Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Porównanie programów do projektowania PCB

Alpaw 11 Jul 2018 13:12 4881 42
    Alpaw
    Level 5  
    Witam
    Chcę zrobić zestawienie wybranych programów do tworzenia płytek PCB.
    Końcowo chcę otrzymać wnioski: który z programów bardziej się opłaca,
    który jest bardziej dostępny, dla jakiego klienta jest dedykowany.
    Niestety wielu informacji nie znalazłem.
    Czy znacie dane, których mi brakuje?
    Czy uważanie, że powinienem skupić się na innych parametrach?
    Czy według was powinienem dobrać inne programy?

Tabelę będę co jakiś czas aktualizował i umieszczał w tym temacie.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

( https://obrazki.elektroda.pl/2203975300_1531307500.png )
    tronics
    Level 38  
    Można dorzucić np. DesignSpark, a poza tym z ograniczeń wersji minimalnych to bardzo ważne jest by podać dla odpowiednich programów "brak użytku komercyjnego" ... Eagle "freeware" czy DipTrace lite NIE pozwalają na projektowanie w celach zarobkowych. Tylko hobby/nauka.
    Co do funkcjonalności można porownać biblioteki komponentów, można porownać opcje autoroutera, routingu manualnego (np. przesuwanie komponetów z połączeniami w eagle a diptrace - duża różnica!) czy dodatkowych funkcji (ulp eagle), prostoty wykonania własnych komponentów itp. ERC czy DRC w każdym z programów. Obsługa różnych formatów. Zagadnień mnóstwo, można pod tym kątem porównywać.
    victoriii
    Level 18  
    Brakuje ci moim zdaniem Circuit Studio i Circuit Maker od Altium. Pierwszy to okrojona i tańsza wersja Designera a drugi jest dostępny free.
    Alpaw
    Level 5  
    Nigdy nie używałem Circuit Maker i ciężko mi go porównać do Altiuma. Mógłbyś przybliżyć różnice?
    Nigdzie nie mogę znaleźć informacji ile kosztują licencję do Altiuma. Macie może informacje na ten temat?
    Podobnie, nie mogę znaleźć informacji o wymaganiach sprzętowych.
    Chivo
    Level 24  
    Dodaj jeszcze PADS Maker i CADSTAR Express.
    User removed account
    User removed account  
    tronics
    Level 38  
    Kiedyś w pakiecie OrCAD była opcja tworzenia schematów i pcb, nie wiem jak teraz
    victoriii
    Level 18  
    Circuit Maker to okrojona wersja Altium Designera, ma wstążkę zamiast normalnego interfejsu, z tego co mi wiadomo to sa pewne niekompatybilności w bibliotekach i nie otwiera plików PCB z Designera. Ceny (wg. Farnella): ~711 funtów full licencja z 1 rokiem wsparcia, 395 funtów dla przechodząych z Eagle, 115 funtów rok wsparcia + VAT. Altium Designer okolo 6-7k funtów + okolo 1500 funtów rocznie wsparcie. W temacie Designera istnieje jeszcze możliwość wykupienia rocznej licencji i jeśli po tym czasie zdecydujesz się zakupić nieograniczoną czasowo to koszt tej rocznej jest odejmowany od kosztów nieograniczonej.
    ZbeeGin
    Level 39  
    Kilka dodatkowych pozycji w tabeli teraz przychodzi mi do głowy.

