Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pyta Indukcyjna która oszczędniejsza

puniek71 10 Lip 2018 19:11 408 17
  • #1 10 Lip 2018 19:11
    puniek71
    Poziom 9  

Przy zwykłych płyta elektrycznych pamiętam że podłączona na 380V bardziej oszczędzała energie niż przy podłączeniu na 220V

A jak to się odnosi do płyt indukcyjnych ??

0 17
  • #2 10 Lip 2018 19:31
    vodiczka
    Poziom 43  

puniek71 napisał:
    Przy zwykłych płyta elektrycznych pamiętam że podłączona na 360 volt bardziej oszczędzała energie niż przy podłączeniu na 220 v
    Perpetuum moblle? :) Energia elektryczna przekształcana w ciepło = U x I x t lub U²/R x t lub I² x R x t.
    U - napięcie, I - natężenie prądu, R - rezystancja spirali grzejnej, t - czas grzania.

0
  • #3 10 Lip 2018 19:48
    Andrzej42
    Poziom 24  

puniek71 napisał:
    Przy zwykłych płyta elektrycznych pamiętam że podłączona na 360 volt bardziej oszczędzała energie niż przy podłączeniu na 220V

Napewno w danych znamionowych prąd będzie mniejszy dla zasilania 380V (nie 360). Ale energia, czy moc czynna będzie takka sama.

Druga sprawa, to sprawność. Zamiana energii elektrycznej na cieplną to chyba jedyna, która ma sprawność równą jeden.

Inna sprawa, że spotkałem się z twierdzeniami, że sprawność może być większa: piece CO ze skraplaniem o sprawności 103 czy 105%; ogrzewanie panelami na podczerwień jest oszczędniejsze niż zwykłym grzejnikiem elektrycznym i podobne bzdury czy nieścisłości.

Wracając do tematu, płyta indukcyjna będzie zużywać mniej mocy na podgrzanie czy gotowanie niż zwykła - nie wiele, ale zawsze.

0
  • #4 10 Lip 2018 20:50
    Borutka
    Poziom 23  

Poza jakimiś wyjątkami, nie ma w domowym użytku płyt indukcyjnych na 380V. Więc dywagacje o oszczędnościach....

0
  • Pomocny post
    #5 10 Lip 2018 21:17
    Andrzej42
    Poziom 24  

Borutka napisał:
    Poza jakimiś wyjątkami, nie ma w domowym użytku płyt indukcyjnych na 380V. Więc dywagacje o oszczędnościach....

Tu chyba chodziło o porównanie...

0
  • #6 10 Lip 2018 22:16
    Zbigniew 400
    Poziom 35  

Nie 380 a 400V

0
  • #7 10 Lip 2018 23:23
    puniek71
    Poziom 9  

Borutka napisał:

To akurat mam w knajpie

A pamiętam że kupiłem do domu zwykłą płytę i podłączyłem ją pod 230v a elektryk zmienił na 380v bo przy podłączeniu na 380v jest dużo bardziej oszczędna a teraz mam indukcję i ciekawe czy jest tak samo jak w zwykłych ?

Dodano po 1 [minuty]:

Andrzej42 napisał:
    Borutka napisał:

Tu chyba chodziło o porównanie...

Dokładnie !!

Indukcja na 230 czy 380v lub wsio ryba ??

Dodam tylko że płyta będzie pracować w knajpie

0
  • #8 10 Lip 2018 23:41
    Borutka
    Poziom 23  

Płyta indukcyjna do użytku domowego to 2N 230/400V. Czyli 2 x 230V, (N+L1, N+L2). I na takim podłączeniu pracuje na swojej pełnej mocy. Podłączenie dodatkowo L3 niczego nie zmienia - jeśli na listwie płyty jest L3, to i tak w środku nie jest podłączony. Nie ma możliwości podłączenia trójfazowego N+L1+L2+L3, takie podłączenie może co najwyżej spalić płytę. Możliwość podłączenia jest jedna i nie ma czego z czym porównywać.
    Być może są jakieś profesjonalne płyty z przeznaczeniem do knajp i do zasilania trójfazowego, ale to nie są te co oglądasz w markecie za 1000 czy 2000zł.

