne co inni o tym sądzą.
    Można łączyć i 10 regulatorów a czemu nie ? Zależy ile amper trzeba wpuścić w akumulatory , i to będzie działać.
  • Fabryka Prądu
  • Poziom 7  
    Podłączyłem te dwa regulatory ale nie działa to jak chciałem. Gdy załączam te regulatory to zależnie od tego który pierwszy wystartuje to ten działa normalnie tzn. pokazuje np. że daje 100W, a ten drugi to pokazuje góra 4W. I nie zmienia się to niezależnie od ilości słońca !?
  • Poziom 33  
    star721 napisał:
    Podłączyłem te dwa regulatory ale nie działa to jak chciałem. Gdy załączam te regulatory to zależnie od tego który pierwszy wystartuje to ten działa normalnie tzn. pokazuje np. że daje 100W, a ten drugi to pokazuje góra 4W. I nie zmienia się to niezależnie od ilości słońca !?

Spróbuj na rozładowanym akumulatorze.
  • Poziom 7  
    Ok to spróbuje ale to dopiero jutro rano jak się akumulator trochę rozładuje. Mam jeszcze jedno pytanie gdyby to nie zadziałało i musiałbym kupić jeden regulator 80A do tych paneli.
    String 1, 2 panele parametry :
    Pmax 280Wp
    Vmax 31.67V
    Imp 8.84A
    Voc 38.97V
    Isc 9.41A

String 2, 2 panele parametry :
    Pmax 270Wp
    Vmax 30.90V
    Imp 8.73A
    Voc 38.40A
    Isc 9.18A

Czy te dwa stringi o takich parametrach paneli można połączyć równolegle ?
  • Poziom 33  
    Można podłączyć dając diody tak jak na rysunku w poście Post#2 .
  • Poziom 7  
    Coś takiego :

A o jakiej mocy te diody ?
  • Poziom 33  
    Tak mogą być, mam takie w mojej instalacji i sprawują się dobrze.
  • Poziom 7  
    A o jakiej mocy te diody ?
  • Poziom 7  
    Ok. Szukałem też pomocy na zagranicznych forach i znalazłem tam podpowiedź jak podłączyć te dwa kontrolery.
    Cytat :
    "Odłącz wszystko
    Ponownie podłączyć oba regulatory do baterii - brak podłączonych paneli słonecznych
    Pozostaw na 15 minut
    Ponownie podłącz panele słoneczne do regulatorów"
    Zadziałało i kontrolery chodziły równo ale tylko przez ok 10 minut a później na tym drugim zaczęły waty spadać i teraz pokazuje tylko 1 wat :(
  • Poziom 42  
    star721 napisał:
    Zadziałało i kontrolery chodziły równo ale tylko przez ok 10 minut a później na tym drugim zaczęły waty spadać i teraz pokazuje tylko 1 wat

Bo pierwszy kontroler podaje napięcie ładujące akumulator, a drugi odczytuje to napięcie jako naładowany akumulator. Mówiłem, że to nie zadziała.
    Jeżeli jeden z Twoich regulatorów ma odpowiednią moc do pracy z 2ma stringami paneli, to dokup 2 diody i wszystko będzie bezproblemowo pracować.
  • Poziom 7  
    Sprawdzę jeszcze metodę z postu #10, jeżeli nic się nie zmieni to zrobię tak jak mówisz.
  • Poziom 7  
    Regulatory ładowania działają razem, a zrobiłem to tą metodą :
    Odłącz wszystko
    Ponownie podłączyć oba regulatory do baterii - brak podłączonych paneli słonecznych
    Pozostaw na 15 minut
    Ponownie podłącz panele słoneczne do regulatorów
    Ten proces pozwala obydwu regulatorom wykryć napięcie, typ, warunki ładowania itp. Bez presji na ładowanie.
    Po ponownym podłączeniu paneli solarnych regulatory solarne powinny działać efektywniej razem.

Pierwszy regulator działa jako tzw MASTER, i gdy napięcie na akumulatorze spadnie poniżej 13.8v lub potrzeba więcej mocy to drugi regulator zaczyna pracować.
  • Poziom 9  
    Może wiesz jak rozwiązać trochę inną, ale jednak podobną kwestię. Mam na dachu 4 panele po 250W 24V, (off grid , aku 24 V 170 Ah )z tym że dwa są na południe , dwa na zachód. W tej chwili mam jeden regulator PWM, chciałem dołożyć drugi, ale czytam że może być kolizja. Czy jeden MPPT załatwiałby sprawę ? Jakie byłoby najskuteczniejsze rozwiązanie tej kwestii. Dzięki za podpowiedź.
  • Poziom 2  
    Witam oczywiscie ze jedem regulator MPPT zalatwi sprawe,trzeba dobrac jedynie jego mac do paneli,czyli np 40A,i odpowiednim pradzie wejsciowym,lub spiac ich razem i polaczyczenie wykonac rownoleglo -szeregowe
  • Poziom 9  
    Sorki, jestem w tej kwestii zapewne dyletantem, znam połączenie równoległe, szeregowe, ale równoległo szeregowe nie bardzo. Może skrobnij jakiś prosty schemat ? Dzięki.
  • Poziom 38  
    JurekNurek napisał:
    Mam na dachu 4 panele po 250W 24V, (off grid , aku 24 V 170 Ah )z tym że dwa są na południe , dwa na zachód.

