Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja elektryczna - różnicowka i (lub) zerowanie

Luniz89 11 Lip 2018 06:27 477 9
  • #1 11 Lip 2018 06:27
    Luniz89
    Poziom 4  

Witam. Jestem na etapie modernizacji instalacji elektrycznej w mieszkaniu mojej mamy (przewody aluminiowe). Wymieniłem prawie wszystkie przewody na 3 żyłowe z wyjątkiem jednego pokoju, w którym był remont jakieś 10 lat temu i są tam obecnie przewody miedziane, dwu żyłowe, a gniazdka bez bolca. Podłączony jest tylko telewizor i ładowarka (urządzenia 2 klasy ochronności.) Teraz wyjaśnię na czym polega problem.
    Miesiąc temu złożyłem w zakładzie energetyki (Tauron) wniosek z zapytaniem jaki układ sieci dochodzi do bloku mieszkalnego? Do dnia dzisiejszego zero odpowiedzi. Czekam również na zezwolenie o wymianę przewodu zasilającego instalacje. Z licznika, który mieści się na klatce schodowej do nowej rozdzielni w mieszkaniu jest 1,5 metra. Do budynku dochodzi przewód 5 żyłowy, z czego jest zrobiony ,,pen" i idzie w pionie dalej aluminium na liczniki. Do licznika dochodzi tylko L i N, za licznikiem są obecnie dwa bezpieczniki, 16A jeden na oświetlenie, drugi na gniazdko. Do mieszkania dochodzą dwa przewody dwu żyłowe aluminiowe.
    Moje pytanie:
    czy do czasu zanim wymienię kabel od licznika do nowej rozdzielni (planowane za 3 tyg) mógłbym w puszce rozdzielić PEN ? Jak można to tak nazwać i tymczasowo połączyć moje nowe obwody trzy żyłowe zabezpieczyć już RCD z eska ? Czy lepiej byłoby nie znając układu sieci zostawić w gniazdkach mój żółto zielony przewód i zrobić jak wcześniej było zrobione klasyczne zerowanie ?

0 9
  • #2 11 Lip 2018 12:12
    zbich70
    Specjalista elektryk

Ja rozumiem, że czasem pisze się na szybko, z telefonu wielkości paczki fajek...
    Na tak niedbały tekst nie spodziewaj się konstruktywnej odpowiedzi.
    Napisz to ponownie, zachowując chociaż minimum zasad polskiej pisowni i odrobinę języka technicznego.

0
  • #3 11 Lip 2018 13:15
    Luniz89
    Poziom 4  

Niestety odrazu po szkole 10 lat temu wyjechałem za granice i nie uzywalem polskiego jezyka technicznego dotąd. Za co przepraszam wszystkich i na tyle ile bylem w stanie to zmienilem. Mam jednak nadzieję,ze ktos zrozumie o co mi chodziło i bedzie w stanie pomoc.

0
  • Pomocny post
    #4 11 Lip 2018 20:49
    plum1978
    Poziom 20  

Jeśli przewód relacji - licznik - rozdzielnia w mieszkaniu jest aluminiowy tak jak piszesz , to jest to przekrój max 4 mm2 - tak się kiedyś budowało, czyli ze względu na przekrój nie możesz go wykorzystać jako PEN zakładając oczywiście , że zasilanie pracuje w zerowaniu.
    Jeśli nie dali Ci odpowiedzi co do układu zasilania , to podjedz do dystrybutora - dawno nie robiłem w Wa-wie , ale maja kilka oddziałów w zależności od dzielnic , wstąp do kierownika majątku sieciowego i on na " planszy " znajdzie stację z jakiej jesteś zasilany i układ sieci po niskim.

0
  • #5 11 Lip 2018 21:08
    Luniz89
    Poziom 4  

bylem u dystrybutora. to powiedziano mi,ze nie udzielają takich informacji i nawet nie moglem wejsc do srodka budynku. Na obecną chwile podlaczylem jak bylo czyli z zerowaniem. A jak wyglada sutuacja ,jesli pozniej bede chcial przerobic na ,,tn-c-s" jesli bedzie taka możliwość. ja moge do licznika pociagnac z mieszkania nawet 5*16 mm 2,ale jesli jest to 4 pietro a w pionie z parteru do licznika ida 2 zyly o przekroju nie przekraczającym 6mm2 czy ma to w ogole jakis sens. z tego co sie orientuje to wtedy pen musi miec min 10mm2.

0
  • #6 11 Lip 2018 21:15
    mawerix123
    Poziom 37  

Luniz89 napisał:
    Do budynku dochodzi przewód 5 żyłowy, z czego jest zrobiony ,,pen"

Z pięciu przewodów zrobili rozdział PEN na pięć przewodów :?:

Luniz89 napisał:
    czy ma to w ogole jakis sens. z tego co sie orientuje to wtedy pen musi miec min 10mm2.

Ma to o tyle sens że ten odcinek od rozdzielnicy do licznika będzie właściwy i w przyszłości nie będzie wymagał wymiany.

0
  • #7 11 Lip 2018 22:46
    Luniz89
    Poziom 4  

Luniz89 napisał:
    Do budynku dochodzi przewód 5 żyłowy, z czego jest zrobiony ,,pen"

Z pięciu przewodów zrobili rozdział PEN na pięć przewodów :?:
    Moderator Topolski Mirosław
    3.1.9. Nie ironizuj i nie bądź złośliwy w stosunku do drugiej strony dyskusji. Uszanuj odmienne zdanie oraz inne opinie na forum.
    Zbędne skasowałem

0
  • #8 11 Lip 2018 22:59
    plum1978
    Poziom 20  

Nie bardzo coś rozumiem - do budynku powinien dochodzić 4*X ( od złącza kablowego ) do RG i tam ewentualnie rozdział na 5*X . Jakieś chaotyczne Twoje posty Kolego. A w " pionie " jaki jest przekrój i ilość żył ?

0
  • #9 12 Lip 2018 13:03
    zbich70
    Specjalista elektryk

Luniz89 napisał:
    Mam jednak nadzieję,ze ktos zrozumie o co mi chodziło i bedzie w stanie pomoc.

Tak, zwłaszcza gdy próbujacych pomóc będziesz wyzywać od debili - post #7, skasowane przez moda.
    Luniz89 napisał:
    bylem u dystrybutora. to powiedziano mi,ze nie udzielają takich informacji i nawet nie moglem wejsc do srodka budynku.

Udzielają bez żadnej łaski. Może rozmawiałeś z ochroniarzem i jeśli też go wyzwałeś od debili, to cię zwyczajnie i bardzo słusznie wyprosił z obiektu.
    Trochę więcej kultury kolego, to tym więcej zyskasz.

0
  • Pomocny post
    #10 12 Lip 2018 19:24
    dasilvaart
    Poziom 14  

Piszący jest bardzo tajemniczy. Świat by się nie zawalił jak by podał nazwę miejscowości - a może ktoś z forumowiczów wie jaki tam jest układ sieci.
    Można wyjść na spacer i podejść do budynku trafostacji lub kilku budynków (obiektów) tych w miarę nowych -tam powinna być etykieta z opisem w jakim układzie pracuje sieć (od kilku lat Tauron wymaga takich tabliczek na stacjach) i to rozjaśni sytuację.

0
  Szukaj w 5mln produktów