0
  • #9 11 Lip 2018 01:08
    puniek71
    Poziom 9  

Borutka napisał:
    Płyta indukcyjna do użytku domowego to 2N 230/400V. Czyli 2 x 230V, (N+L1, N+L2). I na takim podłączeniu pracuje na swojej pełnej mocy. Podłączenie dodatkowo L3 niczego nie zmienia - jeśli na listwie płyty jest L3, to i tak w środku nie jest podłączony. Nie ma możliwości podłączenia trójfazowego N+L1+L2+L3, takie podłączenie może co najwyżej spalić płytę. Możliwość podłączenia jest jedna i nie ma czego z czym porównywać.
    Być może są jakieś profesjonalne płyty z przeznaczeniem do knajp i do zasilania trójfazowego, ale to nie są te co oglądasz w markecie za 1000 czy 2000zł.

Ok troszkę się nie zrozumieliśmy

Są płyty indukcyjne z podłączeniem:
    1. 230v
    2. 380v/400v

Moje pytanie brzmi :

Czy płyta 380/400v będzie oszczędniejsza od płyty z podłączeniem na 230v

Bo z płytach elektrycznych robiło różnicę jaką płytę kupisz na 230v konsumowała więcej prądu od płyty na 380v

0
  • #10 11 Lip 2018 05:41
    teskot
    Poziom 27  

Tak jak koledzy wcześniej pisali nie ma płyt zasilanych napięciem międzyfazowym 380 (400V). Płyty są zasilane z 2 faz, ale dalej napięciem 230V. Czyli faza L1-zero dla jednej połowy pól oraz faza L2-zero dla drugiej połowy pól. Napięcie międzyfazowe L1-L2 wynoszące 400V nie jest do niczego wykorzystywane. I taką płytę można również podłączyć pod jedną fazę mostkując zaciski L1 i L2, ale w Polsce jest to nie praktykowane. Takie połączenie jest zarezerwowane dla Wielkiej Brytanii, Australii i pewnie innych byłych kolonii Brytyjskich, gdzie do domów nie doprowadza się zasilania trójfazowego. Rozdzielenie faz L1 i L2 powoduje, że dla każdej z nich płynie prąd o mniejszym natężeniu niż dla oby zmostkowanych. To pozwala na użycie przewodu zasilającego o mniejszym przekroju i mniejszej wartości zabezpieczeń. I tylko takie połączenie jest u nas słuszne. Moc pobierana i oddawana jest jednak taka sama w obu przypadkach. Wystąpić mogą jedynie subtelne (niezauważalne) różnice związane z większymi stratami na przewodach zasilających przy podłączeniu jednofazowym.

0
  • #11 11 Lip 2018 08:43
    Borutka
    Poziom 23  

puniek71 napisał:

Ok troszkę się nie zrozumieliśmy

Są płyty indukcyjne z podłączeniem:
    1. 230v
    2. 380v/400V

No właśnie... kolega czegoś rozumie.
    Standardową płytę indukcyjną kupioną w Polsce, można teoretycznie zasilać z jednej fazy i też pracowałaby pełną mocą. Na ogół jednak warunki techniczne mieszkaniowej instalacji elektrycznej na to nie pozwalają.

0
  • #12 11 Lip 2018 08:43
    puniek71
    Poziom 9  

teskot napisał:
    Tak jak koledzy wcześniej pisali nie ma płyt zasilanych napięciem międzyfazowym 380 (400V). Płyty są zasilane z 2 faz, ale dalej napięciem 230V. Czyli faza L1-zero dla jednej połowy pól oraz faza L2-zero dla drugiej połowy pól. Napięcie międzyfazowe L1-L2 wynoszące 400V nie jest do niczego wykorzystywane. I taką płytę można również podłączyć pod jedną fazę mostkując zaciski L1 i L2, ale w Polsce jest to nie praktykowane. Takie połączenie jest zarezerwowane dla Wielkiej Brytanii, Australii i pewnie innych byłych kolonii Brytyjskich, gdzie do domów nie doprowadza się zasilania trójfazowego. Rozdzielenie faz L1 i L2 powoduje, że dla każdej z nich płynie prąd o mniejszym natężeniu niż dla oby zmostkowanych. To pozwala na użycie przewodu zasilającego o mniejszym przekroju i mniejszej wartości zabezpieczeń. I tylko takie połączenie jest u nas słuszne. Moc pobierana i oddawana jest jednak taka sama w obu przypadkach. Wystąpić mogą jedynie subtelne (niezauważalne) różnice związane z większymi stratami na przewodach zasilających przy podłączeniu jednofazowym.

