Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

whirlpool - Lodówka nagle przestaje działać

szajaa 09 Lip 2018 21:40 165 5
  • #1 09 Lip 2018 21:40
    szajaa
    Poziom 1  

Witam serdecznie!

Otóż parę dni temu lodówka która ma już ok 7 lat, marka whirlpool a model niestety nieznany (jestem poza domem i nie mam jak w tym momencie sprawdzić, znalazłem w internecie bardzo podobny model (WBE 3112 A+X) nie wiem czy to akurat ten) przestała nagle działać. Straciła funkcje chłodzenia jak i mrożenia (jest cisza, nie słychać jej pracy) i jedyne co działa to lampka która nadal świeci. Szukałem na forum pomocy ale różnią się w większości bo niektórym osobom przestała tylko mrozić albo tylko chłodzić a mi przestała i to i to. Poproszę o informacje czym to najprawdopodobniej jest spowodowane. Chcę się dowiedzieć czy opłaca się wzywać naprawę, próbować coś samemu czy najlepiej kupić od razu nówkę. Z góry dziękuję za każdą pomoc.

Pozdrawiam.

0 5
  • #2 09 Lip 2018 22:06
    Polon_us
    Poziom 41  

"Walczyłem" z podobnym problemem.

Rozwiązaniem było:
    - zdjęcie plastikowej osłony - na poziomie podłogi pod drzwiczkami.
    - wyciągnięcie całego kurzu, który zebrał się pod lodówką.

Po odkurzeniu trzeba trochę odczekać, aby lodówka wznowiła pracę lub można wyjąć na chwilę wtyczkę z gniazdka.
    Proszę sobie dać 3-4 godziny, aby upewnić się, czy lodówka chłodzi czy też nie.
    Zakładam tu, że nie ma tu generalnej awarii, tylko niedostatek przepływu powietrza (chłodzenie) spowodowane nadmiarem kurzu.

Mam nadzieję, że może to uzdrowi sytuację :)))

P.S. Od tej "awarii" raz na rok odkurzam pod lodówką - zero problemów. Lodówka również Whirlpool.

0
  • #3 09 Lip 2018 22:28
    jack63
    Poziom 42  

Tak. Zapewne kurz zatrzymał sprężarkę... Chłopie ogarnij się i nie pisz głupot.

szajaa napisał:
    Chcę się dowiedzieć czy opłaca się wzywać naprawę, próbować coś samemu czy najlepiej kupić od razu nówkę.

Czy pracuje sprężarka? Najlepiej wyłączyć wtyczkę i wysunąć lodówkę. Odczekać min 5 minut. Włączyć do gniazda (sprawnego!) I sprawdzić dotykając ręką (ostrożnie bo można się sparzyć) sprężarki aby wyczuć drgania.
    Nastawa termostatu o ile jest mechaniczny na max.

1
  • #4 09 Lip 2018 22:36
    bubu64
    Poziom 20  

Jeśli sprężarka nie pracuje to pewnie termostat, albo starter do wymiany:)

1
  • #5 10 Lip 2018 11:34
    Polon_us
    Poziom 41  

@jack63 - cóż, kolega ma prawo do własnego zdania i jego formy, czego tu nie będę komentował.

Ale mógłby kolega przez chwilę zastanowić się nad następującą sytuacją:
    - lodówka 100% sprawna
    - temperatura czynnika chłodzącego w skraplaczu jest znacznie wyższa niż normalnie. Innym słowy, nie zachodzi oddawanie jego ciepła do otoczenia.

Jaki to będzie miało wpływ na chłodzenie lodówki?
    Jakie jest rozwiązanie tego problemu?
    Lodówka przecież działała poprawnie 2-3 lata.

Sytuacja nie jest wydumana.
    Proszę sobie wyobrazić lodówkę, w miarę "szczelnie" obudowaną systemem szafek w kuchni.
    Jest to typowe w USA, jak również w moim domu.

0
  • #6 10 Lip 2018 12:49
    jack63
    Poziom 42  

Polon_us napisał:
    kolega ma prawo do własnego zdania i

To niech zachowa go dla siebie...i nie pisze głupot, których w internecie i nawet na technicznym forum jakim jest Elektroda jest już wręcz zalew... Socjologowie i inni naukowcy mają o czym pisać prace.
    Nawet jak przyczyną niedziałania lodówki był kurz, to obecnie nie ma on znaczenia, bo jego usunięcie lodówki nie naprawi ani nawet nie pomoże w diagnozie usterki.
    Polon_us napisał:
    Sytuacja nie jest wydumana.
    Proszę sobie wyobrazić lodówkę, w miarę "szczelnie" obudowaną systemem szafek w kuchni.
    Jest to typowe w USA, jak również w moim domu.

Nie muszę sobie wyobrażać, bo widzę tę głupotę prawie codziennie. Tak to jest jak projektowanie i wykonanie mebli pozostawia się fohofcom...
    "Dziwnym" trafem meble z Ikea uwzględniają " istnienie" lodówek.
    Szczelna zabudowa jest wbrew wymaganiom producentów lodówek i zwykłej logice oraz może być podstawą nieuznania gwarancji.
    Sprawa nie dotyczy tylko lodówek, ale choćby piekarników...

Dodano po 56 [minuty]:

Polon_us napisał:
    Ale mógłby kolega przez chwilę zastanowić się nad następującą sytuacją:
    - lodówka 100% sprawna
    - temperatura czynnika chłodzącego w skraplaczu jest znacznie wyższa niż normalnie. Innym słowy, nie zachodzi oddawanie jego ciepła do otoczenia.

Jaki to będzie miało wpływ na chłodzenie lodówki?

Może się okazać, że lodówka ...lepiej chłodzi, choć zużycie energii elektrycznej jest dużo większe niż "normalnie"
    To jest jeden z paradoksów chłodnictwa. Co wcale nie znaczy, że należy do takich sytuacji dopuszczać!

0