Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic One - Szkolenia
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie do sieci instalacji fotowoltaicznej bez zgłaszania.

s1wykam1l 08 Lip 2018 11:39 1593 34
  • #1 08 Lip 2018 11:39
    s1wykam1l
    Poziom 3  

Hej, w sumie nazwa tematu chyba nie mówi za wiele ale na prawdę nie wiem jak to nazwać :D

Zrobiłem mały schemacik jak to ma mniej więcej wyglądać i jak ja to widzę.

Tutaj pojawia się pytanie jeżeli serwer będzie pobierał z początku i w sumie zawsze więcej mocy niż instalacja fotowoltaiczna istnieje możliwość podłączenia takiej instalacji do sieci bez wcześniejszej zmiany licznika na licznik dwukierunkowy i zgłaszania instalacji fotowoltaicznej?

0 29
  • Deimic One - Szkolenia
  • #2 08 Lip 2018 12:23
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

NIE. Nie wolno ci nic podłączyć do siebie bez zgaszania i załatwienia odpowiednich warunków przyłączenia. Piszę "odpowiednich", bo musisz to załatwić w biurze operatora, oni ci konkretnie powiedzą jakie warunki musisz spełnić.

Bez tego, nic ci nie wolno i nie masz żadnych możliwości. Oczywiście możesz zastosować automatyczny przełącznik sieć-solar. Ale jedyna korzyść bo będzie ładowanie akumulatorów w UPSie z solara lub wolniejsze rozładowanie akumulatorów podczas pracy z baterii. Ale to tylko wtedy gdy sam UPS będzie posiadał odpowiednie funkcje.

0
  • #3 08 Lip 2018 12:26
    s1wykam1l
    Poziom 3  

Ale w tym przypadku cała wyprodukowana energia będzie pobierana przez serwer. Jeżeli sieć zostanie wyłączona (naprawy czy coś) stycznik zostanie zamknięty i cały obwód połączony zostanie zamknięty, a energia będzie szła tylko i wyłącznie do zasilania awaryjnego.

0
  • #4 08 Lip 2018 12:37
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Nie rozumiesz, prawo ci zabrania. KONIEC. Jedyne co możesz, to zastosować przełącznik który ze stosowną zwłoką czasową podłączy Solara do UPS PO zaniku zasilania sieci. I odłączy po jego powrocie, oczywiście mechanizm przełączający musi być skonstruowany tak, aby uniemożliwiał jednoczesne zasilanie z obydwu źródeł.

Nawet na chwilkę, to jest właśnie istotne z punktu prawnego, nawet na ułemecze-cze-czek sekundki nie może to być razem połączone.

0
  • #5 08 Lip 2018 12:48
    s1wykam1l
    Poziom 3  

A jeżeli chodzi o podłączenie instalacji fotowoltaicznej to sama instalacja możne być wykonana samodzielnie czy musi jakaś firma wystawić na to papier i dopiero z tym papierem zgłaszamy się z przyłączeniem instalacji i wymianą licznika.

0
  • #6 08 Lip 2018 13:02
    prose
    Poziom 33  

Możesz instalację zrobić samodzielnie ale musi ci odebrać elektryk z uprawnieniami budowlanymi.

0
  • Deimic One - Szkolenia
  • #7 08 Lip 2018 13:06
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Wcale nie budowlanymi tylko elektrycznymi. I wcale nie "dopiero z tym papierem". tylko najpierw wniosek o warunki potem dostajesz warunki. Budujesz zgodnie z nimi i dopiero zgłaszasz gotowość

0
  • #8 08 Lip 2018 13:51
    prose
    Poziom 33  

Wojtek(KeFir) napisał:
    tylko najpierw wniosek o warunki
    Kolego jaki wniosek ,czytałeś ustawę, czemu wprowadzasz ludzi w błąd ,wystarcza zgłoszenie .
    s1wykam1l napisał:
    Hej, w sumie nazwa tematu chyba nie mówi za wiele ale na prawdę nie wiem jak to nazwać

Zrobiłem mały schemacik jak to ma mniej więcej wyglądać i jak ja to widzę.

