Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty schemat mieszacza niskich częstotliwości

11 Lip 2018 10:06 345 5
  • Poziom 39  
    Czy ktoś może się podzielić działającym, prostym schematem mieszacza częstotliowści w paśmie akustycznym? Bo takie sygnały nałatwiej mi generowac przy użyciu komputera.

Bawimy się z dzieciem "elektrodowym" oscyloskopem, a teraz mamy na tapecie przemianę częstotliwości.

I nie ukrywam sam jestem ciekawy jak to będzie działać.
  • Poziom 35  
    Mieszaczem może być wiele nieliniowych elementów np. dioda, tranzystor. Widmo na wyjściu mieszaczy może być różne, zależne od konstrukcji. Do takich eksperymentów najlepiej byłoby wykorzystać mnożnik liniowy np. AD633. Nie jest to wprawdzie mieszacz, ale można za jego pomocą pokazać idę przemiany częstotliwości. Łatwo też opisać ten układ matematycznie, bo wystarczy tożsamość trygonometryczna na iloczyn cosinusów.
  • Poziom 35  
    Nie wiedziałem, że AD633 to układ cyfrowy... Poważniej mówiąc jest to specjalizowany układ analogowy. Nic prostszego nie wymyślisz.
    Przygotowanie takich transformatorów dla pasma akustycznego będzie kłopotliwe, nie wspominając już o kwartecie dobieranych diod.
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Takie pasywne mieszacze wymagają sporej amplitudy sygnału. Za pomocą karty dźwiękowej wygenerowanie czegoś takiego będzie niemożliwe, bez dodatkowego wzmacniacza.

Można też wykorzystać tranzystor w układzie OE. Do bazy można dołączyć jeden sygnał, do emitera zaś drugi. Kolektor to wyjście mieszacza.