Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Sieć WIFI do połączenia dwu domów na odległość ok 80metrów

10 Lip 2018 20:08 1803 43
 • Poziom 11  
  Witam proszę o poradę od praktyka w temacie. Chcę połączyć dwa domy w odległości ok 80mtr (po drodze drzewa i krzaki).
  Mam dwa routery TL WR841N w wersji 9 i 13. Ten z 13 po wgraniu nowego softu może pracować jako wzmacniacz. Pomyślałem że jeden dam jako punkt dostępowy z zewnętrznymi antenami yagi. Router wyjmę z obudowy oryginalnej i zamknę go w puszce hermetycznej zaraz przy antenach a aby nie ciągnąć wiecej kabli zasilę go po kablu ethernetowym (POE). Anteny na szybko obliczyłem w programie Johna Drewa VK5DJ "Yagi Calculator) i wykonałem z elementów izolowanych na belce okrągłej z pręta z włókna szklanego. Całość umocowałem na belce do uchwytu antenowego za oknem.
  Pobiegłem ze smarfonem do tego drugiego domu i myślałem że sygnał wyrwie mi smartfon z ręki :). Nic takiego się nie stało. Nie rezygnuję i z tego co mam chcę zrobić jednak to połączenie. Sygnał jest łapany czasem ale równie często jak się pojawia to też znika. W związku z tym mam do Was kilka pytań na które wujek Google mi nie pomógł:

  1. Może w obie strony zrobić takie cudo z antenami ? tylko po stronie żródła dać jako punkt dostępowy a po stronie odbioru jako wzmacniacz sygnału.

  2. Czy w routerze TL WR841N dwie anteny obsługują transmisję MIMO. Jak widać na zdjęciach anteny podłączyłem za pomocą trafa wykonanego z kabla o impendancji 50 omów. Użycie cienkiego kabla umożliwiło wykonanie transformatora dopasowującego (balonu). Dla tej częstości to jest do wygięcia 41mm. Gdzieś w sieci zobaczyłem anteny ustawione pod katem 45 stopni. Ale gdzie indziej takie anteny są ustawiane pod kątem 90 stopni a także widziałem np obie poziomo lub obie pionowo. To pytanie co o tym ustawieniu decyduje i na co się zdecydować?.

  3. W moim wykonaniu anten wiele do życzenia ma dokładność i ustawienie symetryczne dipola do directorów i współbieżność tych ostatnich. Czy to ma zasadnicze znaczenie dla anteny?. (widziałem dipole anten fabrycznych gprs i też nie są symetryczne w obu osiach, anteny zamierzam powtórzyć z większą dokładnością wykonane na cienkiej rurce wodociągowej 16mm teraz z dipolem otwartym.). No i tu następne czy dipol otwarty nie trzeba stosować symetryzatora i podłączyć obie końcówki dipola otwartego(53om) bezpośrednio do kabla 50om)

  4. Jak to wszystko nie wypali to poradźcie proszę w co gotowego, sprawdzonego i taniego wymyslić (zainwestować) itpw tym domu docelowyp potrzebne jest stabilne wifi bez gniazd ethernet.

  pozdrawiam
  AK
  Sieć WIFI do połączenia dwu domów na odległość ok 80metrówSieć WIFI do połączenia dwu domów na odległość ok 80metrówSieć WIFI do połączenia dwu domów na odległość ok 80metrówSieć WIFI do połączenia dwu domów na odległość ok 80metrów
  ps:
  Temu kto mi pomoze, poradzi chętnie sprezentuję kawałek dobrego kabla do wykonania takich połączeń jak na zdjęciu do lutowania do płytki bez zwarć itp.. To rosyjski termoodpony kabel 50omowy z posrebrzanymi przewodami i oplotem otulony teflonemn włąśnie nadający się do wykonania traf wcz. Parametryjak poniżej, te kable mają ceny od 10zł za metr w górę.:

  Kabel RK 50-2-24 wysokiej jakości termoodporny kabel koncentryczny służy do transmisji sygnałów radiowych, impulsów w sieciach komunikacyjnych. Centralny rdzeń kabla składa się ze skręconych miedzianych, posrebrzanych drutów, izolacja żyły jest wykonana z materiału fluoroplastycznego (Teflon). Zewnętrzna żyła wykonana jest w plecionce wideo wykonanej z miedzianych przewodów posrebrzanych, a zewnętrzna powłoka wykonana jest z przezroczystego fluoroplastiku(teflon).