Co do wiersza "Inne", to oba przykładowe braki nie występują.
    solitech_pl
    Level 1  
    Witam serdecznie,
    gdyby ktoś potrzebował porady dot. DipTrace zapraszamy do kontaktu - jesteśmy oficjalnym dystrybutorem DipTrace w Polsce.
    Klima
    Level 30  
    Nie wiem, czy temat umarł, czy nie, ale jakiś czas temu robiłem sobie podobne porównanie.
    Testowałem kilka różnych programów, płatnych i darmowych.
    Zwróć uwagę, że w większości przypadków bibliotekę elementów musisz sobie stworzyć sam, a nie liczyć na internet, bo w wielu przypadkach te dostępne elementy ci na dłuższą metę nie podpasują. Zatem jedną z podstawowych funkcji programu jest tworzenie elementów schematowych i footprintów. Te czynności muszą być łatwe, najlepiej, gdyby dawały się zautomatyzować (tu funkcja Altiuma z kopiuj-wklej z excela jest moim zdaniem hitem).
    Pytanie, czy potrzebujesz funkcji projektowania dla wysokich częstotliwości, czy interesuje cię wyrównywanie długości ścieżek (nie każdy program to umie) - choćby w sposób "manualny", w jaki robi to Kicad.
    Współcześnie większość programów do edycji PCB ma funkcję "push" działającą w trakcie routowania, ale... nie wszystkie!
    Każdy program ma swoje zalety i wady i niestety każdemu do gustu przypadnie co innego.
    Moje wnioski były następujące: Eagle przy obecnej polityce licencyjnej to całkowite nieporozumienie (wychodzi za drogi jak na możliwości), a zaskakująco dobrze wypadł Kicad, mimo kompletnie poronionego sposobu edycji (i załączania) bibliotek. To jest całkiem spoko program, potrafiący w miarę sporo, darmowy i w dodatku (a to też ważne) popularny. Zawsze można liczyć, że w sieci znajdzie się ktoś, kto miał podobne problemy i je rozwiązał. Altium designer jest bardzo fajny i popularny, niestety dość drogi. CircuitStudio Altiuma to nieporozumienie - nie ma większości najfajniejszych funkcji Designera, a płacić trzeba. CircuitMaker to z kolei darmowa wersja "cloudowa", która wymusza upublicznianie projektów (chyba, że można zapłacić za utajnienie projektu - nie wiem, nie sprawdzałem).
    Bardzo spodobał mi się Pulsonix, jest prosty (przynajmniej na pierwszy rzut oka) i ceny wydają się być w miarę. Niestety darmowa wersja jest tak obcięta, że nic sensownego nie da się w niej zaprojektować (ZTCP 100 pinów max). Z kolei darmowy DesignSpark jest bardzo podobny do Pulsonixa i może się podobać, mimo braku wielu funkcji. Na minus tych programów przemawia chyba mała popularność w sieci.
    Z kolei PADS robi ogromne wrażenie w filmikach, ale jest dość drogi nawet w podstawowej wersji i według mnie, skomplikowany w obsłudze.
    User removed account
    User removed account  
    Klima
    Level 30  
    Christophorus wrote:
    Klima wrote:
    Zatem jedną z podstawowych funkcji programu jest tworzenie elementów schematowych i footprintów.
    Interesująco pod tym względem wypada DipTrace, który posiada kreatory tworzenia elementów. Przy odpowiednim utworzeniu elementu schematowego i płytkowego elementy te od razu są ze sobą skojarzone. Program ten sprawił na mnie dość pozytywne wrażenie. Do tego przystępna dla użytkownika polityka licencyjna tego programu. Warto wspomnieć o darmowej nieco rozszerzonej dla hobbystów wersji tego programu.

Niestety, to był chyba jeden z nielicznych testowanych przeze mnie programów, które nie miały "push" ani wyrównywania długości ścieżek. Ale poza tym - bardzo fajny program, darmowa wersja ma ograniczenia, które pozwalają myśleć o prostych projektach. Zresztą myślę, że Twój kurs znacząco go spopularyzował - był świetnie napisany, bez niepotrzebnych szczegółów, wszystko jasno i przejrzyście.

Christophorus wrote:
    KiCad też posiada kreator footprintów. Niestety sposób obsługi niektórych funkcji KiCada, jak zarządzanie bibliotekami elementów zniechęcają do korzystania z tego programu. Z założenia miały być biblioteki elementów dostępne online, ale programiści doszli do wniosku, że to nie jest dobre rozwiązanie i jak na razie zawiesili projekt bibliotek online. Czy na stałe nie wiem, ale być może sporo pracy programistów poszło na marne tworząc nieprzyjazny użytkownikowi sposób zarządzania bibliotekami elementów.

Tak, ale idea bibliotek online jest słaba - w szczególności uciążliwe były ciągłe zmiany struktury oraz powolne ładowanie.
    Chivo
    Level 24  
    Testował ktoś Cadstar Express, czy warto go używać?
    Klima
    Level 30  
    Chivo wrote:
    Testował ktoś Cadstar Express, czy warto go używać?

