Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Whirlpool AWE 2316 - urwana końcówka śruby mocującej koło pasowe

les21 08 Jul 2018 19:11 3207 36
 • #1
  les21
  Level 6  
  Witam.
  Jakiś czas temu w pralce nie obracał się bęben, po zdjęciu bocznej pokrywy okazało się że spadł pasek, znalazłem tylko podkładkę która została założona śrubę i przyklejona lakierem do paznokci oraz został założony pasek co spowodowało, że pralka zaczęła pracować normalnie. Nie znalazłem urwanej końcówki śruby (podobne do nakrętki o średnicy chyba 6-8 mm na klucz płaski). Kilka dni temu sytuacja powtórzyła się. Ponownie wykonałem poprzednie operacje z małą zmianą - podkładka została przyklejona na klej kropelkę. Niestety tym razem nic to nie pomogło i już wiem co było faktycznie powodem zsunięcia się paska z koła pasowego. Urwana końcówka śruby.

  Mój błąd z użyciem kleju kropelka spowodował, że mam teraz problem ze zdjęciem koła pasowego żeby dostać się do śruby mocującej koło pasowe do bębna. Naiwnych i laików nie sieją oni się sami rodzą co w tym przypadku trafiło na mnie. Proszę o podpowiedź co mogę zrobić żeby zdjąć koło pasowe, które prawdopodobnie jest przyklejone do końcówki śruby w/w. Ewentualnie czy jest możliwość rozpuszczenia lub rozmiękczenia kleju kropelka, którego użyłem.

  Na koniec pytanie podstawowe: jak wymienić śrubę mocującą koło pasowe do bębna. Odpowiem na wszystkie dodatkowe pytania związane z moim problemem. Dziękuję za pomoc w rozwiązaniu mojego problemu.
 • Helpful post
  #2
  jdubowski
  Tube devices specialist
  les21 wrote:
  Proszę o podpowiedź co mogę zrobić żeby zdjąć koło pasowe (które prawdopodobnie jest przyklejone do końcówki śruby w/w). Ewentualnie czy jest możliwość rozpuszczenia lub rozmiękczenia kleju kropelka którego użyłem.


