Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alarm VERTEX CA14 odcięcie zapłonu

ghost2255 06 Lip 2018 20:25 231 7
  • #1 06 Lip 2018 20:25
    ghost2255
    Poziom 11  

Witam,
    zakupiłem alarm VERTEX CA14, aby zamontować go w moim aucie. Chciałem wykorzystać tylko funkcję sterowania centralnym zamkiem i blokadę zapłonu.

Podłączyłem wszystko w aucie, działa jak należy, ale mam problem z blokadą zapłonu.
    Moim zdaniem na kablu żółtym powinna pojawiać się masa po rozbrojeniu alarmu a ginąć po jego uzbrojeniu.
    Pozwoli to na wysterowanie przekaźnika zasilanego z 12V i odłączającego chroniony obwód.
    Niestety na tym kablu nie pojawia sie ani masa, ani 12V nieależnie od stanu alarmu.
    Uważam, że alarm jest uszkodzony i chcę skorzystac z gwarancji, ale wolę się upewnić, bo nie mam doświadczenia z alarmami i chciałbym, aby ktoś potwierdził, że dobrze rozumiem zasade działania blokady zapłonu w alarmie(pojawiająca sie masa po rozbrojeniu).

Czy dobrze mi sie wydaje?

0 7
  • Sklep HeluKabel
  • #2 06 Lip 2018 22:05
    g107r
    Poziom 34  

Wg schematu przekaźnik dostaje plus, także alarm musi wystawić masę aby zadziałał przekaźnik.
    Jedynie trochę dziwny jest opis

Cytat:
    Funkcja manualnego rozbrojenia
    W trybie uzbrojonym, gdy silnik zostanie uruchomiony (automatycznie wzbudzony zostanie alarm), należy
    nacisnąć pedał hamulca, otworzyć drzwi a następnie przekręcić 10 razy zapłon (wyłącz-włącz), pozostawić na pozycji
    włączonej (zapłonu). Poczekać aż syrena przestanie wydawać sygnał dźwiękowy, alarm przejdzie w tryb rozbrojenia.
    Funkcja przydatna gdy np. w pilocie rozładują się baterie.

i masa chyba zniknie po wzbudzeniu alarmu wyłączając przekaźnik. Inaczej nie dałoby się odpalić silnika, co nie ?
    W sumie to zależy które nogi przekaźnika ma wykorzystać ten alarm, tu w innym jest lepiej to opisane https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2734767.html - ale jak nie ma tej masy, to nie ma...

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 07 Lip 2018 07:11
    CameR

Moderator Zabezpieczeń Pojazdów

ghost2255 napisał:
    na kablu żółtym powinna pojawiać się masa po rozbrojeniu alarmu a ginąć po jego uzbrojeniu.

Sprawdź, czy masa na żółtym kablu pojawia się po wzbudzeniu alarmu czyli w trakcie cyklu alarmowania.

0
  • #4 07 Lip 2018 11:49
    ghost2255
    Poziom 11  

CameR napisał:
    Sprawdź, czy masa na żółtym kablu pojawia się po wzbudzeniu alarmu czyli w trakcie cyklu alarmowania.

No właśnie nie pojawia się nawet jak alarm jest wzbudzony.

Najbardziej chodzi mi o potwierdzenie od fachowców, ze odcięcia zapłonu w alarmach działają tak, jak się tego spodziewam, czyli alarm rozbrojony-masa na przewodzie, alarm uzbrojony-brak masy.

0
  • #5 07 Lip 2018 12:36
    g107r
    Poziom 34  

Wg mnie tak, aby przekaźnik zwarł rozwarte obecnie styki i puścił prąd na np rozrusznik, musi dostać masę z alarmu.

Tylko jedno zastrzeżenie - schemat jest niekompletnie opisany - brak oznaczeń nóg przekaźnika.
    Trzymając się jednak tego schematu, wychodzi że - w domyśle po włączeniu zapłonu

ghost2255 napisał:
    alarm rozbrojony-masa na przewodzie

A to drugie nie musi być prawdą.
    ghost2255 napisał:
    alarm uzbrojony-brak masy

Masa może znikać tylko podczas alarmowania.
    CameR napisał:

Trzymając się tego schematu - rozwarty styk - masa z alarmu włączy przekaźnik i zewrze styk. Tak ?

Miałem scorpiona bodajże, po przekręceniu stacyjki i włączeniu zapłonu trzeba było ponownie wcisnąć guzik rozbrojenia na pilocie - dopiero wtedy przekaźnik odcinający dostawał zasilanie z alarmu i włączał/zwierał odcinany obwód.
    Bez ponownego wciśnięcia pilota nie można było odpalić.
    :?:

0
  • #6 07 Lip 2018 12:47
    ghost2255
    Poziom 11  

Skoro masa sie nie pojawia, to skorzystam z gwarancji.

Gdybym jednak źle zrozumiał działanie tego alarmu, to możecie mi coś zaproponować, co działa tak, jak napisałem?

Potrzebuję alarm ze sterowaniem CZ i odcieciem, które działa wraz z uzbrojeniem/rozbrojeniem alarmu bez dodatkowych czynności. Czyli po rozbrojeniu załącza odcięcie a po uzbrojeniu odcina zabezpieczony obwód. Może to być realizowane masą(dołożę przekaźnik) lub wewnętrznym przekaźnikiem i bezpośrednim wyjściem z alarmu na 2 kable.
    Czy coś popularnego i niedrogiego spełna te warunki?

0
  • #7 19 Lip 2018 23:45
    ghost2255
    Poziom 11  

Zagadka rozwiązana.
    Okazało się, że alarm jest sprawny a ja robiłem błąd szukając masy miernikiem. Masę wystawia tam klucz tranzystorowy i tylko podvzas uzbrojenia i wzbudzenia alarmu.
    Wytłumaczył mi to elektronik z firmy sprzedającej ten i inne alarmy.
    Musiałem zmodyfikować koncepcję zabezpieczenia auta, aby działało to w takiej konfiguracji, ale już jest wszystko zsmontowane i działa.

0
  • #8 21 Sie 2018 21:51
    ghost2255
    Poziom 11  

Jednak myślę o zmianie zabezpieczenia.
    Chciałbym, aby masa była wystawiana podczas rozbrojenia alarmu, a nie podczas wzbudzenia alarmu.
    Czy ma ktoś pomysł, jak to zrobić w miarę prosto?

Po prostu chciałbym zastosować przekaźnik NO i wysterować go masą tylko gdy alarm zostanie rozbrojony pilotem, a nie jak teraz jest na przekaźniku NC i masa go otwiera razem ze wzbudzeniem.

0