Mnie się wydaje, że w tych warunkach panele południowe i zachodnie będą miały zupełnie inne oświetlenie i w związku z tym punkty mocy maksymalnej każdego z tych zestawów będzie w innym miejscu charakterystyki. Tu nasuwa mi się pytanie - jak do tego ustawi się (jak to pogodzi) jeden regulator MPPT.
  • Poziom 42  
    gimak napisał:
    Tu nasuwa mi się pytanie - jak do tego ustawi się (jak to pogodzi) jeden regulator MPPT.

Zależy w jakim momencie dnia.
    Regulator ustali punkt mocy maksymalnej tego co będzie podłączone. W praktyce zestaw oświetlonych paneli będzie generował wyższe napięcie niż ten słabiej oświetlony. Diody je łączące (patrz post 2) zadbają żeby nie płynęły prądy wyrównawcze między stringami, ale prawdopodobnie obciążony string oświetlony będzie miał nadal wyższe napięcie niż nieobciążony string nieoświetlony, Sprawi to że panele nieoświetloone nie będą produkowały mocy wcale, mimo że pewnie te kilkadziesiąt watów by mogły.
    Może też dość do sytuacji gdzie oba stringi będą w jakimś stopniu obciążone, a całość będzie pracowała w punkcie mocy optymalnym dla tego co zostało podłączone. Za to punk ten będzie na pewno inny (będzie generowana mniejsza moc) niż gdyby zastosować 2 regulatory.
  • Poziom 9  
    Wydaje się to logiczne, ale jeden z kolegów pisał wcześniej że w takim wypadku (dwa regulatory) trudno będzie zoptymalizować poziom ładowania akumulatorów. Czy brałeś pod uwagę ten problem ?
  • Poziom 38  
    Kraniec_Internetów napisał:
    W praktyce zestaw oświetlonych paneli będzie generował wyższe napięcie niż ten słabiej oświetlony. Diody je łączące (patrz post 2) zadbają żeby nie płynęły prądy wyrównawcze między stringami,

Tak jest na pewno przy nieobciążonych panelach, dlatego ja łącząc panele równolegle stosuję na wszelki wypadek diody separujące.
    Kraniec_Internetów napisał:
    ale prawdopodobnie obciążony string oświetlony będzie miał nadal wyższe napięcie niż nieobciążony string nieoświetlony, Sprawi to że panele nieoświetloone nie będą produkowały mocy wcale, mimo że pewnie te kilkadziesiąt watów by mogły.

To będzie zależało od sytuacji napięciowej.
    W sytuacji jaka jest u mnie, gdy panele z diodami separującymi podłączone są bezpośrednio do akumulatora, sprawa jest prosta. Stopień naładowania akumulatora narzuca wartość napięcia, natomiast wielkość prądu każdego panela będzie zależał od punktu pracy na charakterystyce tego panela, jaki będzie wynikał z narzuconego napięcia.
    Natomiast z regulatorami MPPT sprawa jest chyba bardziej skomplikowana. Nie miałem z nimi do czynienia i wiem na ten temat tylko tyle co przeczytałem - czyli teoria, ale do końca nie wiem jak to wygląda od kuchni. Mniej więcej wyobrażam sobie (może naiwnie), co się dzieje na wyjściu do regulatora przy szukaniu punktu maksymalnej mocy - regulator tak zmienia swój "opór wejściowy", aby uzyskać (pobrać) moc maksymalną z panela(i).
    Natomiast nie wiem, co dokładnie dzieje się na wyjściu regulatora. Czy napięcie wyjściowe jest stałe (ustawione), czy regulator je zmienia tak, aby iloczyn napięcia i prądu odpowiadał mocy pobranej z paneli pomniejszonej o straty w regulatorze - nie wiedząc tego, trudno (dla mnie) przewidywać jak to będzie wyglądało przy pracy równoległej dwóch lub więcej regulatorów.
  • Poziom 9  
    Koledzy, życie zweryfikowało domysły . Przypominam mam dwie pary paneli (2 x 2 x 250W )instalacja 24v off grid : jedna na południe , druga na zachód, wpięte do jednego (jak się okazało wbrew napisowi MPPT) regulatora PWM. Chciałem polepszyć parametry, zakupiłem prawdziwego MPPT, i zdziwienie, w sumie około 15%-20% mniej niż na PWMie. Jako że kupiłem go z drugiej reki i marka (PowMr 60A) wydawała mi się może niezbyt dobra, oddałem go z sugestią że może być uszkodzony. Kupiłem nowy (SRNE ML 2440). To samo. Oczywiście MPPT ma znacznie więcej opcji ustawień i większe możliwości przekształcania napięć, ale w tym konkretnym przypadku nie zdał egzaminu i powróciłem do mojego starego regulatora. Być może poprawiło by sprawę spięcie tych par paneli w szereg ?Może. Ale spodziewałbym się raczej kosmetycznej zmiany. Nie wiem ja to sobie wytłumaczyć, ale tak jest i już.