Według tego schematu nic nie musisz zgłaszać jak rozłączasz sieć ZE i pobierasz z PV do zasilacza awaryjnego i nie oddajesz do sieci.Po drugie musisz mieć rozłącznik Pv nie ,Pv nie może być podłączone z siecią AC.

0
  • #9 08 Lip 2018 14:09
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Jak zwał tak zwał. Nie czepiaj się. Procedura jest taka, że idziesz do biura rejonu energetycznego. Mówisz im co chcesz zrobić a oni ci mówią jak i czy w ogóle wyrażają zgodę. wtedy ty robisz tak jak ci kazali i na koniec oni sprawdzają czy jest zgodnie.

Już nie będę poruszał słuszności schematu bo bym awanturę wywołał. Przecież gdy wraca zasilanie sieci, to załącza stycznik i podajesz niezsynchronizowane napięcie na inverter panelu. Ciekawe co wybuchnie pierwsze, bezpieczniki, licznik czy elektronika. I czy przepięcia łączeniowe nie załatwią UPSa.

0
  • #10 08 Lip 2018 14:30
    prose
    Poziom 33  

Wojtek(KeFir) napisał:
    Jak zwał tak zwał. Nie czepiaj się. Procedura jest taka, że idziesz do biura rejonu energetycznego. Mówisz im co chcesz zrobić a oni ci mówią jak i czy w ogóle wyrażają zgodę. wtedy ty robisz tak jak ci kazali i na koniec oni sprawdzają czy jest zgodnie.

Już nie będę poruszał słuszności schematu bo bym awanturę wywołał. Przecież gdy wraca zasilanie sieci, to załącza stycznik i podajesz niezsynchronizowane napięcie na inverter panelu. Ciekawe co wybuchnie pierwsze, bezpieczniki, licznik czy elektronika.

To co powiesz na temat UPS też muszę zgłaszać? Przecież nie podłącza się do sieci oddając produkowaną energię. A jak podłączy w to miejsce akumulator zamiast Pv i odłączy sieć też musi gonić do energetyki? Tak było ale za komuny.A o zgłoszeniu instalacji Pv coś wiem bo taką mam przyłączoną do sieci ZE i produkuję energię jako Prosument.

Dodano po 6 [minuty]:

Wojtek(KeFir) napisał:
    to załącza stycznik i podajesz niezsynchronizowane napięcie na inverter panelu. Ciekawe co wybuchnie pierwsze, bezpieczniki, licznik czy elektronika. I czy przepięcia łączeniowe nie załatwią UPSa.
    to robisz w ten sposób.

0
  • #11 08 Lip 2018 14:51
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Nie rozumiem. Oczywiście UPS się nie zgłasza, ale UPS też nie oddaje do sieci żadnej energi. Nie ma takiej fizycznej możliwości.

Nie rozumiem też schematu. Coś tam cewkę z cewka łączysz... Jakoś to dziwnie narysowane.

0
  • #12 08 Lip 2018 15:19
    s1wykam1l
    Poziom 3  

Tam oczywiście zasilanie z solarów to już AC idzie nie DC, nie narysowałem falownika i innych bo myślałem, że to jest oczywiste.
    Co do rozwalnia USP , Elektroniki czy samych solarów nie rozumiem do końca.
    USP jest do tego stosowane, że w przypadku braku napięcia załącza się i podtrzymuje urządzenie do niego podłączone.
    Solary w tym układzie jak przy braku prądu są wyłączone z sieci normalnie też tak działa i też dostają "niesynchronizowane napięcie" jedyne czym to się różni to zabezpieczenie, które w przypadku braku zasilania czy też wyłączenia przez elektronie nie pozwala na jej sprzedaż.
    Styki pewnie tak ale też nie mówię tutaj o takich okolicznościach, że co 3 sekundy mi w domu prądu wyłączają :)
    To się zdarza ale nie zbyt często jeżeli jeden stycznik nie wytrzyma to mogę zamontować dwa , trzy. Każdy będzie miał mniejszy prąd do ogarnięcia.

Ten schemat przedstawia wersje w której cała zużyta energia zostanie od razu wykorzystana zestaw będzie pobierał przez 24/7 powiedzmy 1kW, a produkcja będzie wynosiła około 800W.

