Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prądnica 4 kW i koło wodne

wladekkostia 11 Lip 2018 12:32 711 15
  • #1 11 Lip 2018 12:32
    wladekkostia
    Poziom 3  

Witam,

posiadam koło wodne na młynie, chciałem kupic prądnice wolnoobrotową 4 kw - 8 kw. Mam do wyboru 230V lub 400V. Którą wybrac dla siebie?. Z tej prądnicy chciałem bezpośrednio zasilić maszyny w młynie, bez magazynowania tej energii w sieci itp.

Czy da się zasilić bezpośrednio urządzenia z prądnicy bez stosowania inwertera bo to ogromne koszty ?.

będę wdzięczny za pomoc

0 15
  • #2 11 Lip 2018 12:46
    SKM 1964
    Poziom 32  

Jak chcesz zasilić kilka silników w młynie , to 8 kW może być za mało . Po drugie jak chcesz uzyskać wymaganą częstotliwość 50 Hz ?? Obroty prądnicy musiały by być cały czas na stałym poziomie ! :|

0
  • #3 11 Lip 2018 12:51
    wladekkostia
    Poziom 3  

prądnice dobiorę do obciązenia pomniejszając jej sprawność. Urzadzenia pobierają ok. 4 kw. prądnica jest 50 Hz. obroty koła są stałe.

0
  • #4 11 Lip 2018 13:20
    hupo
    Poziom 11  

Czemu kolega nie chce założyć instalacji on-grid? Pracowalaby 24h/7dni w tygodniu?
    Przy tak małej mocy jak tu (4kW) możnaby wpiąć inwerter wiatrowy a nie typową turbinę zsynchronizowaną mechanicznie z częstotliwością sieci.
    Może ktoś czytający forum już tak ma to zrobione?

0
  • #5 11 Lip 2018 13:43
    wladekkostia
    Poziom 3  

Ponieważ nie ma tu sieci energetycznej, a najbliższa oddalona jest o jakieś 1,5 km.
    chce wykorzystać koło wodne

0
  • #6 11 Lip 2018 14:07
    hupo
    Poziom 11  

Można użyć UPS double conversion np. taki z O..L..X "UPS COVER PRM 10 kVA" . Utrzyma on dobre parametry sieci bez względu na co co się na niego wprowadzi na wejście (w rozsądnych granicach oczywiście). Ten konkretnie w bieżącej ofercie jest trochę drogi bo nowy. Trzebaby się potargować z oferentem.

0
  • #7 11 Lip 2018 14:10
    prose
    Poziom 32  

@wladekkostia Ja by zainstalował tą 400 V 8 kW w tedy masz 3 fazy, napisz coś więcej o danych technicznych prądnicy.

wladekkostia napisał:
    Czy da się zasilić bezpośrednio urządzenia z prądnicy bez stosowania inwertera bo to ogromne koszty ?
    Da się zasilać jak osiągniesz moc z prądnicy pod obciążeniem twojego zapotrzebowania.

0
  • #9 11 Lip 2018 23:11
    wladekkostia
    Poziom 3  

@prose
    Parametry znamionowe
    Moc SN 4 [kW]
    Napięcie UN 400 [V]
    Prędkość obrotowa nN 400 [n/min]
    Częstotliwość przy nN fN 53 [Hz]
    Sprawność ηN 90 [%]
    Liczba faz 3
    Stopień ochrony IP55
    Rodzaj pracy S1

Czy tylko do tego można wykorzystać inwerter i UPS ?. Nie ma innych rozwiązań energotechnicznych ?

ps. te parametry są dla mniejszej prądnicy ale macie odzwierciedlenie

0
  • #10 12 Lip 2018 08:27
    prose
    Poziom 32  

wladekkostia napisał:
    Czy tylko do tego można wykorzystać inwerter i UPS ?. Nie ma innych rozwiązań energotechnicznych ?

Nie potrzeba UPSa ani inwertera , robisz rozdzielnie, zabezpieczenia i łączysz z odbiornikami, Tak jak byś podłączał się do ZE. Prądnica 8 kW powinna wystarczyć dla twojego zapotrzebowania 4 kW. Zwróć uwagę na prąd rozruchu twoich urządzeń przy obliczeniach,

0
  • #11 12 Lip 2018 11:07
    rafbid
    Poziom 32  

Liczyłeś w ogóle przepływ wody?

0
  • #12 12 Lip 2018 12:02
    prose
    Poziom 32  

rafbid napisał:
    Mądre pytanie. Trzeba też obliczyć czy uruchomi wymaganą prądnicę do pełnej wydajności przy obciążeniu.

0
  • #14 13 Lip 2018 09:41
    ^ToM^
    Poziom 32  

prose napisał:
    rafbid napisał:
    Mądre pytanie. Trzeba też obliczyć czy uruchomi wymaganą prądnicę do pełnej wydajności przy obciążeniu.

Myślę, że przeciętnie koło w młynie rozwijało przy najmniej 2-5 KM. Zatem autor słusznie ustala moc prądnicy. Ja bym na początek spróbował z samą prądnicą bez dodatkowych urządzeń. Ma szanse to zadziałać. Wybrałbym na wyższe napięcie, bo starty w kablach i uzwojeniach będą mniejsze.

0
  • #15 13 Lip 2018 16:27
    JESIOTR1
    Poziom 32  

wladekkostia napisał:
    Z tej prądnicy chciałem bezpośrednio zasilić maszyny w młynie

Jak bezpośrednio to wystarczy przełożenie mechaniczne.
    Prądnica pomimo stałych obrotów turbiny będzie chimerycznym pośrednikiem.
    Nie uzyskasz pełnej wydajności przy obciążeniu.Nadmiar mocy koła wodnego musi mieć duży zapas by zadowolić układ prądnica - silnik przy zachowaniu obrotów znamionowych w granicach wytrzymałości obsługi.

0