Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Altus WAF 6006c - Przebicie i bardzo mocne grzanie

08 Lip 2018 21:45 387 12
  • Poziom 4  
    Witam wszystkich,
    Podczas prania w pralce Altus WAF 6006c wywaliło różnicówkę. Po włączeniu różnicówki włączyłem pralkę, pracowała minutę i to samo.
    Zauważyłem też że pomimo ustawienia prania na 60 stopni prawie nie dało się dotknąć obudowy - była bardzo gorąca.
    Wyłączyłem przyciskiem grzałkę i puściłem płukanie i wirowanie. Wszystko zadziałało.
    "Na chłopski rozum" zakładam, że przyczyna leży w okolicach grzałki, czujnika temperatury lub termostatu.
    Czy takie objawy wskazujące jednoznacznie na któryś z tych elementów i mogę np po prostu wymienić grzałkę, czy może to być cokolwiek, wymaga dokładniejszej diagnozy i fachowiec jest niezbędny?
  • Poziom 39  
    Zacznij od sprawdzenia grzałki na upływność.
  • Specjalista AGD
    Jednoznacznie tylko pomiary wskażą. W pierwszej kolejności pomiar grzałki pod kątem sprawności układu grzejnego i przebicia do masy - to podstawa w tym momencie. Termostaty to temat na później.
  • Poziom 4  
    Ok, jutro sprawdzę grzałkę i dam znać. Dziękuję za instrukcje.

Dodano po 16 [godziny] 22 [minuty]:

Zmierzyłem rezystancję na grzałce pomiędzy uziemieniem a dwoma końcami grzałki. Multimetr pokazał otwarty obwód. Sama rezystancja grzałki to 28,5 Ohm.
    Czy w taki sposób mierzy się upływność grzałki czy o czymś zapomniałem?
    Czy wyjmować grzałkę celem oględzin i czy możliwe jest jej ponowne założenie? Chodzi głównie o uszczelkę która może być zakamieniona.

Jeśli to nie grzałka gdzie szukać dalej?
  • Poziom 37  
    Witam.
    Masz w mutimetrze zakres MΩ?
    Często by stwierdzić jednoznacznie upływność potrzeba zakresu minimum 50 MΩ.
    Przebicie może również powodować silnik pralki lub przetarta wiązka elektryczna.
    Trzeba szukać innej rady nie ma.
    Skoro pralka nie trzyma ustawionej temperatury i grzałka grzeje bez kontroli to wątpię by również termostat działał prawidłowo.
    Jeśli grzałka okaże się być sprawna to jej ponowny montaż będzie uzależniony od jej stanu.
    Jeżeli będzie okrutnie zakamieniona to nie wiem czy ma sens montowanie jej z powrotem.
  • Specjalista AGD
    redfork napisał:
    Ok, jutro sprawdzę grzałkę i dam znać. Dziękuję za instrukcje.

Dodano po 16 [godziny] 22 [minuty]:

Zmierzyłem rezystancję na grzałce pomiędzy uziemieniem a dwoma końcami grzałki. Multimetr pokazał otwarty obwód.

Jaki zakres pomiarowy ?
  • Poziom 4  
    Do 10MΩ i rozumiem, że może być za mało...
  • Specjalista AGD
    Zdecydowanie, 20 mega to już bardzo od biedy, w zasadzie jak kolega pisał wyżej zdało by się 50 mega.
  • Poziom 37  
    Najwyraźniej nadszedł czas by zakupić nową grzałkę bo raczej zakup multimetru z wyższym zakresem pomiarowym wyjdzie znacznie drożej.
    Tak poważnie to warto wymienić grzałkę bo bywały przypadki, że grzałka wyjęta z pralki nie wykazywała upływności a dopiero podczas pobrania wody przez pralkę.
    Jeśli grzałka jest jeszcze fabryczna to raczej nie ma się nad czym zastanawiać.
  • Moderator Samochody
    mrice napisał:
    Zdecydowanie, 20 mega to już bardzo od biedy, w zasadzie jak kolega pisał wyżej zdało by się 50 mega.
    Panowie - litości. Jak jest sucha, to przy napięciu probierczym 9V i zakres giga będzie zbyt mały. Termostat odcina tylko jeden biegun zasilania - poprzez upływność obwód zamyka się przez PE(N} bębna albo swój i nadal grzeje. Tym bardziej, ze różnicówkę wyzwala. Ta pralka ma prymitywny programator mechaniczny, więc i błędów nie wywala.
  • Specjalista AGD
    robokop napisał:
    Panowie - litości. Jak jest sucha, to przy napięciu probierczym 9V i zakres giga będzie zbyt mały. Termostat odcina tylko jeden biegun zasilania - poprzez upływność obwód zamyka się przez PE(N} bębna albo swój i nadal grzeje. Tym bardziej, ze różnicówkę wyzwala. Ta pralka ma prymitywny programator mechaniczny, więc i błędów nie wywala.

Owszem, od czasu do czasu trafia się grzałka która wykaże przebicie dopiero po zalaniu wodą, nie mniej zdarza się to dość rzadko. Poza tym nie pasuje mi jedno, znane są przypadki gdzie tak jak pisałeś grzałka przy przebiciu grzeje, tylko, że przy różnicówce nie powinno się to zdarzyć, powinna wybić.