Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz Yamaha CA-V2 - napięcie stałe na wyjściu końcówek

Maciekzfnatic 10 Jul 2018 20:17 1176 14
    Maciekzfnatic
    Level 5  
    Witam, wyłączając wzmacniacz Yamaha CA-V2 wszystko działało, dziś po włączeniu przekaźnik nie załapał, a po zmierzeniu napięcia w obu kanałach jest po -25V na wyjściu... Pomierzyłem tranzystory pary różnicowej, lustra prądowe, drivery, i tranzystory mocy, na mierniku wszystko wygląda jak powinno, gdzie szukać usterki?

pozdrawiamWzmacniacz Yamaha CA-V2 - napięcie stałe na wyjściu końcówek
    Krzychu7
    Level 40  
    Zasilacz dostarcza oba napięcia (dodatnie i ujemne względem masy) ?
    Maciekzfnatic
    Level 5  
    Tak, napięcia w porządku - na wyjściu jest 25V... Układ zabezpieczeń działa jak powinien.
    SlawekKedra
    Level 42  
    Zmierz napięcia na kondensatorach C469, C478, C471, C472 oraz na emiterze TR429
    Maciekzfnatic
    Level 5  
    Już sprawdzałem, niestety wydaje mi się, że wszystko w porządku :D
    Na emiterze i kondensatorze 469 jest około -39V
    Na kondensatorach 471,472 36V
    478 20V
    SlawekKedra
    Level 42  
    Proponuję w takim razie abyś pomierzył napięcia na wszystkich wyprowadzeniach tranzystorów w obszarze który znajduje się na wklejonym powyżej schemacie. Wpisz te napięcia w schemat.
    SlawekKedra
    Level 42  
    Zmierz jeszcze napięcie na R439, bezpośrednio na jego końcówkach
    Maciekzfnatic
    Level 5  
    Hmmm... faktycznie na samym rezystorze jest 140mV,
    względem masy - środkowego odczepu uzwojenia (i obudowy jednocześnie) jest -24,2V...
    Czy te "dwie masy" nie powinny być jakoś połączone? Na schemacie łączy je jedynie kondensator
    Wzmacniacz Yamaha CA-V2 - napięcie stałe na wyjściu końcówek
    SlawekKedra
    Level 42  
    Maciekzfnatic wrote:
    Czy te "dwie masy" nie powinny być jakoś połączone?

Tak, powinny być połączone i połączone były, kiedy układ działał poprawnie. Tak więc będziesz musiał w jakiś sposób odnaleźć miejsce, gdzie ta masa została utracona i przywrócić to połączenie. Raczej nie łącz tych mas jakimś dodatkowym drutem czy czymś takim. To powinno być oryginalne połączenie. Czasem masy się łączą przez obudowę poprzez śrubki którymi przykręcona jest płytka do obudowy a czasem w inny sposób.

Dodano po 2 [minuty]:

Maciekzfnatic wrote:
    Na schemacie łączy je jedynie kondensator

To bez znaczenia. Schematów nie należy traktować jak wyrocznię ponieważ i tam zdarzają się błędy.
    Maciekzfnatic
    Level 5  
    No dobrze, ale czy połączenie tego drutem coś może zaszkodzić?? Wiadomo, że może to powodować brumy etc, ale chciałbym na początek tylko się upewnić, czy to tego wina
    SlawekKedra
    Level 42  
    Maciekzfnatic wrote:
    ale chciałbym na początek tylko się upewnić, czy to tego wina

To wynika z tego co zmierzyłeś ale jeśli potrzebujesz to sprawdzić drutem to możesz to zrobić z tym, że jak wspomniałeś mogą pojawić się brumy
    Maciekzfnatic
    Level 5  
    Ehh... no tak, zapomniałem o istotnym szczególe, otóż wymieniłem oryginalny potencjometr, który miał balans i głośność na 2 ośkach na 1 podwójny tylko od głośności, pierwotnie był on na płytce, którą wyrzuciłem... to ona łączyła masy... dziękuję za pomoc :)
    fzyga43
    Level 22  
    Sprawdź czy dochodzi masa przez śrubę mocującą gniazda wejściowe chinch.Tam powinno być połączenie z masą układu.
    Maciekzfnatic
    Level 5  
    Połączyłem masy w miejscu, gdzie oryginalnie łączyła je płytka i działa :)