  Podgrzej palnikiem lub opalarką. Jeśli zbiornik jest z tworzywa to trzeba grzać z umiarem.
 • Helpful post
  #3
  jaszczur1111
  Level 33  
  Podgrzej palnikiem aż kropelka zmięknie. Wykręcenie samej śruby w zależności od tego ile wystaje lub przewiercenie i nagwintowanie na m-8 jeśli jest miejsce. Można spróbować wywiercić mniejszy otwór w śrubie i użyć wykrętaków ale to średnio wychodzi.
 • #4
  les21
  Level 6  
  Dziękuję za podpowiedź. Niestety nie mam palnika i są problemy z pozyskaniem takowego. Będę próbował czegoś co pomoże mi zdjąć koło pasowe, a w przypadku zniszczenia go kupię nowe, ważne żebym mógł wykręcić śrubę i mógł wkręcić nową.
  jdubowski wrote:
  Podgrzej palnikiem lub opalarką. Jeśli zbiornik jest z tworzywa to trzeba grzać z umiarem.
  Dziękuję. Opalarkę mam będę próbował mam nadzieję zdjąć koło pasowe bez uszczerbku i będę dalej myślał jak wykręcić śrubę.
 • #5
  jaszczur1111
  Level 33  
  Oczywiście pomysł z opalarką jest także dobry. Uważaj jednak by nie przesadzić z grzaniem bo wkoło same tworzywa. Z tego względu uważam użycie palnika za bezpieczniejsze z racji węższego pola działania. Można zakupić stosunkowo tanio (mniej niż koło pasowe) małe palniki żarowe. Cena to ok. 40-50. Przyda się na inne okazje.
 • #6
  les21
  Level 6  
  Witam ponownie. Dziękuję za już i proszę o więcej. Koło pasowe zdjąłem bez problemu. Kropelka trzymała na słowo honoru zucha czyli nic.
  Zrobiłem kilka zdjęć bo nie wiem co dalej mam robić. Takie większe koło trzymane na 3 śrubach (śruby odkręcone) też powinienem chyba zdjąć ale nie wiem jak i takie coś w którym tkwi śruba dociskająca koło pasowe do bębna chyba też powinno być wyjęte ale też nie wiem jak to ruszyć.
 • #7
  Kenworth 18
  Level 43  
  Witam.
  To koło o które kolega pyta to flansza ułożyskowania czyli wewnątrz znajduje się łożysko i uszczelnienie.
  Urwana śruba wystaje na tyle by można by naciąć wzdłuż rowek i próbować odkręcić ją dużym wkrętakiem płaskim z możliwością założenia klucza oczkowego.
  By odkręcić śrubę trzeba dużymi kleszczami lub kluczem nastawnym unieruchomić oś do której wkręcana jest ta śruba czyli do całej operacji potrzebna będzie pomoc drugiej osoby.
  Możliwe, że koniecznie będzie wyjęcie flanszy by solidnie złapać oś choć może uda się i bez tego.
  Po całej operacji ułożyskowanie można zastosować ponownie po nasmarowaniu uszczelnienia.
 • #8
  anchilos
  Level 38  
  Śruba co nie co wystaje. Spróbować naciąć szlifierką z cienką tarczą i wykręcić wkrętakiem płaskim. Ewentualnie szczypce zaciskowe typu Morse'a, Powodzenia
  Kenworth 18 wrote:
  Możliwe, że koniecznie będzie wyjęcie flanszy by solidnie złapać oś.
  Wystarczy przytrzymać bęben.
 • #9
  Robo-technical
  Home appliances specialist
  Pralka Whirlpool AWE 2316 - urwana końcówka śruby mocującej koło pasowe
  Chłopaki, a nie szybciej i lepiej będzie wymienić cały mini-krzyżak tego bębna.
  Koszt materiału to ok. 50 zł. Szczególnie jak obecny krzyżak może mieć bicia bo śruba mocująca koło pasowe sama z siebie się rzadko rozkręca. Whirlpool ładowany od góry.
 • #10
  Kenworth 18
  Level 43  
  Można przytrzymać bęben, ale oś bębna czyli krzyżak jest nitowany do bębna i po co narażać nity na nadmierne przeciążenia bo nie wiadomo jaki opór będzie stawiać urwana śruba.
  Jeśli operacja zakończy się powodzeniem to radzę udać się wykręconym fragmentem śruby do sklepu specjalistycznego by dobrali śrubę o większej twardości by sytuacja znów się nie powtórzyła.
 • #11
  anchilos
  Level 38  
  Robo-technical wrote:
  Chłopaki. A nie szybciej i lepiej będzie wymienić cały mini-krzyżak tego bębna.
  Wiąże się to z " rozwaleniem " całej pralki , oczywiście jeśli istnieje taka możliwość .
 • #13
  les21
  Level 6  
  Halo halo spokojnie Panowie nazbierało się trochę podpowiedzi dziękuję za wszystkie. Może by tak ktoś to pozbierał i poukładał i wybrał najlepsze rozwiązanie. Nowa pralka kosztuje 700-800 zł za naprawę fachowiec nie wiadomo jakiej klasy chce 400-500 zł, ja chcę zrobić to sam systemem minimum kosztów masa radości lub ... nowa pralka. Zachęcam do dyskusji i podpowiedzi. Pozdrawiam wszystkich serdecznie.
 • #14
  Kenworth 18
  Level 43  
  Podpowiedzi już kolega ma. Teraz tylko musi kolega rozważyć czy wymieniać oś bębna czy próbować odkręcić urwaną śrubę.
  Ja bym zaczął od walki z urwaną śrubą.
 • #15
  les21
  Level 6  
  Kenworth 18 wrote:
  Podpowiedzi już kolega ma. Teraz tylko musi kolega rozważyć czy wymieniać oś bębna czy próbować odkręcić urwaną śrubę.
  Ja bym zaczął od walki z urwaną śrubą.