  Charakterystyka kabla РК 50-2-24
  ---------------------------------

  Liczba żył drutu i ich średnica - posrebrzana linka 7x0,25
  Zewnętrzna średnica kabla wynosi 3,2 mm
  Masa 1 km kabla 24,7 kg
  Impedancja 50 Om
  Współczynnik tłumienia, nie więcej, dB / m, przy częstotliwości 0,2 GHz 0,3
  Elektryczna pojemność 1 metra kabla wynosi 95 pF
  Rezystancja komunikacji 1 metr 320 мОм
  Napięcie początku wyładowań wewnętrznych wynosi 1500 woltów

  Produkt jest przeznaczony do pracy w zakresie temperatur od -60 do 200 ° C. Ciśnienie atmosferyczne wynosi od 0,67 do 294 kPa. Uruchomienie kabla RK 50-2-24 w 200 stopniach Celsjusza 10.000 godzin. Żywotność 15 lat, 95 procent zasobów 15000 godzin pracy. Minimalny promień gięcia dla przechowywania i instalacji wynosi poniżej 5 stopni 40 milimetrów, gdy jest zamontowany powyżej pięciu stopni, promień wynosi 20 milimetrów.

  Obciążenia drganiami w zakresie częstotliwości od 1 do 5000 Hz - przy przyspieszeniu do 400 m / s2 (0,04 kg).
  Obciążenia udarowe
  wielokrotność - przy przyspieszeniu do 1500 m / s2 (0,15 kg);
  Single - z przyspieszeniem do 10000 m / s2 (1 kg).
  Obciążenia liniowe - przy przyspieszeniu do 5000 m / s2 (0,5 kg).

  Maksymalna temperatura robocza, ° С - 200
  Współczynnik tłumienia, nie więcej, dB / m, przy częstotliwości 0,2 GHz - 0,3
  Obciążenia drganiami w zakresie częstotliwości od 1 do 5000 Hz - przy przyspieszeniu do 400 m / s2 (40 g).
  Obciążenia udarowe
  - wielokrotność - z przyspieszeniem do 1500 m / s2 (150 g);
  - pojedynczy - z przyspieszeniem do 10000 m / s2 (1000 g).
  Obciążenia liniowe - z przyspieszeniem do 5000 m / s2 (500 g).
  Minimalny promień gięcia:
  - podczas transportu i przechowywania - 40 mm.
  - przy instalacji w temperaturze 5 ° С i wyższej - 20 mm, poniżej 5 ° С - 40 mm.
  Długość budynku, nie mniej niż 20 m.
  Minimalna długość małych segmentów wynosi 5 m.
  Wydajność elektryczna, pF / m - 96
  Współczynnik skracania długości fali - 1.42
  Rezystancja izolacji elektrycznej, TH-m, nie mniej - 5
  95% zasobów, h - 15 000
  Żywotność kabli więcej niż 20 lat.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Specjalista Sieci, Internet
  Zapomnij o linku na 80m jeśli na drodze są drzewa i krzaki. potrzebna widoczność anten po obydwu stronach linka. Tym bardziej w oparciu o takie druciarstwo. skuteczne linki wykonuje się za pomocą dedykowanych zewnętrznych punktów dostępowych CPE na 2,4 lub 5GHz. Jeden jako AP , drugi Station( AP Client). Polecane Ubiquiti NanoStation LOCO M2, LOCO M5 lub starsze pracujące w G LOCO 2, LOCO5. Ale muszą się widzieć.
 • Pomocny post
  Specjalista Sieci, Internet
  Ja popieram w 100% kolegę wyżej + na TL-WR841N to sobie OpenWrt/Gargoyle wgraj, jest 1000x lepszy jak OFW.
 • Pomocny post
  Specjalista Sieci, Internet
  Zakop lub podwieś światłowód miedzy budynkami i spokój, do tego 2 konwertery i na lata ci wystarczy.
  Burza nie burza i masz spokój,
 • Poziom 11  
  LucekB napisał:
  Zakop lub podwieś światłowód miedzy budynkami i spokój, do tego 2 konwertery i na lata ci wystarczy.
  Burza nie burza i masz spokój,

  Dzięki, Rozważę to dobry pomysł ale muszę znaleźć chętnego do łopaty bo mam 68lat i bolą kości i krzyż :)...dlatego wolałbym link wifi. A nawet takich konwerterów mam kilka z dawnych lat.

