Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Bosch WLM24440PL - nie działa po naprawie zasilacza

DR_KROSS 09 Lip 2018 14:11 216 3
  • #1 09 Lip 2018 14:11
    DR_KROSS
    Poziom 15  

Witam,

pralka Bosch WLM24440PL/02 przestała działać w czasie cyklu prania 90°C. Awarii uległ zasilacz – korzystając z innych wątków z forum zdiagnozowałem problem: spalony rezystor i stabilizator. Wymieniłem rezystor, mostek, stabilizator i dwa kondensatory z przetwornicy. Pralka ożyła i zrobiłem pranie testowe +5 normalnych (w tym 1 z 90°C).

Przy kolejnym praniu podczas załączania silnika zaczęło szarpać bębnem i pralka ponownie umarła (czarny wyświetlacz). Szybkie pomiary nie wskazywały na uszkodzenie poprzednich elementów. Silnik był ciepło-gorący (możliwy do krótkotrwałego dotknięcia ręką i nie wydobywał się z niego zapach spalonej izolacji). Podłączyłem zasilacz z jednym wtykiem – od pokrętła programatora. Pralka normalnie się zaświeciła, ale pokazała błędy. Podłączając kolejne złącza okazało się, że po podłączeniu konkretnie wiązki, która prowadzi do małej płytki w górnej części pralki przy wężu odpływowym, wyświetlacz przestaje reagować. Po odłączeniu znów reaguje i zapala się.

Co to za element (zdjęcia) i za co odpowiada? Czy ten element jest uszkodzony, czy być może zasilanie do niego?
    Bosch WLM24440PL - nie działa po naprawie zasilaczaBosch WLM24440PL - nie działa po naprawie zasilaczaBosch WLM24440PL - nie działa po naprawie zasilacza
    Z góry dziękuję za wskazówki.
    Poprawiłem TONI_2003

0 3
  • #2 09 Lip 2018 17:02
    TONI_2003
    Moderator

DR_KROSS napisał:
    Pralka normalnie się zaświeciła, ale pokazała błędy.
    Czyli jakie?
    DR_KROSS napisał:
    Co to za element (zdjęcia) i za co odpowiada?
    :arrow: Czujnik do pralki Bosch WLM24440PL Bosch WLM24440PL - nie działa po naprawie zasilacza

0
  • #3 09 Lip 2018 22:38
    DR_KROSS
    Poziom 15  

Cytat:
    Przy kolejnym praniu podczas załączania silnika zaczęło szarpać bębnem i pralka ponownie umarła (czarny wyświetlacz).

Dokładnie sytuacja wyglądała tak: było to drugie pranie, zaraz po pierwszym, pralka praktycznie skończyła program, powodem szarpnięć (około 3 bardzo głośnych uderzeń) było jak się okazało po otworzeniu pralki złe rozłożenie ładunku (do poszwy kołdry dostała się cała zawartość pralki, co utworzyło zwiniętą kulę mokrego prania).

Na north opisane lakonicznie. Do czego to jest czujnik?
    Opłacalność naprawy stoi pod znakiem zapytania patrząc na cenę...

0
  • #4 10 Lip 2018 23:45
    DR_KROSS
    Poziom 15  

Po dniu analizy bez dotykania pralki pora na wnioski.

Skoro pralce było za ciężko, to silnik dostał. Zmierzenie silnika nie wykazało przebić. Skoro nie silnik, to pewnie jego sterowanie.
    Pomiary wykazały do wymiany Triak mocy sterujący silnikiem – kupiłem do poprzedniej naprawy zapobiegawczo akurat to co było, czyli BTB16-800B zamiast oryginalnego BTB16-800BW (STANDARD zamiast SNUBBERLESS).

Sufiks BW oznacza: ST Microelectronics produkuje ulepszone triaki przeznaczone do obciążeń indukcyjnych pod nazwą towarową „SNUBBERLESS”.

Wklejam kawałek noty katalogowej, może komuś się przyda.
    Bosch WLM24440PL - nie działa po naprawie zasilacza

Od 15 minut pralka "pierze" testowy program.

Wspomniany czujnik, bez opisu gdziekolwiek, jest odpowiedzialny za prawidłowe rozłożenie prania w pralce, a więc ma wpływ na silnik. W tym przypadku sprawdzał stan silnika i zgłaszał błąd krytyczny uniemożliwiający włączenie całej pralki. Domyśliłem się – na bębnie w miejscu sąsiadującym z czujnikiem, znajduje się mały magnes neodymowy. Całość sprawdza kołysanie bębnem.

0