Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metalwork
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie sprężarką - Jak podłączyć elektrozawór i presostat?

kasztanowy_jim 08 Lip 2018 16:19 378 16
  • #1 08 Lip 2018 16:19
    kasztanowy_jim
    Poziom 7  

Część,

Muszę zaprojektować układ do sterowania starą sprężarką, widoczną na zdjęciach. Niestety, nie mam informacji jak wcześniej sprężarka była sterowana, ani żadnej dokumentacji do niej. Samo zasilanie będzie gwiazda/trójkąt z przekaźnikiem czasowym, natomiast nie do końca wiem, jak obsłużyć widoczny na zdjęciu elektrozawór i presostat. Nie miałem za bardzo wcześniej do czynienia ze sprężarkami, dlatego będę zobowiązany za pomoc.

Założyłem następujący sposób sterowania:
    - przycisk załącz (S61) podaje napięcie na styczniki, po załączeniu stycznika trójkąta (Q62) podawane jest napięcie na elektrozawór (Y01)
    - w momencie gdy presostat (P01) kliknie swoimi stykami z powodu nabicia ciśnienia na wyjściu, ściągam napięcie z elektrozaworu i ze styczników. W momencie gdy ciśnienie spadnie i presostat pozwoli na ponowną pracę, napięcie zostanie podane na styczniki, a po wejściu stycznika trójkąta ponownie na elektrozawór - i tak w kółko, chyba że ktoś wciśnie przycisk stop (S62)

Zastanawiam się jeszcze, czy można jako przekaźnik K2 widoczny na schemacie zastosować przekaźnik czasowy (z opóźnionym opadaniem): po rozwarciu obwodu przez presostat napięcie z elektrozaworu jest ściągane, ale napięcie na stycznikach pozostaje jeszcze przez 2-3 minuty (sprężarka chodzi na biegu "jałowym") i dopiero po upływie tego czasu rozłącza styczniki.

Będę wdzięczny za pomoc, czy takie sterowanie sprężarką w ogóle ma sens, a przede wszystkim - czy jest poprawne i nie spowoduje jakichś uszkodzeń.

0 16
  • Metalwork
  • #3 08 Lip 2018 16:55
    kasztanowy_jim
    Poziom 7  

Dziękuję za linka,

Rozumiem więc, że elektrozawór otwieram tylko w momencie rozruchu (przez styki pomocnicze stycznika gwiazdy), podczas normalnej pracy jest zamknięty? Byłbym zobowiązany za potwierdzenie tego toku myślenia.

Drugie pytanie: czy presostat powinien za każdym razem zdejmować od razu napięcie ze styczników? Nie wiem jaki presostat został użyty (prawdopodobnie nie można mu ustawić żadnej histerezy) , i obawiam się częstego rozruchu silnika przy pracy z presostatu. Z przytoczonego linku wynika, że w takiej sprężarce nie da się zastosować "biegu jałowego".

EDIT: na sprężarce założony jest preostat Telemecanique XMP - na nim można założyć histerezę. Rozumiem więc, że presostat będzie sterował stycznikami, przy każdym włączeniu przeprowadzając rozruch gwiazda-trójkąt, a elektrozawór będzie otwarty na czas rozruchu. Dobrze myślę?

0
  • Pomocny post
    #4 08 Lip 2018 17:21
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Biega jałowy zawsze da się zastosować ale należy odpowiednio operować zaworami odprężnym i odcinającym. Zasadniczo zawór odprężny jest po to aby spuszczać ciśnienie ze samej sprężarki gdy kończy ona nabijanie. Musi być wtedy dodatkowy zawór zwrotny między butlą a intercoolerem. Wtedy zawór odprężny spuszcza ciśnienie z kompresora i chłodnicy. wtedy tłoki nie mają obciążenia podczas rozruchu i mogą się swobodnie rozpędzić. Czasem robi się tak, że ten zawór montuje się w najniższym miejscu chłodnicy wtedy również wypluwa on kondensat.

Praca jałowa jest wtedy gdy otworzysz zawór odprężny podczas pracy. Gdy sprężarka dobije powiedzmy do tych 10bar, to silnik nie jest wyłączany ale zawór się otwiera. Wtedy kompresor dmucha na zewnątrz i kręci się bez obciążenia. Zaś wspomniany wcześniej zawór zwrotny nie pozwala uciec powietrzu z butli. Gdy ciśnienie opadnie, to presostat załączy i zamiast uruchamiać silnik (który ciągle pracuje) to zamyka zawór, i kompresor zaczyna bić ciśnienie do butli.

Cały myk polega na tym, żeby nie zatrzymywać i włączać silnik na okręte. I aby gdy silnik nie pracuje nie było ciśnienia w cylindrach. Tańsze kompresory stosują zawory cylindrowe jako główne zawory pracy. Wtedy całe ciśnie butli zawsze napiera na delikatne listki zaworków sprężynowych w cylindrach. To bardzo-bradzo skraca ich żywotność.

Dodano po 8 [minuty]:

https://www.pumpsukltd.com/fileuploader/downl...=0&file=custom%2Fupload%2FFile-1494431414.pdf

Ten presostat ma 2 regulacje. Ustawiasz górne i dolne ciśnienie. Czyli np. zacznij bić na 8bar i skończ na 10bar. I sprężarka będzie chodzić od 8 do 10 bar.