0
  • #13 08 Lip 2018 15:34
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Nie nie, nie rozumiesz. Ja wiem, że ogólny bilans będzie ujemny czyli, że będziesz konsumował energię. (pobierał 1KW a produkował 800W). Ale tutaj musisz zastosować układ SZR, czyli taki z dwoma stycznikami albo z przełącznikiem silnikowym z mechaniczną blokadą pracy.

Czasem to jest taka kuleczka pomiędzy stycznikami, która mechanicznie blokuje je nawzajem albo układ linek stalowych, albo wręcz pneumatyczne siłowniki blokujące mechanizmy stycznikowe. Jak masz przełącznik to jest łatwiej, bo przełącznik będzie miał pozycję środkową, gdzie wyjście nigdzie nie jest połączone i wytwarzasz tym samym fizyczną przerwę w obwodzie podczas przełączania. Tzw. "Breake Before Make".

To jest ważne z punktu widzenia norm i przepisów. Co do schematu, to wiesz... No niby jasne ale nie do końca. Nie podałeś jaki model falownika działa z tymi solarami, jakie ma funkcje. Może on już ma jakąś automatykę o której nie wiemy... To są bardzo ważne rzeczy i musimy to widzieć próbując coś doradzić.

Poza tym, przecież z tego co wiem, to solar nie daje stałej mocy cały czas, jaką masz pewność, że jego napięcie wyjściowe będzie rozpoznawane przez UPS jako sieciowe i rozpocznie on pracę z sieci a nie akumulatora? Ponadto, jaką masz pewność, że zawsze bilans energetyczny będzie ujemny? Przecież może być tak, że serwer pobiera 2kW co pół sekundy, a pozostałe pół nie pobiera nic. (to taki przykład)

0
  • #14 08 Lip 2018 15:40
    prose
    Poziom 33  

s1wykam1l napisał:
    Tam oczywiście zasilanie z solarów to już AC idzie nie DC, nie narysowałem falownika i innych bo myślałem, że to jest oczywiste.
    Co do rozwalnia USP , Elektroniki czy samych solarów nie rozumiem do końca.
    USP jest do tego stosowane, że w przypadku braku napięcia załącza się i podtrzymuje urządzenie do niego podłączone.
    Solary w tym układzie jak przy braku prądu są wyłączone z sieci normalnie też tak działa i też dostają "niesynchronizowane napięcie" jedyne czym to się różni to zabezpieczenie, które w przypadku braku zasilania czy też wyłączenia przez elektronie nie pozwala na jej sprzedaż.
    Styki pewnie tak ale też nie mówię tutaj o takich okolicznościach, że co 3 sekundy mi w domu prądu wyłączają :)
    To się zdarza ale nie zbyt często jeżeli jeden stycznik nie wytrzyma to mogę zamontować dwa , trzy. Każdy będzie miał mniejszy prąd do ogarnięcia.

Ten schemat przedstawia wersje w której cała zużyta energia zostanie od razu wykorzystana zestaw będzie pobierał przez 24/7 powiedzmy 1kW, a produkcja będzie wynosiła około 800W.

Jak wykorzystasz na bieżąco to nie ma co się martwić ,w blokach na balkonie takie układy montuje wiele osób. Przy zaniku zasilania i tak się rozłączy.
    Musiał byś dokładniejszy schemat narysować więcej szczegółów.I jeszcze jedno co masz na myśli zasilanie z solarów?

0
  • #15 09 Lip 2018 06:28
    Leon444
    Poziom 18  

Wojtek(KeFir) napisał:

Już nie będę poruszał słuszności schematu bo bym awanturę wywołał. Przecież gdy wraca zasilanie sieci, to załącza stycznik i podajesz niezsynchronizowane napięcie na inverter panelu. Ciekawe co wybuchnie pierwsze, bezpieczniki, licznik czy elektronika. I czy przepięcia łączeniowe nie załatwią UPSa.