  Rozumiem że to co pogrubiłem. OK O efektach po informuję. Obejrzałem filmik na Youtube po rosyjsku i wiem o co chodzi.
 • #16
  jaszczur1111
  Level 33  
  1 Śruba bywa wkręcana fabrycznie na klej. Po dobroci nie wyjdzie.
  2 Dobry fachowiec bierze za wymianę łożysk razem z tarczami bębna do 350 a często mniej.
  3 Po kilkunastu latach tarcze są do wymiany z powodu korozji - wkrótce same się rozsypią
  4 Śruby z kompletu do wymiany tarcz są za długie i będą ocierać o zbiornik i dekiel. Trzeba je po skręceniu zeszlifować
  5 Plastikowe tarcze które odkręciłeś trzeba siłą i godnością osobistą podważyć i wyciągnąć.
  6 Czyścimy wkładki z nierdzewki z osadów, dajemy nowe V-ringi, V-ringi smarujemy delikatnie wazeliną na powierzchniach przylgowych do blaszek z nierdzewki. w zależności od umiejętności i możliwości technicznych roztaczamy stare obsady łożysk, na prasie wyciskamy łożyska, montujemy nowe. Jak nie mamy możliwości kupujemy nowe obsady jak oczekuje producent.
 • #17
  les21
  Level 6  
  Witam ponownie, nie było mnie kilka dni inne ważniejsze zajęcia. Dzisiaj coś porobiłem, ale i chyba coś popsułem. Próbowałem przewiercić śrubę, wyszło to co wyszło widać na zdjęciach i nie wiem co mam dalej robić. Jutro idę do szpitala na kilka dni po powrocie będę dalej próbował. Pozdrawiam wszystkich.
  Pralka Whirlpool AWE 2316 - urwana końcówka śruby mocującej koło pasowe20180717_0..638.jpg Download (1.53 MB) Pralka Whirlpool AWE 2316 - urwana końcówka śruby mocującej koło pasowe20180717_0..656.jpg Download (2.09 MB)
 • #18
  Kenworth 18
  Level 43  
  Witam.
  Kolega miał naciąć wystające resztki śruby i próbować odkręcać a nie wiercić.
  Teraz to już tylko pozostaje wymiana krzyżaka.
  Musi się kolega zastanowić czy podoła temu czy od razu wzywać fachowca.
 • #19
  jaszczur1111
  Level 33  
  Takie są skutki pseudo-ślusarstwa. Żeby nawiercić trzeba napunktować. Potem wierci się najpierw cieńszym wiertłem kontrolując czy dobrze idzie. Teraz uważam tylko wymianę tarczy, co sugerowałem w poprzednim poście. O nacinaniu i próbie wykręcenia płaskim wkrętakiem raczej nie mogło być mowy wcześniej, z powodu niewystawania urwanej śruby poza krawędź otworu.
 • #21
  les21
  Level 6  
  Dzień dobry Wszystkim pomagającym. Trochę pogubiłem sie w tym wszystkim. Aktualnie próbuję przewiercić pozostałości starej śruby, trochę ciężko to idzie bo śruba chyba jest utwardzona, ale powoli idzie. Czy mam wiercić aż zobaczę prześwit w otworze w krzyżaku po starej śrubie? Czy tez wyglądać to będzie inaczej?
  :arrow: Proszę aby kolega Robo-technikalwypowiedział się jeszcze raz co dokładnie mam zrobić.

  :arrow: Do kolegi jaszczur1111 - wierciłem najpierw małym wiertłem, wystające resztki starej śruby odpadły, ale do końca przewiercenia starej śruby jeszcze trochę zostało. Możliwe, że mam trochę tępe wiertła i dlatego tak opornie mi to idzie. Kupiłem gwintownik na poprawienie gwintu w krzyżaku. Na teraz widzę tylko jedno przewiercić resztki starej śruby, nagwintować krzyżak założyć koło pasowe i wkręcić nową śrubę mocującą koło pasowe do bębna pralki. Czy moje myślenie jest pozbawione logiki czy ma trochę racji w tym wszystkim?
 • #22
  jaszczur1111
  Level 33  
  Ogólnie dobrze kombinujesz. Trudno jednak zdalnie pokierować. W ślusarstwie jak zresztą w wielu innych dziedzinach, "diabeł tkwi w szczególe". Tępe wiertło, niepewna ręka, brak doświadczenia, pośpiech to przesądza o klęsce. Pamiętaj, że zawsze masz opcję 2 czyli wymiana tarcz łożyskowych w całości, do czego bym Cię gorąco namawiał. Przemawia za tym uszkodzona oś i wiek pralki.