0
  • #5 08 Lip 2018 17:44
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

kasztanowy_jim napisał:
    i obawiam się częstego rozruchu silnika przy pracy z presostatu. Z przytoczonego linku wynika, że w takiej sprężarce nie da się zastosować "biegu jałowego".

Wszystko zależy od zużycia ilości powietrza , jeśli źle dopracowane obliczenia to będzie się często załączać. Zbiornik to chyba 200 L.

0
  • Metalwork
  • #6 08 Lip 2018 18:20
    kasztanowy_jim
    Poziom 7  

Dzięki serdeczne @Wojtek(KeFir) - dokładnie takiego wytłumaczenie potrzebowałem.
    W moim przypadku - będę otwierał zaworek podczas rozruchu i zamykał w trakcie pracy. Na razie nie stosuję biegu jałowego, ze względu na możliwość ustawień dwóch progów na presostacie. Dzięki jeszcze raz!

0
  • Pomocny post
    #7 08 Lip 2018 18:27
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Może być mało. Zaworek otwiera się wyłączając silnik i zamyka uruchamiając go... Czyli gdy silnik jest wyłączony to zaworek jest otwarty. Wykorzystaj styk NC stycznika głównego.

0
  • #8 08 Lip 2018 22:13
    kasztanowy_jim
    Poziom 7  

Rozruch trwa ok. 4 sekund chyba, więc może faktycznie być za krótko. Podanie napięcia otwiera chyba zaworek. Sprężarka dość rzadko używana - czy w takim razie 'zdrowe' dla elektrozaworku będzie trzymanie go cały czas pod napięciem?

0
  • #9 08 Lip 2018 22:27
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Oczywiście. Elektrozawór może być zasilony cały czas. Zakładając, że silnik wyłącza się po osiągnięciu 10bar (musisz zobaczyć jakie są ciśnienia robocze na tablicze znamionowej zbiornika, albo 6-8 albo 8-10) To gdy osiagniesz to 10bar to silnik się wyłączy no i ciśnienie ciągle będzie napierać na tłoki, uszczelniacze olejowe, zawory listkowe i wszystkie delikatne elementy sprężarki - chodzi o to, aby to upuścić.

0
  • #10 08 Lip 2018 22:29
    kasztanowy_jim
    Poziom 7  

Ok, rozumiem, ale:

czy zaworek, o którym mówimy, widoczny na zdjęciu przy pierwszym poście - na pewno jest zaworkiem odprężnym, który należy zamykać w trakcie pracy sprężarki? Spotkałem się kiedyś z nowszymi modelami sprężarek (bodajże WALTER), w których elektrozaworek sterował pracą jakiegoś regulatora ssania i trzeba było właśnie w trakcie działania sprężarki podawać na niego napięcie. Czy coś mieszam?

0
  • #11 08 Lip 2018 22:33
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Niewiem, nie znam tego konkretnego modelu. A zdjęcia są niewyraźne. Jeżeli chodzi ci o to niebieskie między sprężarką a silnikiem to jest to główny zawór zwrotny z taką gumową piłeczką w środku i właśnie odprężnik. Ale pewny nie jestem.

Tu masz opis i chyba najlepszy schemat.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2405646.html

0
  • #12 08 Lip 2018 22:59
    kasztanowy_jim
    Poziom 7  

Ok, jeszcze raz serdeczne dzięki za pomoc.
    Zakładając, że zaworek jest faktycznie zaworkiem odprężającym - czy nie będzie najlepiej wysterować go równolegle przez styk NC stycznika głównego i styk NO stycznika gwiazdy? Czy nie ma to sensu i zostawić tylko NC stycznika głównego?

0
  • #13 09 Lip 2018 00:01
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Równolegle obydwa. Z resztą po schemacie który narysowałeś wygląda, jakby zawór był zamykany poprzez podanie napięcia a nie otwierany.

1
  • #14 09 Lip 2018 09:59
    kasztanowy_jim
    Poziom 7  

Rysując schemat z pierwszego postu chyba błędnie zakładałem, że zawór powinien otwierać się podczas pracy sprężarki. Nie mam pewności jakiego typu elektrozawór jest zastosowany (zdjęcie w załączniku, ale słaba jakość) - ale chyba o wiele częściej stosuję się zaworki otwierane przez podanie napięcia niż odwrotnie?

Proszę zdjęcia edytować poprawne , czytelne.
    Moderator Krzysztof Reszka.

0
  • Pomocny post
    #15 12 Lip 2018 22:26
    noopS
    Poziom 17  

Jest to zawór tzw odprężający. W momencie podania napięcia zawór się zamyka. Jest zamknięty do czasu do kiedy pracuje sprężarka.

PS fajna sprężarka dwustopniowa LT-100, dawno takiej nie widziałem.

0
  • #16 13 Lip 2018 12:28
    kasztanowy_jim
    Poziom 7  

Dzięki bardzo po potwierdzenie!
    Czyli zamykam zawór (podaję napięcie) tylko podczas pracy sprężarki - przez styk NO stycznika trójkąta. Podczas rozruchu elektrozawór bez napięcia (otwarty) - żeby było lżej. Mam rację?

1
  • Pomocny post
    #17 13 Lip 2018 12:30
    noopS
    Poziom 17  

Dokładnie tak jak napisałeś

1