  Co do połączenia jak radził Matek.... to czy ktoś mógłby np pożyczyć mi odpowiedni sprzęt do sprawdzenia lub pokazał link do tzw okazji z tym sprzętem :).

  pozdr
  AK
  ps: ale z tymi druciakami (pisałem też że zamierzam się przyłożyć w następnych wersjach i sprawdzić parę z antenami) bo jednostronnie ze smartfonem okazała się klapa. Ale też oczekuję i bym się chętnie dowiedział o ich polaryzacji i np dopasowaniu do kabla 50om w przypadku dipola otwartego.
 • Poziom 26  
  matek451 napisał:
  Zapomnij o linku na 80m jeśli na drodze są drzewa i krzaki. potrzebna widoczność anten po obydwu stronach linka. (...) Ale muszą się widzieć.


  80 metrów, nie osiemset.
  Dwa urządzenia zewnętrzne poradzą sobie śpiewająco.
 • Specjalista Sieci, Internet
  Wiesz w ogóle o czym piszesz ? Dystans to jedno ale podstawą w tworzeniu linka radiowego to widoczność między antenami i zachowanie strefy Fresnela. Autor wyraźnie napisał że po drodze są drzewa i krzaki a ty w ciemno gwarantujesz mu skuteczność linka. Oczywiście jak ustawi anteny tak aby po drodze nie było przeszkód w postaci drzew i zwizuje anteny to link na 80m to żaden problem.
 • Poziom 26  
  Ty tak na serio? 80 metrów?
  Jeżeli podstawą działania jest tylko i wyłącznie widoczność to w jaki sposób laptop na piętrze łączy się z routerem na parterze jak po drodze ma gruby strop z żelbetu? Że o Fresnelu nie wspomnę?

  Cytat:
  Chcę połączyć dwa domy w odległości ok 80mtr (po drodze drzewa i krzaki)

  No jak ma po drodze szpaler kilkusetletnich dębów to zwracam honor. Drzewo drzewu nierówne.
 • Poziom 11  
  Kilka Olch i trzy topole ale nie w szpalerze jakby zasłaniały domy na granicach działek w poprzek. W zimie oba domy są widoczne w lecie to są liście ale tez można coś dojrzeć tak że nie jest to gęstwina kilkusetletniego boru.
  Dziękuję za porady, poproszę jeszcze o te ustawienia anten MIMO (mam nadzieję że w tych routerach TL WR841N są to systemy MIMO) bo nie wiem jak je prawidłowo wzajemnie ustawiać:
  tak : \ / , czy | | , czy -- -- czy też tak | -- może ktoś z Was wie
  a tak przy okazji zapytam o LTE mieszkam w obszarze wiejskim i znajomy uraczył mnie anteną panelową : AT 411W 2x17dBi 1700-2400 MHz tę też uradowany podłączyłem no i klops jest gorzej niż na antenkach fabrycznych modemu-routera. Sprawdziłem że na terenach wiejskich w tym również u mnie T-MOBILE Stacja Rybiny koło Topólki nadaje na 800MHz. Chętnie zamienię na równoważną antenę na pasmo 800Mhz.
  Ale też zapytam kochani specjaliści jeżeli bym dał antenę na pasmo 800 też MIMO to jak te anteny mają być ustawione, skopiuję diagram :
  tak : \ / , czy | | , czy -- -- czy też tak | -- może ktoś z Was wie
  pozdrówka WJ
  ps: będę próbował jeszcze łączyć z obiu stron po wifi.
 • Pomocny post
  Specjalista Sieci, Internet
  W kwestii linka na 80m już się wypowiedziałem, używane Nanostation 5, LOCO 5 z zasilaczem kupisz za 50-80 zł , potrzebne dwie sztuki ale bez żadnej gwarancji że link zestawi się prawidłowo. Co do LTE to najpierw podaj swoją lokalizację, operatora i sprzęt. Trzeba zrobić testy parametrów sygnału, CID BTS-a , pasmo LTE i prędkości.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Pomocny post
  Poziom 26  
  Przy takiej przeszkodzie połączenie bezprzewodowe będzie działać bez najmniejszych problemów ( choć pewnie specjaliści stwierdzą inaczej).
  Jednak radziłbym zastosować gotowe urządzenia np. Ubiquiti nanostation. Używane można kupić na niewielkie pieniądze. Montujesz na zewnątrz ( odporne na warunki atmosferyczne ), zasilanie PoE. Zamontujesz, ustawisz i zapomnisz że są.
 • Pomocny post
  Poziom 37  
  geniusm napisał:
  Przy takiej przeszkodzie połączenie bezprzewodowe będzie działać bez najmniejszych problemów ( choć pewnie specjaliści stwierdzą inaczej).
  Jednak radziłbym zastosować gotowe urządzenia np. Ubiquiti nanostation. Używane można kupić na niewielkie pieniądze. Montujesz na zewnątrz ( odporne na warunki atmosferyczne ), zasilanie PoE. Zamontujesz, ustawisz i zapomnisz że są.

