Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wrocław C26 i C28. Co to jest???

Bazyl 11 Lip 2018 09:19 399 6
  • #1 11 Lip 2018 09:19
    Bazyl
    Poziom 14  

Oglądając widmo zauważyłem emisję na tych dwóch kanałach, jednak miernik nie identyfikuje sygnału. Wie ktoś co to takiego?

0 6
  • #2 12 Lip 2018 18:27
    irekr
    Moderator

Miernik identyfikuje DVB-C?
    Jest możliwe że masz przykład wycieku jakiejś kablówki, czyli radosną twórczość "intelygentnego" cwaniaczka który podłączył kablówkę do anteny naziemnej by nie przekładać kabli?

0
  • #3 14 Lip 2018 19:49
    Bazyl
    Poziom 14  

Pomiar jest bezpośrednio na kablu idącym z dachu z anteny. Niestety nie miałem na tyle czasu aby wejść na dach i pokręcić anteną. Dałoby mi to pojęcie o kierunku z jakiego idzie sygnał. Co do identyfikacji wiązki to nie rozpoznaje nic znajomego (Televes H30 flex), ale na widmie wygląda to jak typowy cyfrowy MUX. Będę na tej nieruchomości w najbliższych dniach to spróbuję dowiedzieć się czegoś więcej.

0
  • #4 22 Sie 2018 22:10
    Bazyl
    Poziom 14  

Pomiar wykonany na ul. Litewskiej Wrocław. Kierunek najsilniejszego sygnału to niemal równo na południe więc chyba nie jest to emisja z Żórawiny, bardziej Siechnice Ziębice, ale tam nic nie ma. Sygnał mimo dość przyzwoitego poziomu nie jest przez miernik identyfikowany i dekodowany.
    Wrocław C26 i C28. Co to jest???

0
  • Pomocny post
    #5 23 Sie 2018 07:34
    irekr
    Moderator

Możesz przesłać - np na PRV to samo zdjęcie ale nieco większe?
    Delikatnie mówiąc dziwny ten sygnał....

Czy ten Twój wynalazek potrafi odebrać DVB-T2?

A dokładnie na południe stoi Pradziad... ;)

Z tego co wiem to na kanałach 26 i 28 sa nadawane MUX-y w DVB-T2. po 100 kW dookólnie.
    To zapewne w związku z planowanym opuszczeniem kanałów 51 i 53 i uruchomieniem 5G.
    https://cs.wikipedia.org/wiki/Rozhledna_a_televizn%C3%AD_vys%C3%ADla%C4%8D_Prad%C4%9Bd

oraz:
    https://cs.wikipedia.org/wiki/DVB-T2#P%C5%99echodov%C3%A1_s%C3%AD%C5%A5_11

0
  • #6 24 Sie 2018 10:44
    Bazyl
    Poziom 14  

No to wszystko się wyjaśniło dzięki koledze irekr. Mój miernik będzie miał DVB-T2 jak wykupię opcję i odblokuję. 570 PLN netto.

Swoją drogą polityka, gdzie sprzedajemy urządzenie z poblokowanymi funkcjami i dopiero po wpłaceniu kwoty odblokowujemy opcję, jest draństwem. Uruchomienie tej funkcji nie wiąże się przecież z wyposażeniem miernika w dodatkowe układy i prawdopodobnie nie wymagało żadnej "pracy badawczej" ponad to, co zrobiono aby miernik miał DVB-S2. Następnym moim miernikiem będzie coś ze stajni ROVERa.

Wracając do sygnału, na stronie podano że są to częstotliwości "przechodnie". Mam nadzieję, że zmienią je na inne, bo kanał 25 jest we Wrocławiu szczególnie doświadczany. Nie dość, że SFN, to jeszcze sąsiadujący C24 powoduje, że nieraz nie można wystroić wzmacniacza i uzyskać zadawalający odbiór obydwu MUX-ów.
    Jak jeszcze dojdzie emisja na C26 to wyrównanie tego na wzmacniaczu będzie niemożliwe

0
  • #7 24 Sie 2018 13:24
    irekr
    Moderator

Odnośnie draństwa to ja bym to nazwał jeszcze inaczej: [----] Ale producent się na tym przejedzie, jestem o ten fakt spokojny.

Nie jestem ekspertem w języku czeskim ale oznacza to że sa to kanały "do przejścia" z emisjami?.

Nie mogę odszukać na stronach Federalnego Urzędu Sieci z Bonn tabel koordynacji międzynarodowej, ale te kanały są chyba uzgodnione jako docelowe za kanały 51 i 53.

Zresztą we Wrocławiu ma być ciekawie z kanałami do DVB-T2:
    MUX1 k.46
    MUX2 k.47
    MUX3 k.25 bez zmian
    MUX4 k.22
    MUX5 k.33
    MUX6 k.35
    MUX L - tymczasowo k.24 ale przed uruchomieniem MUX1 ze Śnieżnych Kotłów (na k.24) ten MUX ma być przeniesiony na kanały 27 lub 39.

Będzie fajnie.....

Z tego co widziałem to kanały 26 i 28 są już używanie jako SFN na kilkudziesięciu obiektach i większości terytorium Czech. Raczej ich nie ruszą szybko.

0