Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Sterowanie silnika samochodów w autodromie w wesołym miasteczku

!katun! 10 Jul 2018 22:45 735 3
Relpol
 • #1
  !katun!
  Level 22  
  Witam, przy okazji remontu samochodzikow z autodromu w lunaparku (hala z autkami którymi można się zderzac) zastanawiam się nad przerobieniem całego układu sterowania. Trochę danych:
  Typ autka: reverchon cobra(prod. Francja)
  Zasilanie: 96V DC, plus autko zbiera z siatki za pomocą pantografu, minus z podłogi stalowej (kółko ze szczotki drucianej w podwoziu autka)
  W momencie naciśnięcia pedału gazu (z pomocą mikrostyku za pedałem) zasilana jest cewka stycznika (prąd znamionowy stycznika 100A). W tym momencie zasilany jest silnik (po drodze jest jeszcze opornica). Instalacja dodatkowo jest połączona z wrzutnikiem, przewidziane jest ciągłe podawanie napięcia na autko (dzięki czemu stale świeci), a w momencie wrzucenia żetonu podawane jest napięcie na mikrostyk przy pedale gazu.
  Ale ja tego nie używam.
  W związku z tym, że nie korzystam z żetonów (załączam ręcznie napięcie na siatkę), i cały układ jest baaaaaaardzo awaryjny (ciągle wstrząsy i stycznik kompletnie nienadający się do tej roli- często dzieci naciskaja i puszczają pedal w Odstępach 1-2sekundy) chciałbym zmontować układ oparty o elektronikę. Cała idea ma wyglądać tak:
  Autka maja stałe zasilanie na siatce 24V DC( dzięki czemu działa oświetlenie, układ puszcza to napiecie tylko na swiatla ). W momencie załączenia napięcia właściwego 96V zasilanie idzie na mikrostyk przy pedale gazu, jednocześnie układ opuszcza napięcie do oświetlenia do 24v (przyjmijmy prąd do osw 1A więc tu wystarczy rezystor). Po wcisnieciu pedału gazu załączane jest napięcie na silnik, tylko za pomocą czego? Nie chce stycznika, próbowałem kilku, w tym te od wózków widłowych, wszystko jest na chwilę. Wiem, że ktoś w Czechach zrobił układ oparty tylko na elektronice, nie było żadnego stycznika, ale kompletnie nie wiem co zastosować.
  Jeśli trzeba, mogę zrobić zdjęcia, choć w zasadzie nie ma czego. Schemat elektryczny fabryczny mam, ale myślę że nie jest potrzebny.
 • Relpol
 • #3
  !katun!
  Level 22  
  O, to jest to, czego szukałem. Dzięki.
 • #4
  !katun!
  Level 22  
  O, to jest to, czego szukałem. Dzięki.

  Dodano po 31 [sekundy]:

  Stycznik elektroniczny (SSR)