Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GTX 1080Ti - Migotanie ekranu oraz bzyczenie cewek

10 Lip 2018 12:30 258 8
  • Poziom 4  
    Hej,

Na wstępie wspomnę tylko, że jestem cichym fanem forum. Wiele razy już mi pomogło w różnego typu problemach. Dzisiaj jednak zmuszony jestem założyć temat na forum aby poprosić Was o opinie i poradę. Na początku wymienię specyfikację, a opis usterki będzie niżej. Mam nadzieję, że nie złamię żadnych reguł panujących na forum, gdyż bardzo szanuję panujący tu porządek, jednak jak już wspomniałem raczej jestem cichym czytelnikiem aniżeli gadułą.

Mój sprzęt:
    ASUS ROG MAXIMUS X HERO
    i8700k
    gtx 1080ti asus strix oc
    be quiet! 650W straight power 11
    corsair vengeance 2x8 3000mhz

Problem:

Po przeniesieniu komputera i podłączeniu sprzętu do innego gniazdka (w innym pokoju) zaczęły z niego wydobywać się dźwięki bzyczenia (tylko podczas dużego obciążenia). Od razu podejrzenia padły na kartę graficzną bo to z niej wychodziły te dźwięki. Po za samym niepokojącym dźwiękiem zauważyłem także, że w momencie kiedy uruchomiona jest np. bardziej wymagająca gra to zaczyna migać mi ekran. Przyznam się szczerze, że spanikowałem i wysłałem grafikę na gwarancje, ale zacząłem się zastanawiać czy słusznie. Moje pytanie do Was doświadczeni koledzy to czy brak uziemienia albo stara instalacja mogą wywoływać tego typu usterki? Jeżeli tak to czy można temu jakoś zaradzić np. specjalnymi listwami z filtrem szumów EMI/RFI?

Z góry dziękuję za odpowiedzi. Mam nadzieję, że wszystko jest w porządku z moim tematem ale gdyby nie było to proszę o informację.
  • Poziom 33  
    szkodnik2103 napisał:
    czy brak uziemienia albo stara instalacja mogą wywoływać tego typu usterki?

Tak. Komputer jest urządzeniem w I klasie ochronności i bezwzględnie muszą być podłączone do gniazdek z bolcem (i to prawidłowo podłączonym). Jeżeli był źle podłączony mogło się tak dziać.

Czy przed przeniesieniem nie było problemu?

Pozdrawiam
  • Poziom 4  
    Hej,

Bardzo dziękuję za odpowiedź

icosie napisał:
    Czy przed przeniesieniem nie było problemu?

Nie, nie było. Komputer użytkowany był dzień wcześniej, następnego dnia przeniosłem go do innego pokoju i zaraz po próbie odpalenia wymagającej gierki zdiagnozowałem problem.

Nagrałem też filmik przedstawiający to migotanie, do 17 sekundy migocze, później wyłączyłem gierkę.

https://youtu.be/bJQaK89IEXs

Jeszcze jedno pytanie, czy taka listwa rozwiązała by problem?
    https://www.x-kom.pl/products/388215/show
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Żadna listwa nie rozwiąże problemu jeżeli nie ma prawidłowo zamontowanego gniazda z bolcem.
  • Poziom 4  
    Dobra to jeszcze jedno pytanie, czy to bzyczenie i problem z uziemieniem mogło uszkodzić kartę? Czy powinno to przejść po podłączeniu do sprawnego gniazdka?

Kupie dzisiaj miernik i upewnię się, że moja teoria nie kuleje.

Wielkie dzięki za pomoc.
  • Poziom 33  
    Istnieje prawdopodobieństwo uszkodzenia nie tylko karty, ale reszty podzespołów też. Małe ale jest.

Po sprawdzeniu gniazdka będziemy wiedzieć więcej.
    Do sprawdzenia napięcia i po odłączeniu zasilania w obwodzie gniazdek (wyłącznikiem nadmiarowo-prądowym "bezpiecznik") przejścia pomiędzy fazą/neutralnym/bolcem uziemiającym.
  • Poziom 4  
    Hej, właśnie zauważyłem że migotanie ekranu występuje mimo że karta jest odłączona i wysłana na serwis. Dzieje się to - znów - w grach, ale oczywiście mniej wymagających. Prawdopodobnie jest to w takim razie zasilacz. Mam rację? Czy istnieje szansa aby usterka była z winy płyty głównej lub CPU? Mogę jakoś to sprawdzić?
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    A może jednak gniazdko? Przenieś komputer w poprzednie miejsce i sprawdź jak możesz czy się będzie pojawiać. Jeżeli będzie ok to zaproś elektryka do domu, żeby sprawdził co jest nie tak. Wbrew pozorom użytkowanie komputera bez dobrego zerowania może się źle skończyć.

Nie ma co zgadywać, jeżeli będziesz miał multimetr to sprawdź jak pisałem. Jeżeli będzie ok to przejdziemy do zasilacza.

A może elektrolity w monitorze się kończą i trzeba wymienić?

Zbyt dużo niewiadomych. Najpierw mierzymy później snujemy teorie ;)
  • Poziom 4  
    @icosie Jesteś wspaniałym człowiekiem i niech bóg Ci to w dzieciach wynagrodzi :P Otóż przeniosłem komputer do wcześniejszego pokoju i... otóż niespodzianka, nadal te zjawisko występowało. Wkur***m się więc i zacząłem szukać na anglojęzycznych forach i co?

UWAGA! Znalaszłem rozwiązanie mojego problemu!! (chyba, bo mam gorączkę i nie jestem pewien czy nie widzę tego migotania czy po prostu go nie ma) Otóż problemem było podłączenie monitora i komputera do jednej (słabej jakości) listwy. Doszukałem się że coś takiego się dzieje kiedy masz podłączony adapter z analogowego (vga) na cyfrowe wyjście (hdmi) do jednej listwy. Podłączenie bezpośrednio do drugiego gniazdka rozwiązało sprawę. Natrafiłem jeszcze na takie stwierdzenie "ground loop", podejrzewam, że chodzi tutaj o masę. Jeżeli ktoś wie coś więcej na temat tego "schorzenia" to proszę o info, bo zaciekawił mnie ten temat.

Gorąco pozdrawiam wszystkich, którzy starali mi się pomóc. Postawiłbym Wam za to zimne piwko w te upalne dni!