Przy zwykłej instalacji PV bez UPSa a na inwerterze ongrid, najpierw wykonujesz instalacje w domu bez zgłaszania nikomu dopiero później idziesz do ZE i składasz zgłoszenie o instalacji, i tu uwaga! To jest zgłoszenie przyłączenia a nie prośba o pozwolenie! ZE musi Cię przyłączyć jeśli urządzenia i instalacja są zgodne z wytycznymi!
    Pierwsze słyszę aby ktoś chodził do ZE przed wykonaniem instalacji, chyba ze chodzi o moc powyżej 40kW...

0
  • #16 09 Lip 2018 07:06
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

Wojtek(KeFir) napisał:
    Nie rozumiesz, prawo ci zabrania.

Prawo nie zabrania. Niby nie wolno, ale nie ma sankcji. To jest martwe prawo, za złamanie którego nic nie grozi.
    Jeśli się mylę, to proszę o orzeczenia sądów które ukarały za złamanie tego prawa. Pytam o to od kilku lat i nikt nic nie przytoczył.

Możesz spokojnie się podłączyć. Jeśli instalacja będzie miała małą moc to nadwyżki nie wystąpią lub wystąpią bardzo rzadko i nawet licznik naliczający nadwyżki jako zużycie nie będzie problemem.
    Jednak proponuję tak zaplanować instalację, żeby ją można było zalegalizować. Czyli od początku legalny sprzęt z certyfikatami - kosztuje tyle samo co bez certyfikatów. Zgłosić od razu większą instalację żeby się nie bujać co chwila z papierami przy dołożeniu kilku paneli.
    Najprostszym gotowym sposobem uniknięcia wprowadzania nadwyżek do sieci jest np. Wattrouter. Za 1000-1500 zł masz możliwość sterowania grzałką bojlera i problem z głowy.
    Moderowany przez Krzysztof Reszka:

3.1.11.Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu.

0
  • #18 09 Lip 2018 16:35
    Leon444
    Poziom 18  

Pewnie ze prościej tylko ze :) w sprzęcie PV cena = jakość, dobry falownik np SMA offgrid to koszt jakiś 10000zl a to co wysyłasz Sinuspro do nieczego się nie nadaje...

1
  • #19 09 Lip 2018 19:18
    madamsz1
    Poziom 19  

Leon444 napisał:
    Pewnie ze prościej tylko ze :) w sprzęcie PV cena = jakość, dobry falownik np SMA offgrid to koszt jakiś 10000zl a to co wysyłasz Sinuspro do nieczego się nie nadaje...

Nie wiem jak to działa (jeżeli chodzi o jakość), bo pewnie na chińczyku wszystko robione, ale kiedyś wpadło mi w oczy takie rozwiązanie i dla krótkiego podtrzymania mogło by chyba wystarczyć. No może na trochę lepszym sprzęcie :), ale... bez kombinacji i lataniem za zakładem energetycznym :)

0
  • #20 09 Lip 2018 20:29
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Jan_Werbinski napisał:
    Prawo nie zabrania. Niby nie wolno, ale nie ma sankcji. To jest martwe prawo, za złamanie którego nic nie grozi.

Nie wprowadzaj w błąd autora , instalacje powyżej 40 kW wymagają pozwolenia. A jeśli instalacja ma powyżej 3 metrów to należy ją zgłosić do urzędu (art. 30 ust. 1 pkt 3 Prawa budowlanego) . Sprawę wytoczy ci inspektor nadzoru budowlanego jeśli tego nie zrobisz.
    A spraw jest wiele w sądach np.
    sygnatura akt: II SA/Ke 223/17, II SA/Ke 224/17
    (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 22 stycznia 2016 r., sygn. akt II SA/Kr 1503/15 -

0
  • #21 09 Lip 2018 20:54
    Leon444
    Poziom 18  

Krzysztof Reszka napisał:
    Jan_Werbinski napisał:

Nie wprowadzaj w błąd autora , instalacje powyżej 40 kW wymagają pozwolenia. A jeśli instalacja ma powyżej 3 metrów to należy ją zgłosić do urzędu (art. 30 ust. 1 pkt 3 Prawa budowlanego) . Sprawę wytoczy ci inspektor nadzoru budowlanego jeśli tego nie zrobisz.
    (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 22 stycznia 2016 r., sygn. akt II SA/Kr 1503/15 -

Nikt tu nie mówi o 40kW, mówimy o tym co może zwykły śmiertelnik....
    Jeśli masz zamiar budować instalacje 40kW to raczej na forum nie pytasz się o sprzęt do tego...

