Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa sieci LAN- jak zrobić i zabezpieczyć to dobrze.

280hp 09 Jul 2018 23:26 1182 7
Optex
 • #1
  280hp
  Level 10  
  Cześć wszystkim,
  Temat który z pewnością zahaczy o kilka takich które już się na forum pojawiły, kilka z nich przeczytałem, jednak ilość wiedzy i wątków do złapania jest okrutnie duża, pewnie byłbym to w stanie zrobić ale nie na etapie na którym się znajduje- czyli umówionych ekip i zaplanowanych robót w domu z których kilka wymaga kucia fajnie by było zrobić wszystko raz i dobrze.

  Mam nadzieję, że znajdzie się dobra osoba która mi, laikowi, pomoże a reszta zrozumie i nie będzie mocno krzyczeć.

  A więc po kolei.

  Dom jednorodzinny, budowa rozpoczęta pod koniec 1998 roku, elektryka układana grubo po roku 2000- jeśli to ma jakiekolwiek znaczenie. Kolory przewodów: gniazdka- brązowy, jasno niebieski i żółto zielony; światła- czarny, szary, brązowy i żółto zielony. W skrzynce znajduje się coś takiego jak ogranicznik przepięć Moeller SPC-S-20/280. Dom nie posiada instalacji odgromowej.
  Budowa sieci LAN- jak zrobić i zabezpieczyć to dobrze.

  Internet w domu radiowy, zewnętrzna antena Ubiquiti zasilana przez zasilacz PoE, najpewniej uziemiony bo wpinany na wtyczkę z otworem pod bolec PE.

  W domu na montaż czeka switch US-8-60W oraz dwa AccessPointy- Unifi UAP AC LR.

  Chciałbym zapytać o dwie kwestie:
  Pierwsza- uziemienia i zabezpieczenie całej sieci
  Antena przez 6 lat pracuje bez awarii spowodowanej wyładowaniem, do tej pory "zasilała" przeciętny router, N750tkę, więc o odpowiednim uziemieniu jakoś nie myślałem.
  Teraz pojawił się dość drogi jak na zastosowania domowe zestaw i tym samym chciałbym uziemić to jak należy. W przypadku anteny jej ochrona jest sprawą drugorzędną- najważniejszy jest switch i AccessPointy.
  Myślałem nad wpięciem pomiędzy antenę a zasilacz PoE urządzenia od Ubiquiti ETH-SP. Tylko... pytanie laika- gdzie wpiąć uziemienie?
  Pytanie 1. Do przewodu PE w puszce czy potrzeba ciągnąć nowy przewód uziemienia?
  Pytanie 2. Czy elektryk będzie w stanie sprawdzić jak zostało wykonane uziemienie i czy nie zostało to zrobione zgodnie z jakąś pradawną polską sztuką budowlaną która może przynieść więcej szkody jak pożytku? Obecnie antena i router zasilane są listwą Acar xProtector Ultra. W niej dioda uziemienia nieregularnie zapala się na zielono- cokolwiek to znaczy.
  Pytanie 3. Ubiquiti uziemia switch przez zasilacz jednak możliwe i sugerowane jest dodatkowe uziemienie- tu również pytanie jak wyżej- do PE czy nowy przewód uziemienia?

  Druga kwestia- czym połączyć AP z switchem- oba AP zasilane przez PoE. Jakiej skrętki użyć? Ekranowanej? Nie ekranowanej? Myślałem nad gotowymi patchcordami FTP Cat6 lub Cat7. Czy to dobry kierunek? Długości jakich potrzebuję to 5 i 8-10m więc nie długie.
  Switch jak i Access Pointy posiadają gniazda RJ45 zgodne z FTP także taka możliwość istnieje.

  Serdecznie dziękuję wszystkim który dotarli do tego momentu, mam nadzieję, że ktoś znajdzie kilka minut aby mi pomóc.
  Pozdrawiam i życzę miłego dnia!
 • Optex
 • #2
  JacekCz
  Level 39  
  Uziemienie to nie zerowanie (PE), a zerowanie to nie uziemienie. Zaczyna się od użycia złych słow, a potem idzie zła robota.
  Oczywiście jakiś bednarek dookoła budynku nie masz zakopanych?

  ps. rzeczwyisćie ciężko się czyta.

  Guzik ci z jakości skrętki, jak masz zamiar wg "pradawnej polskiej sztuki sieciowej"
 • Optex
 • #3
  280hp
  Level 10  
  1. Jestem laikiem, przepraszam jeśli pomyliłem pojęcia. Sugerowałem się anglojęzycznym "grounding point'em".
  PE jest wpięte w skrzynce/rozdzielni tak jak na zdjęciu. Nie widać aby szyna była połączona z szyną przewodów niebieskich.

