Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szafa mroźnicza 750l - Źle dobrana sprężarka do mroźni powodem przegrzania i zwa

11 Lip 2018 21:44 582 2
 • Poziom 13  
  Kupiłem zamrażarkę ok 750l bez sprężarki ... wsadziłem co miałem tj. Aspera T 2178 GK wydajność chłodnicza (–23,3/+54) - 910 W
  pobór mocy - 678 W, czynnik chłodniczy - R404A . Po uruchomieniu przy wzorcowych ciśnieniach sprężarka grzeje się że ciężko ją dotknąć...no i umiera po miesiącu. Zwarcie uzwojenia. Wsadzam taką samą, przy okazji wymieniam skraplacz na maksymalny jaki wchodzi 1100W z wentylatorem 60W.... sprężarka znowu gorąca, mija miesiąc i zaczyna walić różnicówkę . Pytanie czy zbyt wydajna sprężarka może być przyczyną że się przegrzewa.
 • Pomocny post
  Poziom 42  
  swap napisał:
  Pytanie czy zbyt wydajna sprężarka może być przyczyną że się przegrzewa.

  Tak. Jak najbardziej. Przecież nawet jak wszystko pozostałe będzie ok, to będą bardzo wysokie przegrzania. Sprężarka w głównej mierze chłodzi się powracającym czynnikiem.
  Chłodnictwo jest pełne paradoksów. Z dwojga złego lepiej jak sprężarka będzie mniejsza od nominalnej niż większa.
  Sam miałem przypadek "nadziania" się na minę zostawioną przez jakiegoś dupka z serwisu gwarancyjnego witryny chłodniczej. Zamontował sprężarkę 9ccm zamiast 7 ccm i bo pewnie były problemy ...skrócił kapilarę. Sprężarka padła po ok roku. Zamontowałem taką samą i choć miałem wątpliwości musiałem to zostawić. Po kolejnym roku padła "moja" sprężarka. Jak jednak stałem się mądrzejszy, bo natknąłem się na identyczną witrynę i "poznałem" właściwą sprężarkę i właściwą długość kapilary. wtedy z resztą zorientowałem się, że kapilara była skrócona...
  Po wymianie sprężarki na 7 ccm i przedłużeniu kapilary witryna chodzi ponad dwa lata i nie chce się zepsuć...
  A ja zadam inne pytanie:
  Czy szukałeś innej przyczyny uszkodzenia sprężarki?
  Np. zatkana kapilara, wilgoć czy nieskraplające się gazy (powietrze).
  Wymiana skraplacza jest zupełnie bez sensu. Wszystkie główne elementy układu chłodniczego tzn sprężarka, parownik, skraplacz i element rozprężny muszą być dopasowane.
  Wymiana skraplacza jest bez sensu, bo nie wpłynie na wielkość przegrzania. Ta ostatnia zależy od mocy parownika, wydajności sprężarki i dławienia kapilary.
  Gdy zwiększymy wydajność sprężarki to będzie odsysała zbyt szybko czynnik z parownika, a ponieważ kapilara poda za mało czynnika, to ciśnienie ssania będą zbyt niskie, a przepływ czynnika zbyt mały. Przy zbyt niskim ciśnieniu temp odparowania będzie też zbyt niska, więć do sprężarki wróci suchuteńki i to jeszcze mocno przegrzany czynnik mający zbyt dużą entalpię aby mógł jeszcze ją zwiększyć chłodząc sprężarkę.
  Ciekawe jakie są obecnie ciśnienia odparowania? Pewnie poza dopuszczalnymi dla tej sprężarki...
  Rozwiązaniem może być:
  1. Zmiana sprężarki na pewnie dwa stopnie mniejszą.
  2. Dołożenie drugiego równoległego obiegu chłodniczego. Tzn druga kapilara i parownik dobrane tak aby uzyskać nominalną wydajność objętościową sprężarki. Parownik chłodziłby ... otoczenie.
 • Poziom 13  
  Po urlopie działam w takim razie... zmienię co nie co i dam znaka jakie objawy
  Póki co dziękuje