Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bmw DDE 2.1 - Błąd "60 EEPROM cells in computer 1"

Piotsztykiii 09 Jul 2018 03:08 1449 8
    Piotsztykiii
    Level 5  
    Witam. Dziś podłączyłem interfejs do swojego e36 2.5 tds i zauważyłem w Dis-ie taki błąd: "60 EEPROM cells in computer 1". Rownież w Dis-ie w objaśnieniach znalazłem takie skutki wystąpienia tego błędu: correction functions cannot be adjusted oraz substitute values active. Jako przyczyna podana jest taka informacja: EEPROM cells faulty. Nie mam problemu z angielskim tylko zastanawiam co oznacza ten błąd, czy problem jest z "softem" czy może raczej występuje jakieś fizyczne uszkodzenie kości. Ze sterownika został usunięty immo. Nie widać na nim śladów otwierania a silnik pracuje poprawnie. Nie wiem czy szukać innego sterownika czy zbagatelizować ten błąd. Może któryś z kolegów orientuje się w temacie i zechce pomóc.
    Pozdrawiam
    jariko
    Level 16  
    Ostatnio przeglądałem forum renaulta. W tych samochodach jest blokada kierownicy sterowana elektrycznie. Zdarza się że jakieś zakłócenia powodują zapisanie do eepromu błędnych informacji i wtedy auto zostaje uziemione bo mu się nie zgadza numer blokady z tym co ma komputer w sobie. Jedyne wyjście to wykasowanie pamięci blokady i ponowne przyuczenie. A żeby to się nie powróżyło zabezpieczają eeprom przez zablokowanie zapisu zwierając dwie nogi w pamięci.
    Piotsztykiii
    Level 5  
    Czyli rozumiem, że skoro u mnie silnik pracuje to mam się tym nie przejmować?
    jariko
    Level 16  
    czy ja napisałem ze masz się nie przejmować? Jeżeli to jest podobny przypadek co w renówkach to przynajmniej auta nie uziemia. Szukaj w necie może wystarczy wyczyścić 29c04 :)
    Piotsztykiii
    Level 5  
    W necie szukałem kilka godzin ale nic na temat tego błędu nie znalazłem. Może powodem jest usunięcie immo ze sterownika. Nie mam wiedzy odnośnie spraw związanych z eeprom-em, jedynie z definicji wiem mniej więcej co to jest. Nie wiem też co to 29c04 ale domyślam się, że chodzi o jakaś kość w której coś jest zapisane.
  • Helpful post
    damdam

Level 34  
    prawdopodobnie nieprawidłowa suma kontrolna w EPROM . Możesz zignorować, jako i ten stary sterownik to ignoruje.
    Piotsztykiii
    Level 5  
    damdam wrote:
    prawdopodobnie nieprawidłowa suma kontrolna w EPROM .

Co to oznacza w praktyce? Jakie mogą być tego skutki?

damdam wrote:
    Możesz zignorować, jako i ten stary sterownik to ignoruje.

Masz na myśli, że ten sterownik to ignoruje? Jeśli dobrze wyczytałem w programie diagnostyczny na temat tego błędu, to wynika że teraz nie wprowadza korekt oraz że chodzi na sztywnych ustawieniach czyli jak mniemam w trybie awaryjnym.
    damdam

Level 34  
    wiele z diagnozowanych przeze mnie TDS mimo zapisanego tego błędu pracują normalnie. czy zauważyłeś jakieś niedomagania, że tak krążysz wokół tego ? ;)

[EDIT] pracowały jakieś 10 lat temu kiedy je diagnozowałem ;)
    Piotsztykiii
    Level 5  
    Silnik pracuje względnie normalnie. Jednak przesiadłem się własnie z 1.8 tds który był wyraźnie zrywniejszy. Jak przypadkiem dodałem za dużo gazu przy ruszaniu to od razu zrywał przyczepność. W 2.5 tds którym obecnie jeżdżę nawet jak się postaram to ciężko zerwać przyczepność. Poza tym zauważyłem, że jak go rano odpalę to ma normalne obroty a powinien mieć troszkę wyższe tak jak miał 1.8 tds.
    Drążę temat bo tak jak pisałem w pierwszy poście w objaśnieniach dla tego błędu podane są takie skutki jego wystąpienia:
    correction functions cannot be adjusted
    substitute values active
    Ponadto jest jeszcze taka informacja:
    Wydaje mi się, że sterownik nie może teraz w pełni sterować nastawnikiem.
    W inpie znalazłem jeszcze taką anomalie w drugim bloku parametrów:
    Chodzi mi o parametr "fuel quantity adjustment", który jest poza zakresem.