Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Połączenie transformatorów

09 Lip 2018 15:00 1062 11
  • Poziom 6  
    Co to za konfiguracja: Ydy0 ? Z góry dziękuję za odpowiedź.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 25  
    Układ Yy0 jest stosowany w przypadkach, gdy obciążenie przewodu ochronno-neutralnego nie przekracza 10% prądu znamionowego transformatora. Przy większych obciążeniach przewodu PEN stosuje się układ Yz5 dla transformatorów o mocy do 250 kVA lub Dy5 dla mocy większych od 250 kVA. Układy Yd11 i Dy11 są stosowane dla mocy powyżej 1600 kVA.
  • Poziom 6  
    no ok, ale czy istnieje taki konkretny jak napisałem? bo byłem ostatnio na rozmowie o pracę i mi zadali takie pytanie.
  • Poziom 25  
    Istnieć istnieje, choć sam się z tym nie spotkałem. Nieco informacji jest na zagranicznych forach, ale nic konkretnego nie znalazłem. Ma to jakiś związek z wyższymi harmonicznymi.

Dodano po 43 [minuty]:

Coś tam znalazłem. Jest to transformator mocy w MVA czyli trafka przesyłowe.
  • Moderator Elektrotechnika
    Przed zadaniem pytania należy poszukać w internecie.
    http://www.elhand.pl/uklady-polaczen-transformatorow
    Korek2441 napisał:
    Co to za konfiguracja: Ydy0

Y - czyli połączenie uzwojenia pierwotnego.
    d- połączenie uzwojeamy dwa uzwojenia wtórnego
    y-dla połączenia wtórnego.
    Wynika z tego że mamy dwa uzwojenia wtórne.
    Nie są stosowane w powszechnym użyciu.
    Polska norma PN-83 /E 06040 nie przewiduje takich połączeń.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 6  
    Ja słyszałem ze na gwieździe po stronie wtórnej jest przesunięcie fazowe 0.
  • Poziom 6  
    Dziękuję za odpowiedź. Przepraszam za moje uchybienie z przesunięciem godzinowym między uzwojeniami (jestem elektronikiem z wykształcenia), czyli tak; ten transformator ma uzwojenie pierwotne połączone w gwiazdę i dwa uzwojenia wtórne; gwiazda i trójkąt przy czym na gwieździe jest przesunięcie godzinowe 0 stopni w stosunku do uzwojenia pierwotnego. Chciałem się jeszcze upewnić czy taki układ połączenia faktycznie nie jest uwzględniony w polskich normach?
  • Poziom 25  
    Czy jest czy nie jest, nie wyklucza zastosowania w Polsce. Ze względu na moc może mieć zastosowanie w sieci trakcyjnej.
  • Poziom 6  
    Mi nie chodzi czy wyklucza czy nie tylko czy widnieje w polskiej normie.