Zdefiniuj słowo "warto". Express ma jakieś ograniczenia dotyczące liczby pinów zdaje się?
    Cadstar jest moim zdaniem trochę mniej przyjazny w obsłudze niż taki Diptrace czy Altium, trzeba się przyzwyczaić. Ale poza tym odniosłem wrażenie, że jest to bardzo użyteczny i potężny program.
    Chivo
    Level 24  
    Cadstar Express ma ograniczenie do 50 komponentów i 300 pinów. "Warto" znaczy czy nadaje się do hobbystycznych projektów.
    User removed account
    User removed account  
    aut0matyk

Level 16  
    Jest jeszcze RIMU.
    Klima
    Level 30  
    Chivo wrote:
    Cadstar Express ma ograniczenie do 50 komponentów i 300 pinów. "Warto" znaczy czy nadaje się do hobbystycznych projektów.

No tak, czemu miałby się nie nadawać? Małe rzeczy zmieszczą się w tym limicie. Tylko sprawdź, czy można łatwo wygenerować pliki Gerber i wiercenia. Bo bez tego nie zrobisz płytki.
    Chivo
    Level 24  
    Problem polega na tym że ciężko na początku wyczuć czy projekt będzie mały czy nie. Boję się że rozrosnie się w trakcie i włączy się ograniczenie i nie będzie możliwe dodanie ostatniego elementu.
    User removed account
    User removed account  
    Klima
    Level 30  
    Osobie, która teraz zaczyna przygodę i wie, że nie chce płacić, poleciłbym w tej chwili Kicada.
    Ostatecznie darmowego Eagle, choć uważam, że to trochę bez sensu. Ale dla prostych płytek, 2 warstwowych, jest akceptowalny.
    Dużą wadą Eagle jest brak możliwości jednostkowej edycji elementów wstawionego na płytkę footprinta.

Jeżeli dopuszczasz myśl, że kiedyś zapłacisz za program, którego używasz, to sprawa jest nieco trudniejsza, bo wybór nieporównanie większy. Choć zawsze możesz zostać przy Kicadzie.

Dodano po 5 [minuty]:

Christophorus wrote:
    Klima wrote:
    Niestety, to był chyba jeden z nielicznych testowanych przeze mnie programów, które nie miały "push" ani wyrównywania długości ścieżek.
    DipTrace w wersji 3.1 i zapewne nowsze (3.2) też posiada narzędzie dostrajania ścieżek. Widać to na obrazku poniżej. Niestety polskie menu programu jest do wersji 2.2 i ta część menu programu jest angielsko języczna.

Ale długości par różnicowych dopasować nie umie. Przynajmniej wersja z początku tego roku, którą testowałem.
    User removed account
    User removed account  
    strzdaniel
    Level 1  
    Witam
    W sprawie programów do projektowania płytek PCB bardziej komercyjnych, pomine wszystkie darmowe i skupie sie na tych profesjonalnych

Sprawa wyglada tak ze rynek z zasadzie podzielony jest na 3 graczy

1. Cadence - Allegro
    2. Mentor Graphics - Expedition
    3. Zuken - Cadstar

i tyle - to sa programy za duża kase, na licencje najczesciej stać tylko duze firmy, korporacje, lub firmy tylko PCB desigingiem sie zajmujące (mowa tu o kilkudziesiedziu i wyzej tys dolcow za sztuke)

Potem jest niższa półka dla mniejszych firm, amatorow i hobbystow lecz nadal programy płatne , tutaj rządzi oczywiscie Altium Designer (rządzi w Polsce), jest program Pads z Mentor Graphics, czy np Eagle również dośc w Polsce popularny
    Te programy można kupić w wersjach bardzo ograniczonych czasami za kilkaset PLN (oraniczenia np 4 warsty i płytka max wymiar 10x10cm), lub w wersjacj standard za najczęsciej kilkanascie tysięcy PLN.

No i na dole cała masa darmowych programów.

Skąd takie ceny ? Otoż te programy z bajecznymi cenami maja najczęsciej wbudowane narzędzia które wspomagają pracę projektanta, autorouting, zaawansowane zarządzania bibliotekami, zaawansowane edytory constraintów/rulesów, oraz genialne symulatory/analizatory integracji sygnałowej i powerowej, bez czego bardzo cieżko zrobic płytke PCB przy układach działajacych na 100MHz i wyżej.
    Praca projektanta PCB przy projektwaniu płytek dla współczesnych układów (100MHz +) to w 60-70% ukladanie zasad, tworzenie reguł (rules) dla poźniejszego routingu. Potem robimy routing sygnałów newralicznych, delikatnych, potem SI/PI symulacje, potem autorouting reszty, poprawki, znowu symulacje wrazliwych miejsc i przechodzimy do testow na zywym organizmie.
    W tanszych programach wspomaganie dla projektanta jest ograniczone mocno, w darmowych nie ma żadnego i caly proces w zasadzie spoczywa na wiedzy projektanta i jest mocno zalezny od ludzkich błedów/pomyłek/przeoczeń itd... suma sumarów zawsze koszt tych drozszych się zwaraca bardzo szybko :)