1
  • #22 09 Lip 2018 21:21
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Czemu nie, ja na forum naprawiałem agregat 252kVA :) Ale on zasilał serwerownię z układem SZR i kilkoma UPSami on-line.

A jeżeli kolega planuje zakupić jakieś specjalne urządzenia zapobiegające dodatniemu bilansowi energii no to warto by było o tyn napisać. Bez tego, zachodzi możliwość, że wyprodukujesz nadwyżkę i wprowadzisz ją do sieci. Np. w momencie awarii lub przypadkowego wyłączenia serwera. Już samo to jest niezgodne z prawem jeżeli nie masz stosownie skonstruowanej umowy z ZE.

0
  • #23 09 Lip 2018 22:20
    Leon444
    Poziom 18  

Naprawiałeś :)
    A nie kupowałeś instalacji za kilkadziesiąt tysięcy...
    Jasne że wszytko jest możliwe, ale jak zgłaszasz instalację prosumencką do 40kW i nie przekraczającą mocy przyłączeniowej to najpierw musisz ją wykonać aby mieć co zgłosić, po wykonaniu podpisuje Ci instalator i dopiero gonisz z papierami do ZE... Podkreślam że zgłaszasz a nie prosisz o pozwolenie na jej wykonanie...

0
  • #24 10 Lip 2018 06:01
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

Jan_Werbinski napisał:

Nie piszemy o instalacjach 40kW. Kontekstem dyskusji jest mała mikroinstalacja np 0,5-1kW. Na pewno nie więcej niż 10kW.

Skąd wziąłeś 3m to już zupełnie nie wiem. Stawiając panele na budynku możesz je robić nawet na wysokość 5 m bez zgłaszania.
    Wyroki które cytujesz nie dotyczą małej mikroinstalacji bez zgłoszenia, ale zupełnie czegoś innego.

Dodano po 2 [minuty]:

Leon444 napisał:
    Naprawiałeś :)
    A nie kupowałeś instalacji za kilkadziesiąt tysięcy...
    Jasne że wszytko jest możliwe, ale jak zgłaszasz instalację prosumencką do 40kW i nie przekraczającą mocy przyłączeniowej to najpierw musisz ją wykonać aby mieć co zgłosić, po wykonaniu podpisuje Ci instalator i dopiero gonisz z papierami do ZE... Podkreślam że zgłaszasz a nie prosisz o pozwolenie na jej wykonanie...

Nie do końca jest to prawda.
    Zgłasza się instalację projektowaną a nie wykonaną. Na zgłoszeniu jest miejsce na deklarację że zostanie wykonana poprawnie - podpisałem sam. Jest też miejsce na deklarację posiadanych uprawnień - pozostawiłem puste. W ten sposób zgłosiłem projekt instalacji, która jeszcze nie istniała.

0
  • #25 10 Lip 2018 07:43
    terminux
    Poziom 23  

Ale namieszaliście.
    Tak na szybko narysowałem schemat.
    Czy taki układ wymaga zgłoszenia?

0
  • #26 10 Lip 2018 08:21
    mipix
    Poziom 30  

Zgłoszenia wymaga tylko to co wiążesz z siecią - czyt. mikroinstalacja synchronizowana z siecią.

Jan_Werbinski napisał:
    ... Zgłasza się instalację projektowaną a nie wykonaną. ...

Nieprawda dla wniosku ZM z Taurona Link
    Cytat:
    Oświadczam, że mikroinstalacja w obiekcie została wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami, normami, w szczególności z: IRiESD, wymaganiami technicznymi określonymi w dokumencie „Kryteria przyłączania oraz wymagania techniczne dla mikroinstalacji i małych instalacji przyłączanych do sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia TAURON Dystrybucja S.A.”, opublikowanymi na stronie internetowej TAURON Dystrybucja S.A. i zasadami wiedzy technicznej i znajduje się w stanie umożliwiającym załączenie jej pod napięcie oraz zapewnia wymagania techniczne i eksploatacyjne określone w art.7a ustawy Prawo energetyczne, za co przyjmuję odpowiedzialność.