  Jeśli niedające się przewidzieć spadek prędkości, wzrost pingu oraz spadek CCQ nie jest dla Ciebie problemem, to może się zdarzyć tak, że "bendzie działać".
 • Poziom 11  
  geniusm napisał:
  Jednak radziłbym zastosować gotowe urządzenia np. Ubiquiti nanostation. Używane można kupić na niewielkie pieniądze. Montujesz na zewnątrz ( odporne na warunki atmosferyczne ), zasilanie PoE. Zamontujesz, ustawisz i zapomnisz że są.


  Ok powiedz z łaski swojej czy takie dwa urządzenia załatwią ten link :
  https://allegro.pl/ubiquiti-nanostation5-ubnt-ns5-5ghz-nanostation-i7449983269.html
  lub to (darmowa dostawa :)) https://allegro.pl/ubiquiti-networks-nanostation-loco-m5-13-dbi-i7322618043.html

  pozdr
  AK
 • Pomocny post
  Poziom 37  
  Andrzej Kmicic napisał:
  geniusm napisał:
  Jednak radziłbym zastosować gotowe urządzenia np. Ubiquiti nanostation. Używane można kupić na niewielkie pieniądze. Montujesz na zewnątrz ( odporne na warunki atmosferyczne ), zasilanie PoE. Zamontujesz, ustawisz i zapomnisz że są.


  Ok powiedz z łaski swojej czy takie dwa urządzenia załatwią ten link :
  https://allegro.pl/ubiquiti-nanostation5-ubnt-ns5-5ghz-nanostation-i7449983269.html
  lub to (darmowa dostawa :)) https://allegro.pl/ubiquiti-networks-nanostation-loco-m5-13-dbi-i7322618043.html

  pozdr
  AK

  Jak masz krzaki i drzewa to wybierz wersje 2.4Ghz. Troche mniejsze tłumienie, będzie źle w mniejszym stopniu.
  A po drugie nikt Ci nie powie, dopoki tego na tych krzakach nie przetestujesz.
 • Poziom 11  
  m.jastrzebski napisał:
  A po drugie nikt Ci nie powie, dopoki tego na tych krzakach nie przetestujesz.

  no tak dlatego chcę spróbować i kupić taki jeden używany komplet. Nawet na 5GHz bo na 2.4GHz nie widzę na Allegro ?. Chciałbym dopytać bo pewnie jakieś materiały znajdę czy taka para urządzeń zadziała jako link doprowadzając do obu ethernet i zasilanie POE czy da się tak skonfigurować.:

  dom1 : modem LTE -> LAN -> Ubiquiti .... Ubiquiti -> LAN -> router np TL WR *$!N -> dom 2
  pozdr
  AK
  ps : zmierzyłem dokładnie na mapie Google i faktycznie jest 75metrów , oko mam jednak dobre oceniając ńa 80mtr. :)

  Sieć WIFI do połączenia dwu domów na odległość ok 80metrów
 • Pomocny post
  Poziom 37  
  Andrzej Kmicic napisał:
  m.jastrzebski napisał:
  A po drugie nikt Ci nie powie, dopoki tego na tych krzakach nie przetestujesz.

