Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Yamaha CA-510/410 II/V2 - Szukam poczwórny potencjometr 200 k Ohm z ośką 30 mm.

07 Lip 2018 12:11 372 9
  • Poziom 3  
    Witam, opiszę wszystko od początku. Dostałem wzmacniacz Yamaha CA-V2, w którym lewy kanał grał o wiele głośniej od prawego, a im większa głośność tym głośniej dźwięk grał w jednym kanale (przy najbardziej ściszonym lewy wciąż grał a prawy nie). Postanowiłem więc z kumplem sprawdzić w czym problem, i przy okazji okazało się, że do wymiany poszły końcówki mocy, parę tranzystorów i kondensatorów. Sprawdziliśmy też potencjometr głośności. Niestety po 40 latach nie działa zbyt dobrze i to w nim tkwi wina. Wy lutowaliśmy go i zwarliśmy i wtedy wzmacniacz grał równo. Jest to poczwórny potencjometr(według dokumentacji Yamahy - Z200 k oraz 2xA200 k), którego niestety nie można nigdzie dostać, a jako, że nie używam balansu, postanowiłem, że go zewrę, a w miejsce tego od głośności wstawię zwykły podwójny 200 k. Problem w tym, że takiego też nie mogę znaleźć. Znaczy mogę ale potrzebuję takiego z ośką 30 mm. I teraz moje pytanie. czy mogę potencjometr 2x200 k zastąpić 2x100 k? Czy będzie jakaś różnica w brzmieniu lub w skali głośności?
    Z góry dziękuję za pomoc.

W załączniku dodaję dokumentację, żebyście nie musieli szukać w razie czego.
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 38  
    Mezol25 napisał:
    Jest to poczwórny potencjometr(według dokumentacji Yamahy - Z200 k oraz 2xA200 k), którego niestety nie można nigdzie dostać,

Czy przypadkiem nie rozchodzi się o dwa podwójne potencjometry współosiowe : - z osią wewnętrzną i zewnętrzną?

Mezol25 napisał:
    Znaczy mogę ale potrzebuję takiego z ośką 30 mm.

Czy aby na pewno,taka jest średnica?
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 3  
    Cytat:
    Czy przypadkiem nie rozchodzi się o dwa podwójne potencjometry współosiowe : - z osią wewnętrzną i zewnętrzną?

Dokładnie tak jak napisałeś.

Cytat:
    Czy aby na pewno,taka jest średnica?

To nie jest średnica tylko długość: Yamaha CA-510/410 II/V2 - Szukam poczwórny potencjometr 200 k Ohm z ośką 30 mm.
  • Poziom 38  
    A średnica jest bez znaczenia?
    Może inaczej zwymiaruj obecny oryginalny potencjometr,najlepiej na rzeczywistej fotografii. Ogólnie zamieść dokładne ,precyzyjne zdjęcia oryginalnego potencjometru - może nadaje się do regeneracji.
  • Poziom 3  
    Średnica osi wynosi 6 mm, dość standardowo, a długość, tak jak pisałem musi być przynajmniej 30 mm, żeby wyszła z obudowy.

Moim zdaniem nie nadaje się do regeneracji, ale może masz jeszcze jakiś pomysł. Tu są zdjęcia. Sorry za jakość ale mam słaby telefon.
    Yamaha CA-510/410 II/V2 - Szukam poczwórny potencjometr 200 k Ohm z ośką 30 mm.Yamaha CA-510/410 II/V2 - Szukam poczwórny potencjometr 200 k Ohm z ośką 30 mm.
  • Poziom 43  
    Regeneracji zawsze można spróbować - tyko odpowiednio przeprowadzonej. Ja najpierw płuczę wnętrze (w Twoim wypadku wnętrza) potencjometru Kontakt WL, po czym gdy z grubsza wszystkie brudy i kurz zostaną wypłukane (papierowy ręcznik jako podkładka) i wyschnie WL aplikuję dość dużą dawkę Kontaktu 60. potem kilka minut "kręcenia" ośką, by Kontakt wniknął we wszelkie możliwe miejsca i rozpuścił tlenki i siarczki, a następnie znów WL aby je wypłukać,. Gdy wszystko wyschnie dopiero można zaaplikować NIEWIELKĄ ilość Kontakt PR (naprawdę niewielką - nie może kapać z potencjometru!), znów chwila na kręcenie by rozprowadzić preparat i... można sprawdzić czy pomogło. W większości wypadków pomaga; zawsze to szybsze niż szukanie idealnego zamiennika.., a jeśłi ścieżka oporowa nie jest zniszczona mechanicznie - potencjometr popracuje co najmniej drugie tyle.
  • Poziom 3  
    Robiłem już Kontaktem wcześniej, dlatego piszę na forum czy 100k jako zamiennik będzie dobry
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Praktycznie biorąc większość układów wzmocnienia może współpracować z potencjometrem w pobliżu oryginalnego (więc da 200K oryginału można wstawić 100k), ale tak czy inaczej należałoby to sprawdzić w praktyce.
  • Poziom 3  
    Dziękuję za odpowiedź
  • Poziom 38  
    Mezol25 napisał:
    Moim zdaniem nie nadaje się do regeneracji, ale może masz jeszcze jakiś pomysł. Tu są zdjęcia. Sorry za jakość ale mam słaby telefon.

A moim zdaniem, popartym doświadczeniem praktycznym, uważam, że ten typ potencjometru świetnie nadaje się do regeneracji. Nie rozchodzi mi się o konserwację a o wymianę uszkodzonych płytek z ścieżkami oporowymi na nowe. Są serwisy firmy wykonujące takie usługi jak również potencjometry wielokrotne na zamówienie o podanej specyfikacji ( obecnie coraz mniej, ale jak się poszuka to się znajdzie - kiedyś były to dość popularne potencjometry w odbiornikach samochodowych, obecnie tylko w seriach z wyższej półki dla audiofili -car:D).

Przy odrobinie chęci taki zabieg można wykonać samemu pozyskując nowe wnętrze potencjometru z potencjometrów pojedynczych lub podwójnych.