  2. Co do bednarek- postaram się dowiedzieć. Niestety nie ja budowałem dom.

  3. Nie mam zamiaru wedle pradawnej sztuki. Użyłem tego sformułowania aby ubrać w słowa potencjalną możliwość "zepsucia" instalacji przez inwestora. Dom w momencie zakupu miał wykonany odbiór jednak za długo żyję w tym kraju aby uznać ten papier za całkowicie wiarygodny. Moje pytanie jest właśnie po to aby uniknąć wszelkich możliwych błędów i zrobić to najlepiej i najbezpieczniej jak tylko się da.


  Ale jeśli moje wypociny się cieżko czyta to prościej:
  1. Jak zabezpieczyć switch przed ewentualnym wyładowaniem w antenę? Czy Ubiquiti ETH-SP-G2 pomoże czy ewentualne wyładowanie przejmie zasilacz POE i nie puści dalej na switch a tym samym nie kombinować i zostawić tak jak jest? Jeśli ETH-SP-G2 gdzie podłączyć uziemienie?
  2. Gdzie podpiąć uziemienie switcha- do żółto-zielonego przewodu z gniazdka, nigdzie, stworzyć bezpośredni punkt uziemienia? Jest to tylko rozwiązanie dodatkowe- switch jest tak czy tak uziemiony przez zasilacz.
  3. Jakich przewodów użyć do połączenia switcha z access pointami- aby je chronić oraz zapewnić najlepsze możliwe połączenie.
 • Helpful post
  #4
  IC_Current
  Network and Internet specialist
  Elementem przenoszącym przepięcia mogą być instalacje:
  elektryczna
  sieciowa
  antenowa
  Punktami styku pomiędzy tymi instalacjami są zasilacze i inne odbiorniki (np TV) gdzie przepięcie może przenieść się z jednej do drugiej instalacji.
  W instalacji elektrycznej skutki przepięć dosyć dobrze minimalizują ograniczniki przepięć. Sprawa do rozwiązania.
  W instalacji sieciowej przed przepięciem zabezpieczysz się montując wstawkę światłowodową. Media konwerter przy switchu, drugi na strychu przy "antenie" a to wszystko połączone światłowodem (np kupionym na wymiar, z zaspawanymi złączami). Zabezpieczenie prawie 100%.
  Instalacja antenowa jest najtrudniejsza w zabezpieczeniu - nie ma obecnie przystępnych cenowo i skutecznych konsumenckich zabezpieczeń. Można tylko ograniczać prawdopodobieństwo przepięcia przez montaż anten w strefach ochronnych instalacji odgromowych.

  W Twoim przypadku użyłbym dwóch media konwerterów. Zasilacze podłączył do różnych obwodów i różnych faz instalacji elektrycznej, a w samej instalacji w odpowiednich punktach zamontował ograniczniki (już podobno częściowo są) klasy C (lub B+C) oraz D.

  Przewodów FTP nie używaj, bo tylko sobie problemów narobisz z poprawnym uziemieniem, a w domu pożytku nie ma z ekranowania.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3401980.html

  Wszystkie ograniczniki "konsumenckie" do sieci sygnałowych zabezpieczają jedynie dobre samopoczucie instalatora i nie mogą być stosowane jako podstawa ochrony (tak jak listwa elektryczna z pojedyńczym warystorem). Świetnie nadają się za to jako uzupełnienie ochrony i odprowadzenie już WCZEŚNIEJ ograniczonego prądu udarowego.
 • Helpful post
  #5
  Zutket
  Level 36  
  280hp wrote:
  1. Jak zabezpieczyć switch przed ewentualnym wyładowaniem w antenę? Czy Ubiquiti ETH-SP-G2 pomoże czy ewentualne wyładowanie przejmie zasilacz POE i nie puści dalej na switch a tym samym nie kombinować i zostawić tak jak jest? Jeśli ETH-SP-G2 gdzie podłączyć uziemienie?