  no tak dlatego chcę spróbować i kupić taki jeden używany komplet. Nawet na 5GHz bo na 2.4GHz nie widzę na Allegro ?. Chciałbym dopytać bo pewnie jakieś materiały znajdę czy taka para urządzeń zadziała jako link doprowadzając do obu ethernet i zasilanie POE czy da się tak skonfigurować.:

  dom1 : modem LTE -> LAN -> Ubiquiti .... Ubiquiti -> LAN -> router np TL WR *$!N -> dom 2
  pozdr
  AK

  Zadziała w teorii, tzn jeśli chodzi o funkcjalność urządzen. Czy przez Twoje drzewa i krzaki zadziała - tego się dowiesz jak spróbujesz.
 • Specjalista Sieci, Internet
  Wbrew temu co gwarantował ci jeden z biorących udział w dyskusji raczej w tych okolicznościach możesz zapomnieć o moście WiFi przez ten gąszcz. Nie odpowiedziałeś na moje pytania na temat LTE. Rozumiem że chcesz udostępnić ten internet w drugim budynku ?
 • Poziom 26  
  matek451 napisał:
  raczej w tych okolicznościach możesz zapomnieć o moście WiFi przez ten gąszcz.


  Życzę z całego serca autorowi aby spróbował i opisał swe wrażenia na forum bo inaczej widzę zakrzyczą mnie eksperci. Poza tym polecam wybrać się na weekendzie na spacer do parku i zobaczyć jak wygląda topola widziana z ziemi. Zupełnie inaczej niż na zdjęciu lotniczym/satelitarnym.

  m.jastrzebski napisał:
  Jak masz krzaki i drzewa to wybierz wersje 2.4Ghz. Troche mniejsze tłumienie, będzie źle w mniejszym stopniu.


  2,4 GHz znacznie lepsze na krzaki ale - zazwyczaj 2,4 znacznie bardziej zaszumione. Trzeba by wybadać eter.

  matek451 napisał:
  Wbrew temu co gwarantował ci jeden z biorących udział w dyskusji


  Nie odpowiedziałeś na moje pytanie - co z żelbetowym stropem?
  Zresztą tak - jeżeli jak twierdzi autor w zimie wszystko widać a w lecie jest sito z gałęzi to ja mu to gwarantuję.

  m.jastrzebski napisał:
  Jeśli niedające się przewidzieć spadek prędkości, wzrost pingu oraz spadek CCQ nie jest dla Ciebie problemem, to może się zdarzyć tak, że "bendzie działać".


  Czyli rozumiem że urządzenia WiFi albo działają z maksymalną prędkością albo nie działają wcale/słabo? Nie ma czegoś takiego jak "Modulation and Coding Scheme" (MCS)? Jest tylko full albo bieda?
  Ubiquiti na 40 MHz kanale w podwójnej polaryzacji spina się na 300Mbps. Wiadomo - do tego potrzebne dobre warunki. Ale może to co uzyska autor przekroczy jego potrzeby nawet w kiepskich warunkach? Może autor woli mieć od czasu do czasu lekki spadek prędkości niż kopać 80 metrów rowu?

  Poza tym uważam że powinniście przeczytać uważnie jeszcze raz to co napisał autor w pierwszym poście a nie obruszać się że ktoś miał czelność mieć inne zdanie. Dla przypomnienia:

  Andrzej Kmicic napisał:
  Sygnał jest łapany czasem ale równie często jak się pojawia to też znika.


  Autor na domowej roboty antenie z jednej i smartfonie z drugiej pisze że coś łapie ale tnie a wy się upieracie że na urządzeniach CPE odpowiednio ustawionych nie zadziała. No do mnie to po prostu nie przemawia. Sorry.
 • Poziom 11  
  matek451 napisał:
  Nie odpowiedziałeś na moje pytania na temat LTE. Rozumiem że chcesz udostępnić ten internet w drugim budynku ?

  Tak chcę udostępnić również internet i podłączyć tamTV korzystam czesto z gościny w tym drugim budynku i chciałbym też korzystać tam z WiFi,
  Odległość do stacji bazowej ok 3km, (Jezioro Czarny Bród <-> Stacja Żabiniec (Rybiny) gmina Topólka Kujawsko Pomorskie., stacja jest w zasięgu widoczności.
  Modem router to DWR921 z antenek wkręcanych 5dBi , z półki przy oknie , pokazuje sygnał LTE na poziomoie 55-60%
  program na Androidzie w oknie ze smartfona z ręki, pokazuje :
  Sieć WIFI do połączenia dwu domów na odległość ok 80metrówSieć WIFI do połączenia dwu domów na odległość ok 80metrów
  właściwie to LTE działa ale gdyby mogło działać lepiej to nie mam nic przeciw, dlatego obdarowali mnie anteną ale znajomi mieszkają w miescie i tam obowiązuje zdaje się inne pasmo. i ta antena nic nie daje jest o 10-15% gorzej. Myślę że warto spróbować.
  Tam nie widać ale Band jest 20, w innym testerze smartfona spisałem też : AFOD PCI 002, TAC 54702
  pozdr AK