  Nie można wiercić "na wylot"w poszukiwaniu światła bo zniszczysz element i sam bęben przewiercisz. Urwana śruba nie jest wkręcona do dna. Żeby ją wykręcić przeważnie wystarczy ok 10mm otworu z dobrze dopasowanym wykrętakiem do śrub.
 • #23
  les21
  Level 6  
  Dziękuję za odpowiedź ale proszę o więcej szczegółów co mam dalej robić, co to jest dobrze dopasowany wykrętak i gdzie go kupię w castoramie? I co to jest opcja 2 czy wymiana tarcz łożyskowych jest trudna i jak się do tego zabrać,
 • #25
  les21
  Level 6  
  Ok obejrzałem film jeżeli możliwe to bardzo proszę o wyjaśnienie wszystkiego co widziałem na filmie bardziej zrozumiałym dla mnie językiem. Ja widzę to tak że muszę zdjąć obudowę bębna i co dalej. Czy to co było w środku trzymało się na nitach czy na śrubach z nakrętkami. Bardzo proszę o bardziej szczegółowy opis całej operacji wymiany krzyżaka. Czy potrzebna jest wymiana uszczelki obudowy bębna? Jaki klej był używany do zamontowania uszczelki na krzyżak. Mówiąc inaczej potrzebuję szczegółowego opisu całej operacji krok po kroku czy ktoś się tego podejmie???
 • #26
  Kenworth 18
  Level 43  
  Zdejmuje kolega pokrywę zbiornika i zaczynając od wiertła 6mm należy rozwiercić fabryczne nity.
  Doradzam zakup flanszy z dołączonymi śrubami nierdzewnymi.
  Po przykręceniu nowej flanszy należy przyciąć wystające śruby na równi z nakrętkami bo inaczej bęben będzie się blokował w zbiorniku.
  To co używał autor filmu do uszczelnienia V ringów to nie klej tylko silikonowa uszczelka stosowana w samochodach do uszczelnienia pomp wody itp.
  http://motovektor.ru/germetik-prokladka-200g-kazan/
  Autor filmu chciał mieć pewność, że uszczelnienie nie będzie przepuszczać i dlatego to zastosował. Podobny silikon będzie dostępny również u nas w sprzedaży jeśli kolega chce go zastosować.
 • #27
  les21
  Level 6  
  Chyba zrozumiałem, pokrywa bębna jest przykręcona kilkunastoma wkrętami, rozumiem że wszystkie muszę wykręcić i dodatkowo odłączyć wszystkie kabelki które są podłączone do pokrywy bębna. Proszę o wyjaśnienie "zaczynając od wiertła fi 6 należy rozwiercić fabryczne nity". Czy to oznacza że będę musiał używać nie tylko wiertła fi 6 ale tez grubsze wiertła? Zakupu flanszy chyba dokonam w sklepie gdzie zakupiłem nową śrubę w miejsce tej uszkodzonej. A było to w internetowym sklepie north.pl zajmującym się sprzedażą części do pralek whirpool i konkretnie do mojej pralki awe2316. Myślę że skoro kupiłem tam śrubę do umocowania koła pasowego do bębna to również kupię tam inne części wymienne takie jak flansza a szukając tego artykułu w sklepie tam mam go nazywać "flansza"? Proszę też o wyjaśnienie jak mam dokonać przykręcenia flanszy do bębna konkretnie z której strony od wewnątrz czy zewnątrz nakręcać nakrętki. Nie zrozumiałem stwierdzenia "Podobny silikon będzie dostępny również u nas w sprzedaży jeśli kolega chce go zastosować". Tyle na teraz, jutro niedziela a na poniedziałek zaproszę do siebie jakiegoś "fachowca" od naprawy pralek żeby wypowiedział się w sprawie kosztu naprawy mojej pralki. Dziękuję za już i możliwe że będę potrzebował jeszcze pomocy w temacie naprawa mojej pralki. Będę także szukał możliwości zakupu flanszy. Pozdrawiam.
 • #28
  Kenworth 18
  Level 43  
  By kupić krzyżak zwany też flanszą należy szukać frazy krzyżak bębna do modelu kolegi pralki.
  O dziwo na North nie mają krzyżaków, ale są tu:
  https://allegro.pl/krzyzak-os-bebna-whirlpool-awe-awt-polar-ptl-pwa-i5570751940.html
  Co do tej pasty uszczelniającej, której używał autor filmu to na przykład można zakupić taką:
  https://e-pajero.pl/chemia-techniczna/4417-silikon-uszczelka-silikonowa-szara-do-miski-olejowej-pokrywy-rozrzadu-dirko-elring.html
  Skoro kolega wezwał fachowca to chyba on dokona naprawy.
 • #30
  Kenworth 18
  Level 43  
  To jest cały zestaw wraz z ułożyskowaniem a kolega potrzebuje krzyżak, ale jeśli chce kolega przy okazji wymienić łożyska to można to zrobić.