  Na temat instalacji elektrycznej nie będę się wypowiadał, bo są tu koledzy z większym doświadczeniem i wiedzą.
  Natomiast co do zabezpieczenia sieci LAN przed wyładowaniem, to jedyne bezpieczne odseparowanie urządzeń jest łącze optyczne, Ale pojawia się podstawowe pytanie. Czy przy tak małej sieci i kosztu urządzeń warto aż tak separować urządzenia. Pamiętaj, że przy bezpośrednim uderzeniu nic Ci nie pomorze. Można jedynie ograniczyć skutki pobliskich wyładowań. Tak więc skupił bym się na skutecznym uziemieniu masztu wraz z anteną, oraz jeżeli warunki pozwalają, to na zainstalowaniu zabezpieczenia przepięciowego w tablicy elektrycznej. I jeszcze jedno. Nie ma sensu stosować w takim połączeniu kabli 6-tej kategorii. Całkowici Ci wystarczy typowa skrętka KAT 5e nieekranowana ( byle nie z marketu) lub ekranowana, jeżeli masz możliwość wykonania uziemienia.
 • #6
  IC_Current
  Network and Internet specialist
  @Zutket
  Ogólnie się z Tobą zgadzam, poza jednym elementem.
  Masztów antenowych nie wolno uziemiać bezpośrednio - tworzy się wtedy idealne warunki do powstania wyładowania bezpośredniego w taki maszt i zawieszone na nim urządzenia. Jak pisałem, maszt powinien znaleźć się w strefie ochronnej instalacji odgromowej, a zwody tej instalacji prowadzi się na dystansach elektroinstalacyjnych (rysunek).
  Sam maszt łączy się natomiast z instalacją odgromową z użyciem separatorów iskiernikowych (drogi biznes, nie do domu).
  Największym, NIEDOPUSZCZALNYM błędem byłoby uziemienie masztu poprzez podłączenie go bezpośrednio do przewodu ochronnego (żółto- zielony) instalacji elektrycznej. W przypadku wyładowania doprowadzi to do powstania BEZPOŚREDNIEGO ZAGROŻENIA ŻYCIA osób korzystających z instalacji elektrycznej i połączonych z nią elementów.
 • #7
  280hp
  Level 10  
  Serdecznie dziękuję za wszystkie odpowiedzi, bardzo celne- zmieniły mi trochę sposób myślenia.

  Jeśli chodzi o instalację- nie wiem jaki jest jej typ. Osoba która dom budowała nie pamięta a energetyka nie ma tego w umowie. Udało mi się ustalić, że instalacja została zrobiona pomiędzy 2006 a 2007 rokiem. W 2007 nastąpił jej odbiór. Tak czy siak czeka mnie wizyta elektryka ze względu na zmianę mocy przyłączeniowej- przy okazji poproszę aby sprawdził uziemienie.

  Antena- jest zamocowana do elewacji na plastikowym wsporniku. Połączona skrętką UTP 5e.

  IC_Current - nie pomyślałem nawet o takim sposobie z użyciem światłowodu. Bardzo dziękuję- zapiszę sobie i jak będę rozbudowywał sieć o kamery i dysk sieciowy z pewnością skorzystam bo tak jak napisał Zutket faktycznie, około 300PLN za sprzęt to 1/4 wartości tego co u mnie- taniej wyjdzie ubezpieczenie.

  Obecnie myślę nad takim sposobem połączenia:
  1. Pierwsza listwa zasilająca przeciwprzepięciowa wraz z zabezpieczeniem portów RJ45, na przykład Acar P7Net- zasilająca zasilacz POE dla anteny oraz połączenie skrętki zasilacz- antena (chyba, że lepiej switch antena?)
  2. Druga listwa przeciwprzepięciowa dla switcha
  3. Połączenie switcha z access pointami- skrętka UTP cat. 6. Przy okazji- możecie polecić jakiś sklep/ producenta z gotowymi patchcordami?
  4. Ubezpieczenie domu w wykupionym dodatkiem chroniącym sprzęt.

  Co myślicie o takim rozwiązaniu?

  Nadal pozostaje kwestia dodatkowego uziemienia switcha- pod co podłączyć i czy w ogóle?
 • #8
  IC_Current
  Network and Internet specialist
  W obwodzie elektrycznym, w takiej listwie znajduje się jeden warystor za około 50gr na Allegro. Możesz kupić i zamontować wewnątrz gniazdek elektrycznych.
  W obwodzie sygnałowym to nikt nie wie co siedzi (bez rozebrania listwy), bo producenci się nie chcą pochwalić, nawet energii wyładowania nie podają.
  Typowy prąd bezpośredniego wyładowania piorunowego to ok 40kA, może być mniej a może być nawet 200kA. Przy udarze pośrednim oczywiście mniej. Producent listwy deklaruje ochronę do 2,5kA (na papierze). Resztę odpowiedz sobie sam.
  Natomiast ubezpieczenia: jedni chwalą, inni po fakcie klną na różne wykluczenia drobnym drukiem.