  ps:
  Jeszcze jedno gęstwinę widać na zdjęciach z satelity ale przez liście widać domy wzajemnie tak że z góry to wszystko jest zielone i gęste a korony dużych topól są już w niebie więc tak bardzo nie przeszkadzają, Ciekawostką jest że na zdjęciu z satelity widać kolistą ścieżkę którą wydeptał mój pies biegając swoją trasą wokół domu :).

  Drodzy respondenci, wyjdę na fajtapę ale przydarzył mi się wypadek przy pracy na Allegro miałem otworzonych kilka aukcji na ubiquiti i wybrałem to co podałem tam w opisie przedmiotów jest że są to urządzenia na 100% sprawne i sprawdzone. Ale jak poszedłem po smartfon do zapłaty musiałem kliknąć na inną zakładkę (aukcję) i kupiłem dwie sztuki uszkodzone na innej aukcji. Napisałem do wystawiajacego prośbę o anulowanie zakupu i zwrot kasy ale zupełnie nie wiem co należy zrobić w takim przypadku. Dla mnie to dużo bo mam tylko emeryturę a żona mnie zabije jak przeleje drugi raz. Czy ktoś wie co należy zrobić aby to odkręcić ?.
 • Pomocny post
  Specjalista Sieci, Internet
  Na 80m zadziała bezproblemowo. Może nie na samoróbkach, ale na UBQ Nanostation przy ręcznie ustawionym MCS-0 lub MCS-1 działać będzie na 100%.
  Światłowód możesz też podwiesić. Przewód napowietrzny z włóknami G657A to koszt 200zł (z odciągami i zaspawanymi złączami). Media konwertery kolega podobno już ma.
 • Pomocny post
  Poziom 26  
  Andrzej Kmicic napisał:
  Napisałem do wystawiajacego prośbę o anulowanie zakupu i zwrot kasy ale zupełnie nie wiem co należy zrobić w takim przypadku. Dla mnie to dużo bo mam tylko emeryturę a żona mnie zabije jak przeleje drugi raz. Czy ktoś wie co należy zrobić aby to odkręcić ?.


