Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasadność tworzenia baz danych na forum

arko100 09 Lip 2018 15:04 930 16
    arko100
    Admin grupy RTV
    Witam wszystkich,
    Na chwilę obecną mamy takie bazy:
    Zasadność tworzenia baz danych na forum

Zastanawiamy się nad zasadnością ich tworzenia i trzymania na forum.
    W związku z tym, zapraszam do uczestnictwa w ankiecie.
    arko100
    Admin grupy RTV
    Dziękuję zainteresowanym za udział.
    Macie jakieś propozycje odnośnie takich baz? Bardziej "przyjazne" umiejscowienie, czego brakuje?
    arko100
    Admin grupy RTV
    Koledzy! Minęło 3 tygodnie - oddanych głosów 8...

Rozwinę powód założenia tej ankiety.
    Były pomysły utworzenia baz: kalkulatorów, wsadów itd.
    Głosem przeciwko jest małe zainteresowanie.
    Uważam, że bazy są w złym miejscu. Myślałem o utworzeniu drugiej górnej belki. Tak, żeby potrzebne rzeczy były "pod ręką".
    Dużo zależy od wyniku tej ankiety.
    Pamiętajcie, że forum to Wy, nie moderatorzy i administratorzy. My tylko staramy się je dostosować do Waszych potrzeb.
    Pozdrawiam
    arko100
    mirex
    Poziom 43  
    arko100 napisał:
    mała poczytalność.

Niezła diagnoza. ;)
    JacekCz
    Poziom 37  
    arko100 napisał:
    Dziękuję zainteresowanym za udział.
    Macie jakieś propozycje odnośnie takich baz? Bardziej "przyjazne" umiejscowienie, czego brakuje?

Nie bardzo da się pomóc pokoleniu, które już nie umie używać wyszukiwarki
    mirex
    Poziom 43  
    JacekCz napisał:
    które już nie umie używać wyszukiwarki

Oj umie, umie. ;)
    Problem jest w tym, że się nie chce. Po co, skoro znajdzie się dobry ludzik i odpowie na najgłupsze nawet pytanie.
    Stąd i zainteresowanie żadne.
    Po co zaglądać, szukać jakiegoś układu scalonego o nic nie mówiącym "ABC" nadrukowanym, skoro po prostu można założyć temat, pokazać obrazek (często o katastrofalnej jakości) i napisać "co to jest?".

Nawiasem mówiąc ... pamięta ktoś jeszcze bazę zamienników układów scalonych?
    Albo bazę modeli TV i zastosowanych w nich układów scalonych?
    arko100
    Admin grupy RTV
    mirex napisał:
    arko100 napisał:
    mała poczytalność.

Niezła diagnoza. ;)
    Dzięki za zwrócenie uwagi ;) . Poprawiłem.

JacekCz napisał:
    Nie bardzo da się pomóc pokoleniu, które już nie umie używać wyszukiwarki
    Uważam, że łatwiej jest znaleźć w bazie i dane pewniejsze.
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Korzystam (dość sporadycznie, ale w większości wypadków nie zawiodłem się) z bazy schematów audio. Moim zdaniem jest to jak najbardziej przydatna rzecz - zwłaszcza w Audio - jeśli ktoś ma jakiś problem ze swoim sprzętem - łatwiej opisać gdzie szukać opierając się o konkretny schemat (bywają różne wersje i czasem dopiero w połowie tematu można się zorientować, ze autor ma akurat inną wersję nie zgadzającą się z tą o którą opierają sie odpowiadający).
    arko100 napisał:
    Uważam, że bazy są w złym miejscu. Myślałem o utworzeniu drugiej górnej belki. Tak, żeby potrzebne rzeczy były "pod ręką".
    I w związku z tym co napisałem w oparciu o własne obserwacje uważam, ze powód dodania belki jest jak najbardziej wskazany. Ponadto - jeśłi ktoś dotychczas miał problem ze znalezieniem tejże ( "Nie wiedziałem, że istnieją - 39%")
    Możliwe, że będzie im łatwiej, niż szukanie w dziale forum Audio... ;) (w myśl przysłowia, że najciemniej jest pod latarnią... :) )
    LeDy
    Poziom 43  
    Baza schematów oczywiście potrzebna, przydatna.
    Baza firm raczej zbędna. Zamienniki można samemu dobrać ale dla leniwych .....?
    Dla mnie tylko ta pierwsza.
    mirex
    Poziom 43  
    Znasz na pamięć pięciopaskowy kod dla rezystorów?
    Znasz na pamięć markowanie rezystorów smd?
    Warto za każdym razem brać kalkulator albo kartkę i ołówek, aby policzyć podstawowe rzeczy w elektronice?
    Na pewno zamienniki układów można samemu dobrać? Nawet ja, nie chwaląc się oblatany w w tym zakresie, czasem czegoś nie znajduję. I to nawet nie o zamienniku mowa, ale o identyfikacji oryginalnego elementu. A będzie ich przybywać.
    A może znasz odpowiedniki (a właściwie oryginalne nazwy) elementów w Panasonikach??
    Patrzysz w schemat i masz C0DBGYY00281, patrzysz na element i masz (przykładowo) Yc127 GHB. I co?