Wnioskuję z twojej wypowiedzi że wsio ryba czy na 230 czy 380v a nawet na 380v może mieć więcej strat na kablach ??

A co do tego co powiedział mi kiedyś elektryk o ZWYKŁEJ płycie że na 380v jest oszczędna na 230v nie, to jakieś bzdety ??

0
  • Pomocny post
    #13 11 Lip 2018 08:47
    Borutka
    Poziom 23  

Nie wiadomo, co ci elektryk podpinał wcześniej. O podłączeniu płyty indukcyjnej masz już napisane wszystko.

0
  • #14 11 Lip 2018 12:42
    teskot
    Poziom 27  

Prz 380V będą MNIEJSZE straty. I zrozum wreszcie, nie będzie oszczędniejsza przy jakimkolwiek podłączeniu. Po prostu przy zasilaniu z 2 faz będzie płynął mniejszy prąd przypadający na jedną fazę, ale sumarycznie moc będzie taka sama. Przypuszczalnie nie zrozumiałeś co elektryk miał na myśli.
    Podsumowując: w Polskich warunkach zasilania kuchnie elektryczne wszelkiego autoramentu o mocy powyżej 3500W podłącza się do zasilania trójfazowego (korzystając z 2 lub w szczególnych wypadkach 3 faz).

0
  • #15 11 Lip 2018 13:37
    vodiczka
    Poziom 43  

Borutka napisał:
    A co do tego co powiedział mi kiedyś elektryk o ZWYKŁEJ płycie że na 380v jest oszczędna na 230v nie, to jakieś bzdety ??
    Dokładnie, to są bzdety a elektryk niedouczony.
    puniek71 napisał:
    Bo z płytach elektrycznych robiło różnicę jaką płytę kupisz na 230v konsumowała więcej prądu od płyty na 380v
    Więcej prądu przy mniejszym napięciu, jeżeli obie miały jednakową moc np. 3kW to żadna z nich nie była oszczędniejsza.
    teskot napisał:
    Prz 380V będą MNIEJSZE straty.
    Gdzie? Jeżeli przewód zasilający będzie dobrany poprawnie to straty będą identyczne lub różnica będzie pomijalnie mała.
    W rachunku za prąd tego nie zauważysz.

0
  • #16 11 Lip 2018 19:09
    teskot
    Poziom 27  

vodiczka; w poście #10 pisałem, że różnica będzie niezauważalna jeśli chodzi o straty więc nie chwytaj mnie za słówka. Próbuję uświadomić autorowi o co chodziło przypuszczalnie elektrykowi. Jeśli użył lakonicznego stwierdzenia, że przy podłączeniu trójfazowym płyta będzie pobierała mniejszy prąd to pewno autor wątku zinterpretował to jako większą oszczędność energii. Kończę bo zaczyna się lanie wody.

0
  • #17 11 Lip 2018 20:23
    vodiczka
    Poziom 43  

teskot napisał:
    vodiczka; w poście #10 pisałem, że różnica będzie niezauważalna jeśli chodzi o straty więc nie chwytaj mnie za słówka.
    Nie łapię bo czytałem post 14, nie 10 a w dziesiątce brak wzmianki o niezauważalnej różnicy.
    Morał - należy czytać wszystkie wpisy w temacie i nie należy powtarzać swoich wypowiedzi w okrojonej formie :)

0
  • #18 11 Lip 2018 21:30
    puniek71
    Poziom 9  

Dziękuję wszystkim za wypowiedzi ja już mam jasność !!

Kupuję 3 płyty po 30cm dwu palnikowe na 230v zamiast jednej 90cm na 380v ze względu na to że jak mi siądzie jedna to mam jeszcze dwie i koszt wymiany to 500zł a jak siądzie jedna 90cm to koszt z 2-3 tyś i płaczę bo nie mam na czym grzać :D

0