  Liczyć na dobrą wolę sprzedającego.
 • Specjalista Sieci, Internet
  @geniusm z tobą nie dyskutuję, nie odpowiadam na głupie pytania o zasię routera w domu bo to nijak ma się do sytuacji autora. My mamy poważne wątpliwości czy to zadziała, ty mu gwarantujesz skuteczny link na 75m gdzie 50-60m to krzaki, olszyny i topole. Byłeś , widziałeś te drzewa i to sito między nimi? Jakie parametry sygnału mu gwarantujesz na 2,4GHz z Nanostation 2, jak to przełozy się na stabilność linka i prędkości bo to tez chyba wiesz? Ale tu wybór zostawiam autorowi, swoje zdanie wyraziłem. A co do LTE to jest tragedia, parametry sygnału nie gwarantują stabilnego linka z przyzwoitymi prędkościami. To faktycznie BTS Rybiny i LTE800 z niego, niski SINR więc przy tym sygnale pewnie nie za szybko, BTS może być mocno obciążony. Jaki DL/UL wieczorami? DWR-921 słaby ale do LTE800 wystarczy. Co do anteny to masz antenę sprowadzaną z Chin przez Lechpol , sprzedawana przez handlarzy pod różnymi markami. Działa na 1800-210MHz, pracuje na LTE1800, LTE2100 i 3G z UMTS2100. Zysk około 15dBi oczywiście pomniejszony o tłumienie kabli i złącz. Nie pracuje na 800MHz co więcej tłumi sygnał. Masz dwie możliwości jej wykorzystania jeśli się okaże że BTS LTE800 T-Mobile w Rybinach jest zapchany. Warto by sprawdzić pod nim na twoim kierunku z telefonem i pokazać screeny z NCI oraz zrobić testy DL/UL wieczorem. Taki test przy optymalnym sygnale pokazuje jak obciążony jest BTS i czy jesteś w stanie uzyskać z niego przyzwoite prędkości i czy jest sens zakupu anteny na 800MHz w celu poprawy sygnału u ciebie. Jeśli nie to korzystasz z tej anteny Dual LTE1800-2100MHz ustawionej na Rybiny. Pierwsze rozwiązanie to ustawić na DWR-921 tylko 3G aby połączył się z Rybinami na UMTS2100HSPA+DC bo to pasmo ma na tym BTS-ie T-Mobile. w teorii DC pozwala na DL do 42Mb/s a w wielu lokalizacjach działa lepiej niż zapchane LTE800 T-Mobile. Druga opcja to BTS NetWorks Sadlno gdzie działa LTE180NetWorks( prócz niego tez LTE800 T-Mobile i agregacja LTE1800+800), można spróbować ustawić antenę na niego i potestować LTE1800 z niego. Niestety ale na DWR-921 nie wymusisz konkretneo pasma LTE a agregacji LTE-A i tak nie obsługuje. Na koniec gdybyś miał antenę na LTE800 mógłbyś tez sprawdzić LTE800 z Sadlna lub z Dworcowej w Piotrkowie Kujawskim, możliwe że te BTS-y są mniej obciążone i dadzą lepsze prędkości.. Ale najpierw wystaw telefon za okno i zrób speedtest DL/UL z Rybin i pokaż wynik. Ten internet chcesz dzielić w drugiej lokalizacji za tymi drzewami? PS. Optymistom z linkiem przez te gąszcza proponuję link https://www.google.com/maps/place/88-230+Winc...ed5:0xcf03c0b95630b169!8m2!3d52.5!4d18.616667
 • Pomocny post
  Poziom 26  
  matek451 napisał:
  My mamy poważne wątpliwości czy to zadziała, ty mu gwarantujesz skuteczny link na 75m gdzie 50-60m to krzaki, olszyny i topole. Byłeś , widziałeś te drzewa i to sito między nimi?


  Andrzej Kmicic napisał:
  Jeszcze jedno gęstwinę widać na zdjęciach z satelity ale przez liście widać domy wzajemnie tak że z góry to wszystko jest zielone i gęste a korony dużych topól są już w niebie więc tak bardzo nie przeszkadzają,