Nieprawda dla wniosku ZM ENEA Link
    Cytat:
    Oświadczam, że mikroinstalacja w obiekcie została wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami, normami, w szczególności: z IRiESD, wymaganiami technicznymi określonymi w dokumencie „Kryteria przyłączania oraz wymagania techniczne dla mikroinstalacji i małych instalacji przyłączanych do sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia Operatora Systemu Dystrybucyjnego” opublikowanymi na stronie internetowej OSD i zasadami wiedzy technicznej i znajduje się w stanie umożliwiającym załączenie jej pod napięcie oraz zapewnia wymagania techniczne i eksploatacyjne określone w art.7a ustawy Prawo energetyczne za co przyjmuję odpowiedzialność.

0
  • #27 10 Lip 2018 10:08
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

terminux napisał:
    Ale namieszaliście.
    Tak na szybko narysowałem schemat.
    Czy taki układ wymaga zgłoszenia?

Nie. To off grid, który nie jest połączony z siecią energetyczną. Nie wymaga zgłoszenia i jest legalny.

Dodano po 3 [minuty]:

Ja zgłosiłem projektowaną, w trakcie prac, deklarując że ją wykonam zgodnie z normami.

0
  • #28 10 Lip 2018 16:00
    Krzysztof Reszka

Jan_Werbinski napisał:
    Nie piszemy o instalacjach 40kW. Kontekstem dyskusji jest mała mikroinstalacja np 0,5-1kW. Na pewno nie więcej niż 10kW.

Skąd wziąłeś 3m to już zupełnie nie wiem. Stawiając panele na budynku możesz je robić nawet na wysokość 5 m bez zgłaszania.
    Wyroki które cytujesz nie dotyczą małej mikroinstalacji bez zgłoszenia, ale zupełnie czegoś innego.

Nie zrozumiałeś. Nie można napisać że nie nie trzeba jeśli potrzeba w sytuacjach opisanych przeze mnie. Autor może myśleć że nie potrzeba żadnych dokumentów w tej dziedzinie. Dodatkowo mogę cię poinformować że jeśli zbudujesz więcej małych instalacji to i tak liczy się suma ich . A owe 3 metry wynikają z prawa budowlanego.

Jan_Werbinski napisał:

Właśnie w tym jednym wyroku sprawą badaną przez biegłych było połączenie kilku mikro instalacji w jedną.

0
  • #29 10 Lip 2018 16:14
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

Nie zrozumiałeś. Nie można napisać że nie nie trzeba jeśli potrzeba w sytuacjach opisanych przeze mnie. Autor może myśleć że nie potrzeba żadnych dokumentów w tej dziedzinie. Dodatkowo mogę cię poinformować że jeśli zbudujesz więcej małych instalacji to i tak liczy się suma ich . A owe 3 metry wynikają z prawa budowlanego.

Nie można napisać że masa 1000g waży 1kg, bo w wielu sytuacja tak nie jest. Ktoś może pomyśleć że zawsze masa 1kg ma ciężar 1kg i nie ma żadnych wyjątków. Dodatkowo mogę Cię poinformować, że jeśli umieścisz ją w kosmosie to nie będzie miała żadnego ciężaru. Dlatego należy zawsze rozwlekać wypowiedzi i ignorować kontekst, żeby ktoś sobie coś nie pomyślał.

0
  • #30 10 Lip 2018 18:57
    Krzysztof Reszka

Nie odlatuj w kosmos tymi teoriami. Wystarczyło napisać że przy powiększeniu instalacji musi się liczyć z takimi problemami a nie pisać że nic nie musi załatwiać.

Jan_Werbinski napisał:
    Na zgłoszeniu jest miejsce na deklarację że zostanie wykonana poprawnie - podpisałem sam.

Czyli że za wszystkie prawne zaniedbania będziesz ty odpowiadał - tak chyba pisze, nie.
    Tauron dystrybucja.
    Oświadczam, że mikroinstalacja w obiekcie została wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami, normami, ......................., za co przyjmuję odpowiedzialność.
    I zostawmy tą część, autor teraz wie że czego się spodziewać.

0