Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przepis o układaniu przewodów w peszlach na korytach

Tom-el 10 Lip 2018 20:36 489 11
  • #1 10 Lip 2018 20:36
    Tom-el
    Poziom 5  

Witam mam pytanie do osób będących na bieżąco z przepisami. Dziś po spotkaniu z koordynatorem na budowie dostałem informacje że mam wszystkie przewody które są układane na korytach metalowych lub drabinkach kablowych układać w peszlach czy ktoś słyszał o takim przepisie? Nie potrafił mi podać dokładnie co to za przepis(przypuszczam że coś pokręcił a ponieważ zacząłem dociekać zbył mnie i powiedział że w wolnej chwili podeśle). Chciałbym się dowiedzieć czy jest taki przepis ponieważ zaczynam wykonywać instalacje i nie chciałbym później tego błędu poprawiać. Z góry dzięki za odpowiedź

0 11
  • #2 10 Lip 2018 20:43
    pol102
    VIP Zasłużony dla elektroda

A jak się to ma do bezpieczeństwa (przeciw)pożarowego? Blacha i RKGL?

0
  • Pomocny post
    #3 10 Lip 2018 20:48
    mawerix123
    Poziom 36  

Tom-el napisał:
    wszystkie przewody które są układane na korytach metalowych lub drabinkach kablowych układać w peszlach czy ktoś słyszał o takim przepisie?

Nie ma takiego przepisu a nawet taki sposób jest bez sensu dodatkowo przy mocowaniu pionowym do drabin niebezpieczny bo jest mocowany tylko peszel a przewód w nim już nie więc przyciąganie ziemskie robi swoje ;)

0
  • #4 10 Lip 2018 20:56
    Tom-el
    Poziom 5  

Właśnie nie wiem jak. Jak koryta są z klasą p-poż to wydaje mi się że i peszel musiał by mieć taką samą /lub wyższą klasę p-poż. Ogólnie to zastanawiam się po co w takim razie kłaść koryta przecież można wszystko wykonać w RL-kach. Efekt końcowy ten sam tylko mniejszy koszt materiału(koryto metalowe + peszel na pewno będzie droższe od RL-ki) Problem tylko w tym że on (koordynator-elektryk emeryt) uparł się na koryta i peszle.

Dodano po 2 [minuty]:

Będę starał się wyciągnąć od niego ten przepis może się czegoś nauczę :-) napiszę jaki będzie finał całej tej sytuacji pozdrawiam

0
  • #5 10 Lip 2018 21:04
    mawerix123
    Poziom 36  

Tom-el napisał:
    Problem tylko w tym że on (koordynator-elektryk emeryt) uparł się na koryta i peszle.

To że się uparł to jego sprawa... u mnie inspektor uparł się że blok o przydziale mocy 60 kW ma być zasilony przez układ pomiarowy bezpośredni :D

Masz projekt :?: jest w nim taki zapis :?:

0
  • #6 10 Lip 2018 21:42
    plum1978
    Poziom 19  

Teoretycznie miał rację, bo występują liczniki Landisa , bezpośrednie do 120A -) . Mi kiedyś inspektor nakazał połączenia wyrównawcze miejscowe armatury , gdzie zasilania ( wodne ) były wykonane PEX-em

0
  • #7 10 Lip 2018 22:36
    mawerix123
    Poziom 36  

plum1978 napisał:
    Teoretycznie miał rację, bo występują liczniki Landisa , bezpośrednie do 120A -)

Nie miał racji, bo bierze kapuche za pilnowanie wykonania zgodnie z projektem a nie jego "widzi mi się" układ jest zaprojektowany pół pośredni i taki jest zatwierdzony w ZE... za ten i kilka innych problemów z jego strony finalnie inwestor podziękował inspektorowi za usługi.

Koniec offtopa.

0
  • #8 10 Lip 2018 23:49
    Tom-el
    Poziom 5  

W projekcie nic takiego nie ma jest tylko wzmianka że: "kabel zasilający budynek ma być wprowadzony przez przepust w rurze osłonowej typu Arot uszczelnionej z obu stron"

0
  • #9 14 Lip 2018 13:05
    markus-19
    Poziom 16  

Czyli przejścia przez ściany, ewentualnie w osłonie od drabinki do miejsca docelowego, zależnie od sposobu ułożenia. Wyobraźcie sobie nawlekanie 50m😁. Choć "gotowce" co prawda jakieś tam istnieją...

0
  • #10 16 Lip 2018 20:50
    Tom-el
    Poziom 5  

markus-19 napisał:
    Wyobraźcie sobie nawlekanie 50m😁. Choć "gotowce" co prawda jakieś tam istnieją...

Wiesz wyobrażam sobie bo robiłem takie tematy prowizorka budowlana 200 m 5x16
    ziemnego kabelek w rurze osłonowej cały od złącza do rozdzielni budowlanej. Inny temat że po 2 tygodniach kabelek został uszkodzony koparką przez pana który: Myślał że to stare i nie potrzebne. A był jak to zakładaliśmy

0
  • #11 16 Lip 2018 21:10
    Akrzy74
    Poziom 39  

Tom-el napisał:
    Dziś po spotkaniu z koordynatorem na budowie dostałem informacje że mam wszystkie przewody które są układane na korytach metalowych lub drabinkach kablowych układać w peszlach czy ktoś słyszał o takim przepisie?

Osobiście nie słyszałem o takim zapisie, ale należy zastosować połączenia wyrównawcze miejscowe, dodatkowo np. RCD 300mA i inne środki zapobiegawcze/ ochronne. Jak sądzę, koordynatorowi i jego "specjaliście" pomyliły się peszle z połączeniami wyrównawczymi miejscowymi. :lol:
    Ktoś może powoływać się na obostrzenie p.poż. ale wtedy powinien zastosować np. inny system prowadzenia przewodów. - Koryta kryte, obwody bezpieczeństwa z wykorzystaniem specjalnych przewodów niepalnych/ trudnopalnych.

0
  • #12 16 Lip 2018 21:20
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Niech pan koordynator te przewody ułoży w peszlach.
    Życzę powodzenia.

Przepis o układaniu przewodów w peszlach na korytach Przepis o układaniu przewodów w peszlach na korytach

Ale niektóre kable (w niektórych miejscach) układa się w specyficzny sposób :D :

Przepis o układaniu przewodów w peszlach na korytach

0