  Masz rację, szkoda dyskutować.
 • Specjalista Sieci, Internet
  A spojrzałeś sobie na zdjęciu z linka jak to wygląda?Google nie kłamią, pierwsza linia drzew jest około 5m od domu.
 • Poziom 11  
  Drodzy respondenci, nie ma co kruszyć kopii. Napaliłem się to kupie tę stację 100zł już utopiłem kupując złom więc pewnie pokombinuję i drugą jakoś wytłumaczę żonie żem dał ciała. Napisałem do Pana z Allegro może zrozumie starego i da się jakoś wycofać z tego zakupu. Dam znać a jak poszło, a jak będzie licho z tym linkiem to poproszę chłopców z okolicy i się przystrzyże nieco olszyny i zrobi okno na świat. A jak to nic nie da to się przerzuci włókno z mediakonwerterami... Dam znać jak poszło i czy postrzyżyny coś dały :).
  Dziękuję wszystkim za pomoc i bardzo cenne wskazówki. To bardzo ciekawy temat (choć znam ciekawsze :)) i może są jeszcze inne zdania, no i czekam na te wskazówki o polaryzacji na LTE.
  Aha jeszcze jedno z tą anteną dostałem modem Huawei B593U12 czy on jest lepszy ?. i da się tam wymusić pasmo ?.
 • Specjalista Sieci, Internet
  Póki co na twoim miejscu skupiłbym się nad poprawą LTE, żebyś ewentualnie miał co dzielić w dwóch lokalizacjach. Nic nie napisałeś o tym jakie teraz masz prędkości na LTE800 z Rybin, pokaz jakiś speedtest z godzin wieczornych. Musisz tez wiedzieć ze T-Mobile sprzedaje teraz internet bez limitu za małe pieniądze, przybywa użytkowników, rosa tez ich transfery więc prędkości mogą spadać. Dzieje się to szczególnie tam gdzie ma tylko LTE800 i mało BTS-ów w okolicy. W tym drugim domu potrzebujesz tez internetu skoro budujesz most WiFi ? Ile danych potrzebujesz, a nie myslałeś o drugiej ofercie ? Ja mam dla ciebie rozwiązanie, tanie z wykorzystaniem sprzętu który masz czyli B593u-12 i tej anteny do niego. Choc to słaby router, bez możliwości wymuszania pasm LTE ale znalazłbym mu zastosowanie dla innego dostawcy. Koszt za minimum 100GB na LTE 5-15 zł /m-c bez umowy. No i co do most to ja nie zabraniam ci próbować ale jak ktoś daje ci w tych warunkach 100% gwarancję nie pisząc przy tym jakie osiągniesz na dodatek prędkości na Nanostation 2 to watpię.
 • Poziom 11  
  Czemu optuję za połączeniem. Mam bez limitu od kilku lat to jakby spadek po firmie który kontynuuję. Potrzebuję ten link przeważnie przez 4-5 miesięcy ciepłych (letnich, póżna wiosna i wczesna jesień) dlatego utrzymywanie co miesięczne jest nieopłacalne (8miesiecy zero użytkowania). Poza tym jak mam gości to nie użytkują intensywnie, czasem jakieś filmiki, coś tam w smart-TV, youtube a tak to smartfonami meczą pocztę, facebooka i twittera. Nawet bez umowy to co miesiąc trzeba pamiętać i płacić . Jak ten link nie wyjdzie to poproszę może o wskazanie tego operatora może ma opcję ważności przez rok.
  Teraz wieczorem speedtest.pl pokazuje D:7M, U1.2 Ping 32ms. W dzień mam :20M,U1..2M a ping podobnie ko 30mS, nic specjalneo wiec myślałem że antena załatwi sprawę. Dziś jest gorzej z transferem bo za oknem intensywnie leje.
  pozdr
  AK
 • Pomocny post
  Poziom 35  
  Ja po przygodach w podobnym terenie jednak polecam raz napracować się więcej przy układaniu światłowodu, niż 3 razy poprawiać radiolinię i nadal być wkurzonym z jakości połączenia radiowego.
 • Poziom 11  
  IC_Current napisał:
  Światłowód możesz też podwiesić. Przewód napowietrzny z włóknami G657A to koszt 200zł (z odciągami i zaspawanymi złączami). Media konwertery kolega podobno już ma.

  Konwertery mam wielomodowe więc i kabel też pewnie muszę poszukać wielomodowy na conajmniej 1 parę...Jakby ktoś coś taniego miał, widział to proszę o kontakt.
  Szyszkownik Kilkujadek napisał:
  Ja po przygodach w podobnym terenie jednak polecam raz napracować się więcej przy układaniu światłowodu, niż 3 razy poprawiać radiolinię i nadal być wkurzonym z jakości połączenia radiowego.


  Dzięki oczywiście rozważę zdecyduję oczywiście wszystko zależy też od postawy sąsiada czy da kopać przy płocie jego działki. Porozmawiam z nim. Rozmawiałem z Panem na Allegro, załatwi sprawę pomyłki przy zakupie i wycofa zakup i zwróci kasę. No to coś się wreszcie udało :).... I teraz znów kusi mnie kupienie i spróbowanie dobrej pary stacji. Postanowione kupuję a włókno jako plan awaryjny.
  pozdrawiam
  AK
 • Specjalista Sieci, Internet
  Moje zdanie znasz, szkoda jednak że nie reflektujesz na rozwiązanie drugiego dostawcy internetu w tym drugim domu dla gości. Sprzęt masz, pre-paid bez umowy koszt wręcz symboliczny( 5/15 zł/m-c) jak za 200GB/m-c z pełną, dostępną u ciebie prędkością LTE. Zarządzanie usługa to 2-3 minuty on line na m-c. No i zasięg najlepszy bo BTS po drugiej stronie jeziora Głuszyńskiego w Głuszynku. Podstawowa zaleta to przy takim internecie jak teraz gdzie DL 7Mb/s to nie ma co dzielić na wielu użytkowników. Jak nawet ten most na Wifi zadziała to w takich warunkach z tych 7Mb/s goście będą mieli jakiś ułamek z tego. Ale ty raczej moich porad nie uwzględniasz.