A może masz w swojej kolekcji oprogramowanie, wraz kolejnymi aktualizacjami, do wszystkich TV przeróżnych marek?
    Albo przynajmniej sczytane pamięci, w tym eMMC, wszystkich TV, które miałeś w swoim życiu na stole?
    Może jeszcze wiesz, jakie matryce można bezproblemowo stosować zamiennie?
    Podziel się. Przecież wiele rzeczy idzie na śmietnik, bo .... nie ma co włożyć.

Oczywiście wszystko można samemu, zresztą prawie wszystko można znaleźć na innych forach. Część dopiero po zarejestrowaniu się tam, a czasem dodatkowo tylko wtedy, jeśli jest się aktywnym użytkownikiem.
    Ale to oczywista strata czasu, skoro jesteś tutaj.
    Bo łatwiej sprawdzić na miejscu, zwłaszcza po przyzwyczajeniu się co jest i gdzie się znajduje, niż za każdym razem klepać w Google i odsiewać plewy. I nie tylko plewy, ale też oczywiste .... nieprawdy.
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  
    Co do elementów smd to trzeba mieć niezłą wprawę i wiedzę, żeby kody odcyfrować. Tak więc sam bym ładował zdjęcie bez zastanowienia. Bo ja nad tym ukwitnę na 3-4 godziny a pewności i tak nie będę miał.
    LeDy
    Poziom 43  
    Wszystko co jest jest potrzebne. Baza schematów, wsadów, itp. Po co się zastanawiać jak w prosty sposób można sprawdzić.
    Baza firm moim zdaniem zbędna.
    Gaguspan
    Poziom 23  
    Sporadycznie korzystam z baz danych ( może i wiedza, może i wiek), chociaż często udzielam porad innym użytkownikom naszego forum. Moje zdanie jest takie, że dodatkowa półka jest uzasadniona, a jak będzie wyglądała, zależy od inwencji twórczej arko100, dlatego ma odemnie pełne błogosławieństwo. Powodzenia.
    mirex
    Poziom 43  
    LeDy - nie ma nic, co jest obecnie (XXI wiek, technologia) potrzebne. Zarówno początkującemu elektronikowi, jak i serwisantowi. Nawet tak doświadczonemu jak kilku tu piszących.
    Baza schematów?? No raczysz żartować chyba. Muzeum już prawie. ;)
    Baza wsadów? To samo. Szczególnie, że nadal często wsady opisane są nieprofesjonalnie, a przez to mało przydatne. Pewnie niejeden sprzęt "dzięki" tej naszej bazie wylądował na "śmietniku". ;)
    W bazie wsadów powinno być tak, że każdy wsad (pakiet wsadów do danego modelu) to odrębny temat z możliwością dodawania komentarzy, a nie pojedynczy post. Szczególnie, że całe mnóstwo (pewnie zdecydowana większość), to wsady pochodzące z internetu, a nie "z natury".
    LeDy
    Poziom 43  
    mirex napisał:

Baza schematów?? No raczysz żartować chyba. Muzeum już prawie. ;).

Ty masz pisać co ty chcesz a nie co ja raczę. :D :D
    Przynajmniej mogę odciążyć komputer.