pozdrawiam
    victoriii
    Level 18  
    Witam,
    Nie do konca to tak jest. Zgadzam sie co do Cadence Allegro i Mentor Expedition, ale jesli chodzi o Zuken to raczej CM5000 a nie Cadstar - Cadstar to jest ta polka nizej, do ktorej nalezy Altium. Nie jest mi rowniez wiadomo zeby Altium w ograniczonej wersji dalo sie kupic za kilaset zlotych, to jest raczej kilkadziesiat tysiecy. Kilkaset zlotych to jest polka progamów typu RIMU, Diptrace, Autotrax (obecny) itp, chyba ze mowimy o obcietym Altium Designerze (Circuit Studio - który jak podejrzewam ma konkurowac z Eagle). Dodatkowo, wkladanie Altium Designera i Eagle do tego samego worka równiez jest nieporozumieniem, zarówno z uwagi na mozliwosci jak i cene.
    musculus
    Level 17  
    strzdaniel wrote:

1. Cadence - Allegro
    2. Mentor Graphics - Expedition
    3. Zuken - Cadstar
    i tyle - to sa programy za duża kase
    (...)

Potem jest niższa półka dla mniejszych firm (...) Te programy można kupić w wersjach bardzo ograniczonych czasami za kilkaset PLN (...) lub w wersjacj standard za najczęsciej kilkanascie tysięcy PLN.

No i na dole cała masa darmowych programów.

Generalnie cena jest bardzo interesująca. Niewiele firm podaje na stronach ceny swoich produktów. Z drugiej strony trudno dzwonić do wszystkich dystrybutorów i pytać o ofertę - często trzeba na nią długo czekać, a potem okaże się, że program jest OK, ale cena nas powala. Dlatego proponuję rozwinąć ten watek o zestawienie cen - jeśli ktoś ma jakąś ofertę to może umieściłby orientacyjną cenę w bieżącym wątku? A może jeśli wątek się rozwinie to taki orientacyjny cennik można będzie przykleić na forum - będzie to cenna pomoc dla osób próbujących wybrać jakiś płatny produkt dla siebie.
    Klima
    Level 30  
    Z cenami jest o tyle różnie, że czasem ostateczna cena jest dużo niższa, niż oficjalna. Zależy od humoru sprzedawcy i promocji. Chodzi tu o te programy "z niższej półki". Kwoty wahają się w okolicy małych dziesiątek tysięcy zł. Zdaje się, że z popularnych Altium jest nieco droższy. Zwróć uwagę, żeby program był na dożywotniej licencji, a nie tylko wykupioną usługą.
    musculus
    Level 17  
    Klima wrote:
    Z cenami jest o tyle różnie, że czasem ostateczna cena jest dużo niższa, niż oficjalna. Zależy od humoru sprzedawcy i promocji.
    Zdaję sobie sprawę z tego, że promocje mogą być bardzo duże. Dlatego jeśli ktoś będzie tu wpisać jakieś ceny to warto dopisać, czy to cena cennikowa, czy promocyjna.
    A żeby był dobry początek - podaję cenę Cadence Orcad Standard: 2500 € według ceny na flowcad.pl, o ile się orientuje dystrybutor nie jest tu chętny do zniżek.
    Piottr242
    Level 23  
    Do zastosowań amatorskich nic lepszego jak DipTrace nie znalazłem. Intuicyjność interfejsu i działania tego programu bym ocenił na 8,5/10.
    I co najważniejsze - w każdym elemencie można edytować pady niezależnie. Bez "rozbijania" symbolu/printoutu.

KiCad mnie zaś przytłoczył mnogością bibliotek i przepłoszył budową modułową jednocześnie. W przypadku DipTrace ta budowa modułowa jest wyjątkowo intuitywna.
    PPK
    Level 27  
    tronics wrote:
    Kiedyś w pakiecie OrCAD była opcja tworzenia schematów i pcb, nie wiem jak teraz
    ....Tak samo.
pcbway logo