Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Punto II FL - Falowanie obrotów

11111olo 08 Lip 2018 19:36 282 10
  • #1 08 Lip 2018 19:36
    11111olo
    Poziom 43  

Witam
    Falowanie wolnych obrotów raczej nie występuje na zimnym silniku. Piszę raczej bo nie mam jak tego sprawdzić.
    Podczas postoju na rozgrzanym silniku także obroty zwykle nie falują. Włączenie wentylatora chłodnicy powoduje falowanie obrotów.
    Co ciekawe jak falują obroty (nawet przy wyłączonym wentylatorze chłodnicy) odczyt lambdy jest wzorowy.
    Często lekkie przy gazowanie "uspokaja" i obroty nie falują.
    Sprawdzałem napięcie ładowania akumulatora i wynosi około 14V.

Silnik krokowy był czyszczony na początku maja, także były wymieniane świece na Denso oraz przewody WN.
    Dodam że na LPG jest tak samo więc to nie wina gazu, który też jest nowy (założony na początku maja - sekwencja).

Co jeszcze mogę sprawdzić?

0 10
  • #3 08 Lip 2018 20:06
    11111olo
    Poziom 43  

Zapomniałem napisać że jak demontowałem kolektor ssący na wywiercenie dysz do gazu zmieniłem wszystkie uszczelki na nowe, także tą do serwa, więc raczej ciężko aby tu była nieszczelność.
    Da się coś sprawdzić na komputerze i MES co by rozjaśniło sprawę?

0
  • #5 08 Lip 2018 22:08
    11111olo
    Poziom 43  

bizon_126 napisał:
    Wyjmowałes z przepustnicy czy tak co z grubsza

11111olo napisał:
    Zapomniałem napisać że jak demontowałem kolektor ssący

Jak się domyślasz trzeba też odkręcić przepustnicę i wtedy ją dokładnie wymyłem benzyną ekstrakcyjną.

0
  • #8 09 Lip 2018 14:33
    g107r
    Poziom 32  

A kiedy zaczęło falować ? Może po umyciu przepustnicy ?

Podejrzyj otwarcie krokowego, może się nie rusza wraz z falowaniem.
    TPS, czy wskazuje stałą wartość, nie przerywa jak się nim rusza ?
    KWZ na jałowych zgodny z wymaganym ?
    Coś jak tu https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=3466943&highlight= i tu https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=3280880&highlight=
    0% TPS, lub napięcie jeśli znasz - w daewoo znamy, zamknięta przepustnica żeby to zawór biegu jałowego regulował obroty, i brak luzów na klapce - luzy to możliwe inne zamknięcie dopływu powietrza = zawór musi to ciągle korygować, dwa napierające powietrze na klapkę przestawia nam minimalnie TPS wg jakiejś starej teorii na elektrodzie, a mnie tu napięcie inne o 0,05-0,1V już robiło falowanie w silniku. Akurat stara przepustnica mi pomogła, ale w innych przypadkach parę razy trafiłem z tym czujnikiem położenia przepustnicy > wytarte ścieżki potencjometru i złe napięcie. Może i tu trafię ? Nie zalałeś go tym myciem ?
    Na końcu masz jak radziłem to ustawiać, możesz sprawdzić na podobieństwo tej rady.
    Ten koniec https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17315258#17315258 też może być trafny, na allegro od 25zł, ale może nie musiałbyś kupować ??

0
  • #9 09 Lip 2018 15:14
    11111olo
    Poziom 43  

g107r napisał:
    A kiedy zaczęło falować ? Może po umyciu przepustnicy ?

Faluje odkąd pamiętam :(
    Wcześniej sądziłem że "kuchenka" (instalacja ii gen.) to powoduje dlatego nie dociekałem w czym problem.

Może to przepustnica. TPS kiedyś sprawdzałem jak miałem kuchenkę i bardzo płynnie zmieniał napięcie.

I co to jest KWZ?

0
  • #10 09 Lip 2018 15:31
    g107r
    Poziom 32  

Kąt wyprzedzenia zapłonu. U mnie przy problemie z przepustnicą/TPS wskakiwał na 30 stopni zamiast cirka 5-8 wg serwisówki na wolnych obrotach, to wystarczało by silnik bez pomocy krokowego łapał 2-2,5 tys obr/min. Falowania nie badałem, dość późno kupiłem fejs do samochodu. W każdym razie nie tylko ja miałem 30 stopni, tylko trochę ciężko było to wyszukać na elektrodzie.
    W tym punto masz błąd prędkości ?
    W moim daewoo, gdy pojazd jedzie, prędkość wyższa niż 6km/h, sterownik silnika wolne obroty utrzymuje na 1,1-1,5 tys obrotów. Teoria spiskowa głosi :) że dla lepszego działania podciśnieniowego serwa hamulców, i tak ogólnie, żeby nie gasł :) ... Starsze auto jakby bardziej po ludzku miało opisane te błędy, może przez ich ilość, zdaje się że do silnika 42 szt. Jeśli jest podobnie, w czasie jazdy, bez gazu, obroty są na podobnych podwyższonych wartościach, po zatrzymaniu spadają do normalnych katalogowych, to i ten sygnał o prędkości też mógłby tu bruździć.
    W jakim zakresie faluje ?

0
  • #11 09 Lip 2018 18:08
    11111olo
    Poziom 43  

Prędkość przekłamuje ale nie więcej jak 10% zawyża.
    Faluje tylko na wolnych i zamiast ciągłych 750RPM jest w granicach 650-900.

Zanim zacznę "psuć" przepustnicę ktoś może wie czemu po włączniu wentylatora silnik zaczyna inaczej pracować?
    Właściwie nie sprawdzałem jakie wtedy leci napięcie z alternatora oraz na wolnych jakie jest przy włączonym ogrzewaniu tylej szyby i światłach.

Dodano po 2 [godziny] 29 [minuty]:

Na wolnych obrotach mierzyłem napięcie bezpośrednio z akumulatora.
    Bez obciążenia jest 14V. Włączenie świateł drogowych lub ogrzewania tylej szyby czy nawiewu na 4 powoduje niewielki spadek napięcia o 0,1V.
    Włączenie świateł drogowych i ogrzewania szyby to spadek do 13V a dodatkowo włączenie nawiewu na 4 powoduje spadek napięcia do 12,6V - brak ładowania!

Wiem że raczej nikt nie włącza świateł drogowych, nawiewu na full i ogrzewania szyby w tym samym momencie ale to i tak nie wszystko. Jak by doliczyć wentylator chłodnicy, elektryczne szyby i coś jeszcze?

Link

0